Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Huawei ar putea fi interzis și în România. PNL propune anchetă

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postciine, on 06 martie 2019 - 12:46, said:

Orice sistem digital administrat de un procesor  ce lucreaza cu un sistem de operare care este legat in internet  reprezinta o vulnerabilitate .
Cand atit procesorul dar mai ales sistemul de operare e conceput si are suport tehnic administrat de chinezi , fi sigur ca exista un backdoor sau poate nu exista dar sigur e usor de implementat  printr-un firmware ulterior.

Nu e nici o paranoia este realitatea , avem toata lumea plina de camere  facute in china , institutii publice din cele mai sensibile , tu ai idee ce usor poti face remote la ele cind cunosti in detaliu structura lor si softul inclus ??? Dar cind e vorba de un server de telecomunicatii si date mobile???
Dar tu ai idee ca asta se poate face si la echipamentele produse de concurenta? de fapt asta deranjeaza, produse ieftine si de calitate facute de concurenta! sint absolut de acord cu utilizarea echipamentelor produse in tara la Urziceni, Strehaia sau Medgidia, dar sa se spuna direct, fara aberatii conspirationiste!

#38
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Posttytysor, on 06 martie 2019 - 13:08, said:

Dar tu ai idee ca asta se poate face si la echipamentele produse de concurenta? de fapt asta deranjeaza, produse ieftine si de calitate facute de concurenta! sint absolut de acord cu utilizarea echipamentelor produse in tara la Urziceni, Strehaia sau Medgidia, dar sa se spuna direct, fara aberatii conspirationiste!

Mi-e teama ca n-ai inteles nimic esential , intr-o astfel de afacere reputatia  conteaza , iar guvernul chinez nu cred ca o are, sper c-ai priceput idea

Edited by ciine, 06 March 2019 - 13:15.


#39
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postrosix, on 06 martie 2019 - 09:18, said:

Astia nu-s sanatosi la cap.... Huawei este o companie cu activitate in Romania care livreaza echipamente tuturor companiilor de telefonie mobila (aceste echipamente sunt deja intrate adanc in infrastructura de telecomunicatii a Romaniei). Plus ca peste 20% din romani au telefoane Huawei, acestea fiind mai ieftine si cu performante similare cu celelalte branduri mai scumpe.
Cu atat mai grav.
Inteleg ca persoanele private sa se riste pe barba lor, dar echipamentele "intrate adanc in infrastructura de telecomunicatii a Romaniei" e un domeniu care trebuie cercetat cu atentie.
Cam prea multe coincidente cu Huawei asta ca sa fie doar fum fara foc.
Exista si alternative, la fel de ieftine si la fel de bune.

#40
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Daca chinezii ar intecepta comunicatiile primului ministru al Romaniei ar zice, coaie, astia au cel mai tare sistem de coduri de pe planeta. Nu se intelege nimic din ce zice asta aici !!

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu daca vor a interzice vanzarea de terminale mobile si / sau alte echipamente SOHO, ceea ce se doreste este interzicerea folosirii echipamentelor Huawei in Core (telefonie) / Backbone (IP), cel putin 2 ISP din Romania folosesc la nivel de transport echipamente de la Huawei. Transport as in SDH / DWDM, adica tot nu doar telefonie mobila. Si cand acesti ISP au ca si clienti STS sau mai stiu eu ce minister sau orice altceva ce e incadrat la sensibil are logica interzicerea folosirii echipamentelor Huawei de catre ISP.
Orice producator are ceva gauri ascunse in firmware nu doar Huawei. Nu garanteaza nimeni ca Cisco, Juniper, Nokia si restul nu ar face aceleasi magarii de care sunt acuzati chinezii. Dar hamericanu nu vrea concurenta si in nici un caz din partea chinezului.

#42
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postciine, on 06 martie 2019 - 12:46, said:

Orice sistem digital administrat de un procesor  ce lucreaza cu un sistem de operare care este legat in internet  reprezinta o vulnerabilitate .
Cand atit procesorul dar mai ales sistemul de operare e conceput si are suport tehnic administrat de chinezi , fi sigur ca exista un backdoor sau poate nu exista dar sigur e usor de implementat  printr-un firmware ulterior.

Nu e nici o paranoia este realitatea , avem toata lumea plina de camere  facute in china , institutii publice din cele mai sensibile , tu ai idee ce usor poti face remote la ele cind cunosti in detaliu structura lor si softul inclus ??? Dar cind e vorba de un server de telecomunicatii si date mobile???
Din cîte îmi aduc aminte, de la începuturile scandalului, Huawei au spus că pun la dispoziție toate detaliile legate atît de hardware, cît și de software. Un fel de open-source pentru cei care vor să verifice ce și cum. „Neah” au spus americanii, că tot nu vă credem... de unde și ideea că, de fapt, nu produsele în sine au vreo problemă, ci că nu se află csub controlul american (atît cel decizional, cît și financiar)!
În plus, hai s-o luăm și pe partea cealaltă... Toată lumea a urlat, urlă și, mai mult ca sigur, va urla în continuare că chinezii au furat și-au copiat tot! Cel puțin la prima vedere, asta ar însemna că ei (chinezii) îs proști și restu' lumii „civilizate” bubuie de deștepți, nu? Păi, și atunci, cum să-ți fie frică în continuare dacă ei (chinezii) te lasă să le verifici toate căcaturile? Ce, acum nu-i mai ai pe ăia de bubuie de deștepți ca să verifice și să fie atenți să nu se facă mișculații???

View PostCris007, on 06 martie 2019 - 13:15, said:

(...)
Cam prea multe coincidente cu Huawei asta ca sa fie doar fum fara foc.
Exista si alternative, la fel de ieftine si la fel de bune.
Și cam care ar fi acele coincidențe, mă rog? Adică altele decît cele din comunicatele americane, dacă se poate...
Iar cu „la fel de ieftine și la fel de bune”, parcă m-aș mai gîndi încă o dată...

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCris007, on 06 martie 2019 - 13:15, said:

Cam prea multe coincidente cu Huawei asta ca sa fie doar fum fara foc.
Exista si alternative, la fel de ieftine si la fel de bune.
Bineinteles.

BT a zburat deja Huawei din centrele lor, nu peste tot ci de acolo unde stiu ca sunt riscuri majore. Problema e ca pe 5G conform unui articol din forbes ( https://www.forbes.c...w/#20e1515373a5 ) este mult mai greu sa monitorizezi securitatea retelei iar cum in 2017 guvernul chinez a trecut o lege care obliga orice companie de telecom sa colaboreze cu serviciie lor secrete... e practic doar o chestiune de timp. Trebuie sa fie prosti sa nu se foloseasca de monopolul local sau de cei 16% cota de piata pentru a obtine informatii.
https://www.theguard...s-of-4g-network
"BT has confirmed it is removing Huawei equipment from key areas of its 4G network after concerns were raised about the Chinese firm’s presence in critical telecoms infrastructure."

Cele 2 companii mari americane AT&T si Verizon deja au trecut toate IMEI-urile huawei pe do not connect (banned from networks). Deci atentie cand cumparati tel H si mergeti in afara de la UK si peste ocean, unele tari pe langa SUA s-ar putea deja sa aplice banning.

Edited by andreic, 06 March 2019 - 16:09.


#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postciine, on 06 martie 2019 - 13:14, said:

Mi-e teama ca n-ai inteles nimic esential , intr-o astfel de afacere reputatia  conteaza , iar guvernul chinez nu cred ca o are, sper c-ai priceput idea
cred ca am inteles foarte bine: sint echipamente ieftine, fiabile si de calitate, deci a scazut masiv vinzarea celor ''de firma'' unde platesti numele scris pe echipament! iar guvernul Chinez stimuleaza mediul de afaceri, nu lupta pe viata si pe moarte cu sistemul privat asa cum o fac anumite guverne, deci nu pierde timpul cu prostii de doi bani si nu risca sa fie scos de pe pietele internationale pentru ca, de ex., spioneaza cite greseli de gramatica face pe zi un anumit om politic!

View PostCris007, on 06 martie 2019 - 13:15, said:

Cu atat mai grav.
Inteleg ca persoanele private sa se riste pe barba lor, dar echipamentele "intrate adanc in infrastructura de telecomunicatii a Romaniei" e un domeniu care trebuie cercetat cu atentie.
Cam prea multe coincidente cu Huawei asta ca sa fie doar fum fara foc.
Exista si alternative, la fel de ieftine si la fel de bune.
enumara te rog, 5-6 coincidente! concrete, documentate nu diverse eculubratii de politicieni cretini!

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 13:28, said:

Nu stiu daca vor a interzice vanzarea de terminale mobile si / sau alte echipamente SOHO, ceea ce se doreste este interzicerea folosirii echipamentelor Huawei in Core (telefonie) / Backbone (IP), cel putin 2 ISP din Romania folosesc la nivel de transport echipamente de la Huawei. Transport as in SDH / DWDM, adica tot nu doar telefonie mobila. Si cand acesti ISP au ca si clienti STS sau mai stiu eu ce minister sau orice altceva ce e incadrat la sensibil are logica interzicerea folosirii echipamentelor Huawei de catre ISP.
Orice producator are ceva gauri ascunse in firmware nu doar Huawei. Nu garanteaza nimeni ca Cisco, Juniper, Nokia si restul nu ar face aceleasi magarii de care sunt acuzati chinezii. Dar hamericanu nu vrea concurenta si in nici un caz din partea chinezului.
considera-ma greu de cap si explica-mi te rog care este acesta logica! fara abureli conspirationiste! chiar tehnic te rog daca se poate, am peste 25 de ani in domeniul telecom la un nivel care imi permite sa inteleg ce-mi vei spune!

''''iar cum in 2017 guvernul chinez a trecut o lege care obliga orice companie de telecom sa colaboreze cu serviciie lor secrete...''
ce fraieri! la noi treaba asta este de 70 de ani, sint ramasi in urma rau chinejii!

Edited by tytysor, 06 March 2019 - 16:26.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Off-topic:
1. Ma bucur;
2. La mai multi.

On-topic: Mi se rupe de teorii conspirationiste. Cata vreme echipamentul cu care lucrez isi face treaba si nu am gasit nici o dovada ca acel echipament "vorbeste" cu "tovarasu" din China nu ma intereseaza ca e vorba de echipament Huawei sau ZTE sau alta chinezarie. Daca insa e dovedita treaba atunci discutam altfel.

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Se pare că va trebui să includem și PNL când strigăm "aceiași mizerie".

#47
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postandreic, on 06 martie 2019 - 15:55, said:

Cele 2 companii mari americane AT&T si Verizon deja au trecut toate IMEI-urile huawei pe do not connect (banned from networks).
Ai surse pentru afirmații?

View Postandreic, on 06 martie 2019 - 10:09, said:

La unii operatori e inima la altii doar legaturi... dar tocmai de aia trebuie scosi, sa ai spioni in inima unor sisteme e grav.
Trebuie scos și Microsoft din inima unor sisteme, că au backdoor NSA. Dacă tot ne apucăm de treabă, măcar să scoatem toți spionii.

Edited by Mr_nobody_, 06 March 2019 - 21:03.


#48
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostMembruAnonim, on 06 martie 2019 - 13:28, said:

Nu stiu daca vor a interzice vanzarea de terminale mobile si / sau alte echipamente SOHO, ceea ce se doreste este interzicerea folosirii echipamentelor Huawei in Core (telefonie) / Backbone (IP), cel putin 2 ISP din Romania folosesc la nivel de transport echipamente de la Huawei. Transport as in SDH / DWDM, adica tot nu doar telefonie mobila. Si cand acesti ISP au ca si clienti STS sau mai stiu eu ce minister sau orice altceva ce e incadrat la sensibil are logica interzicerea folosirii echipamentelor Huawei de catre ISP.
Orice producator are ceva gauri ascunse in firmware nu doar Huawei. Nu garanteaza nimeni ca Cisco, Juniper, Nokia si restul nu ar face aceleasi magarii de care sunt acuzati chinezii. Dar hamericanu nu vrea concurenta si in nici un caz din partea chinezului.
Mai bie ar fi sa fii spionat de americani decat de chinezi.

#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
UE nu va interzice echipamentele Huawei, cum solicită SUA, dar va monitoriza riscurile de securitate ale rețelelor 5G

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate