Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa P in IF, teren triunghi

- - - - -
  • Please log in to reply
877 replies to this topic

#793
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Am gasit: piesa de incrucisare.
Scuze de poluare.

#794
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Pai eu le-am prins doar in Paint :)  Asa ca mersi, acum stiu si eu cum se numeste Posted Image

Edited by alex_now, 05 July 2021 - 11:37.


#795
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
https://www.dedeman....igips/p/5000708

Hihi... nu stiu daca vb aceeasi limba.
Eu intrebam cum ai prins CD-urile intre ele. Cele longitudinale si cele transversale. Nu intrebam de bara ta de tractiuni...  :D

#796
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Bara de tractiuni.... hihi. Ce curajos esti. Chiar speri sa ai timp? :P

#797
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Aaa, ok, nu m-am prins Posted Image

Da, cred ca ai dreptate, asa arata. Le-am gasit si pe factura.

LE

View Postviotl, on 05 iulie 2021 - 22:28, said:

Bara de tractiuni.... hihi. Ce curajos esti. Chiar speri sa ai timp? :P
Pai daca am si la apartament, mi s-ar parea ciudat sa lipseasca la casa :D

Attached Files


Edited by alex_now, 05 July 2021 - 22:31.


#798
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View Postalex_now, on 05 iulie 2021 - 22:29, said:

View Postviotl, on 05 iulie 2021 - 22:28, said:

Bara de tractiuni.... hihi. Ce curajos esti. Chiar speri sa ai timp? Posted Image
Pai daca am si la apartament, mi s-ar parea ciudat sa lipseasca la casa Posted Image
Posibil ca la lectia asta ai lipsit... erai la bere, nebunaticule.
Apartament vs casa....hmmmm. Nu prea vad sa ai timp. :D

Attached File  home to do.png   46.06K   6 downloads

Edited by viotl, 06 July 2021 - 09:36.


#799
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Pai asta vreau, sa n-am timp pentru ca trebuie facut X in curte Posted Image

#800
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Pai o sa cam ai.... :D

#801
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postalex_now, on 05 iulie 2021 - 22:29, said:


Pai daca am si la apartament, mi s-ar parea ciudat sa lipseasca la casa Posted Image
Timpul e acelasi pentru toti, doar administrarea lui este diferita. ;). Si eu am bara de tractiuni de prin iarna (la fel ca la apartament)si sa o folosesc de cateva ori pe saptamana, dureaza cateva minute..e in drumul catre papa patrupedelor, te mai intinzi putin :)). Deci se poate..te incurajez! Daca finalizezi casa calitativ ok si nu ai vreo 2000mp teren atunci ceva timp mai gasesti, intretinerea nu ia chiar asa mult daa lucrurile sunt facute bine. Daca nu termini si faci la ea urmatorii 25 de ani atunci e alta poveste, intri in alta "bucla".
PS: gandeste-te si la o masa de ping pong daca iti place sportul asta...posibilitatile la o casa sunt putin diferite ;)  Ai acolo un carport macar..e "pacat" sa nu optimizezi putin lucrurile. iei o husa, o strangi peste iarna si o cazezi langa un gard ceva, nimic complicat ;)

#802
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Auci. A durut asta.

#803
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View Postalex_now, on 28 iunie 2021 - 10:01, said:



Ca sa-mi ocup timpul cu ceva, ma gandesc la cum sa-mi montez o bara de tractiuni in tavan Posted Image Pentru ca va fi gips-carton si pentru ca nu pica nicio grinda unde as putea sa fac asta, trebuie sa merg cu prinderea pana in placa de beton de sus (la ~40cm de tavanul fals). Ma gandeam asa:
  • 2 tije filetate (nu stiu cat de groase) prinse in placa de beton cu ancore chimice sau cu conexpanduri
  • Ele vor cobora inca 30-35cm sub nivelul gips-cartonului
  • Bara de tractiuni va avea in capete niste "gauri" prin care vor trece tijele filetate
  • Se va fixa cu un fel cu piulite
Nu stiu cat de bine m-am gandit Posted Image

De ce pierzi 40cm acolo sus. Bagi ceva in spatiul respectiv?

#804
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View Postcatalijns, on 13 iulie 2021 - 17:03, said:

Daca nu termini si faci la ea urmatorii 25 de ani atunci e alta poveste, intri in alta "bucla".
In ritmul in care au mers lucrurile in ultimele luni, cam atat cred ca-mi ia Posted Image Altfel, eu planuiam sa termin anul asta. E clar ca nu e realizabil, macar la primavara sa fie :)

View Postcatalijns, on 13 iulie 2021 - 17:03, said:

PS: gandeste-te si la o masa de ping pong daca iti place sportul asta...posibilitatile la o casa sunt putin diferite ;)  Ai acolo un carport macar..e "pacat" sa nu optimizezi putin lucrurile. iei o husa, o strangi peste iarna si o cazezi langa un gard ceva, nimic complicat ;)
Hmm, nu e rea ideea. E in plan un carport, deci ar fi loc.

View Postmircea812, on 14 iulie 2021 - 07:17, said:

De ce pierzi 40cm acolo sus. Bagi ceva in spatiul respectiv?
Nu bag nimic. Dar trebuie sa vin cu tavanul fals pe sub grinzi. Si astea coboara 35cm sub placa de beton.

#805
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Tot din seria lucrurilor facute cat astept sa vina cineva sa si lucreze pe santier...

Am avut in plan de la inceput niste barne/grinzi din lemn in bucatarie. De-aia am si lasat tavanul din bucatarie mai sus cu 15cm, ca fata de jos a grinzilor sa vina la acelasi nivel cu tavanul din restul casei.

Dupa multe zeci de telefoane, am reusit sa gasesc lemn recuperat. Are vreo 80 ani si e din zona Bacaului. Vreau sa le las cat mai naturale. Ele au fost tratate cu ceva anti-mucegai/insecte/etc. si periate. Maxim le mai dau un ulei incolor pentru uniformizare (au mai sarit mici bucati din ele la transport si se vede diferenta).

Singura problema e ca-s foarte grele Posted Image Dupa aproximarea mea, in jur de 50-60 kg fiecare (15x15, 4.5m). Ramane sa decid cum le prind fara sa stric aspectul. Planul initial era sa sap putin in tencuiala & caramida intr-un capat si sa le sprijin acolo si in cealalta parte sa prind de placa de beton de sus cu o tija filetata si sa ascund prinderea cu gips-carton. Doar ca acum inclin spre a mai face o prindere cu tija filetata pe la mijloc. Si sa incerc sa o ascund cumva sau s-o fac sa arate ok :)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   62.92K   54 downloads
  • Attached File  2.jpg   139.49K   60 downloads
  • Attached File  3.jpg   215.8K   64 downloads
  • Attached File  4.jpg   204.29K   66 downloads
  • Attached File  5.jpg   246.55K   76 downloads


#806
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
3 puncte de prindere (mijloc si 0.75-1 m de extremitati). Tije filetate, le prinzi de acum, eventual gauresti placa si le prinzi prin pod.
O sa fie ceva de munca, la final cu aliniatul. Iti trebuie 2 baieti priceputi, cu tine al treilea.
Mascatul suruburilor/prinderilor se poate face, cu dopuri.

#807
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Sugerez si eu varianta 2, tije filetate, dai gaura in placa si le prinzi sus, pe partea cealalta.vezi ca sunt tije speciale, cu filet de lemn intr-unb capat si de metal in celalalt.
Sper ca nu m-am trezit iar tarziu.
Si cred ca n-ar fi rea sa faci si incastrarea in capete.

Daca folosesti prezoanele mixte de mai jos nu se vede nimic in bucatarie.

https://www.dedeman....tru-lemn/c/3157

Attached File  prezon5.jpg   4.23K   0 downloads

Edited by viotl, 18 July 2021 - 00:15.


#808
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View PostCa Castelul Bran, on 15 iulie 2021 - 14:18, said:

3 puncte de prindere (mijloc si 0.75-1 m de extremitati). Tije filetate, le prinzi de acum, eventual gauresti placa si le prinzi prin pod.
Mersi de sfat Posted Image Cred ca cel mai sigur asa e, cu 3 puncte. Nu mai am cum sa le prind in pod acum, deja s-a pus folia & vata si am impresia ca se nimereste fix in locul in care e "aleea" construita din dulapi si OSB.

View PostCa Castelul Bran, on 15 iulie 2021 - 14:18, said:

Mascatul suruburilor/prinderilor se poate face, cu dopuri.
Zici sa scot niste dopuri cumva din lemn, sa prind practic piulita in interiorul lemnului si apoi sa lipesc dopurile de lemn peste? Sau te referi la ceva dopuri cumparate?

View Postviotl, on 18 iulie 2021 - 00:08, said:

Sugerez si eu varianta 2, tije filetate, dai gaura in placa si le prinzi sus, pe partea cealalta.vezi ca sunt tije speciale, cu filet de lemn intr-unb capat si de metal in celalalt.
Sper ca nu m-am trezit iar tarziu.
Si cred ca n-ar fi rea sa faci si incastrarea in capete.

Daca folosesti prezoanele mixte de mai jos nu se vede nimic in bucatarie.

https://www.dedeman....tru-lemn/c/3157
Attachment prezon5.jpg
Interesant cu prezoanele astea, mersi Posted Image Doar ca mi-e un pic frica sa ramana doar in infiletarea asta, fara vreo saiba & piulita in capat. Cum ziceam, sunt foarte grele. O sa analizez Posted Image

Eu ma gandisem la ceva de genul:
  • Dau gauri si bag niste ancore expandabile de grosime 12mm si lungime 50mm (https://www.hilti.ro...HORS_7135/r4581) care se fixeaza cu o scula speciala (https://www.hilti.ro...CHORS_7135/r203)
  • Inflietez tije filetate de 12mm in ele
  • In partea cealalta gauresc lemnul si prind pe partea cealalta cu saiba & piulita si ori tai tija la fata de jos a grinzii de lemn, ori incerc varianta propusa mai sus cu dopurile

Edited by alex_now, 18 July 2021 - 18:24.


#809
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Poti lasa si prinderile vizibile, cu niste piulite antichizate/ruginite :)

Poti face si cu dip, cum ziceam anterior, dar e mai mult de mesterit: cu o Carota scoti dintr.o bucata/rest ceva dopuri de grosimea materiaui (10 cm). Folosesti doar partea exterioara (2-3 cm; mijlocul are Alta culoare, posibil sa fie deranjant/vizibil).


Pt pozitiile de prindere, cu ACEEASI Carota intri  2-3cm DOAR, sa poti ascnde grosimea surub si piulitza.

Tija filetata de 12 pare cam mult, poate 10 pare mai in regula

#810
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View PostCa Castelul Bran, on 19 iulie 2021 - 06:16, said:

Poti lasa si prinderile vizibile, cu niste piulite antichizate/ruginite Posted Image
M-am gandit si eu la asta, am si cautat rapid pe net, dar n-am gasit mare lucru :)

View PostCa Castelul Bran, on 19 iulie 2021 - 06:16, said:

Tija filetata de 12 pare cam mult, poate 10 pare mai in regula
Am zis sa fie mai sigur, ce sa strice daca-s o idee mai groase?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate