Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 

Un mizerabil consilier local PSD Braila si-a ingropat de tot propriul partid...

* * * * - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
95 răspunsuri în acest subiect

#73
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 31.202
  • Înscris: 03.07.2008

 edy_wheazel, on 19 martie 2019 - 13:42, said:


Parerea mea ii ca sunt multi securisti/statu' paralel in Braila.

Au venit pe Dunare...

#74
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.639
  • Înscris: 05.11.2009

 lupini, on 19 martie 2019 - 13:12, said:

Libertatea mea de coştiinţă se potriveşte cu Articolul 29 din Constituţie, care vorbeşte chiar despre asta. Începe aşa: "Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale"...



...şi se termină aşa: "Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine".










Se numeşte: POLITICĂ. Posted Image

Politica nu e nici pentru fete mari, nici pentru bebelaşi născuţi ieri, nici pentru fraieri, ci pentru cei vicleni. Sunt cinic, nu ?
adica nu conteaza ca le-o trageti votantilor, fara vaselina, ca va pisati pe ei, important e ca sunteti cinici :w00t; Da nu aveti nici unul curajul sa le-o ziceti amaratilor alora in fata..

#75
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.434
  • Înscris: 29.12.2006

 mihaicozac, on 19 martie 2019 - 13:30, said:

prea mulţi votanţi sunt doar o masă amorfă fără idei proprii.

Conform teoriei juriului lui Condorcet, dacă într-un grup, jumătate din votanţi aleg corect, atunci adăugarea unui număr şi mai mare de votanţi creşte probabilitatea ca rezultatul alegerii să fie corect.

Dacă însă jumătate din alegători aleg incorect, atunci adăugarea unui număr şi mai mare de votanţi face ca lucrurile să fie şi mai rele.


Ar trebui o analiză asupra celor care să aibă dreptul de vot. Poate ar fi necesar un prag al şcolarizării. Însă, atunci poate ar da Europa cu biciul pe noi, că nu dăm voie tuturor să aleagă.

Editat de lupini, 19 martie 2019 - 13:50.


#76
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.076
  • Înscris: 31.07.2007

 lupini, on 19 martie 2019 - 13:48, said:

Conform teoriei juriului lui Condorcet, dacă într-un grup, jumătate din votanţi aleg corect, atunci adăugarea unui număr şi mai mare de votanţi creşte probabilitatea ca rezultatul alegerii să fie corect.

Asta daca alegi sefu' CeAPeului, la chestii mai seriose nu prea merge.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.434
  • Înscris: 29.12.2006

 vanitty, on 19 martie 2019 - 13:48, said:

adica nu conteaza ca le-o trageti votantilor, fara vaselina, ca va pisati pe ei, important e ca sunteti cinici

Politica e politică, şi e ciclică, în sensul că...acuzele aduse de unii altora, se schimbă odată cu schimbarea partidelor care ajung la putere. Aş putea-o numi chiar...teoria acuzelor ciclice a lui Lupini. Posted Image


Asta e politica inofensivă. Bine că încă e măcar aşa, că, dacă analizăm trecutul civilizaţiei omului, vedem că unii politicieni au adus moartea a milioane de indivizi, deci ceva mult mai rău.

Editat de lupini, 19 martie 2019 - 13:56.


#78
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu s-a prins lumea nici acum ca e foarte important si cine numara voturile.
A incercat aia sa fure voturile in parlamentul european, cu zeci de martori in jur si cu camere de filmat in jur... ce asteptari sa ai in sectiile de vot unde esti jupan, faci ce vrei si cum vrei ca esti mana in mana cu toti de acolo.

 edy_wheazel, on 19 martie 2019 - 13:51, said:


Asta daca alegi sefu' CeAPeului, la chestii mai seriose nu prea merge.


#79
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.639
  • Înscris: 05.11.2009
si psd-ul are o gramada de oameni morti pe constiinta: aia morti in spitale din cauza ca nu sunt conditii pentru ca banii au fost furati, aia morti pe sosele pentru ca avem infrastructura praf..

#80
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.705
  • Înscris: 14.02.2019
Prostii, toate partidele au ori observatori ori membri în comisii, nu se fură ori furtul e nesemnificativ, nu mai e situația din anii '90.

#81
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.620
  • Înscris: 05.12.2005

 lupini, on 19 martie 2019 - 13:48, said:

Ar trebui o analiză asupra celor care să aibă dreptul de vot. Poate ar fi necesar un prag al şcolarizării. Însă, atunci poate ar da Europa cu biciul pe noi, că nu dăm voie tuturor să aleagă.
Votul electronic pe monitor ar putea fi soluţia. Îl întrebi înainte cât fac 5x7 sau altă întrebare simplă de cultură generală, dacă răspunde corect se validează votul, altfel se declară nul. Nu aduce atingere libertăţii de a alege.

Editat de mihaicozac, 19 martie 2019 - 14:55.


#82
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.654
  • Înscris: 17.01.2019
Votul electronic se fura si mai usor.

Mai ales cand sistemul e facut de Ghita securistul sau altii de calibrul lui.

#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.076
  • Înscris: 31.07.2007

 vanitty, on 19 martie 2019 - 14:14, said:

si psd-ul are o gramada de oameni morti pe constiinta...

Ce-i aia "constiinta"? Intreb pentru o cunostinta din PSD.

#84
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

 lupini, on 19 martie 2019 - 13:48, said:

Ar trebui o analiză asupra celor care să aibă dreptul de vot

Pam pam! Even a broken clock...

#85
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.671
  • Înscris: 31.08.2006

 lupini, on 18 martie 2019 - 18:39, said:

Votantul meu nu e ! Posted Image  Deși, dacă aș candida vreodată undeva, n-aș refuza nici votul lui. Așa e-n politică !


   Vezi, de-aia e politica cea mai mare mizerie umana. O activitate din care se nasc monstrii societatii: dictatori, criminali in masa, corupti, mafioti etc. Practic, tot ce e mai urat intr-o societate. Ori, ca sa-ti doresti sa candidezi pentru a intra in porcaria asta, e de toata lauda, n-am ce zice. Sa fim seriosi, cine intra in politica pentru a face ceva bun pentru semenii sai ? Toti candidatii lui peste prajit nu viseaza decat propria bunastare si traiul de boier. Declaratiile ditirambice ale astora sunt doar pentru a-i ameti pe fraierii care cred aiurelile politice.

#86
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.252
  • Înscris: 10.04.2013

 Epdm, on 18 martie 2019 - 20:01, said:

Care “voi”?
Nu more nimeni de foame, aste sunt minciuni. Cine munceste si nu risipeste banii pe bautura tigari si pacanele nu moare de foame.
Nu sunt minciuni. Nu stii ce vorbesti. Ai 2 ani? Cu executare? Tu poate nu ai ce face cu prea multi bani pe tine ca poate esti vreun membru de partid. Dar sunt multi romani care mor prea multi in saracie(copii, adolescenti, adulti, batrani), de foame, in spitale, pe autostrazi de rahat. Suntem cea mai prapadita tara din Europa si avem cele mai mari preturi si taxe din Europa. Astea sunt minuni, dar pentru boieri. Tu esti pe alta planeta? Sau esti de pe planeta noastra dar stai pe undeva prin Brazilia? Arabia? Dubai?

#87
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.434
  • Înscris: 29.12.2006

 fansat, on 19 martie 2019 - 15:38, said:

Vezi, de-aia e politica cea mai mare mizerie umana. O activitate din care se nasc monstrii societatii: dictatori, criminali in masa, corupti, mafioti etc. Practic, tot ce e mai urat intr-o societate. Ori, ca sa-ti doresti sa candidezi pentru a intra in porcaria asta, e de toata lauda, n-am ce zice. Sa fim seriosi, cine intra in politica pentru a face ceva bun pentru semenii sai ? Toti candidatii lui peste prajit nu viseaza decat propria bunastare si traiul de boier. Declaratiile ditirambice ale astora sunt doar pentru a-i ameti pe fraierii care cred aiurelile politice.


Asta e natura umană: "Omul e lup pentru om".

Fiecare vrea să-şi asigure confortul fizic şi psihic prin orice mijloace. Cu cât sunt mai vicleni, cu atâta oamenii ajung în poziţii mai înalte, şi înşeală pe alţii de-acolo, din acele ierarhii.

Oricine ar vrea să fie în poziţii de conducere, însă nu oricine poate. Cine nu poate, face orice să-l dărâme pe cel care poate.

#88
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.076
  • Înscris: 31.07.2007

 lupini, on 19 martie 2019 - 16:19, said:

Fiecare vrea să-şi asigure confortul fizic şi psihic prin orice mijloace.

Pai, io nu.

#89
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.252
  • Înscris: 10.04.2013

 Dihorul Razboinic, on 19 martie 2019 - 13:20, said:

A votat PSD. Asta e realitatea.
Refuz sa cred ca romanii au votat PSD la ultimele alegeri parlamentare. NU. Se fura masiv si la alegeri de catre PSD, cu atat mai mult la sate dar si la orase. Mereu a fost asa. De asta PSD a stat 30 de ani la guvernare si a distrus cat mai mult tara. Stiu ce spun cu alegerile incorecte, pentru ca am fost delegat USR in cartierul unde stau eu, la ultimul referendum, unde presedinta de sectie de votare era in genunchi pentru PSD-ALDE-UDMR si ne-a discriminat pe cei din opozitie din prima pana in ultima zi. Nu a sigilat sectia de votare de fata cu mine. Si m-a deranjat. Nu m-a lasat sa stau la pupitru si sa preiau alegatorii care veneau sa voteze si sa le ofer buletine de vot. Eram la usa si nu aveam vizibilitate sa fiu cu ochii pe buletinele fiecarui alegatori de la celelalte pupitre: PSD, UDMR. Cel de la ALDE a patrulat si el ca mine: usa-urna. La alte sectii de votare s-a tras la sorti in fiecare zi, locul fiecaruia in sectii de votare. La sectia de votare unde am fost eu s-a facut doar pentru o zi. Si m-a deranjat. Presedinta PSD-ista a sectiei de votare fuma cu cel de la ALDE si o ridica in slavi pe copila delegata de la PSD, desi delegata de la PSD a facut un semn "V" in dreptul unei persoane, pe lista cu alegatori, dar persoana aia nu s-a prezentat in ziua respectiva la vot. Apoi presedinta a intocmit proces pentru gafa delegatei PSD. Apoi presedinta sectiei de votare mi-a pus in fata proces verbal in care scria ceva in el si inainte sa vina cu el m-a mintit spunandu-mi ca situatia e cu totul alta. Erau minciuni infiltrate in procesul verbal si i-am spus ca nu semnez asemenea aberatii din acel proces verbal. M-a intrebat ce minciuni si ce aberatii sunt in acel proces verbal. I-am spus ca ma abtin de la comentarii. A ridicat tonul la mine si credea ca ma intimideaza daca avea cafea multa in ea si tigara multa. Nu am semnat procesul verbal si am refuzat sa semnez procesele verbale pana la sfarsit pentru ca nu mai aveam incredere deloc in ea. Chiar m-a invitat sa-mi iau banii munciti 3 zile la referendum si i-am refuzat si am invitat-o sa refaca macar procesul verbal cu incidentul in care era implicata delegata PSD. Eram calm si i-am spus ca ea nu are intentie mai mare decat mine ca sa iasa totul corect la acel referendum. Sa mai spun ca presedinta PSD a sectiei de votare a plecat impreuna cu delegata PSD si cu Jandarmeria, cu buletinele de vot care au fost in urna si cele neutilizate, desi am fost eu desemnat sa merg cu aceasta ca sa transportam sacul cu voturi cu masina Jandarmeriei? Daca aveam sustinere mai multa din partea celor de la USR din orasul meu, mergeam pana in panzele albe ca sa o dau afara din functie pe presedinta PSD a sectiei de votare. Am inteles ca presedinta PSD a sectiei de votare era de la ANAF si era un plus mare pentru partidul USR daca scapam de ea la viitoarele alegeri. ANAF mi-a mai facut necazuri si inainte dar mult mai grave si nu la alegeri dar e alta poveste si lunga. La referendum, eu mi-am facut datoria. Dar USR din oras de la mine mai are de crescut si de asta nu mai trec pe la partid deloc desi sunt membru de asta vara din campania "Fara Penali!". O sa votez tot USR pentru ca imi place cum arata echipa lor din Bucuresti si din alte orase mai importante dar stiu ca sunt multi independenti valorosi care merita votati si ei, dar e greu ca nu prea au sustinere. Sa dea Dumnezeu sa fie alegeri corecte, dar nu raman nici optimist si nici pesimist! Raman realist. Daca sunt alegeri corecte, castiga USR+PLUS. Daca sunt alegeri furate, castiga ALDE-PSD. Ganditi-va ca daca va castiga USR+PLUS, capii mai grei ai Jandarmeriei vor intra la puscarie fara probleme pentru ce au facut pe 10 august 2018, dar si inainte si dupa! Nu de alta, dar asa ar fi corect.

 r_murphy, on 19 martie 2019 - 13:28, said:

si totusi, nu mi-ai scris ce parere ai de individa din clip Posted Image de cita nesimtire poate sa dea dovada si nu-i intr-o primarie oraseneasca sau de judet, ci in plin parlamentul romaniei ..
Individa din clipul de pe Youtube postat de tine pe topicul asta, nu o cunosc. Sobolanii rosii se cred stapani indiferent daca au fost, ca sunt si daca vor mai fi. Boierul e boier si vrea sa moara boier galben de gras indiferent daca poporul plange din cauza prostiilor care le fac coruptii, interlopii si infractorii, indiferent daca vor reusi sa distruga tara complet.

Editat de IcecreamAlex, 19 martie 2019 - 16:58.


#90
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.180
  • Înscris: 30.04.2007

 IcecreamAlex, on 19 martie 2019 - 16:45, said:

Individa din clipul de pe Youtube postat de tine pe topicul asta, nu o cunosc. Sobolanii rosii se cred stapani indiferent daca au fost, ca sunt si daca vor mai fi.


MERCI! mi-ai dovedit ca scrii in totala necunostinta politica de cauza ;) ai toate sansele ca daca te duci sa votezi "impotriva ciumei rosii", sa-i dai votul si sa te reprezinte in parlamentul european.

ca sa nu zici ca iti vorbesc urit, voi folosi o postare de-a ta, pe care ti-o intorc precum o minge de volei ;)

 IcecreamAlex, on 18 martie 2019 - 15:36, said:

Te rog sa verifici materialele de pe net si sigur vei afla adevarul ! Adevarul e unic.
Las-o balta! Nu vrei sa intelegi cum sta treaba ca doar esti din tabara ailalta.
iti dau o cheie de cautare, ca sa nu te chinui prea mult ;) fatza de bideu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate