Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat castiga un programator .NET (C#) in Bucuresti ?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#73
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostCool_Kick, on 10 martie 2019 - 14:47, said:

Este adevarat ca sintaxa C# este similara cu Java dar sunt diferente majore de implementare: java nu are extension methods, java nu are echivalent nullable value types, java nu are clase partiale, in interfetele C# nu poti declara field-uri (in schimb poti crea o clasa abstracta) si multe multe altele. Este adevarat ca sunt oameni care pot sa lucreze pe ambele dar nu cred ca pe acei oameni ii gasesti pe toate drumurile si nu cred ca le cunosc nici ei la nivel de expert.
Cat de mult conteaza creativitatea si inovatia in programare ? Cu ce m-am lovit eu mai deloc pentru ca trebuia implementat un algoritm de prelucrare de date - tabele Excel, fisiere XML, filtrare, rapoarte. Cand spun creativitate si inovatie nu ma refer la faptul ca trebuie sa scrii algoritmi prin care sa spui fiecare pas, ma refer la crearea unor algoritmi prin care programul sa isi dea singur seama ce trebuie sa faca, asa cum face creierul - sa faca singur conexiuni si sa gaseasca solutii la probleme noi.
Mi se pare sau in general in industria asta este precum in alte industrii - ajungi la un punct in care nu mai creezi, te plafonezi si faci 90% aceleasi lucruri ? Poate imi spuneti ca fiecare nou algoritm necesita creativitate, activitatea de programare este o activitate de creatie - daca ar exista un progam care sa functioneze precum creierul (isi da singur seama ce trebuie facut, nu ii spui pas cu pas), nu lucreaza nimeni la asa ceva sau ceva asemanator ?

Edited by PlatonX, 11 March 2019 - 08:37.


#74
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Desigur cã depinde de anumiți factori, dar informație efectivã doar puțin în primele postãri, în rest...

#75
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
A primit un amic oferta de la Cegeka: 15.000 lei net - pozitie .net developer.
Inca nu a acceptat, se mai gandeste.

#76
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postkopac, on 03 martie 2019 - 14:50, said:

eu am avut o oferta de 13k. desi cred ca puteam cere mai mult... iarasi programarea nu este pentru toti, intelegeti asta:

http://norvig.com/romanian21-days.html

Nu tu esti ala cu replica cf careia toate creierele sunt concentrate in Bucuresti? Daca nu, scuze. Daca da, tot scuze, dar din alt motiv. Ma indoiesc ca stii ceva care sa valoreze intr-o viata 13k, daramite intr-o luna.

#77
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBraviaAmpero, on 05 martie 2019 - 22:47, said:

Ntz, nu este asa, programare este mai intai creatie. Un senior programator se descurca in orice limbaj, pt ca programarea este programare si indiferent ce forma imbraca sau cum este prezentata tot la algoritm
se reduce.Iar cine stie sa creeze algoritmi ,programator se cheama. Restul sunt detalii care se invata pe parcurs.

Invers insa (de la utilizator de frameworkuri, utilizator de stive de tehnologii) spre programator este mult mai greu si atunci ai tentatia sa ceri mai multi bani doarece esti depasit de situatie si necesita
un efort in plus sustenabil.

De aceea se cauta numai seniori aproape, doarece un senior este trecut prin experienta de a invata limbaje noi sau stive de tehnologii noi, sau de a lucra la proiecte eterogene.
O parte in C, o parte in .NET , o parte in Java , o parte in Python, etc
Se descurca e una, e productiv e altceva. Sa stii sa oprimizezi, glitches, tips & tricks, e altceva. Si altceva-ul asta poate lua si catiova ani de experienta. Arata-mi si mie un om care stie sa faca orice in domeniu bazelor de date.

Ca daca ar fi asa cum spuneti voi, cerintele la orice job din lumea buna ar suna: RDBMS - cunostinte strong.

Eu zic ca nu prea ai de ce sa te adaptezi, cu exceptia unor proiecte - ai de citit cateva clase, biblioetci, de portat etc. Dar nu la nivel profesional. Mai mult de nevoie, tranzitoriu. Pana si reflexele se formeaza specific la un anumit tool, IDE.

Dar depinde ce faci, aplicatiile mici sau medii, ERPurile probabil ca pot fi facute fara a stii foarte multe lucruri de finete. Si probabil ca acolo conteaza sa stii mai mult business-ul.
Deja daca experienta ta s-a rezumat la 3-4 luni cu un tool, acum 5 ani, sansele sunt mici sa mai fie foarte proaspete cunostintele si deprinderile alea.

View PostCool_Kick, on 03 aprilie 2019 - 16:22, said:

A primit un amic oferta de la Cegeka: 15.000 lei net - pozitie .net developer.
Inca nu a acceptat, se mai gandeste.
Pentru cati ani, mai exact? Tot 5?

#78
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

View PostFrankie, on 03 martie 2019 - 13:45, said:

Pentru a mai studia piata, se da un programator .NET, C# cu 5 ani+ experienta... cat mai este salariul in Bucuresti pentru o astfel de pozitie ?
Din cativa prieteni pe care ii am ca si programatori .NET, leafa li se invarte in jurul sumei de 11 - 15k lei net pe luna.
Aveti ceva exemple concrete ?

Mersi

Cate ore pe saptamana ? 40 sau mai putine ? Cum sunt repartizate orele pe zi ?
Cate zile lucrate de acasa ?
etc
Sunt multe factori de luat in calcul, nu doar banul.

15k e putin daca vorbim de program batut in cuie 09-18 si cu prezenta obligatorie la birou.

#79
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Voi va dati seama ce vorbiti aici: 15 000 RON pe luna si oamenii nu se fac programatori.
Daca se castiga tata de ce nu se fac multi oameni programatori ?

#80
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View PostPlatonX, on 18 aprilie 2019 - 15:13, said:

Daca se castiga tata de ce nu se fac multi oameni programatori ?
Ti-ai raspuns singur doar ca ai scris inversat.
Se castiga mult pentru ca nu sunt multi programatori + ca cererea e mare in acest domeniu.

#81
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostCool_Kick, on 03 aprilie 2019 - 16:22, said:

A primit un amic oferta de la Cegeka: 15.000 lei net - pozitie .net developer.
Inca nu a acceptat, se mai gandeste.
Posted Image

Edited by mihaigerard, 19 April 2019 - 11:32.


#82
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Poate era student fara experienta. :)

#83
soimulen

soimulen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2019
Vad ca parerile sunt impartite si probabil fiecare are dreptate intr-o proportie mai mica sau mai mare.
Ce pot spune eu, este ca acum acum cateva luni, compania pentru care lucrez cauta un web developer cu experienta in WordPress (PHP/MySQL, JS, Linux ..) . Puteam oferi maxim $25 pe ora, venit brut, full remote, 160 ore pe luna, angajare pe lunga durata (zile libere platite, bonus, etc). Asta insemna $4000 brut lunar. Credeti ca am gasit? Ei bine, au fost cateva persoane cu cunostinte solide in web dev, dar nici una n-a acceptat sub $30 pe ora.
Ce vreau sa spun, este ca lumea IT-ului a devenit foarte diversa. Poti fi un foarte bun programator, dar cei care angajeaza au propriile lor nevoi care pot parea "bizare" la prima vedere. Astfel, un WordPress developer poate fi platit mai bine decat un developer in JAVA, C, .... Adaptabilitatea la cerintele pietei si perseverenta fac si vor face in continuare diferenta.

#84
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Care ar fi probabilitatea sa gasesti un programator care sa se potriveasca cu profilul cerut ? Sunt o gramada de limbaje, o gramada de tehnologii, exista sanse sa gasesti ceea ce cauti in 2-3 luni ?

Edited by PlatonX, 25 April 2019 - 14:13.


#85
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsoimulen, on 25 aprilie 2019 - 13:52, said:

Astfel, un WordPress developer poate fi platit mai bine decat un developer in JAVA, C, ....
Dar se stie ca nu un limbaj, un API sau alte tehnologii iti aduc direct banii in firma ci punerea lor in valoare astfel incat clientul sa plateasca. Cand vezi pe unul care intreaba cat primeste daca stie cutare lucru, iti dai seama cata experienta in industria asta are!

Edited by neagu_laurentiu, 25 April 2019 - 14:27.


#86
soimulen

soimulen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2019

View PostPlatonX, on 25 aprilie 2019 - 14:13, said:

Care ar fi probabilitatea sa gasesti un programator care sa se potriveasca cu profilul cerut ? Sunt o gramada de limbaje, o gramada de tehnologii, exista sanse sa gasesti ceea ce cauti in 2-3 luni ?
Piata de recruiting e dificila si pentru companii si pentru cei care cauta un job. Companiile mari pastreaza programatorii/developerii buni chiar si trei luni "pe tusa" cu salariu full daca raman fara proiect, pana apare alt proiect pentru ei.
De cealalta pare, developerii dau prea putina importanta procesului de recrutare si la ce se uita cel care recruteaza, gen atitudine vs calificare, proactiv vs reactiv, acum vs. x perioada de timp, etc
Ca raspuns, daca gasesti un om bun in trei luni esti fericit :) daca reusesti sa-l pastrezi 3-4 ani in firma esti tare.

#87
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View PostCool_Kick, on 03 aprilie 2019 - 16:22, said:

A primit un amic oferta de la Cegeka: 15.000 lei net - pozitie .net developer.
Inca nu a acceptat, se mai gandeste.
Am o cunostinta care merge saptamana viitoare la interviu pentru .net senior developer sau ceva de genul tot la ei.
Revin cu update daca se concretizeaza ceva.

#88
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Aveti aici un video facut de un baiat programator care a lucrat si pe la Facebook & Google in America: Cât câștigă de fapt un programator în România? (2019)

Concluzii referitoare la salariile programatorilor din Romania:

- un programator cu experienta, ca angajat cu CIM castiga in medie intre 2700-3500 euro net, adica intre 13.000 si 17.000 lei net.
- un programator ce lucreaza ca si freelancer (adica lucreaza pe SRL) castiga de la 5.000 euro in sus, depinde cum isi negociaza el contractul / conditiile. Aici mai iei in considerare plata impozitului pe profit de 5%, plata contabil, impozit dividende si alte cateva maruntisuri. Oricum iesi mult mai bine fata de angajat cu CIM.

Edited by Cool_Kick, 05 October 2019 - 11:28.


#89
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
As trata valorile respective mai mult ca niste varfuri decat ca o medie.

#90
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Se refera la programatorii cu cativa ani de experienta.
Nu studenti sau incepatori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate