Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Fujifilm România

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbv01, on 24 iunie 2019 - 20:11, said:

Oricum, eu iti recomand sa-ti mai iei cateva baterii de rezerva. Poti incerca Patona, seria aia a lor premium. Nu sunt deloc scumpe.

Multumesc, oricum am avut de gand sa mai cumpar minim una.

#38
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Salut, eu am avut Patona si inca o chinezarie, care s-au dovedit foarte ok...iti iei 3 acumulatori de rezerva si iti faci treaba pe munte, daca nu stai sa faci review-uri prea multe la poze...

#39
gabbar

gabbar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 30.11.2008

View PostDizlpower, on 25 iunie 2019 - 17:04, said:

Salut, eu am avut Patona si inca o chinezarie, care s-au dovedit foarte ok...iti iei 3 acumulatori de rezerva si iti faci treaba pe munte, daca nu stai sa faci review-uri prea multe la poze...

Multumesc, deja am comandat ieri 3 bucati. Asa cum spui va fi de ajuns ptr. orice situatie.

#40
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Revin după câteva luni de utilizare. Obiectivul de kit (16-50 mm) avea o problemă (diferenţe de sharpness între stânga şi dreapta). Mi l-au ţinut vreo 3 săptămâni dar se pare că l-au reparat bine. Au mai scăzut un pic şi aberaţiile cromatice.
În softul lor clarity face urât dacă îl pui prea sus aşa că l-am pus mai jos (25 în loc de 40) şi rezultatele s-au îmbunătăţit vizibil. Trebuie să mai fac un USM (20%, 50 px, 0 px threshold) în alt program.
Recuperarea din shadows este extrem de grea când subexpunerea e peste 1 EV (apar artefacte urâte). Modulul HDR merge la unele poze dar nu am rezultate consistente.
Dacă n-ai scene extrem de contrastante aparatul se comportă bine.
Chestia bună e că dacă nimereşti bine balansul de alb JPEG-urile sunt cam 80% destul de bune ca să numai trebuie să foloseşti numai RAW. Dacă şi RAW-ul ar fi mai maleabil ar fi o cameră perfectă pentru mine (în ciuda mărimii mici).
Pentru cine vrea să vadă rezultatul numai în JPEG (fără altă prelucrare decât adăugarea locaţiei): https://flic.kr/s/aHsmGM75h8

#41
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postbaloo2009, on 08 septembrie 2019 - 02:02, said:

Dacă şi RAW-ul ar fi mai maleabil ar fi o cameră perfectă

Ce vrei să zici prin RAW mai maleabil?

Edited by bv01, 22 September 2019 - 12:28.


#42
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Fuji va scoate 50mm F/1.0 in loc de 33mm F/1.0.
33-ul ar fi cantarit 1.3 Kg. Ar fi fost prea greu.
50-ul va cantari "doar" 0.9 Kg - deci cu 400 de grame mai putin.

https://www.dpreview...anned-33mm-f1-0

Takashi Ueno said that the 33mm F1.0 had become too big and heavy as it was being developed. The latest prototype weighed 1300g (45.8oz), included 15 elements and necessitated the addition of a tripod foot.


Ma astept sa fie un obiectiv exceptional, totusi greu si scump.
Poate ca trebuiau facute niste compromisuri pe la F/1.0.

Edited by katran, 22 September 2019 - 13:13.


#43
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
F 1.0 ... Lumină la maxim , bokeh ( profunzime de camp ) pe săturate .
Nu sunt multi care se pot lăuda cu așa ceva ... Știu că obiective cu Fmai mic de 1.0 sunt doar câteva , aveau cei de la Zeiss ( Carl Zeiss Super-Q-Gigantar 40mm f0.33 ) și desigur , mai există câteva obiective " rapide " de la producători aproape necunoscuți , fiind obiective dedicate spectrului infraroșu etc .

#44
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Binenteles ca exista multe obiective F/0.85...F/1.0 pentru foto facute de diversi. Unele sunt reusite, altele aproape nefolosibile la F/1.0.

Cateva exemple de obiective reusite cu montura m4/3:
https://www.f64.ro/v...5mm-f0-95-mft/p
https://www.f64.ro/v...gru-micro-4-3/p
https://www.f64.ro/v...ura-mft-negru/p
https://www.f64.ro/v...cro-4-3-negru/p


Au intre 400 si 600 de grame.
Au facut ceva compromisuri la optica dar F/0.95 arata rezonabil. Este folosibil.
De ce nu pot sa faca asa ceva si producatorii cu nume gen Olympus, Panasonic, Fuji, Sony... ?  Adica la pret si greutate rezonabile.


Stiu ca Nikon a anuntat un F/0.95, dar o sa fie foarte greu si scump.

Edited by katran, 22 September 2019 - 13:49.


#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi unii nu au MFT :) Și poate consideră că aparatele în acest format, utilizatorii lor, nu ar folosi asemenea obiective.
La 1.4 sau chiar 1.8 la portret deja nu ai ambii ochi în același plan de focalizare. Mai jos deja devine o aplicație oarecum specială.
Extrem de rar am văzut obiective mai mici de 1.4 (cu adaptor) folosite în zilele noastre.

#46
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Bokeh-ul nu e chiar așa deranjant dacă folosești un senzor mic  :) adică format  1" , 4/3 sau APS-C  .
Evident , glumesc .

#47
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005

View Posthpavictor, on 22 septembrie 2019 - 15:23, said:

Bokeh-ul nu e chiar așa deranjant dacă folosești un senzor mic  Posted Image adică format  1" , 4/3 sau APS-C  .
Evident , glumesc .


Ce anume este deranjant la bokehul acestor sisteme ? Si folosesc cuvantul "sisteme" pentru ca bokehul depinde in mare masura de obiectiv.

Edited by katran, 22 September 2019 - 23:14.


#48
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Păi e cam pe jumătate comparativ cu FF :)
Nu că ar fi deranjant dar...
Dacă îți alegi cu grija planurile nu e nici cea mai mică problemă. Mai rău e când nu poți să alegi poziționarea subiectului față de fundal.

#49
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Bokeh is so overrated... :)))

#50
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
And sharpness is a bourgeois concept... Posted Image

Edited by StefanSC, 23 September 2019 - 12:04.


#51
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Ok. Ce ne facem  cu formatul MF care vine de regula cu obiective F/2.8...f/4.0   (adica F/2.4...F/3.5 in format FF) ?

Daca-l iei la bani marunti pe cel care a zis ca bokehul este "deranjant", o sa descoperi ca trage la greu cu pocnitori de obiective F/2.8...F/4.0. Nu cred ca are obiective F/1.2. De fapt pe sistemul pe care e el, nu cred ca exista obiective F/1.2.

Oricum bokehul depinde foarte mult si de obiectiv. De exemplu un obiectiv cu constructie simpla poate sa furnizeze un fundal mai "nervos".

Edited by katran, 23 September 2019 - 12:20.


#52
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkatran, on 23 septembrie 2019 - 12:05, said:

Ok. Ce ne facem  cu formatul MF care vine de regula cu obiective F/2.8...f/4.0   (adica F/2.4...F/3.5 in format FF) ?

Daca-l iei la bani marunti pe cel care a zis ca bokehul este "deranjant", o sa descoperi ca trage la greu cu pocnitori de obiective F/2.8...F/4.0. Nu cred ca are obiective F/1.2. De fapt pe sistemul pe care e el, nu cred ca exista obiective F/1.2.

Oricum bokehul depinde foarte mult si de obiectiv. De exemplu un obiectiv cu constructie simpla poate sa furnizeze un fundal mai "nervos".
Putina atentie nu strica ... cel ce a spus ca " bokeh-ul  este deranjant " ... de fapt a spus ca " bokeh-ul nu e chiar asa de derajant " ceea ce este o nuanta subtila , zic si eu Posted Image .
Adica din " efect "se transforma usor in " defect " .
Oricum Pentax 50 / 1,8 nu e deloc pocnitoare ( parerea mea )  , dar nici nu face viermisorii artistici Posted Image din bokeh-ul unui Helios 44K-4 , adica 58 /2  

Scuze de micul offtopic , dar discutam de bokeh , trebuiau cateva argumente tehnice ... chiar daca nu am obiective cu F/1,2 ...

Attached Files


Edited by hpavictor, 23 September 2019 - 12:45.


#53
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
@hpvictor

In discutiile tehnice trebuie aduse argumente tehnice. In comentariul tau "lamuritor", sunt doua link-uri si zero argumente tehnice.

Ok, cel care a spus ceva despre bokeh cred ca face confuzie intre bokeh si DOF (campul de profunzime).

Bokehul se refera la calitatea blurului pe care il randeaza un obiectiv.

De pe vikipedia:
Bokeh has been defined as "the way the lens renders out-of-focus points of light"
Bokeh is the aesthetic quality of the blur produced in the out-of-focus parts of an image produced by a lens.

Probabil ai vrut sa spui ca sistemele cu senzor mai mic, din cauza limitarilor, ofera mai putina flexibilitate in estomparea (blurarea) fundalului - cu alte cuvinte DOF mai larg (profunzime mai mare) si fundal care in anumite situatii iti distrage atentia de la subiect.


Dar si aici trebuie comparate sisteme : camera + obiectiv.
Daca utilizatorul X pune pe Fuji acest 50mm F/1.0, tu pe Pentax nu o sa ai solutie cu care sa-l bati chiar daca ai FF.

Edited by katran, 23 September 2019 - 13:09.


#54
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 23 septembrie 2019 - 12:05, said:

.....De fapt pe sistemul pe care e el, nu cred ca exista obiective F/1.2.

Oricum bokehul depinde foarte mult si de obiectiv. De exemplu un obiectiv cu constructie simpla poate sa furnizeze un fundal mai "nervos".

Pentru Pentax eu am doua obiective f1.2, unul nativ si altul third-party, randare diferita insa. Nu cred ca azi exista sistem pentru care sa nu poti monta un obiectiv f1.2.
Anumite obiective cu fundal de asta "nervos" sunt destul de rare si scumpe, uneori nervii astia fiind o calitate a obiectivului Posted Image

View Postkatran, on 23 septembrie 2019 - 13:02, said:

... sistemele cu senzor mai mic, din cauza limitarilor, ofera mai putina flexibilitate in estomparea (blurarea) fundalului ....

Sau managementul mai simplu al zonei aflate in focus ;)  depinde ce vrea fiecare.

Edited by edri, 23 September 2019 - 13:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate