Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

La revedere Bucuresti, bun gasit preerie!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Salutare lume ! Cochetam de mult timp cu mutatul la tara si in fiecare an imi era ciuda ca nu reuseam sa pun lucrurile la punct pentru a face mutarea decisiva.
Eu posed doua apartamente in Bucuresti/Ilfov pe care cu grija si sarguinta dar si cu multe probleme, le inchiriez.

In ultimul timp din cauza constructiilor noi a intervenit o problema majora si anume: nu se mai inchiriaza usor apartamentele din cauza suprapopularii cu locuinte din zona si deci a scazut cererea.

Am analizat putin situatia si am ajuns la concluzia ca piata imobiliara, cea de inchiriat o sa isi revina doar dupa ce se termina de construit in zona (10 ani) drept pentru care am hotarat sa fac un schimb de locuinte.

Asadar de acum sunt si eu taran (parvenit) cu o proprietate de 4000mp din care vreo 1500-2000mp cu salcam.

Proprietatea contine doua case,una veche construita in stil traditional romanesc genul celor cu...coloane si prispa si una relativ noua cu baie, apa, gaze, centrala termica pe gaz, sobe de teracota care functioneaza si pe gaz si pe lemn, fosa.

Precizez ca am citit destule topicuri pe aici si cel mai mult am invatat din experienta altora ca hei-rupismul nu este calea spre succes si deci nu o sa imi cumpar multe animale si exploatari legumicole futuriste ci in primul an o sa incerc sa ma imprietenesc eu intai cu natura si proprietatea si apoi daca ea ma accepta pe mine atunci o sa leg o prietenie trainica cu Dna Preierie.

Datele problemei sunt in felul urmator: ca sursa de venit principala va fi o chirie din apartamentul ramas.
Sotia mea va face tranzitul catre noua locatie treptat, lucreaza in invatamant si nu se poate rupe brusc de Bucuresti ca si cum ar pleca in vacanta.
Mai intai pe perioada verii(scuze cacofonia pe-pe) plus vacantele si mai apoi in maxim doi ani sa se mute efectiv cu serviciul acolo.

Eu nefiind angrenat in vreun servici cu pontaj pot sta mai mult pe acolo pentru a pregati pe cat posibil proprietatea asa cum ne-o dorim noi.

Locatia este in zona Urlati, valea Cricovului Sarat.
Daca mai sunt vecini sau forumisti din zona ....as multumi pentru orice sfat,informatie utila.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Preerie ai vrut să zici.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt complet habarnist în domeniu, dar nu mă pot abţine să nu te felicit.
Nu ştiu nimic despre zonă, doar am auzit că este una viticolă, deci viitor ai avea.
Te felicit, deci, pentru renunţarea la Bucureşti în favoarea liniştii şi a aerului mai curat, chiar dacă mai răcoros.

#4
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Asa este, am gresit cum am scris, mai mult a contat continutul si mai putin atentia catre cuvinte.Scuze.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Salut Vecine! Am și eu o casă cu teren în Urlați, Valea Crângului. Nu locuiesc acolo, stau la altă casă în București.

#6
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Salutare Digix...nici nu stii cat ma bucur ca exista lume din zona cu care pot dezbate anumite probleme.

Pe terenul meu exista si vita de vie cu aproximatie vreo 200mp insa nu stiu sa inserez pozele aici,sunt mai habarnist.
Poate ma ajuta cineva mai babeste asa cum se pun pozele din pc pe forum.Multumesc

#7
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Apesi jos Mai multe optiuni de raspuns ,apoi Ataseaza fisier(selectezi fisierul) Apoi apesi sub el Ataseaza fisier.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iar dacă vrei să-l vedem din prima, apeşi şi pe 'Adaugă în mesaj'.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Uite ca a trebuit sa ma uit pe Google Maps sa vad unde e Urlati.

Sa stii ca gasesti prerie mult mai aproape de civilizatie.

Nu stiu altii cum sunt, dar eu ma urc pe pereti dupa o saptamana de stat la tara. Asta + foarte multe de munca, doar ca sa tii ograda in ordine.

#10
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
cateva poze:
in partea stanga este via.5 randuri pe distanta de vreo 70-100 m ,nustiu exact iar in spate padurea de salcam.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 12:30.


#11
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Parvenit e un cuvânt urat. Ai vrut sa spui provenit.

#12
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 11:56, said:

Eu nefiind angrenat in vreun servici cu pontaj pot sta mai mult pe acolo pentru a pregati pe cat posibil proprietatea asa cum ne-o dorim noi.
Frate pune-ti rosii, legume, vie, toate naturale nestropite cu pesticide si muncesti pamantul in aer curat. Oxigen + glicogen si te feresti de boli.
te alegi cu alimente gustoase si hranitoare + imunitate buton,ce poti sa doresti mai mult ?

Edited by BraviaAmpero, 27 February 2019 - 12:32.


#13
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Am uitat sa mentionez ca exista si un parau pe teren pe care as vrea cumva sa il utilizez mai eficace.Inca nu stiu ce sa fac cu el.Exista pe proprietate si apa curenta si fantana cu pompa si acest paraias.Ca idee exista o acoperire de back up pentru apa si pentru incalzire...doar pentru curent nu am back up in sensul ca nu am instalatii fotovoltaice.

#14
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Ai grija de unde vine acel parau si la ce adancime e fantana.
Nu strica sa faci cateva analize.

#15
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 11:56, said:

...ca sursa de venit principala va fi o chirie din apartamentul ramas.
Şi o să te descurci cu 2-300 euro? Posted Image

#16
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Paraul izoraste tot din curtea mea de undeva de sus din paduricea de salcam insa este doar un firicel de apa,cat sa-ti umezesti buzele asa...apoi cand ploua se mai ingroasa.
Despre bani,am si o rezerva de vreo 6000 euro si salariul sotiei insa va trebui intretinut si apartamentul in care se locuieste acum pe o perioada de vreo un an-doi.(nu cel inchiriat ci ap sotiei)
Fantana nu este pe traseul paraului ci la vreo 10m de el.Nu am facut analiza apei din fantana insa daca e musai o sa o fac.

Edited by Bucephal, 27 February 2019 - 12:47.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBucephal, on 27 februarie 2019 - 11:56, said:

Eu nefiind angrenat in vreun servici cu pontaj pot sta mai mult pe acolo pentru a pregati pe cat posibil proprietatea asa cum ne-o dorim noi.

Locatia este in zona Urlati, valea Cricovului Sarat.
Daca mai sunt vecini sau forumisti din zona ....as multumi pentru orice sfat,informatie utila.

Pune mana si cultiva o gradina si creste niste gaini, ca nu te-ai mutat la statiune.. Mana pe sapa, si pe matura...  din prima zi.

Intrucat si eu am o casa mai la tzara, o dificultate importanta (in opinia mea) este lipsa marilor magazine de bricolaj la o distanta rezonabila... Mereu gasesti intr-o curte cate ceva de facut si aproape permanent ai nevoie de materiale.. iar cele vandute pe la buticuri, ori sunt scumpe ori nu gasesti ce trebuie...

View PostPeter Blood, on 27 februarie 2019 - 12:38, said:

Şi o să te descurci cu 2-300 euro? Posted Image

Daca te apuci si creezi o mica exploatatie agricola, o gradina cu zarzavat, niste gaini care sa se oua... da.. poti sa traiesti si cu 200-300 euro pe luna... daca iti restrangi pretentiile bineinteles... ca daca esti obisnuit sa umpli caruciorul la hipermarket.. mai greu.

#18
Bucephal

Bucephal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.02.2019
Cu animalele o sa cresc doar niste pasari,gaini curcani de carne pentru ca as avea cerere la ele,cu restul nu ma inham singur la porci si capre oi.
Am convenit cu fostul proprietar si mi-a lasat toate sculele si acareturile din curte acolo.Cazmale,topoare,circular,cazan tuica,betoniera,etc plus cam vreo 1mc de piatra de rau.
Dorinta mea este sa ma acomodez cu traiul la tara si apoi sa produc ceva,orice de pe urma bataturii.Si mai ales ca dorinta sotiei este sa renovam casa veche tot in acelasi stil arhitectural.

Practic este mult teren cu padure de salcam in spate pe care nu stiu cum sa-l utilizez.Sa tai salcamii si sa pun pomi fructiferi sau ceva pareri daca aveti...Dupa acel gard din spate este tot terenul meu dar este cu copaci(salcam) deci nu stiu ce pot face cu el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate