Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

De la ce varsta beti cafea?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Pe vremea cand am intrat la liceu, mama ma trezea cu cafea. Dupa am avut o perioada de 5 ani cand nu am baut (intre 22 de ani si 27) acum iar beau, dar nu ar trebui, incerc sa ma las.

#20
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Posttfmercedez, on 05 martie 2019 - 09:05, said:

Eu nici in prag de 40 nu beau cafea, ( defapt nu bea nimeni din casa) dar va las o poza cu frigiderul cand ajung acas'[e plin de suc negru]
Voi de la ce varsta beti sau "nu beti" cafea?
Tu esti bizarul(se pare ca toata familia). Nu stiu cine te-a indoctrinat ca ar fi rea cafeaua. Nu e.

Nu tin minte, cred ca din scoala primara mai beam cate putin dar nu-mi foarte placea, prin liceu mai beam. Si stii ce mai beam prin liceu? Bere, vin, visinata, vermuturi(garrone alb, favoritul meu), chiar si cate un pic de vodka(hermannstadt era favorita mea). Uneori chiar cand chiuleam de la ore(desigur, nu sa ma imbat).

Edited by TruthHurts, 05 March 2019 - 09:55.


#21
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Cred ca aveam 10 ani cand am inceput. Dintotdeauna o beau amara, rareori pun lapte sau frisca, cand ma plictisesc de monotomia cafelei bag ceai negru Twinnings.
Evident cu o tigara....Cafeaua/cola/ceaiul fara o tigara sunt precum o femeie care nu are sani si fund bombat.

Edited by doxan, 05 March 2019 - 09:30.


#22
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostHunor_66, on 05 martie 2019 - 09:14, said:

Cola e o mizerie pe langa cafea.
Alta aberatie.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
la ora 9,prajitura si cola,DAR vedem niste pustiulica ca bea cafea,aia e orice,numa CAFEA nu
de cand are la mec prajitura?

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPopaXXX, on 05 martie 2019 - 09:17, said:


Tradu asta, te rog.
in timisoara, in anii '80 s-a umplut de moldoveni. Ei cand ziceau ca merg in oras, sau ca au fost in zona centrala a timisoarei, se exprimau de genul " am fost pi șientru" , iar mcds  mikeedeez, adica la macdonaldsu din centru, doi chiulangii frecau telefoanele la o cafea un el si o ea. Dar ei in loc sa .. ei stau cu nasul in telefon.

View Postceanu1980, on 05 martie 2019 - 09:35, said:

la ora 9,prajitura si cola,DAR vedem niste pustiulica ca bea cafea,aia e orice,numa CAFEA nu
de cand are la mec prajitura?
demult. Buba e ca "mek regeli" adica mec brecfast e doar omleta si nu dau  hamburgeri.  I-am zis ca iau meniu mic dejun , doar daca imi da si lapte de mama. Aia nu, doar cola.. plm.
Asa ca am luat ce imi place mie, nu ce vor ei sa imi vanda,  adica desert. Omleta imi fac eu acasa, peste juma de ora.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nici azi nu beau. Prea amară pentru gusturile mele (obişnuit cu mai dulce). Cacaoa cu lapte e sfântă     Posted Image

Edited by djl, 05 March 2019 - 09:43.


#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdoxan, on 05 martie 2019 - 09:28, said:

Cred ca aveam 10 ani cand am inceput. Dintotdeauna o beau amara, rareori pun lapte sau frisca, cand ma plictisesc de monotomia cafelei bag ceai negru Twinnings.
Evident cu o tigara....Cafeaua/cola/ceaiul fara o tigara sunt precum o femeie care nu are sani si fund bombat.
sa ne zici cum o fi o tigara muiata in ceai cu lapte si fumata dupa ce se usuca.

View PostTruthHurts, on 05 martie 2019 - 09:28, said:


Tu esti bizarul(se pare ca toata familia). Nu stiu cine te-a indoctrinat ca ar fi rea cafeaua. Nu e.

Nu tin minte, cred ca din scoala primara mai beam cate putin dar nu-mi foarte placea, prin liceu mai beam. Si stii ce mai beam prin liceu? Bere, vin, visinata, vermuturi(garron alb, favoritul meu), chiar si cate un pic de vodka(hermannstadt era favorita mea). Uneori chiar cand chiuleam de la ore(desigur, nu sa ma imbat).
se intampla uneori sa imi treaca oragul mai multe persoane si sa fiu nevoit sa le servesc cu cafea. Am cumparat niste cafea "gen nicaragua" sa am in casa.. dar fuck it.. am dat-o la mama cand ins-a terminat.  Pur si simplu nu imi place cafeaua, desi ador mireasma.  Nevasta-mea la fel. Dar o cola rece   si o "pipa"  este viciul "suprem".

Edited by tfmercedez, 05 March 2019 - 09:44.


#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
eu beau capucino...e mult mai usor decat cafeaua...cam 2 pe zi
cafea am inceput abia cam la terminarea liceului...tot atunci am tras de cateva ori si din tigari...dar mai mult din prosteala
in principiu nu beau cafea ca e prea tare...bag un derivat de lactate daca vreau creier in forma sau ceai pentru focusare ...se gaseste in orice market un astfel de ceai si e mult mai benefic decat alcoolul/tigarile/cafeaua...
in general caut remedii nootropice cat mai sigure ca sa fiu focusat ....
exista in ultimul timp tampeniile alea de "vitamin" bautura aia pentru focusare care nu ajuta la nimic de fapt pentru ca vitaminele B n-au de fapt nici o legatura cu focusarea ....inselatorie pe fata

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,046
  • Înscris: 25.06.2007
De pe la 23-24 ani, inainte nu-mi placea gustul, apoi m-a prins....
In medie beau 2-3 pe zi, cand stateam in Romania ajunsesem si la 5-6.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007
Era un sondaj printre tineri, de ce nu mananca dimineata acasa. Cica pentru ca nu vor sa spele vase.
Asa si cu cafeaua asta.

#30
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Beau cafea de la 16 ani si acum am 35. Imi place expresso scurt cu lapte si vara cand e canicula beau frappe simplu fara ness. A fost foarte greu sa ma las de cola  si la inceput chiar daca beam cafea aveam dureri de cap si eram lipsit de energie. Cand am renuntat la sucuri am slabit cateva kilograme.

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttfmercedez, on 05 martie 2019 - 09:42, said:

in timisoara, in anii '80 s-a umplut de moldoveni.
Din 70, de la inundatii. De atunci e celebra faza cu sarma.

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Nu-mi amintesc. Oricum,nu lipsea in casa parinteasca dar nu ma omoram dupa ea.  Si scuza ca ,,ma trezeste,devin activ,, e gulguta!   Ce stiu exact e ca facand stagiul militar la pompieri ,din cel mai adanc somn ma trezesc si sant gata de plecare in 5 min.  Am ramas cu ,,sechela,,asta.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostHunor_66, on 05 martie 2019 - 09:14, said:

Acel gust amar e toata savoarea.
Ciocolata neagra nu-ti place ?
O fi toata savoarea acel gust amar, da' mie nu imi place deloc.
Nici cu zahar, lapte, miere sau frisca; tot simt putin gustul amar.
Si nici ciocolata neagra nu-mi place ! ca-i amara si asta.

View PostHider141, on 05 martie 2019 - 09:22, said:

Cafeaua se bea in general asa cum e daca vrei sa te trezesti.
In rest se poate combina cu lapte (eventual facut spuma la espressor), miere sau zahar brun, scortisoara, etc.
O fi, dar prefer sa-mi dau cu apa rece pe fata decat sa beau un lichid negru si amarui  :)
Repet:
am incercat cu de toate, de la zahar, lapte, miere, frisca, scortisoara, etc. si tot simt putin gustul ala amar.

Personal, mai bine beau apa sau ceai decat cafea indulcita.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Am baut odata pe la 18 ani.
Nu mi-a placut si am observat ca are efect invers la mine. In cel mult o ora am adormit de nu puteau sa ma mai trezeasca ai mei.

sa ca pas.

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am inceput din liceu ( prin clasa a IX-a ) si nu m-am mai lasat pana in prezent . Imi place sa beau doua cafele pe zi. Prima , pe stomacul gol , dimineata . Este tabietul meu cel mai placut ...pe terasa , in liniste , ciripit de pasarele ...alea-alea . Pana si iarna ma imbrac bine si cafeaua de dimineata se bea pe terasa . A doua dupa masa de pranz. Foarte rar beau a treia cafea . Doar daca sunt in deplasare ( ptiu dracie , era sa scriu " misiune "  ) .

#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
In schimb sotia cred ca bea de pe la 14 ani. Chiar sufera daca nu bea. La rahatelul ala expresor model de o ceasca.Cescuta.  Si mai stiu ca dupa multe marci a ajuns la lavazza crema e gusto.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate