Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Huawei ar putea fi interzis și în România. PNL propune anchetă

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
componentele electronice de la rachete, alea de la Deveselu, unde or fi fabricate?
intreb si eu pentru un prieten (mic, galben si cu ochii oblici)

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Astia-s nebuni, de-a dreptul si ipocriti pe deasupra ... nu-i luati in seama.

Huawei este inima infrastructurii de telecomunicatii din Romania.. Cine drku asigura suportul, cine asigura piese, echipamente de schimb, mentenanta si toate alea?

#21
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdanyel61, on 06 martie 2019 - 09:45, said:

Ca sa nu mai avem probleme, punem industria romaneasca la treaba si ne facem noi propriile echipamente. Apoi exportam si la americani.
Uite asta idee buna pentru dracnea.
Au mai ramas decit corigentii , nu sepricep la 5gPosted Image

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 09:53, said:

Astia-s nebuni, de-a dreptul si ipocriti pe deasupra ... nu-i luati in seama.

Huawei este inima infrastructurii de telecomunicatii din Romania.. Cine drku asigura suportul, cine asigura piese, echipamente de schimb, mentenanta si toate alea?
La RDS tovarase , din cauza asta trebuie 5 apeluri pt o legaturaPosted Image

#22
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 09:53, said:

Astia-s nebuni, de-a dreptul si ipocriti pe deasupra ... nu-i luati in seama.

Huawei este inima infrastructurii de telecomunicatii din Romania.. Cine drku asigura suportul, cine asigura piese, echipamente de schimb, mentenanta si toate alea?

Da dracnea o ordonanta de urgenta si se rezolva. Intre timp isi face firma si le face el pe toate.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 09:53, said:

Huawei este inima infrastructurii de telecomunicatii din Romania..
La unii operatori e inima la altii doar legaturi... dar tocmai de aia trebuie scosi, sa ai spioni in inima unor sisteme e grav.

Edited by andreic, 06 March 2019 - 10:09.


#24
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
De ce sa spioneze ai lor, cand pot spiona ai nostri, asta e adevarata problema.

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Foarte bine. Nu face referire la telefoane ci la echipamentele "mari" chestii folosite poate de STS si alte institutii "spionabile".

#26
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Mai repede sa interzicem PNL si PSD la pachet, impreuna cu UDMR si poate reusim si noi sa traim decent, eu oricum, multumesc public PNL pentru taxa de habitat din sectorul 2, sa vedem cine imi da si mie 160 de lei sa o platesc,

#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
inca odata, pnl dovedeste ca sunt un partid de slugoi. asa a facut si antonescu atunci cand a propis legea antidefaimarii, tot in speranta ca va fi unsul americanilor, a primit un scuipat in schimb.

ce nu inteleg slugoii este ca, oricat te-ai gudura ca o potaie pe langa marile puteri, tot scuipat in cap vei primi.

#28
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu ce sa zic daca facem sau nu bine, nici nu ma pricep la asa ceva dar poate totusi nu sunt vorbe goale toate chestiile astea despre Huawei. Cel putin in Germania si Belgia companiile evita Huawei pe cat posibil.
Pana si la un simplu telefon fac spume si refuza. Eu am cerut un Huawei Mate ca telefon de serviciu intrucat am mai probat un Iphone 10 si un S9 plus si nu ma tinea bateria pana seara si nici nu au vrut sa auda.

#29
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
in sfarsit o propunere buna, dar multi au huawei in Romania si nu o sa le placa :))

Edited by kjlfdshgfdlkgh, 06 March 2019 - 10:43.


#30
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Paranoia multă, interesul e sa spioneze altii, nu chinezii.

#31
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Deci si-n consecinta pastrati cu sfintenie telefoanele de tip Huawei caci daca vor deveni ilegale vor deveni foarte valoroase.

Cu fiecare idiotenie din asta spusa din partea "dreptei" simt ca o sa ma imbolnavesc intrebandu-ma cu cine voi vota impotriva PSD.

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 06 martie 2019 - 09:44, said:

Care trebuie inlocuite... cand prinzi spionul in casa ce faci, nu-l scoti ? Posted Image
In plus Romania e UE, daca e ia o decizie la nivel de UE clar se aplica si la noi.
presupun ca sinteti in domeniu si detineti dovezi concludente si fara tagada despre ''spion''! iar Romania se stie, e campioana la aplicat deciziile UE! cele care ii coafeaza pe guvernanti, desigur, nu toate! ca doar nu ne spun ei ca sa facem cind nu ne convine!
Este pur si simplu o idiotenie in cel mai inalt grad posibil!

View Postciine, on 06 martie 2019 - 09:55, said:

Au mai ramas decit corigentii , nu sepricep la 5gPosted Image


La RDS tovarase , din cauza asta trebuie 5 apeluri pt o legaturaPosted Image
Eftin si bun nu se poate tovarase! cam ce ati vrea de echivalentul unui pachet de tigari lunar?

View Postandreic, on 06 martie 2019 - 10:09, said:

La unii operatori e inima la altii doar legaturi... dar tocmai de aia trebuie scosi, sa ai spioni in inima unor sisteme e grav.
dv. parca sinteti radioamator, ar trebui sa aveti macar unele pareri chiar vagi in domeniul tehnic, cum reusiti sa faceti asemenea afirmatii, lipsite total de dovezi? sau lucrati ori vindeti produsele unei firme concurente?

#33
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Io am Huawei. Știi ce mișto e sa faci schimb de poze direct cu Xi?

Serios vorbind.. mi se pare paranoia.

#34
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostAlecsandru010, on 06 martie 2019 - 12:36, said:

Io am Huawei. Știi ce mișto e sa faci schimb de poze direct cu Xi?

Serios vorbind.. mi se pare paranoia.
Orice sistem digital administrat de un procesor  ce lucreaza cu un sistem de operare care este legat in internet  reprezinta o vulnerabilitate .
Cand atit procesorul dar mai ales sistemul de operare e conceput si are suport tehnic administrat de chinezi , fi sigur ca exista un backdoor sau poate nu exista dar sigur e usor de implementat  printr-un firmware ulterior.

Nu e nici o paranoia este realitatea , avem toata lumea plina de camere  facute in china , institutii publice din cele mai sensibile , tu ai idee ce usor poti face remote la ele cind cunosti in detaliu structura lor si softul inclus ??? Dar cind e vorba de un server de telecomunicatii si date mobile???

Edited by ciine, 06 March 2019 - 12:47.


#35
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Pana mea.. atunci să ne întoarcem la comunicarea prin fum. Că fiecare firma d-asta de telecomunicații are în spate, direct sau indirect, un stat.

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostAlecsandru010, on 06 martie 2019 - 12:48, said:

Pana mea.. atunci să ne întoarcem la comunicarea prin fum. Că fiecare firma d-asta de telecomunicații are în spate, direct sau indirect, un stat.
dumneata nu intelegi? chinejii iti vrea raul, pe cand occidentalii iti vrea binele. ca in povesti, totdeauna binili invinge!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate