Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

De la ce varsta beti cafea?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
De la 25 de ani beau cappucino de dozator, nu-mi place cafeaua decat ca aroma la dulciuri.

Coca Cola am baut mult in copilarie, mai deloc acuma.

#38
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
De pe la 14 ani. Dar atunci beam ocazional, o data pe saptamana (in weekend) o cafea slaba. Acum beau maxim 2 cafele pe zi. Puls normal, tensiune normala.
Nu are cum sa-ti faca rau atat timp cat nu faci excese sau daca ai alte probleme cardiace.
Acum sa fim seriosi, chestia aia neagra da la Mc nu se poate numi cafea :)

#39
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
La 31 de ani am început să beau cafea... Posted Image Până atunci nu o suportam, dar după ce am început să beau în fiecare zi m-am obișnuit și acum n-aș mai putea renunța.
PS: Poate cu vârsta o să îmi găsesc și alte vicii, gen țigări, băutură și femei... Posted Image

#40
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
De prin liceu, cred că dintr-a noua, adică de la 15 ani. Dar nu beam zilnic, evident, banii erau alocați în principal pentru țigări și bere, beam cafea cînd și cînd. Era pe la începutul anilor 90, nici nu prea aveai unde să bei cafele, deși deja prin 94 - 95 apăruseră cafenelele moderne, și începuse deja să fie o formă de socializare ieșitul la cafenea, unde eventual jucam și cărți.
Acu beau una - două pe zi, făcute de mine, la ibric, plus, cînd mai simt nevoia sau pofta, una prin oraș, de regulă la botul calului, sau în mașină.
Așa e, liceenii de acum ies mai abitir la cafea, de pildă fie-mea rămîne cel puțin o dată pe săptămînă în oraș la cafea cu colegele, după ce iese de la ore. Mai toate liceele au 2 - 3 cafenele lîngă, se știe că aici merg ăia din Lazăr, acolo merg ăia din Spiru etc.

Edited by abancor, 05 March 2019 - 10:35.


#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007

 rosix, on 05 martie 2019 - 09:18, said:

Subiect tembel... In loc sa ne intrebam de la ce varsta copii de gradinita se apuca deja de fumat sau facut sex, ne preocupa preferintele tinerilor in materie de cafea.
pai te las pe tine sa ne zici la ce varsta e potrivit sa .. " gengbeng " alea alea.

Altfel.. poza promisa.  Prajitura si cola,  iar in vasul de lut, niste untura de gâscă,  care pe pita cu boia si castraveti murati, ma teleporteaza in batatura bunicilor din copilarie.  

Pe drum spre casa, nevasta-mea intreaba.. macam  ceva.. dar avem cola?  M-a apucat rasul.

Attached Files


Edited by tfmercedez, 05 March 2019 - 10:45.


#42
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu beau cafea, ca mi se blocheaza clapeta de acceleratie si se supratureaza motorul... nu cedez nici la insistente.
Foarte rar (2-3 ori pe an) mi se pune pata pe cate o ciocolata calda, sau cine stie ce chestii mai deosebite...

#43
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 rosix, on 05 martie 2019 - 09:18, said:

Subiect tembel... In loc sa ne intrebam de la ce varsta copii de gradinita se apuca deja de fumat sau facut sex, ne preocupa preferintele tinerilor in materie de cafea.
macar sa nu fumeze, zicea mama lui bula

#44
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 super8, on 05 martie 2019 - 09:12, said:

Prefer ... un ceai  Posted Image
Me too.

#45
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
De pe la 15 - 16 ani...
Pana acum vreo 2 ani beam cate 2 pe zi, apoi, am redus la una.

#46
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
De un an. Neagra, tare si amara. Nu mai sunt la prima tinerete.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007

 Hunor_66, on 05 martie 2019 - 09:14, said:

Cola e o mizerie pe langa cafea.
Eu am gustat cafea de pe la 8-9 ani.
Mai tarziu, am invatat sa o si fac.
(Hint: opreste focul, sa nu mai clocoteasca apa, inainte de a pune cafeaua).
Cola nu mai beau de prin '98-'99. :)


Acel gust amar e toata savoarea.
Ciocolata neagra nu-ti place ?
te rog, nu te pișa in cola mea, ca nici eu n-am scuipat in cafeaua ta.  
Lângă tigara "de după", mai degraba merge o cola rece decat o cafea racita.

O singura data dupa o mahmureala ,  am baut o cafea strasnica, jumate cafea si jumate metaxa..dupa o noapte de chefuiala , la munte , la cabana unor prieteni.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
Mai degraba gust 1-2 guri dintr-o cafea rece decat calda.

#49
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
N-am băut niciodată doar așa, să mă aflu în treabă.
La nunți, că mi se puneau în față și eram oarecum nevoit, să mai stau peste noapte cică..
Deci, undeva la 10 cafele în toată viața mea.

Partea interesantă este însă următoarea (și același principiu îl pot aplica și medicamentelor de orice tip): neconsumând deloc, organismul nu e obișnuit cu efectele ei (ale cafelei) sau lor (ale medicamentelor) și dacă se întâmplă totuși să consum una, simt efecte rapid și puternic, chiar și de la fleacuri.

#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 tfmercedez, on 05 martie 2019 - 10:42, said:

pai te las pe tine sa ne zici la ce varsta e potrivit sa .. " gengbeng " alea alea.

Altfel.. poza promisa.  Prajitura si cola,  iar in vasul de lut, niste untura de gâscă,  care pe pita cu boia si castraveti murati, ma teleporteaza in batatura bunicilor din copilarie.  

Pe drum spre casa, nevasta-mea intreaba.. macam  ceva.. dar avem cola?  M-a apucat rasul.

"-nevasta, baga tortul in frigider
-dar mi-e foame
-lasa, da-mi cutia
-poftim , sa pui si oala asta, e frumoasa
- corect, vezi fa, d-aia te-am luat de nevasta :))"

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bauta cu moderatie, fara zahar si fara altele adaugate, cea clasica care lasa zat este benefica. Dar sa nu fie bauta pe stomacul gol.

Beau cafea cam de 3-4 ori pe saptamana, de pe la 20 de ani.

#52
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

 tfmercedez, on 05 martie 2019 - 09:05, said:

Eu am incercat sa "ma dau mare" si sa beau cafea, dar dupa ce am dat cu cafeaua in foc,  de cateva ori, am zis, fuck this shit. Fierbe , curata, mesteca, zahar, cesti/cani..  atata tot ca miroase bine.  Eu

hai mai nene ce naiba, poti sa-ti iei un espresor mai de doamne ajuta. la o simpla apasare de buton intr-un timp foarte scurt ai cafea scurta, lunga, cu spuma de lapte, capucino etc. nu stiu cine drq mai sta cu ibricu sa frece cafeaua.

beau cafea odata cu inceperea liceului, nimerind intr-o clasa cu multi golani, anturajul a ajutat enorm la cladirea viciului cu tigari si cafea. de tigari m-am lasat dupa cativa ani dar am ramas la cafea. bine pe la inceputul anilor 2000 nici nu aveai altceva ce sa faci in lipsa de smartfoane si tablete, chiuleai si te regaseai prin cafenele cu colegii.

cola am baut prin liceu dar m-am lasat treptat. acum daca beau o sticla de 2L pe an e mult. cafeaua o servesc pe stomacul gol, cu zahar de stevie sau brun, nu pentru ca ar fi mai sanatoase sau alte balarii comparativ cu zaharul alb dar cel alb ii da un gust mai putin calitativ cafelei, parerea mea.

Edited by mikaell, 05 March 2019 - 21:02.


#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,563
  • Înscris: 15.06.2007

 mikaell, on 05 martie 2019 - 21:01, said:



hai mai nene ce naiba, poti sa-ti iei un espresor mai de doamne ajuta. la o simpla apasare de buton intr-un timp foarte scurt ai cafea scurta, lunga, cu spuma de lapte, capucino etc. nu stiu cine drq mai sta cu ibricu sa frece cafeaua.

beau cafea odata cu inceperea liceului, nimerind intr-o clasa cu multi golani, anturajul a ajutat enorm la cladirea viciului cu tigari si cafea. de tigari m-am lasat dupa cativa ani dar am ramas la cafea. bine pe la inceputul anilor 2000 nici nu aveai altceva ce sa faci in lipsa de smartfoane si tablete, chiuleai si te regaseai prin cafenele cu colegii.

cola am baut prin liceu dar m-am lasat treptat. acum daca beau o sticla de 2L pe an e mult. cafeaua o servesc pe stomacul gol, cu zahar de stevie sau brun, nu pentru ca ar fi mai sanatoase sau alte balarii comparativ cu zaharul alb dar cel alb ii da un gust mai putin calitativ cafelei, parerea mea.
da mai.. o sa iau un "pudel" d'ăla de facut cafă, cu plicuri speciale de la ubermaket si o sa ma apuc sa fumez iqos d'alea ce miros ca niste sosete transpirate prajite, ca sa fiu "trendy".  
In grecia mai bag un "frapucino" un fel de cafea cu gheata si ceva brandy , ca se vand pe plaja, si toata lumea, de la barcagiu la dj e cu ele in mana.

#54
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
n-am baut si nu voi bea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate