Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#775
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
S-a continuat cu partea de scurgeri de la sanitare :)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   253.61K   96 downloads
  • Attached File  2.jpg   295.27K   92 downloads
  • Attached File  3.png   1.99MB   85 downloads
  • Attached File  4.png   2.07MB   88 downloads
  • Attached File  5.jpg   253.9K   78 downloads
  • Attached File  6.jpg   290.63K   76 downloads
  • Attached File  7.png   1.98MB   63 downloads


#776
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Merge foarte greu treaba, toti prestatorii de servicii care au legatura cu constructiile sunt extrem de ocupati si impartiti intre lucrari Posted Image

Am inceput azi lucrul la alimentarea cu apa. Vor fi distribuitoare (apa rece & calda) in camera tehnica, de unde plecam cu teava PE-Xa de la Uponor intr-un copex de protectie catre fiecare camera. Tevi de 20 pentru alimentare si de 16 pentru recirculare apa calda.

Incep sa ma gandesc ca poate nu e cea mai stralucita idee centrala pe gaze la ce scumpiri se prefigureaza. Poate era mai bine cu o pompa de caldura, dar cred ca-i tarziu sa mai schimb planul acum.

Attached Files

  • Attached File  1.png   1.74MB   55 downloads
  • Attached File  2.png   1.96MB   49 downloads
  • Attached File  3.png   1.07MB   48 downloads
  • Attached File  4.png   922.47K   47 downloads
  • Attached File  5.png   2.31MB   47 downloads

Edited by alex_now, 03 June 2021 - 22:04.


#777
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am primit si facturile pentru materialele de la instalatia sanitara (scurgeri + alimentare cu apa). Adica singura categorie care lipsea din oferta initiala a firmei de instalatii. Eu ma gandeam la 3-4,000 de lei. Suma totala - 15,200 lei Posted Image

Asa ca atentie mare pentru cine alege sa faca alimentarea cu apa pe PEX. E scump. Mult mai scump decat pe PPR. Eu am mers integral pe Uponor, cateva preturi:
  • TEAVA PEX A IN COPEX CU BARIERA OXIGEN UPONOR 16X2 - 18.9 lei/m
  • TEAVA PEX A IN COPEX CU BARIERA OXIGEN UPONOR 20X2 - 25.4 lei/m
  • RACORD UPONOR Q&E CU FILET INTERIOR, 32 - 95.5 lei/buc
Acum si cantitatile sunt dubios de mari la mine. De exemplu, 250m de teava in copex (de 16 & 20) si vreo 150-200 de fitting-uri (racorduri, inele, coturi, teu-uri, etc.). Cam greu si de verificat in santier tot, dar o sa incerc.

#778
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
LE  - Am discutat azi in santier. In suma din postul anterior erau incluse si materialele pentru coloanele dintre centrala si distribuitoarele de IPAT. Deci materialele strict de sanitare sunt 10,400 lei. Care tot mi se pare o suma mare.

Aviz puristilor (ca mine) care vor totul integral din PEX - coloanele dintre centrala si distribuitoare (unul la 6m, altul la 12m) au costat 4,800 lei. Asta pentru ca teava PEX-A de 32 e foarte scumpa - 67 lei/m, de  3.5 ori mai mult ca cea de 16.

Cantitatile de teava sunt supraestimate pentru ca se pot lua doar colaci de 50m.

Mergem mai departe :)

Attached Files



#779
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Despre retea folosesc de vreo 2 ani  doua AP Ubiquiti si un router EDGE cu 5 porturi. Ap-urile sunt super ok, prin poe usor de montat mai ales ca ai tavan fals, cablurile prin pod au trecut proba pandemiei cu brio, 2 scoli online, munca de acasa plus netflix  pe doua televizoare.  
Avantaje la AP : design modern, pe tavan  dupa cateva zile nici nu le mai observi, au o lumina de la inelul led nederanjanta desi nu le-am montat in dormitoare. Nu sunt long range dar indeajuns de puternice sa acopere toata casa si ceva din exterior si am aprox 150 m2 un singur nivel. Destul de greoaie de setat pentru un neinitiat  dar dupa cateva incercari merg brici..
Avantaje EDGE poe router....poe integrat, viteza de 1000 si destul de permisibil pentru diferite reguli de acces precum blocarea netului la copii intre anumite ore. Dezavantaje : s-a intepenit de vreo 10 ori in doi ani probabil datorita temperaturii  insa dupa un simplu restart  si-a revenit. Setarea si la el destul de greoaie dar o groaza de tutoriale pe net.
Oricum o sa mai ai nevoie de un switch la cate lucruri ai sa conectzi

Pentru sistemul de securitate ma gandesc la PARADOX sunt probate si ai o groaza de optiuni/senzori  pe care le poti cumpara usor de pe piata existenta. Baga fire la toti senzorii a caror locatie o stii sau e simpla de determinat, aici includ tastatura centrala, senzori usi geamuri, senzori spargere geam si miscare la intrari. E usor apoi sa te conectezi  la o firma de paza daca doresti pentru ca toti stiu sistemul  si in mare parte e compatibil cu sistemul de dispecer al acestor firme. Nu uita sistemul de radio probabil in  pod (cel putin asa o am eu) ca sa poata acoperi telecomanda de activare dezactivare...sau in fine poti si cu telefonul .

Pentru CCTV eu sincer recomand REOLINK ...am de aproape o luna are foarte bune recenziile si nu sunt exagerate ca pret , am trecut si eu pe Poe dupa coaxial. Nu se compara calitatea , desi sunt doar de 5Mp ..foarte usor de configurat, nu stiu daca are vreun sens sa le iei pe cele cu zoom optic care sunt mai scumpe. De o luna cat le am nu am folosit aceasta functie . Setat intial si asta e never touch again decat in cazul unui eveniment.
Daca montezi pe linia de hotar dintre strada si proprietate ai grija ca sa se acopere una pe alta. Adica o camera sa aiba cealalta camera in linia de supraveghere ca sa nu ti-o fure.
Aproape mi s-a intamplat mie noroc cu diblurile tepene .

Poti trage un cablu ethernet si pana la poarta just in case pentru un videointerfon, apar din ce in ce mai multe cele poe cu ip.

#780
dr

dr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.10.2003

View Postalex_now, on 07 iunie 2021 - 19:45, said:

Am primit si facturile pentru materialele de la instalatia sanitara (scurgeri + alimentare cu apa). Adica singura categorie care lipsea din oferta initiala a firmei de instalatii. Eu ma gandeam la 3-4,000 de lei. Suma totala - 15,200 lei Posted Image

Asa ca atentie mare pentru cine alege sa faca alimentarea cu apa pe PEX. E scump. Mult mai scump decat pe PPR. Eu am mers integral pe Uponor, cateva preturi:
  • TEAVA PEX A IN COPEX CU BARIERA OXIGEN UPONOR 16X2 - 18.9 lei/m
  • TEAVA PEX A IN COPEX CU BARIERA OXIGEN UPONOR 20X2 - 25.4 lei/m
  • RACORD UPONOR Q&E CU FILET INTERIOR, 32 - 95.5 lei/buc
Acum si cantitatile sunt dubios de mari la mine. De exemplu, 250m de teava in copex (de 16 & 20) si vreo 150-200 de fitting-uri (racorduri, inele, coturi, teu-uri, etc.). Cam greu si de verificat in santier tot, dar o sa incerc.

Preturile astea sunt suspect de mari. Uite preturi din facturile mele de acum 3 ani (iulie 2018) de la distribuitor Uponor (teava la colac, PN6):
- Uponor Comfort Pipe PLUS teava PE-Xa 16x2,0 - 2.45 lei/m fara tva
- Teava PE-Xa CM 17x2,0 - 2.68 lei/m fara tva
- Teava PE-Xa CM 25x2,3 - 9.56 lei/m fara tva
- Teava eval PE-Xa natur, colac PN6 32x2,9 - 19.21 lei/m fara tva

O mai fi crescut preturile dar nici chiar asa.
Aici de exemplu https://www.romstal....-20x2-0-mm.html teava de 20x2.0mm e 9.2 lei/m. Si romstal vinde uponor la preturi semnificativ mai mari decat distribuitorul.

Copex-ul pentru teava vine separat pe diferite sectiuni (tot uponor).

#781
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postalex_now, on 08 iunie 2021 - 10:25, said:

Cantitatile de teava sunt supraestimate pentru ca se pot lua doar colaci de 50m.

Mergem mai departe Posted Image
Adica ei iau doar colaci de 50m daca tie iti trebuie doar 12ml? Si eu am luat teava la colac de la distribuitori..dar daca ramaneau macar vreo 20ml m-am inteles cu ei s-o duc inapoi si sa-mi dea banii pe ea..sau sa iau alte chestii...Asta tine de 'intelegerile'  intre instalatori si comercianti...ca sa nu mai zic si de discounts..etc.

Edited by manghels, 08 June 2021 - 12:48.


#782
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View PostSorintech, on 08 iunie 2021 - 10:33, said:

Despre retea folosesc de vreo 2 ani  doua AP Ubiquiti si un router EDGE cu 5 porturi. Ap-urile sunt super ok, prin poe usor de montat mai ales ca ai tavan fals, cablurile prin pod au trecut proba pandemiei cu brio, 2 scoli online, munca de acasa plus netflix  pe doua televizoare.  
Avantaje la AP : design modern, pe tavan  dupa cateva zile nici nu le mai observi, au o lumina de la inelul led nederanjanta desi nu le-am montat in dormitoare. Nu sunt long range dar indeajuns de puternice sa acopere toata casa si ceva din exterior si am aprox 150 m2 un singur nivel. Destul de greoaie de setat pentru un neinitiat  dar dupa cateva incercari merg brici..
Avantaje EDGE poe router....poe integrat, viteza de 1000 si destul de permisibil pentru diferite reguli de acces precum blocarea netului la copii intre anumite ore. Dezavantaje : s-a intepenit de vreo 10 ori in doi ani probabil datorita temperaturii  insa dupa un simplu restart  si-a revenit. Setarea si la el destul de greoaie dar o groaza de tutoriale pe net.
Oricum o sa mai ai nevoie de un switch la cate lucruri ai sa conectzi
Mersi de info. Am amanat momentan sa ma gandesc la echipamentele de net, dar o sa revin la problema.

View PostSorintech, on 08 iunie 2021 - 10:33, said:

Pentru sistemul de securitate ma gandesc la PARADOX sunt probate si ai o groaza de optiuni/senzori  pe care le poti cumpara usor de pe piata existenta. Baga fire la toti senzorii a caror locatie o stii sau e simpla de determinat, aici includ tastatura centrala, senzori usi geamuri, senzori spargere geam si miscare la intrari. E usor apoi sa te conectezi  la o firma de paza daca doresti pentru ca toti stiu sistemul  si in mare parte e compatibil cu sistemul de dispecer al acestor firme. Nu uita sistemul de radio probabil in  pod (cel putin asa o am eu) ca sa poata acoperi telecomanda de activare dezactivare...sau in fine poti si cu telefonul .
N-am mai tras cabluri pentru senzori. Instalatia electrica a costat foarte mult si am vrut sa reduc de undeva. O sa imi iau niste senzori wireless. Cei de la firma mare de securitate instaleaza in zona AJAX, altii mai mici folosesc PARADOX. O sa vad la final exact de care aleg. Am tras doar cablu pentru alimentarea centralei.

View PostSorintech, on 08 iunie 2021 - 10:33, said:

Pentru CCTV eu sincer recomand REOLINK ...am de aproape o luna are foarte bune recenziile si nu sunt exagerate ca pret , am trecut si eu pe Poe dupa coaxial. Nu se compara calitatea , desi sunt doar de 5Mp ..foarte usor de configurat, nu stiu daca are vreun sens sa le iei pe cele cu zoom optic care sunt mai scumpe. De o luna cat le am nu am folosit aceasta functie . Setat intial si asta e never touch again decat in cazul unui eveniment.
Daca montezi pe linia de hotar dintre strada si proprietate ai grija ca sa se acopere una pe alta. Adica o camera sa aiba cealalta camera in linia de supraveghere ca sa nu ti-o fure.
Aproape mi s-a intamplat mie noroc cu diblurile tepene .
Mersi, nu stiam de firma. Ma uitasem doar la Hikvision, dar doar orientativ.

View PostSorintech, on 08 iunie 2021 - 10:33, said:

Poti trage un cablu ethernet si pana la poarta just in case pentru un videointerfon, apar din ce in ce mai multe cele poe cu ip.
Da, am in plan sa duc spre poarta un cablu Ehternet si unul de curent.

View Postdr, on 08 iunie 2021 - 12:21, said:

Preturile astea sunt suspect de mari. Uite preturi din facturile mele de acum 3 ani (iulie 2018) de la distribuitor Uponor (teava la colac, PN6):
- Uponor Comfort Pipe PLUS teava PE-Xa 16x2,0 - 2.45 lei/m fara tva
- Teava PE-Xa CM 17x2,0 - 2.68 lei/m fara tva
- Teava PE-Xa CM 25x2,3 - 9.56 lei/m fara tva
- Teava eval PE-Xa natur, colac PN6 32x2,9 - 19.21 lei/m fara tva

O mai fi crescut preturile dar nici chiar asa.
Aici de exemplu https://www.romstal....-20x2-0-mm.html teava de 20x2.0mm e 9.2 lei/m. Si romstal vinde uponor la preturi semnificativ mai mari decat distribuitorul.

Copex-ul pentru teava vine separat pe diferite sectiuni (tot uponor).
Pentru teava de incalzire (Uponor Comfort Pipe Plus 16x2), platesc 3.2 lei/m fara TVA.

Cea de sanitare e diferita. Din pacate, nu-mi dau seama daca e Aqua Pipe, cea speciala pentru apa menajera... De exemplu, cea de 16 in copex e asta: https://www.romstal....0mm-p39799.html

Preturile sunt ~ cele de la Romstal pentru ca de acolo le-au si luat.

View Postmanghels, on 08 iunie 2021 - 12:47, said:

Adica ei iau doar colaci de 50m daca tie iti trebuie doar 12ml? Si eu am luat teava la colac de la distribuitori..dar daca ramaneau macar vreo 20ml m-am inteles cu ei s-o duc inapoi si sa-mi dea banii pe ea..sau sa iau alte chestii...Asta tine de 'intelegerile'  intre instalatori si comercianti...ca sa nu mai zic si de discounts..etc.
Mersi, am intrebat si au aceasi intelegere vizavi de teava ramasa, daca e o cantitate marisoara, nu cativa ml. Teoretic raman cate 20-25ml din fiecare, sa vedem la final.

---------------------------------------

LE
Am cautat in catalogul Uponor. Teava folosita la mine pentru sanitare pare Uponor Radi Pipe... cea speciala pentru radiatoare. Din ce-mi dau eu seama, diferenta e ca Aqua Pipe nu are bariera de oxigen. Oare e problematic? Sa nu fie sigura apa de baut din Radi Pipe astea? Posted Image

Attached Files


Edited by alex_now, 08 June 2021 - 15:05.


#783
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am sunat la Romstal, Uponor Romania si Uponor Finlanda.

Concluziile ar fi:
  • Aqua Pipe e PN10 si, conform normativului, asta e presiunea specificata in normativ. Radi Pipe e PN6. Apa in zona se pare ca ajunge cu 1-2 bari, deci ar trebui sa fie ok.
  • (nu e clar) Aqua Pipe ar fi spalata pe interior la iesirea din fabrica pentru ca apa ce trece prin ea sa fie potabila
Faptul ca Radi Pipe are si bariera de oxigen nu influenteaza cu nimic potrivirea ei in instalatia sanitara. Acea bariera e oricum pe exteriorul tevii.

Voi inlocui teava de alimentare cu apa rece de la bucatarie cu Aqua Pipe. Aia e cea mai importanta (de baut, gatit, & spalat via masina de spalat vase). Restul raman Radi Pipe.

#784
dr

dr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.10.2003
La recomandarea instalatorului care lucreaza doar cu Uponor, eu am pus si la sanitare (coloane si distributie) Comfort Pipe Plus. Pana acum nici o problema.

#785
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Pai sunt sigur ca-s sanse mici sa fie probleme din p.d.v. tehnic. Desi e clar vizibila diferenta dintre Radi Pipe (PN6) si Aqua Pipe (PN10), cea de pe urma are peretele sensibil mai gros.

Dar chiar si asa, mi se pare treaba romaneasca. Daca producatorul a facut o teava speciala de apa, de ce sa nu o folosesti pe aia? Mai ales daca e si prespalata corespunzator in fabrica.

Macar la tine, dr, a fost o reducere considerabila de pret. La mine, nu. Au cam acelasi pret cele doua descrise mai sus.

#786
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Nu se mai intampla nimic la casa de 3 saptamani, astept dupa constructor sa vina sa inchida peretii si tavanele ca sa putem sa ne apucam de IPAT. O gramada de timp mort anul asta, mai mult am stat decat sa facem ceva. Practic am inceput la sfarsit de februarie cu casa la rosu si acum, aproape in iulie, avem executate doar tencuituitul interior, instalatia electrica si cea sanitara. Dezamagitor...

Ca sa-mi ocup timpul cu ceva, ma gandesc la cum sa-mi montez o bara de tractiuni in tavan Posted Image Pentru ca va fi gips-carton si pentru ca nu pica nicio grinda unde as putea sa fac asta, trebuie sa merg cu prinderea pana in placa de beton de sus (la ~40cm de tavanul fals). Ma gandeam asa:
  • 2 tije filetate (nu stiu cat de groase) prinse in placa de beton cu ancore chimice sau cu conexpanduri
  • Ele vor cobora inca 30-35cm sub nivelul gips-cartonului
  • Bara de tractiuni va avea in capete niste "gauri" prin care vor trece tijele filetate
  • Se va fixa cu un fel cu piulite
Nu stiu cat de bine m-am gandit Posted Image

Attached Files

  • Attached File  bara.png   1.05MB   50 downloads


#787
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Te.ai gandit bine sa vrei bara tractiune, doar proiectul nu este bun :).

La tractiune, din cauza balansului, se vor misca acele tine filetate, vei lovi in rigips (nu pun in discutie grosimea, de 12-14 cred ca sunt ok).

Astfel, tu trebuie sa asiguri rigiditate barilor verticale.

As gandi 2 prinderi pt fiecare bara (practic un triunghi isoscel/echilateral cu virful spre podea). E ceva de munca, dar un sudor bun ti.l face repede.

Ca un suport de rufe, de pe vremuri, care se atirnau pe tavanul balconului (partea din interiorul tavanului fals)

#788
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Zici ceva de genul asta? In dreapta e figurata doar una dintre tijele filetate si omul intors cum ar face o tractiune

Attached Files



#789
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

View Postalex_now, on 07 iunie 2021 - 19:45, said:

Am primit si facturile pentru materialele de la instalatia sanitara (scurgeri + alimentare cu apa). Adica singura categorie care lipsea din oferta initiala a firmei de instalatii. Eu ma gandeam la 3-4,000 de lei. Suma totala - 15,200 lei Posted Image

Asa ca atentie mare pentru cine alege sa faca alimentarea cu apa pe PEX. E scump. Mult mai scump decat pe PPR. Eu am mers integral pe Uponor, cateva preturi:
  • TEAVA PEX A IN COPEX CU BARIERA OXIGEN UPONOR 16X2 - 18.9 lei/m
  • TEAVA PEX A IN COPEX CU BARIERA OXIGEN UPONOR 20X2 - 25.4 lei/m
  • RACORD UPONOR Q&E CU FILET INTERIOR, 32 - 95.5 lei/buc
Acum si cantitatile sunt dubios de mari la mine. De exemplu, 250m de teava in copex (de 16 & 20) si vreo 150-200 de fitting-uri (racorduri, inele, coturi, teu-uri, etc.). Cam greu si de verificat in santier tot, dar o sa incerc.

Mda, acu`  depinde si cu cine se lucreaza.  La aceeasi calitate a componentelor, de fapt o statie mai sus pt anumite componente, estimez(din experienta) ca te-ar fi costat undeva pe la maxim 8500 de lei.
O instalatie Premium, radiala, tip PEX pipe in pipe nu costa mult pt ce beneficii aduce beneficiarilor. La o instalatie PPR, evident ca pretul este semnificativ mai mic. Dar nu ofera avantaje beneficiarilor, in afara de cost.  Daca ne mai referim si la garantie, ca sa pun ciresica la locul sau, la o instalatie PPR  este de maxim 2 ani.(manopera si materiale). Pe cand la o instalatie radiala tip PEX pipe in pipe, ai 10 ani la materiale si minim 5 la manopera(sau, cel putin asta am intalnit eu pe piata la firmele care nu se incurca cu abureli). Mai sunt si exceptii, 10 ani la absolut toate componentele si 10/15 ani la manopera. dar pt asta, trebuier sa stii nu numai sa cauti, ci sa si stii ce si cum sa alegi.

Edited by scurt_pe_2, 28 June 2021 - 15:35.


#790
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Vad ca nu ma mai lasa sa editez.
Asadar, continuare:

Din pacate, ti-au umflat preturile. Posibil si cantitatile. Si nici nu au montat toate componentele top(unele nu le au si nici nu le mai aduc, fiind f scumpe), inlocuindu-le cu un "surogat". Iar canalizarea/scurgetile, ca montaj, 100% se putea mai bine ca si conficuratie + geometrie de montaj. Aerisitorul cap coloana din foto este cam "pacalici". Ieftin si... ieftin.

Chestia cu tevi pt radiatoare de un fel, pt incalzirea in pardoseala de alt fel, si, si mai altfel pt radiatoare, este iar un fel de pacalici. Ti-am povestit la telefon cum a stat treaba cu Wirsbo, si-atunci, atat Rehau cat si Uponor s-au pus la adapost, legal, de orice ar veni impotriva lor, ca plangeri, tribunale, despagubiri, etc. Au mers pe o "gaselnita" de marketing, adaptandu-se legislatiei canadieane si americane, a normativelor, a cerintelor lor. Si-asa au reinventat roata. Teava pt apa, teava pt IP, teava pt radiatoare... Fiecare cu ale sale caracteristici, cu fise tehnice, cu povesti, cu tot tacamul. Normativele lor i-au pus la treaba sa se reinventeze si sa apeleze la marketing. Nimic mai simplu. Dar, preturi corespunzatoare, crescute. Ca doar sunt tevi "speciale".
Nu, nu se spala nicio teava pe interior. Nimeni altcineva decat executantul instalatiei(instalatorul) face asta, la PIF. Sau asta a fost explicatia vanzatorului/executantului pt ce sunt mai speciale tevile nu stiu care, de se monteaza exclusiv la apa menajera?! Posted Image

Degeaba este Aqua Pipe PN10, deoarece pe la 6 bar nu rezista majoritatea bateriilor. Si cum in 99% din cazuri presiunea la apa nu depaseste 2 bar(hai 3 cu larghete), la ce foloseste rezistenta la 10 bar a tevilor vs 6 bar? Oricum, in probe, multe tevi PEX rezista la 9 bar, desi in fisa sunt trecute la maxim 6. Bine, niciun producator PEX nu mai prezinta public fisele tehnice detaliate...

Hai ca la sanitare si canalizari/scurgeri, am vazut ce ai ales si "cules". La incalzirea prin pardoseala cum o mai fi?!

Edited by scurt_pe_2, 28 June 2021 - 16:09.


#791
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postalex_now, on 28 iunie 2021 - 14:35, said:

Zici ceva de genul asta? In dreapta e figurata doar una dintre tijele filetate si omul intors cum ar face o tractiune

Da, exact. Varianta desenata de tine este mai buna decit ce descrisesem eu . Pui 2-3 piulite sudate pe cateta verticala , si poti sa reglezi/ajustezi inaltimea barii de tractiune. Sau chiar sa o elimini, desfiletind tijele.

#792
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 alex_now, on 28 iunie 2021 - 14:35, said:

Zici ceva de genul asta? In dreapta e figurata doar una dintre tijele filetate si omul intors cum ar face o tractiune
Alex, am si eu o intrebare: cum ai prins profilele de jos de cele de sus? Exista vreun element special de imbinare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate