Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ghid Reziliere Telecom - aprilie 2019 - majorare tarife pentru toate serviciile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Doar pe mail am văzut. În 4 cazuri diferite.

#74
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcsachiri, on 12 martie 2019 - 19:51, said:

Eu nu am primit notificare contract incheiat in februarie 2019 voce fixa.
Sms, email, factura... pe niciuna nu am primit notificare ?!

E curios, ca au trimis aproape la toata lumea. Vezi sa nu fi ajuns in Spam.

#75
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
M-au sunat de la Telekom si am obtinut reducerea pe 2 conturi diferite.
Al meu: TV DTH pachet L cu 5 STB-uri pret final 4,70 euro fara TVA (26,49 lei cu TVA). (cu tot cu chirii STB-uri, reduceri si ce o mai fi pe acolo)
Al parintilor: CATV (analogic, de la Nextgen) + Voce fixa nelimitat in toate retelele din Romania 4,2 euro fara TVA (23.66 lei cu TVA)

#76
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdorin_2k, on 13 martie 2019 - 10:09, said:

M-au sunat de la Telekom si am obtinut reducerea pe 2 conturi diferite.
Al meu: TV DTH pachet L cu 5 STB-uri pret final 4,70 euro fara TVA (26,49 lei cu TVA). (cu tot cu chirii STB-uri, reduceri si ce o mai fi pe acolo)
Al parintilor: CATV (analogic, de la Nextgen) + Voce fixa nelimitat in toate retelele din Romania 4,2 euro fara TVA (23.66 lei cu TVA)

Ai facut contracte noi, pe 24 luni sau cum? Erau contractele expirate? Spune mai mult.. .Cat e reducerea aplicata pe fiecare contract?

Se poate rezilia un contract deja incheiat, prin magaria asta de crestere de pret si incheia unul nou.. in care sa negociezi noi tarife sau cum?
Ca ai mei au contract negociat acu 2luni  la care probabil se aplica sumpirea.. deci care e faza, trebuie negociate din nou si inceput o noua perioada contractuala sau cum?

Edited by rosix, 13 March 2019 - 10:28.


#77
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Pentru cine a pus botul pe la promoții și "reduceri" cred că o să fie mai greu să încerce să rezilieze. Eu n-am motiv să reziliez; scumpirea e minimă și vina ar trebui să o deconteze guvernanții cu taxele lor pe stâlp și pe "lăcomie". Mai bine i-ar scuti temporar de taxe să se ducă cu 4G-ul pe la țară sau să se implice în electrificare cu regenerabile in anumite cătune izolate.

Edited by PostacheNegrutzi, 13 March 2019 - 10:35.


#78
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPostacheNegrutzi, on 13 martie 2019 - 10:31, said:

Pentru cine a pus botul pe la promoții și "reduceri" cred că o să fie mai greu să încerce să rezilieze. Eu n-am motiv să reziliez; scumpirea e minimă și vina ar trebui să o deconteze guvernanții cu taxele lor pe stâlp și pe "lăcomie". Mai bine i-ar scuti de taxe să se ducă cu 4G-ul pe la țară sau să se implice în electrificare cu regenerabile in anumite cătune izolate.

Pai da mai prietene.. dar cine si-a negociat o reducere de 2 euro (mare rahat).. acu cu scumpirile pierde si acea reducere marunta, ca sa zic asa. Si atunci pentru ce a mai prelungit omul contractul?
Nu e vorba de suma... ca e vorba de 6-10 lei (da-o in ma-sa) ci ca nu corect fata de clientul care a negociat, a semnat o oferta si a prelungit contractul.  E contravaloarea pachetului HBO pe luna, daca vrei.. si pe care omul nu-l are .. pentru ca nu a negociat sa-l aiba in pachet...

E o forma de a ne fura caciula, daca ma intelegi...

#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrosix, on 13 martie 2019 - 10:27, said:

Ai facut contracte noi, pe 24 luni sau cum? Erau contractele expirate? Spune mai mult.. .Cat e reducerea aplicata pe fiecare contract?
La ab parintilor
Era expirat si plateau 6 euro fara TVA pt CATV si Voce 200 nelimitat.
Prelungit 2 ani pt 4,2 euro fara TVA pt nelimitat in orice retea in Ro si CATV.
Pe asta aveam reduceri -4,90 EUR la TV si -2,00 EUR la voce


Al meu
Sunt in contract pana in decembrie 2019.
Am ramas la ab negociat anterior cu 4,7 euro fara TVA pt TV DTH L cu 5 aparate
Pe el am total reduceri -4,20 EUR
In ultimile 6 luni au zis sa sun pt o noua oferta. ;)

Mda. Client vechi (avusem inca 3 ab la Telekom pana acum 2 ani).

View Postrosix, on 13 martie 2019 - 10:37, said:

Nu e vorba de suma... ca e vorba de 6-10 lei (da-o in ma-sa)
Ba e vorba de suma.
6-10 lei la 1 milion de abonati????
Eu pt 2 lei am solicitat reducerea asta



Edit
M-au sunat prima data pe contul de pe care am trimis online direct din MyAccount solicitarea (cu toate ca am trimis prima data direct din mail pe alt cont aceeasi solicitare).
Deci: mai repede "se misca" daca trimiteti direct din MyAccount solicitarea.
O aveau si pe cea trimisa pe mail pe celalalt cont (am zis ca mai amuna si au reolvat-o in acel moment si pe aceea).

Edited by dorin_2k, 13 March 2019 - 10:55.


#80
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Din ce secțiune din My account ai trimis. Eu nu am găsit. Poți pune un printscreen?

#81
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdorin_2k, on 13 martie 2019 - 10:58, said:

La ab parintilor
Era expirat si plateau 6 euro fara TVA pt CATV si Voce 200 nelimitat.
Prelungit 2 ani pt 4,2 euro fara TVA pt nelimitat in orice retea in Ro si CATV.
Pe asta aveam reduceri -4,90 EUR la TV si -2,00 EUR la voce

Pai bun si.. scumpirea de la 1 aprilie, ai scapat de ea?  Ca asa am facut si eu prelungire pentru abonamentul parintilor in decembrie 2018 si acu a venit notiificare pe mail cu scumpirea.
Pai, ce am rezolvat?  Am obtinut o reducere de 2 euro si scumpirea care se va aplica e tot de aproape 2 euro pentru 3 servicii...  Nu e pentru 2 lei .. pentru 2 lei ma pishu pe ei..

2 euro pe luna inseamna 120 lei pe an... adica impozitu la masina...

Poti sa-mi spui ce pola mea de afacere am facut?

View Postmusicallro, on 13 martie 2019 - 11:40, said:

Din ce secțiune din My account ai trimis. Eu nu am găsit. Poți pune un printscreen?

Daca ai contractul expirat, iti apare undeva in sectiunea TV parca.. o oferta de prelungire abonament.. dar nu stiu cat e de atractiva .. sa nu fie tzeapa.
Cand m-am uitat eu acolo era "oferta" cu 10 lei mai scumpa decat cea pe care o aveam deja.

Edited by rosix, 13 March 2019 - 11:57.


#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmusicallro, on 13 martie 2019 - 11:40, said:

Din ce secțiune din My account ai trimis. Eu nu am găsit. Poți pune un printscreen?
Hai ca nu e greu
La 8 pui copia CI
Attached File  tk1.png   42.84K   93 downloads


Attached File  tk2.png   53.56K   94 downloads
In 2-3 zile primesti mail de confirmare, apoi in alte 2-3 zile te suna.
Eu am trimis pe 7 martie solicitarea, pe 10 am primit mail si azi pe 13 m-au sunat.

Deci NU va duceti la nus ce magazin sa pierdeti timpul. Totul se face doar online!!!

Edited by dorin_2k, 13 March 2019 - 14:27.


#83
Tamos

Tamos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2018

View PostdreaQ, on 08 martie 2019 - 08:51, said:

Sa pastrezi fixul? Sper ca te referi din aparat si ca in 2019 nu mai exista posturi telefonice fix, dischete (nu demachiante) ori net prin dialup.
Sigur ca se poate. Oricum toti au marit sau urmeaza sa o faca. La serviciu am primit instiintare de la Euroweb pentru internet.

telefonie fixa exista mai ales la telekom

#84
Maverick99

Maverick99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.04.2008
Astazi am fost sunat de o doamna de la Telekom in legatura cu cererea mea de reziliere.
Apropo, a fost facuta on-line la [email protected]
S-a intamplat la fel ca majorarea pentru TELEKOMSPORT, i-am spus ca reziliez daca imi mareste abonamentul.
In final a ramas ca nu voi ''beneficia'' de nicio majorare, sigurul lucru pe care nu il putea oferi este calculatia curusului ( Persoane fizice ING, bla bla ...)
Am fost de acord sa raman la ei.
Voce Nelimitat + TV L cu toare extraoptiunile active +2 receviere + Internet L + Mobil cu net nelimitat = aprox 81 RON.
Se pot obtine beneficii, se pare ca sunt deschisi la negocieri pentru a evita rezilierile.

PS.Admin,am apucat sa postez si pe Cafenea, daca e nevoie poti sa stergi postarea de acoloPosted Image

#85
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Am depus cererea e reziliere Luni dimineata ( 11 martie,  8 am) si inca nu am primit confirmarea. Cat dureaza livrarea unei scrisori in Bucuresti? E un nou record negativ pt Posta Romana. De asta vor ei reziliere prin posta, ca dureaza cateva saptamani pana ajunge la ei, si iti mai fura o luna de abonament.

#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
De ce nu ai citit inainte sa trimiti plicul pe aici? Trimiteai mail si era rezolvat pana acum.

#87
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Am citit. Dar in contract spune ca rezilierea se face prin posta. Eu chiar vreau sa reziliez, nu vreau sa ma mai abureasca cu ofertele lor care dureaza 2 luni pana la urmatoarea scumpire. Astept sa vina confirmarea, si apoi fac poze la tot si le trimit si pe mail ..

#88
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008

View Postunknown_35, on 15 martie 2019 - 14:01, said:

Am depus cererea e reziliere Luni dimineata ( 11 martie,  8 am) si inca nu am primit confirmarea. Cat dureaza livrarea unei scrisori in Bucuresti? E un nou record negativ pt Posta Romana. De asta vor ei reziliere prin posta, ca dureaza cateva saptamani pana ajunge la ei, si iti mai fura o luna de abonament.
Preavizul este de 30 de zile, calculat de la data postei. Eu am trimis scrisorile pe 08.03 si nu mi au venit inca confirmarile de primire. In schimb m au sunat si am finalizat rezilierea, ceea  ce dovesteste ca au primit scrisorile.

#89
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La cati oameni am auzit ca reziliaza, Telekom o sa castige o lula din scumpirile astea.

#90
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu mulți. 90% afla de scumpire doar la următoarea factura. Trec cele 30 zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate