Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Masina (de jucarie :) ) cu volan pe telecomanda?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Initiator,desi sunt convins ca o sa-mi sara unii in cap,iti voi da cateva sfaturi,rezultate din propria experienta (am aproape 64 de ani).Ideea ta e foarte buna si gasesti ceea ce cauti doar la firmele de modelism.In magazine sunt doar jucarii.Ai nevoie de o masinuta electrica de modelism,cu radiocomanda proportionala pentru auto (cu volan).La astea proportionale,unghiul dat din volan se transmite exact la fel la directia masinutei,iar acceleratia e variabila continuu. Sunt acele telecomenzi tip pistol,cu 2 canale (directie si acceleratie/marche-arriere)
   Cauta pe https://www.sierra.ro/ sau pe forumul rhc: http://www.rhcforum.ro/ (au si sectuine de vanzari).
   Cel mai important lucru e sa vezi daca tanarul are aptitudini in acest sens,pentru ca sunt multe persoane care au permis de conducere de multi ani si habar n-au sa conduca,unele (femei) chiar au renuntat sa conduca,de frica sa nu faca vreun accident (dar au permis).
   Da.eu sunt un exemplu.Pot sa spun ca am invatat sa conduc,copil fiind prin clasa a 5-a,pe o masinuta din aceea cu "telecomanda" prin cablu...Faceam parcari laterale,cu spatele,etc...dar,am avut de pe la 3-4 ani si o masinuta cu pedale si...cred ca cel mai impotant lucru: talent si pasiune pentru condus...orice. Aveam aprope 11 ani cand am plecat singur cu motoreta tatalui meu (si n-am patit nimic...nu pe strada).
   Prima masina (a anui prieten) pe care am condus-o,la 18 ani...fara permis cat. B (aveam cat.A si o motocicleta),pe un drum asfaltat dar necirculat,a fost un Fiat 1800,cu care am ajuns la ...120km/h,moment in care mi-am dat seama ca e cam periculos si m-am oprit,asa ca am asteptat pana cand am putut sa-mi iau permis categoria B (fara sa fac scoala de soferi Posted Image)...m-am dus la examen si l-am luat din prima.
   Succes,ca se poate!

PS: Daca tanarul e pasionat de condus,in mod sigur va fi incant sa piloteze un automodel adevarat...sunt oameni mari care participa la competitii cu asa ceva,inclusiv internationale,mondiale! :)

Edited by danpet, 01 March 2019 - 11:20.


#20
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Attached File  ABC.png   1.01MB   20 downloadsIa-i domne o d`asta, de acum e si el mare, ce Dumnezeu, merita si el, il mai scoti seara in parc cu copii......

#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Domnule @danpet... respect pentru varsta si experienta dumneavoastra.
Se pare ca nu s-a inteles bine subiectul topicului.
Initiatorul doreste o masina (masinuta), in care sa isi bage odrasla care se apropie de varsta la care poate sa faca scoala de soferi, pentru a capata anumite dexteritati si aptitudini.
O masinuta RC (sau cum naiba s-o numi), nu stiu daca exista la o scara suficient de mare incat sa incapa o odrasla de 17-18 ani.
Ce se poate folosi pana la varsta de 5-8 ani, este alta poveste...

Modele RC, la scari mai mici se gasesc prin toate magazinele de modelism si supermarket-uri... Nu stiu cat l-ar ajuta un model din acesta.

Edited by bonygy, 01 March 2019 - 11:20.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici matale n-ai înțeles bonygy

El vrea o jucărie dar pe telecomandă să nu aibă cele două joystickuri ci un volan.

Jucăria într-adevăr e pentru un adolescent de 18-19 ani.

Jucărie bre să înveți copilul să conducă ? Copil adică cogeamite omu

Vorba colegilor să-i iei și o Barbie să-l înveți cu femeile.

Ești de dat la televizor.

Tu de ce ai mai dat banii pe Opelul ăla?
Puteai să-ți iei una mișto cu telecomandă.

Uite inițiator ce ai matale nevoie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pP_9htH9uRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 01 March 2019 - 11:24.


#23
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Posibil, @waterman, sa fi inteles si eu aiurea, nu zic nu.
Sa zicem ca se gaseste jucaria aceea pentru adolescenti de 18-19 ani... cu volan, cu aia si ailalta.

Dar... cum naiba il poate ajuta pe cel care intentioneaza sa faca scoala de soferi, sa isi perfectioneze "incadrarea spatiala"... unde sa se incadreze? Printre scaunele din bucatarie? Sau printre borcanele de muraturi? Ori vrea sa alerge cainele prin curte?
Refuz sa cred ca cineva s-a gandit la asa ceva... desi scrie negru pe alb in postarea initiala.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aute boss șî mașînuțe cum vrei matale.


http://www.emag.ro/m...rch-Action=view

http://www.emag.ro/m...rch-Action=view

http://www.emag.ro/m...rch-Action=view

http://www.emag.ro/m...rch-Action=view


Uite aici puzderie


www.emag.ro/search/Masina%20cu%20telecomanda%20volannumele hotului e:effective_search


Să ne zici dacă mai ai nevoie să mai căutăm ceva pe Google.

#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Jucaria pe care o vrea el, cu comanda proportionala, costa mai mult decit o corsa c, perfect functionala, de prin 2001.

@initiator
Daca as fi fi-tu, si ai avea idei d'astea cu mine, te-as scuipa intre ochi. Mai bine il lasi direct la scoala de soferi, decit sa-l insulti cu idei de genul asteia. E usor ciudat sa-ti iubesti troaca mai mult decit copilul insa, nu crezi?


#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite sună copilu și spune-i că ai dat comandă de X6 special pentru el

Attached File  res_14856e679f599084d7994f860e28505b_450x450_66f3.jpg   23.93K   2 downloads

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Mâine va fugi de-acasă dar măcar astăzi până ajunge acasă va fi cel mai fericit copil din lume.


DACĂ UN MODERATOR MUTĂ TOPICUL PE FUN AȘ PUTEA SĂ ZIC ȘI CE FEL DE OM EȘTI.

Edited by waterman, 01 March 2019 - 11:33.


#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 invest20042001, on 01 martie 2019 - 11:17, said:

ABC.pngIa-i domne o d`asta, de acum e si el mare, ce Dumnezeu, merita si el, il mai scoti seara in parc cu copii......

vrei sa spui ca nu-i misto? ufff....

#28
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Daca v-ati acuzat vreodata parintii ca au fost prea stricti cu voi, in momentul asta puneti mana pe telefon si cereti-va iertare... :lol:

#29
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 waterman, on 01 martie 2019 - 11:32, said:

Uite sună copilu și spune-i că ai dat comandă de X6 special pentru el
E bună alegerea unui BMW, ca să nu aibă grija semnalizării.

Îmi și imaginez dialogul.
- Fiule, azi ai împlinit 18 ani. Pentru că de azi ești bărbat, ți-am cumpărat un BMW.
- Vai, tată, nu se poate! Incredibil, nu-mi vine să cred, ce surpriză! Ce model e, tată? Seria 3, seria 5? Sau poate e X6?
- Nu știu, fiule, nu mă pricep. Dar hai să vedem ce scrie pe cutie. Apoi vom bea o apă minerală carbogazoasă, că de-acum trebuie să înveți să bei bere.

#30
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

 suri, on 01 martie 2019 - 09:18, said:

odrasla mea se apropie de varsta majoratului scolii de soferi Posted Image. si pentru ca tin la masina familiei, m-am gindit ca un pic de exercitiu pentru incadrarea spatiala nu strica. scop in care caut o masinuta cu telecomanda

Sper din suflet ca odrasla ta sa se intalneasca in trafic cu un alt copchil "menajat" cu masinute de jucarie de parintii sai.

adica, tu ai vrea sa invete fi-tu sa conduca dar il crezi atat de prost incat o sa iti loveasca bolidul, dupa care mai te si lauzi pe forumuri. bravo! nota 10!
LE. acum realizez, fie-tu o sa imi plateasca pensia si o sa voteze in toamna? oh...stai...si tu ai drept de vot? Posted Image

Edited by claudrider, 01 March 2019 - 12:18.


#31
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ursamajor, on 01 martie 2019 - 09:23, said:

Dacă are PC, ia-i un volan (eventual cu pedale) și instalează-i un joc cu mașini, eventual un simulator. Ieși mai ieftin și orientarea spațială e net superioară.
Apoi sa-l plimbe putin prin spital ca sa se invete cu atmosfera.Pe principiul asta orice kinder care a terminat NFS Most Wanted te poate duce la Timisoara in 20 de minute.Una e simulatorul,si alta e sa simti masina.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O să mă acuzați de generalizare dar are mentalitate de propietar de Opel.

Eu personal mă feresc de cei cu Opel. 85 % din ei sunt paraleli cu condusul și cu orice.

Se și vede de altfel.

Edited by waterman, 01 March 2019 - 12:49.


#33
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
..... ce mentalitate.... Eu am Opel asa ca ....ma scuzati, nu fac parte din distinsa dumneavoastra tagma.

Am plecat

#34
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Și frate-meu are Opel Astra G, dar nu mă supăr pe waterman, căci știu că așa-s toți oltenii, le place să generalizeze. Posted Image

#35
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 waterman, on 01 martie 2019 - 12:48, said:

O să mă acuzați de generalizare dar are mentalitate de propietar de Opel.

Eu personal mă feresc de cei cu Opel. 85 % din ei sunt paraleli cu condusul și cu orice.

Se și vede de altfel.
Se pare ca s-a descoperit cel ce detine adevarurile absolute...Eu am 2 Opeluri!...Pe al doilea l-am luat pentru ca am fost foarte multumit de primul.Din 1992,de cand am B-ul si prima masina,am avut si Dacie si Olt Cit,dar,de'...nu toti avem bani de BMW,audy si alte de-astea...Oricum,ar fi frumos sa-ti ceri scuze pentru ineptia de mai sus.Ai jignit multi oameni,fara rost.

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E o opinie personală bazată pe experiențele mele la volan. Poate tu faci parte din restul de 25%.
N-am Haudi sau Bemveu și nu sunt nici cocalar.
Tot o mașină de om normal am și eu.

Și nu am jignit pe nimeni.
Din experiența mea cei mai mulți șoferi de Opel din trafic erau tot felul de tătăici sau șoferi de duminică.
Nu am spus nimic de rău și nu doresc să jignesc pe nimeni.

Edited by waterman, 01 March 2019 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate