Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Pensionare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#145
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 vrajitoruldinoz, on 24 iulie 2019 - 06:16, said:

N-am un raspuns stiintific la asta, e cam din burta. Da, as vrea sa mentin principalul pentru todeauna.
Una peste alta argumentatia mea se bazeaza pe ideea ca e posibil ca returnurile sa fie mai mic in viitor ca in trecut. Teoria cu 4% se bazeaza pe 30 de ani (ori eu imi propun infinitul) si pe faptul ca viitorl va fi similar cu trecutul. In realitate statistica e foarte limitata, pentru ca nu prea sint perioade de 30 de ani care sa semene cu vremurile noastre. Saz icem numai 2-3 dupa razboi, dar nici alea nu seamana cu ziua de azi.
Bine, acum intrebarea poate fi de ce 3% si nu 2%... pentru ca nu as vrea sa trec prea mult in conservatorsim exagerat dar traitul in Romania are avantajul ca in caz de ceva se poate reduce suma pina la 2%. Asta prespunind ca nu sint probleme scumpe, de genul de sanatate.
Si mai exista si pensia sociala, care insa in cazul meu nu va fi foarte mare dar nici de dispretuit, aproximativ 1500$ de cap daca ne oprim azi din contributii. Dar aia incepe hat si ca orice pensie de stat e nesigura.
eu zic ca pensia sociala este singura sigura, politicienii au nevoie de voturi intr-o democratie.
pensiile private sau economiile pot fi cele nesigure; mai tii minte cand guvernele practic au confiscat aurul ? la fel se pot taxa excesiv ca sa multumeasca unii (majoritatea) fara asa ceva si sa aiba niste bani sa-i plateasca pe aia. de unde o sa vina bani pt venit minim garantat, caci vad ca asta se discuta in toate tarile...doamne fereste.
deci diversificarea multidimensionala este importanta.

 MembruAnonim, on 24 iulie 2019 - 06:26, said:

Cum de ce 3%?
Cat e euribor azi? Te ai uitat?

Cred ca in curand o sa accepti si 2%.
Sau te apuci si iti iei niște cloace care sa valoreze 7-800.000 euro cu >5% yield si ai undeva lw 3500-4000 euro pensie.

Dar mai si muncesti pt banii aia ca nu vin singuri, dar macar ai pt ce.

Ro este f sigura si asa va ramane faca nu o invadeaza emigrantii. Parintii mei au pe la 1500 euro lunar venit si as zice ca duc o viata modesta, 3-4 iesiri pe an in vacante din care 2 pe afara si plimbari pe la tara, acasa, o masina noua dar ieftina, casele platite si un cont in banca suficient cat sa nu le fie frica daca nu vine pensia Posted Image
cati americani au asa ceva ? dar realist...

#146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 avenirv, on 24 iulie 2019 - 07:48, said:

cati americani au asa ceva ? dar realist...

habar n-am... de unde sa stiu, dar citind statisticile din ziare si de pe net as zice ca putini...
nici in ro nu sunt asa multi, acum serios... e inca ieftin dar in 20 ani bucale o sa fie f scump.

#147
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,008
  • Înscris: 21.06.2016
Pai casa platita la pensie au multi, masina au mai toti, vacante in afara fac mai putini din simplul motiv ca in 6 ore de zbor abia ajungi in CAnada sau Mexic care sint mai putin interesante ca SUA.

#148
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 vrajitoruldinoz, on 24 iulie 2019 - 08:54, said:

Pai casa platita la pensie au multi, masina au mai toti, vacante in afara fac mai putini din simplul motiv ca in 6 ore de zbor abia ajungi in CAnada sau Mexic care sint mai putin interesante ca SUA.

mie mi se pare ca preturile la carrefour sunt cam aceleasi ca si in vest. dar evian-ul este sensibil mai scump in bucuresti.
benzina este pe la 1.35 euro. un jack daniels single barrel este 44 euro, un chateauneuf du pape este 43 euro, o portie de seafood buna la gust si suficienta la carrefour este 5 euro. nu este ieftin. toti se plang ca nu le ajung banii dar cozile sunt mari la carrefour. mp de apartament finisat in zona de nord a bucurestiului este peste 1200 euro. o groaza de femei tinere conduc una din cele 3 nemtoaice de lux; au acea atitudine de PM tipica prin NA. asa se si imbraca.
clujul si constanta bubuie dpv al real estate. toti se plang ca au bani putini.
cunosc cativa tineri in IT ce s-au intors dupa niste ani prin UK si europa de vest, firmele s-au outsorced in RO.
inginerii sunt la cautare, admiterea la politehnica si medicina e aspra. poate si ca deschide o poarta catre EU. dar ingineri se cauta.
un macaragiu face pe putin 10000 ron/luna.
toti se plang ca nu au bani. toti au apple si samsung d'ala mare. totul se scumpeste, in medicina au inceput niste scumpiri mai mascate.

dar este un fenomen ce mi se pare cam incredibil. se pleaca in excursie cu autocarul pana in antalya, turcia. deci din 7 zile 3 sunt pe drum si 4 la resort, conditiile sunt decente, all inclusive. dar pretul este 350 euro. asta mi se pare foarte scazut.
asa pt idee, in didim, cam pe acolo unde mediterana se uneste cu egeea, ai senzatia ca sunt numai englezi, deci cautare este.

directoare de filiala de banca, s-a certat cu sefii si a plecat sau a trebuit sa plece. in cateva saptamani a inceput la o alta banca pe care a parasit-o in 4 saptamani pt o filiala mai aproape de casa si cu promisiunea ca la anul va fi sefa de filiala.

sefulet de servicu intretinere la una din agentiile guvernamentale, ia 6000 net.

tzuica, vin, carnati, ghiudem, babic, pastrama, slana, racituri, muraturi, peste (de mirare cate ferme de peste sunt) cat cuprinde inclusiv calcan. icre la alegere. prea bune si de aceea sunt periculoase. prieteniile s-au mai aranjat cam dupa liniile de venit. cam toti ai mei au facut casa pe pamant caci altfel nu da bine. mari si din zid. cu barbeque din zid. au pasiuni acum, si-au luat biciclete de 3000 euro (deci nu super bengoase) si alearga in jurul bucurestiului cand le dau voie nepotii. in bloculetul unde stau numai noi avem o singura masina, toti au nemtesti noi si au varsta pe la 35-40 ani. sambata este coada la liftul din garaj caci fac aprovizionarea. suntem 12 apartamente si 6 sunt plecati intre italia, franta, grecia, iordania si turcia.
toti se plang ca nu au bani.

imi aduc aminte de ultimii ani ai lui ceasca, toti se plangeau ca nu au bani, deci mancare, dar toti, cu pile bineinteles, cumparau cutii frigorifice si cele mai mari frigidere de pe piata.

este complexa in Romania. sa vedem cat tine.

Edited by avenirv, 24 July 2019 - 12:03.


#149
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
@avenirv - imi place mult descrierea ta. Si pe cat e de amuzanta, pe atat de realista. Consider ca intr-adevar, multa lume nu are bani, dar asta se simte mai ales in afara oraselor. In orase sunt destui care castiga bine, insa si la fel de multi care doar spun ca o fac. Iar foamea asta de cumparaturi, case, masini scumpe, vine din frustrarea romanului si complexul lui de inferioritate, vrand tot timpul sa arate ca el isi poate depasi conditia. Asta este mentalitatea tipica est europeana, si nu cred ca se va schimba curand.

#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 MixMaster, on 24 iulie 2019 - 13:24, said:

Iar foamea asta de cumparaturi, case, masini scumpe, vine din frustrarea romanului si complexul lui de inferioritate, vrand tot timpul sa arate ca el isi poate depasi conditia. Asta este mentalitatea tipica est europeana, si nu cred ca se va schimba curand.

auzi, ce am observat in america e ca fiecare ban pe care il castiga se vede imediat in nivelul lor de trai... pun putin deoparte si consuma tot ce le cade in mana
adica tu ii faci pe romani frustrati? atunci americanii cum sunt? mega frustrati? ca aia au societate de consum, noi avem asa... una de semi-consum!

#151
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
o fi tot frustrare, dar cu radacini diferite. La romani vine din faptul ca nu au sau nu au avut, si deoarece sunt priviti in general ca lumea a 3-a a europei. La americani, provine din faptul ca trebuie sa arate ca intr-adevar sunt cea mai puternica natiune, din orice punct de vedere, si fiecare vrea sa traiasca visul american. Insa nu se poate compara americanul de rand cu romanul de rand ca venituri si stil de viata. daca americanul a beneficiat de toate aceste venituri si facilitati de cand s-a nascut si a vazut ca isi permite stilul asta de viata, normal ca a profitat de el. insa romanul isi ia credit imobiliar pt prima casa, pentru care va plati o rata care reprezinta minim 50-60% din venitul familiei, dupa care va mai face o rata si la o masina veche, si va incheia cu electrocasnicele luate cu carduri de cumparaturi sau credite doar cu buletinul. si de-acolo incolo, orice scumpire il va durea enorm, deoarece el e oricum la limita in cel mai bun caz. Semi-consumul romanesc se datoreaza tot saraciei, nu responsabilitatii avute de oameni.

#152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
tu crezi ca aia care se dau cu bmw seria 3 prin oras (ea) si el cu X5/x6 stau din salariul minim pe economie si platesc rate la banca 60% pe o cloaca luata cu "prima coasa"...?
hai sa fim seriosi!

sunt bani seriosi in bucale si multi fac bani frumosi, inclusiv cei angajati prin pozitii mai de middle/top management.
eu nu vad nici o frustrare cand am ajuns sa mananc carne seara de seara si am o anumita suma de bani disponibila sa nu o dau pt a-mi creste confortul in toate directiile in care pot.
nu sunt hagi-tudose si nici nu am 3 vieti de trait. ai cash? sparge-l ... pe ce? pe ce iti place tie si familiei tale. nu facem acum averi ca sa se bucure nepotii

Edited by MembruAnonim, 24 July 2019 - 13:48.


#153
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010
Cu siguranta se fac bani, tocmai asta am zis, dar doar in orase. Si nu in proportia in care se spune. Iar Bucuresti-ul fiind capitala, normal ca acolo se fac cei mai multi. Si nu am zis ca daca mananci tu mai multa carne esti frustrat. Am spus si mai sus, ca vorbesc in general, de romanul mediu. Roman mediu care, spre surprinderea ta, nu e un bucurestean cu venit de 5-6-7 000 ron net. E vreunul din Medias, cu venit de 1800-2000 net. Si trebuie sa te mai gandesti ca jumatate din romani, traiesc mai prost ca el.

Edited by MixMaster, 24 July 2019 - 14:00.


#154
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 MixMaster, on 24 iulie 2019 - 14:00, said:

t. E vreunul din Medias, cu venit de 1800-2000 net. Si trebuie sa te mai gandesti ca jumatate din romani, traiesc mai prost ca el.

Cei mai multi din poiana proportie de 90% sunt IT-isti si bugetari de birou.Momentan se lafaie in lovele dar peste cativa ani vor da cu fruntea in pragul de sus.Cand se va impozita munca IT si vor trece multi de la salarii de 3000 la 1400€ sau se va reduce aparatul bugetar si se vor duce la impins vagoane in gara,atunci sa vezi vaicaieli si lacrimi in poiana.Vor fi la o varsta la care nu risca o relocare in strainatate si cand va veni pensia va fi una unitara de vreo 3-400€ pentru toti.(ca nu mai sunt bani de acum).

#155
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Kean, on 25 iulie 2019 - 16:40, said:

Cei mai multi din poiana proportie de 90% sunt IT-isti si bugetari de birou.Momentan se lafaie in lovele dar peste cativa ani vor da cu fruntea in pragul de sus.Cand se va impozita munca IT si vor trece multi de la salarii de 3000 la 1400€ sau se va reduce aparatul bugetar si se vor duce la impins vagoane in gara,atunci sa vezi vaicaieli si lacrimi in poiana.Vor fi la o varsta la care nu risca o relocare in strainatate si cand va veni pensia va fi una unitara de vreo 3-400€ pentru toti.(ca nu mai sunt bani de acum).
pai ITistii vor lucra pe pfa sau srl si nevestele vor sta acasa si vor face income splitting. se pleaca din Romania si la 40-50 ani caci la acel moment experienta se cauta. la canadieni punctele pt experienta compenseaza ce se pierde la varsta, stiu ei ce stiu.
cei de la guvern vor lucra tot la guvern in continuare. in toata lumea munca la guvern este foarte cautata (inclusiv in NA) si aparatul se umfla, atatia politicieni sau apropiatii lor ce iau functii in aparatul de stat TREBUIE sa aiba subalterni pt a justifica pozitiile lor.
jugul va cadea pe ceilalti, ca dvs, ce nu sunt in guvern sau IT-isti.
toti acestia se vor lafai in si mai multe lovele.

Edited by avenirv, 25 July 2019 - 18:58.


#156
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,707
  • Înscris: 02.10.2009
Asta spune cineva adanc in IT, pentru care restul sunt pleava.
Alfa si omega zilelor noastre.
Uita ca omenirea a existat si progresat fara se existe niciun IT-Ist. Acum au facut-o sa nu se mai poata lipsi de ei.

Ca si astia din administratie/guvern: au devenit atat de multi si de importanti (in mintea lor) ca sunt practic un balast urias pentru societate, mai ales ca sunt printre cei mai slabe pregatite persoane, care nu sunt in stare (sau nu vor) sa gaseasca o slujba ca lumea in sfera privata. Aici in Canada e la fel ca in Ro, un aparat administrativ guvernamental colosal, ineficient la nivel decizional tocmai prin existenta unor nenumarate straturi sau trepte de decizie. Competenta e ultimul lucru care intra in joc, nu e cerinta de "admitere". Avantajele pe care si le-au tras, fata de restul societatii sunt de-a dreptul indecente.
Si exact astia vin cu "morala"

Edited by Rosebud09, 25 July 2019 - 20:40.


#157
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mai tu vorbești f urat de Canada în multe posturi. E chiar asa de nașpa?

#158
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,008
  • Înscris: 21.06.2016
Lumea a existat niste zeci de mii de ani fara agricultura, alte zece mii fara nici un inginer samd, asa ca e irelevant.

#159
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Lumea acum e IT iar in viitor IT-ul va fi echivalentul energiei electrice de azi, legat intrinsec de orice aspect al vietii. Cine nu a inteles deja asta imi pare rau sa spun dar e deja batran si depasit de vremuri.

Edited by nnestor, 25 July 2019 - 21:18.


#160
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Rosebud09, on 25 iulie 2019 - 20:39, said:

Asta spune cineva adanc in IT, pentru care restul sunt pleava.
Alfa si omega zilelor noastre.
Uita ca omenirea a existat si progresat fara se existe niciun IT-Ist. Acum au facut-o sa nu se mai poata lipsi de ei.

Ca si astia din administratie/guvern: au devenit atat de multi si de importanti (in mintea lor) ca sunt practic un balast urias pentru societate, mai ales ca sunt printre cei mai slabe pregatite persoane, care nu sunt in stare (sau nu vor) sa gaseasca o slujba ca lumea in sfera privata. Aici in Canada e la fel ca in Ro, un aparat administrativ guvernamental colosal, ineficient la nivel decizional tocmai prin existenta unor nenumarate straturi sau trepte de decizie. Competenta e ultimul lucru care intra in joc, nu e cerinta de "admitere". Avantajele pe care si le-au tras, fata de restul societatii sunt de-a dreptul indecente.
Si exact astia vin cu "morala"
...
Dar cu public servant in Canada ai absoluta dreptate.
ar trebui sa citeasca asta si tot felul de propagandisti de pe acest forum ce vad o lume vestica mai mult decat idealizata. si daca nici Canada nu este in vest....
Pai aia care gandesc de 2 milioane de ani or fi tot IT, dar mai pe secret.Posted Image Posted Image Posted Image

#161
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 29.01.2019

 Rosebud09, on 25 iulie 2019 - 20:39, said:

Asta spune cineva adanc in IT, pentru care restul sunt pleava.
Alfa si omega zilelor noastre.
Uita ca omenirea a existat si progresat fara se existe niciun IT-Ist. Acum au facut-o sa nu se mai poata lipsi de ei.


Discutiile deviaza spre IT pe softpedia asta pentru ca Romania cam asta are: IT, si restul lumii se descurca cum poate.
Daca cineva se gindeste serios sa se pensioneze in Romania, sectorul IT e irelevant fata de cel medical.

Si medicina romaneasca e inapoiata. Iar tratamentele complexe la distanta in alta tara/cultura/limba vin cu riscurile lor.

Stomatologia la fel. Un agent imobiliar din Bucuresti vorbea cu mine cu gura aproape inchisa pina am vazut ca
incerca sa-si ascunda dintii lipsa:). A trebuit sa spun o gluma buna ca sa-mi dau seama.

#162
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,707
  • Înscris: 02.10.2009
@cristimate
Cum adica foarte?
Probabil ca unii s-au invatat doar cu laude la adresa vestului si cand mai dau de altceva, fie ocolesc fie cauta sa contreze.
Fiecare a avut anumite experiente, plus ca depinde de cat au invatat din ele sau de cat isi mai aduc aminte, de cum reusesc sa le inteleaga si sa le plaseze in context.
Dupa ce trece euforia de la inceput, dupa ce mai dispar din problemele specifice noului venit si dupa ce intra mai adanc in societate, vine perioada and are mai mult timp si ocazii sa vada ce este in jur. Atunci observa destule lucruri care nu i se mai par in regula, lucruri care poate le-a vazut mai demult dar nu le-a dat mare importanta. Observa ca in destule aspecte societatea e cam la fel cu cea din care a plecat, in altele semnificativ diferita, in bune si rele. Cum romanu are un simt critic dezvoltat :lol: gaseste mai peste tot ceva de care sa se planga, ca sportul national nu se uita asa usor...
Pe bune ca sunt foarte lucruri anapoda in Canada si doar firea bastinasilor si retinerea sau teama imigrantilor face ca lucrurile astea rele sa continue sau sa ramana ingropate, fara sa se vada cine stie ce proteste, violente, vorbe grele aruncate la mare suparare.
Pe scurt, aceeasi poveste: imbecili la toate nivelele administratiei si guvernelor, risipa teribila de bani si resurse, politici falimentare, autodustructive cu efect asupra generatiilor urmatoare, invatamant de baza din ce in ce mai precar. Nu lipsesc nici maruntusurile care fac viata grea romanului din Ro, cum ar fi gropile de pe strazile oraselor sau E urile din mancare.
Per total insa, decaderea societatii nu e insa nici pe departe la fel cu cea de referinta :D, “durerea” fiind compensata la cei mai multi de veniturile decente. Dar banii nu sunt indeajuns. E mai bine? Fara indoiala per ansamblu, dar depinde de om, ce-si doreste de la viata la un moment dat.

Edited by Rosebud09, 26 July 2019 - 02:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate