Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Fujifilm România

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 23 septembrie 2019 - 13:02, said:

Daca utilizatorul X pune pe Fuji acest 50mm F/1.0, tu pe Pentax nu o sa ai solutie cu care sa-l bati chiar daca ai FF.

Pe FF, un 85mm f1.4 nu iti va da o profunzime de camp similara ca 50mm f1.0 pe APS-C? Din cate stiu, exista un 85mm f1.4 mai vechi pt Pentax si unul nou pe teava...

Edited by StefanSC, 23 September 2019 - 13:18.


#56
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Daca vorbim the third-party, eu pot monta pe sistemul meu obiective F/0.85...F/1.0.   Iar obiective native sunt 4 bucati cu F/1.2.

Ok. Este o discutie complexa aici in care unii arunca foarte usor etichete, concluzii.


View PostStefanSC, on 23 septembrie 2019 - 13:17, said:

Pe FF, un 85mm f1.4 nu iti va da o profunzime de camp similara ca 50mm f1.0 pe APS-C? Din cate stiu, exista un 85mm f1.4 mai vechi pt Pentax si unul nou pe teava...

Stefan, omul ala sugera ceva genul "cropurile sunt pic praf la fundal"  (asa...nuantat, subtil).
Tu vorbesti aici despre altceva - ca exista posibilitatea ca sistemul FF de la Pentax sa egaleze flexibilitatea oferita de APS-C-ul de la Fuji la profunzime (DOF). Am revenit cu picioarele pe pamant.  Deci pana la urma comparam senzori sau comparam sisteme ?


Tot la Fuji avem un 200mm F/2.0 pentru care Pentax nu cred ca o sa aiba asa curand un echivalent FF (400mm F/4.0).

Si atunci zic ca nu doar senzorul conteaza, conteaza tot ansamblul - camera  +  obiectiv.

Edited by katran, 23 September 2019 - 13:39.


#57
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkatran, on 23 septembrie 2019 - 13:02, said:

@hpvictor

In discutiile tehnice trebuie aduse argumente tehnice. In comentariul tau "lamuritor", sunt doua link-uri si zero argumente tehnice.

Ok, cel care a spus ceva despre bokeh cred ca face confuzie intre bokeh si DOF (campul de profunzime).

Bokehul se refera la calitatea blurului pe care il randeaza un obiectiv.

De pe vikipedia:
Bokeh has been defined as "the way the lens renders out-of-focus points of light"
Bokeh is the aesthetic quality of the blur produced in the out-of-focus parts of an image produced by a lens.

Probabil ai vrut sa spui ca sistemele cu senzor mai mic, din cauza limitarilor, ofera mai putina flexibilitate in estomparea (blurarea) fundalului - cu alte cuvinte DOF mai larg (profunzime mai mare) si fundal care in anumite situatii iti distrage atentia de la subiect.


Dar si aici trebuie comparate sisteme : camera + obiectiv.
Daca utilizatorul X pune pe Fuji acest 50mm F/1.0, tu pe Pentax nu o sa ai solutie cu care sa-l bati chiar daca ai FF.
Înțeleg  exact la ce te referi  , doar ca eu nu ma pot exprima  asa de clar cum reușești tu ...
Cat despre  argumentele  tehnice si valoarea lor , alea mi-au venit in minte ,  alea le-am postat .
Atât pot  :) .
Promit să învăț  in continuare  !


#58
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Respect maxim ! Ma inclin in fata ta.
Putini oameni ca tine - gata sa recunoasca o greseala, gata sa accepte un alt punct de vedere, gata sa invete. Nu cred ca eu reusesc la fel de bine ca tine.
Si atunci...nota 10 pentru o astfel de atitudine.

#59
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu stiu cum,de unde, de ce a aparut discutia asta Pentax vs Fuji, dar daca tot se discuta:

https://www.youtube-...bed/Ig5a3W2YaLg

Concluzia din acest video este ca Pentax este sistemul mai competent.

Q.E.D.Posted Image

Edited by edri, 23 September 2019 - 14:59.


#60
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
...la pozat păsări... ;)

#61
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postbv01, on 22 septembrie 2019 - 12:27, said:

Ce vrei să zici prin RAW mai maleabil?
La Nikon pot să subexpun unele părţi ale fotografiei ca să nu ard highlights şi cu 3 stopuri şi le recuperez foarte bine. La Fuji e dezastru dacă subexpun cu mai mult de 1 stop (apare un zgomot exploziv sub formă de stele de zeci de pixeli). Noroc că în majoritatea situaţiilor nu am contraste aşa de mari în fotografii (până acum am avut vreo 10 fotografii irecuperabile din 3500 ceea ce e OK). Ceea ce e bine că Fuji are şi un mod de creştere a intervalului dinamic care funcţionează destul de bine şi nu am des problema subexpunerii. Probabil senzorul e mult mai slab decât ăla de la Nikon (am mai multe aparate Nikon şi unul are un senzor Toshiba şi altul Sony). Cred că m-am învăţat cu libertatea de a subexpune şi a recupera shadows.

#62
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Despre ce aparat Fuji vorbești?

#63
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Fuji X-T20.

#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și la XT-3 este aceeași situație.
Văzut concret, în teren. Căt ai lumină, este ok aparatul. Cum s-a lăsat seara, îl bagi în geantă și scoți vechiul Nikon D600 la treabă :D

#65
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005

View Postbaloo2009, on 23 septembrie 2019 - 18:27, said:

Cred că m-am învăţat cu libertatea de a subexpune şi a recupera shadows.


Te-ai obisnuit prea mult cu o camera. De fapt camerele sunt "calibrate" diferit de furnizorii de camere foto. Unele au "mutat" gama dinamica inspre lumini.

Vreau sa spun ca nu e nevoie sa subexpui atat de mult ca sa pastrezi luminile la unele camere.

Daca producatorul a ales sa calibreze senzorul in asa fel incat sa pastreze mai bine luminile, asta inseamna ca va sta mai prost in umbre.

Pot sa dau si detalii tehnice aici, dar...dpdv practic ideea e ca nu toate camerele functioneaza la fel. Trebuie sa inveti cum functioneaza respectiva camera.

Edited by katran, 24 September 2019 - 08:11.


#66
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008
Se pare ca (și) Fuji are probleme la vânzări in special la mirrorless

https://www.fujirumo...0-sells-strong/

#67
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Hehe... Dacă li se cântă prohodul celor de la Fuji, atunci înseamnă că Pentax sunt deja în Valhalla. :)))

#68
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Mai sa fie, toate merg rau, numa camera aia de 10000-1 se vinde ca painea calda.

View Postbv01, on 12 noiembrie 2019 - 17:55, said:

Hehe... Dacă li se cântă prohodul celor de la Fuji, atunci înseamnă că Pentax sunt deja în Valhalla. Posted Image))

Cand va spuneam ca  Pentax sta mai bine decat Fuji, voi batman, batman ....

#69
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Da da, cică anul ăsta au vândut 7 camere. ;)

#70
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Acu' se canta prohodul Olympus... pana la urma au inceput si oamenii sa priceapa ca Pentax e vesnic :P

Fujifilm, cat le merge Instax-ul, sunt "safe". Piata e dificila pentru toti, o mica scadere nu-i ceva surprinzator.

#71
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkatran, on 24 septembrie 2019 - 08:04, said:

Te-ai obisnuit prea mult cu o camera. De fapt camerele sunt "calibrate" diferit de furnizorii de camere foto. Unele au "mutat" gama dinamica inspre lumini.
baloo2009 are dreptate. Nu toate aparatele/senzorii au acelasi tip de zgomot. Aparatele la care zgomotul e de tip "cuisoare" amestecate cu granule furnizeaza imagini din care zgomotul nu se poate curata cu rezultat superior, mai ales daca "se trage de umbre" pentru a recupera acolo din detalii. Respectiv dupa ce se curata zgomotul granular raman "cuisoare/stelute/viermisori" care arata foarte urat.

Am atasat un crop exemplificativ (150%) dintr-o imagine luata cu Fuji X-T30 la ISO 1250. La nivelul asta de curatare deja subiectul pare ca e din plasitc si tot mai are un zgomot urat care iese doar daca se distruge complet imaginea... Panasonic (in mod particular), Nikon si Sony au un zgomot care se curata frumos, ca exemple.

Attached Files



#72
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Ce soft de post folosești?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate