Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fujifilm România

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Nu mai vreau DSLR sa faca parte din viata mea. Dar ce-i drept, cam mare si grea combinatia 80mm + X-T3.
Acum m-am uitat pe f64 si asta e cam cel mai lung la bani obiectiv macro ML. Probabil e facut cu lacrimi de unicorn si praf de zâne.

#20
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostStefanSC, on 24 mai 2019 - 23:15, said:

La 4300 de lei iei un Sigma 105 mm si un D5300 si faci macro de iti sar capacele....

Sau chiar un MP-E 65mm si bagi gargaunii la microscop

#21
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
OK... Deci e un obiectiv care face imagini extrem de clare, sunt surprins chiar. Cred că nu mă înșel când zic că-i cel mai bun obiectiv dpdv optic pe care l-am avut vreodată.
Însă, e incomod ca dracu'. Mult mai OK, Oly 60mm + E-M5.2. Plus că mi se pare foarte lent la focalizare. Am încercat toate limitările de focus și nu prea sunt mulțumit.
Nu mă deranjează că se bălăngăne blocul de stabilizare când nu e folosit, însă e deranjant zgomotul în utilizare. Zici că se activează fazerele din Star Trek.

#22
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 24 mai 2019 - 22:08, said:

6000 de lei un macro de 80mm?


Ce-i de mirare? Cat costa un 85mm care nici macar nu-i macro? Posted Image Cat costa un banal 50mm care in trecut era obiectiv de kit, acum e ceva premium?! Se incadreaza in preturile din ultimul timp al obiectivelor moderne. Este un pret foarte bun pentru producator, la fel de bun si pentru dealer si chiar foarte bun pentru cumparatori care la 4300 de lei sunt multumiti ca au prins un chilipir. Posted Image Deci toata lumea e multumita.
Pe mine nu ma mai mira preturile echipamentelor foto actuale, ma mira ca producatorii se mira ca tot mai multi folosesc telefonul pentru foto, acestia mirandu-se de ce mai sunt inca asa de multi care dau banii pe ILC-uri si obiective. Posted Image

Edited by edri, 25 May 2019 - 21:26.


#23
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Sincer, nici eu nu-i inteleg pe aia de baga ‘jdemii de lei in scule de pescuit, cand de fapt gasesc peste la greu prin supermarketuri, gata pescuit si curatat :)

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil tehnologia incorporata il face sa fie asa scump, iar odinioara foloseau materiale ieftine de aceea eram obisnuiti cu niste preturi si acum iaca, 1kE deja e pret de obiectiv ieftin.

Pe aici nimeni nu baga jdemii in scule de pescuit...sper. Sa inteleg ca tu colectionezi obiectivele?


View Postbv01, on 25 mai 2019 - 21:46, said:

.. cand de fapt gasesc peste la greu prin supermarketuri, gata pescuit si curatat :)
https://www.hotnews....n-bucuresti.htm

Edited by crokodilu, 25 May 2019 - 21:53.


#25
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Am luat acum o lună un Fuji X-T20 cu obiectivul de kit. Acum pot să spun mai multe despre cameră şi fotografii.
Camera este destul de complexă dar o plăcere de utilizat. Ergonomia lasă de dorit din cauza mărimii mici (podul palmei este peste 4-way controller) dar are o funcţie de blocare a controalelor din spate aşa că e utilizabil.
EVF este horror la setări implicite. Se îmbunătăţeşte dacă scazi luminozitate şi îl faci mai warm la culori.
Cum folosesc numai RAW am downladat software-ul lor bazat pe Silkypix. Rezultatele sunt cam nenaturale mai ales pe sharpening. Poate îl dibuiesc la setările de sharpening şi Noise Reduction. O să fac nisciva DNG-uri să văd ce reuşeşte Lightroom. Nu e aşa de îngăduitor ca Nikon cu subexpunerea. La nici 2 stopuri în zonele subexpuse ai speckle rău de tot.
Culorile sunt extrem de bune mai ales pentru portrete şi are Fuji Astia care le face şi mai bune. Calculul expunerii este extrem de bine implementat. ISO Auto default merge pe ISO 400 chiar dacă i-am pus default ISO 200.
MF este uşor de făcut dar nici cu AF nu pot să mă plâng. Nu am încercat tracking.
Obiectivul de kit este slab dar corectabil (are peste tot barrel distortion şi aberaţii cromatice dar maxim sunt la 16 mm). Nu este un obiectiv de 400 euro cum e separat. Maxim l-aş cumpăra cu 100 euro.

Edited by baloo2009, 26 May 2019 - 16:58.


#26
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Pai despre ce obiectiv de kit vorbesti? Eu am luat un X-E3 (acelasi senzor ca X-T20) cu kit 18-55 care e pur si simplu superb. Daca in schimb vorbesti de 16-50, da, s-ar putea sa ai rezultate mai slabe. Intreb pentru ca se vand ambele in kituri.

Eu pentru procesarea RAW folosesc Capture One Pro si rezultatele mi se par super bune.

PS: Cred ca in loc de  “œmarimii mici” ai vrut sa zici “dimensiunilor mici” ;)

LE: OK, m-am prins, e 16-50. Ai dreptate, nu e cel mai stralucit obiectiv de kit. :)

Edited by bv01, 26 May 2019 - 17:30.


#27
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Mărimea aparatului este din cauza dimensiunilor mici. Altfel puteau să lase loc şi pentru palmă. 18-55 mm costă mai mult decât am dat eu pe tot aparatul şi are o mareslăbiciune pentru mine (este mult prea scurt). La Nikon şi Olympus am obiective cu plaja 24-120 mm echivalent full frame care este cea pe care o prefer.
Pentru un obiectiv de 400 euro este inadmisibil să ai asemenea distorsiuni şi aberaţii cromatice. Sharpness-ul este OK. Problema Fuji e demozaicarea şi sharpening-ul. La prima n-am ce face dar la a doua sper să o rezolv (am acel software de o lună).

#28
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am luat X-E3 + 18-55 + SD Card 64 GB cu 3000 lei. Probabil că și la X-T20 a fost promoție.

#29
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Nu sunt fanul fotografiei de homlessi, însă ce să zic... sunt destul de intrigat de reclama asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9K5iGJEyeec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate (re)cunoașteți mediul înconjurător ;)

Edited by bv01, 23 June 2019 - 21:40.


#30
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008
Sunt posesor de cateva zile unui aparat X-T3(Kit cu ob. 18-55mm, mai tarziu va fi si un 55-200mm). Deocamdata descoper si invat setarile si folosirea butoanelor sa ajung peste tot fara sa ma uit in manual.
Prima impresie: am dorit (si am primit) sa am setarile la indemana, e f.ok! Culori frumoase la jpeg, RAW-urile inca nu am avut timp sa le prelucrez. 90% pana acum sunt f. multumit, dar un mare minus ptr. mine durata bateriei fata de Canon-ul meu vechi 40D. Da stiam, dar m-am consolat fiindca am un Power bank Anker de 26800mAh super ok. Dar marea surpriza: acesta nu incarca bateria, furnizeaza curent sa-l folosesti aparatul, dar trebuie sa tii cablul mereu infipt si in aparat si in baterie.
Dupa o documentare mai amanuntita am gasit ca numai Anker 26800 PD se poate folosi la incarcare. Din pacate acest tip nu am gasit disponibil pe siturile din tara.
Voi cum ati rezolvat aceasta situatie? Sa cumpar inca 3-4 baterii este f. scump (aceasta sursa externa reuseste sa incarce aprox. de 7 ori), un singur Power bank din acesta nu ar fi mult mai scump decat o baterie originala Fuji. Am nevoie de o solutie fiindca sunt pasionat de munte, si sunt de multe ori situatii cand petrec  7-10 zile cu cortul fara sa ajung la o priza.

Multumesc anticipat de de raspunsurile voastre!

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ca sa fac o gluma: daca citesti aici pe forum afli ca defapt bateriile la ML tin mai mult decat la DSLR-uri deci du-te linistit pe munte Posted Image
Poti incarca bateria prin aparat? Nu exista incarcator care sa mearga la powertank?

Edited by crokodilu, 24 June 2019 - 10:39.


#32
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postcrokodilu, on 24 iunie 2019 - 10:38, said:

Ca sa fac o gluma: daca citesti aici pe forum afli ca defapt bateriile la ML tin mai mult decat la DSLR-uri deci du-te linistit pe munte Posted Image
Poti incarca bateria prin aparat? Nu exista incarcator care sa mearga la powertank?


Da aparatul suporta incarcare prin USB-C conform datelor technice. Dar nu se poate uncarca cu orice power bank: "Conclusion: If you have a USB-C power source that's USB Power Delivery (USB-PD) compatible, use that!"
(Sursa:https://www.dpreview.com/forums/thread/4323841)

Insa intre timp am gasit o solutie buna: https://charger.nite...com/product/fx1
Foloseste cine dintre voi? Mi se pare chiar ok, la un pret rezonabil.

#33
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La Fuji nu se pot folosi baterii third party care au un pret mai prietenos? La DSLR doar la primul am dublat cu baterie originala, apoi am cumparat third party si nu am observat nici o diferenta.
Nu mi se pare practic ca in turele cu cortul sa tot reincarc bateriile, mai bine 1-2-3 de rezerva gata incarcate care sunt disponibile imediat cand am nevoie de ele. Pe de alta parte nici daca ai o singura baterie nu-i rau, te gandesti de mai multe ori daca merita sa consumi bateria pentru cadrul respectiv. Posted Image

Edited by edri, 24 June 2019 - 11:42.


#34
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View Postedri, on 24 iunie 2019 - 11:41, said:

La Fuji nu se pot folosi baterii third party care au un pret mai prietenos?
Ba da, se pot folosi. Doar că cele mai ieftine sunt recunoscute ca atare de aparate. Gen cum face Olympus E.MN1.2.

#35
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postgabbar, on 24 iunie 2019 - 08:59, said:

Sunt posesor de cateva zile unui aparat X-T3(Kit cu ob. 18-55mm, mai tarziu va fi si un 55-200mm). Deocamdata descoper si invat setarile si folosirea butoanelor sa ajung peste tot fara sa ma uit in manual.
Prima impresie: am dorit (si am primit) sa am setarile la indemana, e f.ok! Culori frumoase la jpeg, RAW-urile inca nu am avut timp sa le prelucrez. 90% pana acum sunt f. multumit, dar un mare minus ptr. mine durata bateriei fata de Canon-ul meu vechi 40D. Da stiam, dar m-am consolat fiindca am un Power bank Anker de 26800mAh super ok. Dar marea surpriza: acesta nu incarca bateria, furnizeaza curent sa-l folosesti aparatul, dar trebuie sa tii cablul mereu infipt si in aparat si in baterie.
Dupa o documentare mai amanuntita am gasit ca numai Anker 26800 PD se poate folosi la incarcare. Din pacate acest tip nu am gasit disponibil pe siturile din tara.
Voi cum ati rezolvat aceasta situatie? Sa cumpar inca 3-4 baterii este f. scump (aceasta sursa externa reuseste sa incarce aprox. de 7 ori), un singur Power bank din acesta nu ar fi mult mai scump decat o baterie originala Fuji. Am nevoie de o solutie fiindca sunt pasionat de munte, si sunt de multe ori situatii cand petrec  7-10 zile cu cortul fara sa ajung la o priza.

Multumesc anticipat de de raspunsurile voastre!

Dupa ce cablul meu de USB-C de "marca" Huawei fast charger(am telefon P10) nu a dat nici un semn sa incarce aparatul, intamplator mi-am adus aminte ca am acasa un alt cablu de doi bani Hama, l-am incercat si culmea, functioneaza incarcarea (ledul verde se aprinde  cand camera este "off") contrar celor spuse de baietii pe forumul Dprewiew, care sustin ca trebuie sa ai o sursa PD cu port de incarcare tip C reversibil, si enumera doua tipuri de power bank de la Anker, dar eu am un alt tip. Deci practic problema mea s-a rezolvat. Eventual mai cumpar inca o baterie de rezerve si plus cu acest power bank de 26800mAh trebuie sa ajunga  o saptamana la incarcat, bineninteles fotografiat cu masura, nu fiecare fir de iarba.

Edited by gabbar, 24 June 2019 - 18:20.


#36
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Oricum, eu iti recomand sa-ti mai iei cateva baterii de rezerva. Poti incerca Patona, seria aia a lor premium. Nu sunt deloc scumpe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate