Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#757
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Solutia de la pct 2 reprezinta solutia expusa de tine, doar ca este multiplicata de mai multe ori, pentru a asigura un semnal excelent, la care am adaugat Wifi6. Am detaliat solutia de la Unify (care in continuare mi se pare pentru small business/enterprise), doar pentru ca mai toti electricienii propun astazi astfel de solutiii. Eu personal voi opta pentru un server all-in-one, pentru ca o casa moderna are nevoie de mai mult decat un router/AP pentru acces la Internet, si securizat.

#758
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Solutie alternativa user-friendly la Unify este FRITZ!. O solutie populara in DE/BE/LU, folosita de cei mai multi operatori locali.

#759
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

 anothertwo, on 05 aprilie 2021 - 19:31, said:

0. Intr-o casa noua...
@anothertwo, mersi tare pentru informatii, sunt de mare ajutor Posted Image Eu caut o solutie simpla, reliable, si fara batai de cap. Care sa mearga bine si atat. Sunt dispus sa investesc putin mai mult pentru asta. De-aia imi sarisera in ochi cele de la Ubiquiti (Unifi). O sa ma mai documentez si eu cand ajung la capitolul achizitii, mai e pana acolo. Momentan doar trag cablurile peste tot (eu am folosit FTP 6a).

 edi10000, on 05 aprilie 2021 - 19:51, said:

Intrebare: pt ce ai nevoie de asa ceva intr-o casa normala? Si la ce preturi...Poate ca sunt eu depasit, dar pe oriunde am stat am avut un furnizor (Digi sau UPC) care s-au conectat intr-un punct, am avut un router pt wireless (am ales unul puternic de obiecei, care sa imi asigure legatura in toata casa) si asta a fost tot. Voi ce faceti acolo, sediul lui Batman din Gotham City? Investitia: max 200 lei, dar de cele mai multe ori le aveam gratis.
De acord cu tine, dar aplicabil pentru un apartament sau o casa mica & cu forma clasica. Asa am si eu acum la bloc, un router ieftin si aia e. Dar sunt 50mp si distanta liniara maxim 10m. Casa pe care o construiesc acum, desi nu e foarte mare la 158mp utili, "sufera" de o forma foarte ciudata (e practic un L plus o codita) si sunt distante mari, deci un singur router n-ar avea cum sa acopere tot. Pe langa asta, asa cum a zis si colegul @anothertwo, mai sunt si alte lucruri pentru care trebuie sa tragi cablu Ethernet peste tot: AP-uri, birou unde voi avea desktop, TV-uri, in cazul in care voi avea vreodata nevoie, camerele de supraveghere care vor fi PoE, etc. De aici si nevoia de un switch.

Edited by alex_now, 06 April 2021 - 10:49.


#760
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Haide ca nu este dracul atat de negru. Ai mei au la o casa de 300 mpu o scula din asta si cand merg la ei netul functioneaza brici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q-0JCt4zTDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Au 2 camere- birou la care stam max 4 oameni fiecare cu laptopul lui, 6 televizoare, sistem monitorizare video si alarma.

Edited by edi10000, 06 April 2021 - 11:53.


#761
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Interesant ce zici, nu ma asteptam sa acopere un singur router o casa asa mare. Cred ca depinde mult de situatia exacta - distanta in linie dreapta & numar de pereti. Asa pot sa dau si eu exemplu apartamentul parintilor (3 camere, stil comunist = vagon), unde dintr-un colt unde e living-ul pana in celalalt unde e dormitorul lor se pierde mare parte din semnanul dat de un router similar cu cel aratat de tine.

Dar si daca e sa fiu intr-o situatie fericita si sa nu am nevoie de 3 AP-uri (cum am zis aici), o sa pun mai putine :) Incep cu cel central, din living, vad cum e cu semnalul in toata casa, si daca nu e ok, mai adaug.

#762
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Avantajul echipamentelor de rețea cu antene externe este câștigul de decibeli. Echipamentele fãrã antene externe au un câștig de decibeli de 4dB, pe când o singura antena din modelul arãtat anterior de Edi are 6db câștig. Pe vremuri, schimbam antenele de 6 cu unele de 9db, pentru o acoperire mai buna.

Dezavantajul antenelor mari este nivelul de radiații sporit, precum și designul nu prea elegant.

Alt aspect de care sa țineți cont, antenele verticale emit pe orizontala, și foarte puțin pe verticala (in raport cu distanța acoperitã). Practic, sunt bune pentru un singur etaj, dar cu greu obții un semnal bun pe verticalã. Și nu in ultimul rând, 2.4 GHz merge pe distante mai mari decât 5Ghz.

Pentru un setup simplu, recomand un router de duzina, plus câteva AP-uri precum cel din imagine (Fritz 1750e). Acum am un router TP-Link in mansarda, plus doua astfel de AP-uri pe parter și Etaj 1, cu o acoperire excelentã. Pentru un AP cu tehnologie de acum 5 ani, se descurca bine, zic eu (vezi poza).

Attached Files



#763
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Ce s-a mai intamplat in santier:
  • S-a continuat distributia la instalatia electrica si la curentii slabi in restul casei
  • S-a inceput lucrul la canalele de zidarie
  • Am stabilit pozitiile ventilatoarelor cu recuperare de caldura (SEVi pana la urma) si a panoului de comanda. Panoul are alimentare la 220 si de acolo se pleaca cu cablu de 3 x 0.75 catre unitati
  • Am stabilit si pozitiile aplicelor si prizelor de pe exteriorul cladirii. Se vine prin interior si se gaureste fix pe pozitie

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   351.78K   60 downloads
  • Attached File  2.jpeg   301.08K   54 downloads
  • Attached File  3.png   3.07MB   56 downloads
  • Attached File  4.png   2.11MB   54 downloads
  • Attached File  5.png   3.33MB   54 downloads
  • Attached File  6.png   4.31MB   46 downloads


#764
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Spoturi cât mai multe pe tavan. Mai ales pe zona de zi.


#765
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Da, chiar cred ca am pus destule spoturi prin casa. De exemplu, in living sunt vreo 9 + un pendul :)

Attached Files



#766
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
S-a continuat lucrul la instalatia electrica cu canalele si dozele de zidarie si cu ceva cabluri trase in exterior pentru iluminatul scarilor si al caii de acces.

Attached Files

  • Attached File  1.png   2.57MB   51 downloads
  • Attached File  2.png   2.47MB   47 downloads
  • Attached File  3.png   1.6MB   50 downloads
  • Attached File  4.png   2.23MB   45 downloads
  • Attached File  5.png   2.36MB   52 downloads
  • Attached File  6.png   2.07MB   38 downloads
  • Attached File  7.png   1.8MB   35 downloads
  • Attached File  8.png   1.82MB   33 downloads
  • Attached File  9.png   2.8MB   36 downloads
  • Attached File  10.jpg   503.75K   34 downloads

Edited by alex_now, 15 April 2021 - 22:07.


#767
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am avut si o prima discutie referitoare la instalatia termica si sanitara.

La IPAT, vom folosi un sistem Uponor cu doua distribuitoare si teava PEX-A de 16. Pas de 10 cu anumite zone cu pas de 5; revin cu detalii aici. La automatizare nu-s hotarat, am tras cabluri pentru niste termostate wired. Optiunile ar fi Poer PTC26 si Salus VS30W.

La sanitare merg tot pe PEX, poate chiar Aqua Pipe tot de la Uponor. Dilema acum e referitoare la distributie, si anume daca sa:
  • Pun un distribuitor mare in camera tehnica de unde sa plece cate o teava separata pentru fiecare consumator (12 de rece si 8 de calda la o prima numaratoare), ceea ce ar implica un consum destul de mare de teava.
  • Pun un distribuitor in camera tehnica si sa plec cu cate o teava catre fiecare camera unde sa merg inseriat dintr-un consumator in altul. Mai putina teava, dar ar insemna sa am fitting-uri ascunse
  • La fel, un distribuitor in camera tehnica, teava catre fiecare camera si acolo inca un mini-distribuitor de unde plec cu teava catre fiecare consumator
Ce parere aveti? :)

#768
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am mai citit putin despre variantele de distributie la sanitare si am ramas la doua posibilitati - (1) distribuitor mare cu coloane catre fiecare consumator din casa sau (2) distribuitor cu coloane catre fiecare camera unde va fi alt distribuitor cu ramuri catre fiecare consumator final.

Ca exemplu, una dintre bai (aflata cam la 15m de teava de CT):
  • In varianta cu un singur distribuitor mare am avea 3 tevi de apa rece si 2 de apa calda. Presupunem PEX-A de 16, sper sa fie suficienta pentru cei 15m fara o pierdere prea mare de presiune.
    + Un singur distribuitor care poate fi pur si simplu aplicat/vizibil in CT
    - Consum mare de teava (5 x 15m = 75m de 16)
    - Fara posibilitate de recirculare apa. Sau poate n-am inteles eu cum se face treaba asta.
  • Daca punem distribuitoare secundare in fiecare camera, ar fi 1 teava de apa rece si 2 de apa calda (1 de recirculare), ambele de 20 + cateva ramurele scurte de 16 catre fiecare consumator.
    + Consum mai mic de teava (45m de 20 si 8m de 16)
    + Posibilitate recirculare
    - 3 distribuitoare secundare in plus (2 bai si bucatarie) care trebuie sa fie ascunse si nu stiu cum faci asta fara sa strici aspectul
Mai este si aspectul apei pierdute pana se incalzeste la baterie. In varianta 1, aceasta va fi intotdeauna 1.7l (15m de teava de 16).

In varianta 2, in cel mai rau caz va fi 3.2l (15m de teava de 20 + 2m de teava de 16) si in cel mai bun caz, in care s-a folosit alt consumator din camera in prealabil si principala e deja "pre-incalzita", de doar 0.2l (2m de teava de 16).

Apa pierduta se traduce si in timp pierdut pana ce consumatorul va fi utilizabil pe apa calda.

Attached Files



#769
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am P+E si am distribuitor si pe etaj pt IPAT si unu pt ACM in baie. E mai ok sa inchid doar circuitul de pe etaj..si sa surubaresc ceva..decat sa tai coloana direct de jos..etc. La tine fiind si ceva distante considerabile intre consumatori..cred ca merge acelasi principiu..coloana cu teava de 1..si de acolo te bifurci spre consumatorii acelei zone. Nu-s instalator..dar asa ar parea mai logic.

#770
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Asa mi se pare si mie mai logic. Sa vin cu cate o teava mare de apa rece si calda pana in baie si acolo sa vin cu cate un alt distribuitor secundar din care sa ma bifurc catre fiecare consumator.

Ma gandeam azi ca asa minimizez si potentialele probleme cu tevile din sapa. Adica as avea 3 tevi in loc de 5 ingropate si deci cu 40% mai putine sanse pentru un eveniment neplacut. Plus ca-mi oferta posibilitatea de recirculare, mai adaug o teava de calda inapoi spre CT si astfel fac o bucla de apa calda.

Sa vedem si ce parere are instalatorul. Financiar vorbind, s-ar putea sa ies chiar mai scump. Cred ca 5 tevi de 16 costa mai putin decat 3 tevi de 20 + 2 distribuitoare.

Pentru mascat nisa in baie, am inteles ca exista si capace pe care se poate pune faianta si sa arate acceptabil.

#771
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Salutare. O mica pauza inainte de inceperea instalatiei sanitare - nu mi-am dat seama ca trebuie sa aleg & cumpar de dinainte toate elementele incastrate (rezervoare WC, baterii lavoar, set dus, rigola, sifoane) si asta m-a intarziat putin.

Cum ziceam, am inceput la instalatia sanitara cu montajul rezervoarelor de WC incastrate. Am ales Viega pentru ca nu ne-au placut clapetele de la Geberit si am inteles ca altfel nu-s mari diferente intre ele. Doua din ele sunt in peretii interiori de gips-carton, asa ca s-au sudat niste rectangulare pentru prindere. Pun si niste poze cu treaba asta.

Attached Files

  • Attached File  1.png   2.11MB   55 downloads
  • Attached File  2.png   2.2MB   47 downloads
  • Attached File  3.png   1.84MB   38 downloads
  • Attached File  4.jpg   302.72K   39 downloads
  • Attached File  5.png   2.28MB   41 downloads
  • Attached File  6.png   1.61MB   43 downloads


#772
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
In niste instructiuni de montaj de la Grohe sau Geberit, (nu mai stiu unde), am vazut ca recomanda placarea dubla (cu doua placi de gips carton) peste aceste rezervoare incastrate. Si peste aceste doua placi, vine faianta. Eu asa am facut

#773
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 wizake, on 19 mai 2021 - 10:08, said:

In niste instructiuni de montaj de la Grohe sau Geberit, (nu mai stiu unde), am vazut ca recomanda placarea dubla (cu doua placi de gips carton) peste aceste rezervoare incastrate. Si peste aceste doua placi, vine faianta. Eu asa am facut

Ba chiar placa din exterior sa fie ceva fibrociment sau aquapannel, mai rezistenta la socuri si umiditate. In plus sa fie fixate foarte bine intre ele si de cadru, sa nu flameze nicicum pentru ca vasul de toaleta o sa preseze cu ceva forta pe ele si pot sa apara neplaceri (gen chit/silicon crapat la imbinarea cu podeaua ori sa se miste putin vasul de toaleta). Am avut cazul asta la o baie si s-a refacut placarea la momentul respectiv, nu era placut sa te asezi pe toaleta si sa observi ca e putin flexibil, relaxarea poate sa nu apara asa usor in cazul asta... :)))

#774
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Hmm, nu stiam, o sa ma documentez pana la momentul placarii, va multumesc amandurora :)

La ce ma gandisem in schimb e ca se tot adauga lucruri in "grosimea" peretelui - copex-uri de diferite dimensiuni, tevile astea rectangulare, tevile de apa, etc. Nu stiu cum o sa bage constructorul vata bazaltica; e tare si nu se compreseaza prea mult (nici n-ar trebui de fapt). Eu as decupa frumos in placile care vin in dreptul maruntaielor astora, dar probabil nu o sa accepte nimeni sa faca asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate