Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Masina (de jucarie :) ) cu volan pe telecomanda?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View Postwaterman, on 01 martie 2019 - 12:48, said:

...
Eu personal mă feresc de cei cu Opel. 85 % din ei sunt paraleli cu condusul și cu orice.
...

View Postwaterman, on 01 martie 2019 - 15:40, said:

...Poate tu faci parte din restul de 25%....

Posted Image

#38
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6b5IpCpeb0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
copilul meu de la 12 ani conduce masina,face drifturi cu atv-ul si tu cauti masinuta cu telecomanda la majorat?

da un drum de padure n-ai gasit?

#40
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
dragi colegi de forum, va multumesc tuturor pentru raspunsuri. o sa incerc sa aduc citeva clarificari, avind in vedere interesul aratat - e drept, de cele mai multe ori pe linga subiectul topicului, as zice eu:

1. caut intr-adevar o masinuta cu telecomanda, nu un carucior cu scaun, roti si pedale - chiar nu-mi dau seama cum s-a ajuns la asta;

2. prin orientare spatiala m-a refer la acel ceva care lipseste multora dintre soferii intalniti pe drum in cei cca 300.000 km facuti in ultimii 15 ani - si anume intelegerea faptului ca masina pe care ei o conduc este (mult) mai lunga decit scaunul pe care stau. cum ar fi colegul meu de la penultimul job care - dupa ce mi-a cerut cheile de la masina de serviciu - a iesit dintre masinile parcate perpendicular pe bordura cu volanul maxim la dreapta si a belit amindoua usile din dreapta si aripa din spate - ca "a crezut" ca are loc. sau berbecul care - acum vre-o doi ani - in timp ce ma depasea, a socotit ca daca nu mai vede botul masinii mele in dreptul usii lui din dreapta fata, poate sa se reintoarca pe banda. in ideea asta continui sa cred ca a vedea de deasupra cum se misca masina in raport cu ce este pe linga ea nu poate decat sa ajute. iar din punctul asta de vedere simulatorul - cel putin cele de PC - cred ca mai mult strica decit ajuta, vorba lui daniMMM.

3. nu-mi amintesc sa fi afirmat ca va sari peste scoala de soferi; nu este cazul de asa ceva, va face "pe bune" scoala de soferi. cind va fi cazul, poate o sa cer si pe aici vre-o recomandare. si va merge - cu mine - si in poligon. si daca nu-mi place ce vad, va mai lua ore de scoala.

4. in ceea ce priveste parerile legate de traumatizat copchilu', cat de buna (sau proasta) este parerea mea despre el - sau a lui despre mine, daca ma va scuipa sau nu mai tarziu fiindca sunt prea strict (sau fiindca nu sunt), va rog sa-mi dati voie sa fiu singurul care se preocupa despre aceste aspecte.

5. in ultimul rind, nu este vorba despre fiul meu, ci despre fiica-mea - nu stiu daca asta face vreo diferenta in discutia de fata.


@waterman - multumesc pentru link-uri. cit despre generalizarile cu privire la masina pe care o conduc... nu ne cunoastem, asa ca ma abtin de la orice raspuns. iar in ceea ce priveste faptul ca ti-ai dat seama ce fel de om sunt doar citind ce am scris pe aici - chapeau!

@danpet - ai inteles perfect ideea. nu se pune problema de aptitudine sau de frica, nu cred ca este cazul. eu vreau sa ma asigur doar ca intelege cat mai bine fenomenul mecanic. o sa sap in linkurile pe care mi le-ai indicat, multumesc mult!

Edited by suri, 01 March 2019 - 19:36.


#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdacibesti, on 01 martie 2019 - 15:49, said:

Posted Image
Mi-am dat seama pe drumul spre casă c-am comis-o cu matematica.

Evident că 85 + 25 face mai mult decât 100.

Îmi cer scuze colegilor. Și cu generalizarea aia, e strict bazată pe experiențele mele din trafic. N-am zis nimic rău. E cam la fel cu generalizarea aia că cei cu BMW nu semnalizează.

#42
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Stimate colegu @suri.
In momentul inscrierii la scoala de soferi si mai ales, la prima sedinta practica de instruire (la volan), instructorul va vedea imediat daca fiica dvs are sau nu acea "incadrare spatiala" in sange, despre care ati insistat sa vorbiti aici si va face tot posibilul sa o "calibreze" la niste parametri optimi, astfel incat riscurile unor incidente sa fie minime.
Bineinteles ca in practica exista si riscul prin care trec toti soferii, indiferent de experienta, atunci cand schimba tipul de masina cu care a fost obisnuit... de la hatchback la berlina sau break, sau viceversa... etc. dar asta se corecteaza cu timpul.

In concluzie, sa ii puneti fiicei la dispozitie o masinuta cu telecomanda... s-ar putea sa nu fie decat o piedere de timp... nu financiara

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsuri, on 01 martie 2019 - 19:20, said:

dragi colegi de forum, va multumesc tuturor pentru raspunsuri. o sa incerc sa aduc citeva clarificari, avind in vedere interesul aratat - e drept, de cele mai multe ori pe linga subiectul topicului, as zice eu:

1. caut intr-adevar o masinuta cu telecomanda, nu un carucior cu scaun, roti si pedale - chiar nu-mi dau seama cum s-a ajuns la asta;

2. prin orientare spatiala m-a refer la acel ceva care lipseste multora dintre soferii intalniti pe drum in cei cca 300.000 km facuti in ultimii 15 ani - si anume intelegerea faptului ca masina pe care ei o conduc este (mult) mai lunga decit scaunul pe care stau. cum ar fi colegul meu de la penultimul job care - dupa ce mi-a cerut cheile de la masina de serviciu - a iesit dintre masinile parcate perpendicular pe bordura cu volanul maxim la dreapta si a belit amindoua usile din dreapta si aripa din spate - ca "a crezut" ca are loc. sau berbecul care - acum vre-o doi ani - in timp ce ma depasea, a socotit ca daca nu mai vede botul masinii mele in dreptul usii lui din dreapta fata, poate sa se reintoarca pe banda. in ideea asta continui sa cred ca a vedea de deasupra cum se misca masina in raport cu ce este pe linga ea nu poate decat sa ajute. iar din punctul asta de vedere simulatorul - cel putin cele de PC - cred ca mai mult strica decit ajuta, vorba lui daniMMM.

3. nu-mi amintesc sa fi afirmat ca va sari peste scoala de soferi; nu este cazul de asa ceva, va face "pe bune" scoala de soferi. cind va fi cazul, poate o sa cer si pe aici vre-o recomandare. si va merge - cu mine - si in poligon. si daca nu-mi place ce vad, va mai lua ore de scoala.

4. in ceea ce priveste parerile legate de traumatizat copchilu', cat de buna (sau proasta) este parerea mea despre el - sau a lui despre mine, daca ma va scuipa sau nu mai tarziu fiindca sunt prea strict (sau fiindca nu sunt), va rog sa-mi dati voie sa fiu singurul care se preocupa despre aceste aspecte.

5. in ultimul rind, nu este vorba despre fiul meu, ci despre fiica-mea - nu stiu daca asta face vreo diferenta in discutia de fata.


@waterman - multumesc pentru link-uri. cit despre generalizarile cu privire la masina pe care o conduc... nu ne cunoastem, asa ca ma abtin de la orice raspuns. iar in ceea ce priveste faptul ca ti-ai dat seama ce fel de om sunt doar citind ce am scris pe aici - chapeau!

@danpet - ai inteles perfect ideea. nu se pune problema de aptitudine sau de frica, nu cred ca este cazul. eu vreau sa ma asigur doar ca intelege cat mai bine fenomenul mecanic. o sa sap in linkurile pe care mi le-ai indicat, multumesc mult!
Dacă ai fi tăcut după postarea inițială, ai fi avut o scuza: ai avut chef sa trolezi nitel. Dar acum nu mai ai absolut niciuna :)
Ce treaba are orientarea spațială din exteriorul mașinii, cu cea din interior? Una e sa vezi de sus toate reperele și alta e din interior.
Termina cu prostiile. Lasă-l sa facă școala de șoferi și sa își ia permisul. După aia îl iei și il duci intr-un poligon și îl înveți tu (dacă te pricepi) sau apelezi la cursuri specializate, cum tine Titi Aur și alți piloți de raliu.
Oricum, dacă nu vrei sa ii iei mașina lui, ti-o va omori pe a ta. Dacă nu pe exterior, măcar mecanic.

#44
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsuri, on 01 martie 2019 - 19:20, said:

1. caut intr-adevar o masinuta cu telecomanda...;
2. ... in ideea asta continui sa cred ca a vedea de deasupra cum se misca masina in raport cu ce este pe linga ea nu poate decat sa ajute. iar din punctul asta de vedere simulatorul - cel putin cele de PC - cred ca mai mult strica decit ajuta, vorba lui daniMMM.

Prin asemenea idei, dumneavoastra stricati mult mai mult decat toate simulatoarele adunate la un loc cu toate masinutele cu telecomanda.

Am inteles ca aveti permis. Inainte de a face scoala, ati facut si dvs exercitii cu o masina de jucarie, sa va vedeti "incadrarea spatiala"? Stiu... poate atunci nu existau, dar se puteau gasi inlocuitori. Dar ati mai auzit undeva ca se practica metoda asta?
Vad ca insistati pe o cale gresita. Fiica dvs este online pe aici sa va vada conceptia?
Cred ca va trebui sa fac publica ineptia asta pe Fb, sa vedem ce se intampla si acolo...

#45
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Pentru inițiator, ai 2 variante:
1. Mergi cu ea pe un drum agricol părăsit și cu 4-5 sticle pline cu nisip și niște bețe încerci sa o înveți cum sa facă parcările sau cum sa meargă cu masina
2. Cumperi cea mai ieftina mașina cu itp și asigurare ce o găsești pe olx și timp de 29 zile faci tot posibilul sa o înveți și după dai mașina la casat :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate