Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Justificarea biblica a cultului icoanelor, moastelor si sfintilor

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
851 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 23 martie 2019 - 11:22, said:

nea caisa vezi ca Dumnezeu spune ca nu e niciun sfant, doar Isus a fost sfant cu adevarat

View Postlegit10, on 23 martie 2019 - 11:41, said:

9. Ce urmeaza atunci? Suntem noi mai buni decat ei? Nicidecum. Fiindca am dovedit ca toti, fie iudei, fie greci, sunt sub pacat,
10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.


Stimate domn, ca te-ai certat cu bunul simt si ma faci ”nea caisa”, nu-i bai pentru mine, ca sunt obisnuit cu nesimtirea omeneasca. Dar, ca iti ingramadesti invataturi dupa placul urechilor tale si le dai la spate pe cele care nu-ti plac, atunci este bai pentru Dumnezeu si Acesta iti va da rasplata.
Deci, nu-i asa de greu sa deschizi un site cu Biblia si sa dai cautare pe cuvantul ”sfant”. Si iata ce vei gasi:

Exodul 13:2 „Pune-Mi deoparte ca sfânt pe orice întâi născut, pe orice întâi născut dintre copiii lui Israel, atât dintre oameni, cât şi dintre dobitoace: este al Meu.”

Exodul 19:6 Îmi veţi fi o împărăţie de preoţi şi un neam sfânt. Acestea sunt cuvintele pe care le vei spune copiilor lui Israel.’”

Exodul 25:8 Să-Mi facă un locaş sfânt, şi Eu voi locui în mijlocul lor.

Exodul 26:33 Să atârni perdeaua de copci, şi în dosul perdelei să vâri chivotul mărturiei: perdeaua să facă despărţirea între Locul Sfânt şi Locul Preasfânt.

Exodul 29:31 Să iei apoi berbecul pentru închinarea în slujba Domnului şi să pui să-i fiarbă carnea într-un loc sfânt.

Exodul 30:32 Să nu se ungă cu el trupul niciunui om şi să nu faceţi un alt untdelemn ca el după aceeaşi întocmire; el este sfânt, şi voi să-l priviţi ca sfânt.

Exodul 30:37 Tămâie ca aceasta, în aceeaşi întocmire, să nu vă faceţi, ci s-o priviţi ca sfântă şi păstrată pentru Domnul.

Exodul 39:30 Au făcut apoi şi placa de aur curat, cununa împărătească sfântă, şi au săpat pe ea, cum se sapă pe o pecete: „Sfânt Domnului”.

Dupa cum vezi, poporul lui Dumnezeu, adica prorocii, levitii si preotii sunt sfinti si trebuie sa ne inchinam lor, locasul lui Dumnezeu este sfant si trebuie sa ne inchinam lui, uleiul lui Dumnezeu este sfant si trebuie sa ne inchinam lui, tamaia lui Dumnezeu este sfanta si trebuie sa ne inchinam ei, chiar si locul unde se fierbe carnea de jertfa este sfanta si trebuie sa ne inchinam lui! Dupa cum vezi, sunt o gramada de oameni sfinti si obiecte sfinte si la toate trebuie sa ne inchinam, nu pentru ca ar fi ele dumnezei, ci doar pentru ca sunt ale lui Dumnezeu si, fiind ale Lui, sunt SFINTE.
Ba chiar, dupa cum vezi, si la mielul si boul pentru jertfa trebuie sa te inchini, pentru ca sunt SFINTI!

Edited by Dorel666, 23 March 2019 - 12:05.


#56
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
spune Dumnezeu ca este unul sfant ? nu citesti mai sus ?...ca sfant, nu e totuna cu sfant

Nimeni nu este sfant ca Domnul; nu este alt Dumnezeu decat Tine; nu este stanca asa ca Dumnezeul nostru. (1Sam.2:2)

numai faptul ca murim ar trebui sa iti dea de gandit ca nimeni nu e sfant

Isus nu a murit fiindca moartea nu avea ce sa ii ceara, nu putea sa il lege

Edited by legit10, 23 March 2019 - 12:15.


#57
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 23 martie 2019 - 12:25, said:

spune Dumnezeu ca este unul sfant ? nu citesti mai sus ?...ca sfant, nu e totuna cu sfant

Nimeni nu este sfant ca Domnul; nu este alt Dumnezeu decat Tine; nu este stanca asa ca Dumnezeul nostru. (1Sam.2:2)

numai faptul ca murim ar trebui sa iti dea de gandit ca nimeni nu e sfant

Isus nu a murit fiindca moartea nu avea ce sa ii ceara, nu putea sa il lege

Adevarat, Domnul este Sfant, Sfant, Sfant in vreme ce oamenii sunt doar sfinti. Faptul ca omul nu poate fi sfant ca Domnul, arata nu ca omul nu poate fi sfant, doar ca nu poate fi atat de sfant ca Domnul. Dar tot sfant este!

Edited by Dorel666, 23 March 2019 - 12:53.


#58
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 23 martie 2019 - 11:07, said:



Ai decretat dumneata ca am rupt eu din context si trebuie sa te creada lumea pe cuvant? Daca erai drept in judecata, atunci veneai si cu o justificare ce suna cam asa: â€rupi din context pen tru ca...â€. Asa, doar ai dat din gura sa starnesti vant!
Nu am decretat ,doar cã se vede ce și cum. Au trecut anii când va urmau turmele fara sã întrebe sau sã cerceteze.
Tu nu vezi cã în afarã de reacții negative nu miști nimic.
Omul care vrea sã creadã nu mai cautã cai verzi pe pereți sau multitudini de icoane ,moaște și ultra soboare de preoți sa își arate credințã ci cautã liniștea interioarã pe care o primește prin credința dreaptã in Dumnezeu.
Sã fie clar ...esențã religiei creștine ,Biblia ,condamna închinarea la orice fãcut de mana omului..icoane ,statui,imagini  etc.
Dincolo de asta ,e doar vorbe aruncate în vânt.
Nu exista nici o justificare biblicã in asta.

Edited by mariusr1976, 23 March 2019 - 22:33.


#59
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
exista o justificare, dragoste pentru sfinti...chiar daca nu avem nevoie de icoane, avem nevoie sa ne facem o idee despre Dumnezeu, Isus, un loc unde sa ne aratam dragostea

#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmariusr1976, on 23 martie 2019 - 22:31, said:

Nu am decretat ,doar că se vede ce și cum. Au trecut anii când va urmau turmele fara să întrebe sau să cerceteze.
Tu nu vezi că în afară de reacții negative nu miști nimic.
Omul care vrea să creadă nu mai caută cai verzi pe pereți sau multitudini de icoane ,moaște și ultra soboare de preoți sa își arate credință ci caută liniștea interioară pe care o primește prin credința dreaptă in Dumnezeu.
Să fie clar ...esență religiei creștine ,Biblia ,condamna închinarea la orice făcut de mana omului..icoane ,statui,imagini  etc.
Dincolo de asta ,e doar vorbe aruncate în vânt.
Nu exista nici o justificare biblică in asta.

Tocmai, ca Biblia nu condamna, ci indeamna la inchinarea a tot ce este sfant, chiar daca este facut de mana omului.
Si vezi ca, de data aceasta, dumneata esti cel care indemni sa fii urmat, fara de cercetare!

Edited by Dorel666, 24 March 2019 - 11:52.


#61
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Vezi tudorele că-ți crește nasul.
Acum serios, chiar așa proști îi crezi pe restul interlocutorilor încât poți să i minți cum vrei? Chiar n ai nici un pic de jenă?
Din câte am observat asta-i caracterizează pe mincinoșii patologici, credința că ceilalți sunt proști grămadă și le vor crede minciunile necondiționat.
Ui ce spune dumnezeul tău yhwh:
Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc.

Conform textului de mai sus, închinători la idoli( icoana e un idol) îl urăsc pe yhwh și vor fi pedepsiți.

#62
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
666 m-am resemnat cu tine, esti pierdut, fie din rea vointa, fie din nepricepere

#63
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
27. Domnul va va imprastia printre popoare si nu veti ramane decat un mic numar in mijlocul neamurilor unde va va duce Domnul.
28. Si acolo veti sluji unor dumnezei, care sunt o lucrare facuta de maini omenesti, de lemn si de piatra, care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa manance, nici sa miroasa.


#64
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 12:08, said:

Vezi tudorele că-ți crește nasul.
Acum serios, chiar așa proști îi crezi pe restul interlocutorilor încât poți să i minți cum vrei? Chiar n ai nici un pic de jenă?
Din câte am observat asta-i caracterizează pe mincinoșii patologici, credința că ceilalți sunt proști grămadă și le vor crede minciunile necondiționat.
Ui ce spune dumnezeul tău yhwh:
Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc.

Conform textului de mai sus, închinători la idoli( icoana e un idol) îl urăsc pe yhwh și vor fi pedepsiți.

Mie, sau dumitale, Ciruse?
Pentru ca toti mincinosii baga un verset in seama, cel care le convine lor, si trec cu vederea pe toate celelalte care i-ar contrazice in ceea ce afirma! Deci, vezi ca sunt mai multe versete care vorbesc despre inchinare si, pe langa cel la care fac apel toti iconoclastii si care este arhicunoscut, sunt si versetele acestea:

Psalmii 99:5 Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi închinaţi-vă înaintea aşternutului picioarelor Lui, căci este sfânt!

Isaia 36:7 Dar poate că îmi vei spune: ‹Ne încredem în Domnul Dumnezeul nostru!› Dar nu este El Acela ale cărui înălţimi şi altare le-a îndepărtat Ezechia, zicând lui Iuda şi Ierusalimului: ‹Să vă închinaţi înaintea acestui altar›?»’

Ieremia 7:2 „Şezi la poarta Casei Domnului, vesteşte acolo cuvântul acesta şi spune: ‘Ascultaţi Cuvântul Domnului, toţi bărbaţii lui Iuda care intraţi pe aceste porţi ca să vă închinaţi înaintea Domnului!’”

Dupa cum vezi, exista porunca sa te inchini la ”asternutul picioarelor lui Dumnezeu”, dar nu ca obiect singular, ci pentru ca este SFANT. Adica tot ceea ce este sfant, trebuie sa te inchini la el! Sau nu-ti mai place logica, Ciruse, cand nu da cum vrei dumitale?
Plus ca, vezi ca si altarul era facut de maini omenesti, totusi in Scriptura este scris explicit ca, Ezechia, la indemnul lui Dumnezeu, a spus israelitilor sa se inchine inaintea altarului!

Si, daca esti baiat destept, remarci formula ”inaintea”. Deci nu se spune sa te inchini la altar, ci INAINTEA altarului. Facand conexiunea cu ”inaintea asternutului picioarelor Lui”, este clar ca te inchini inaintea altarului pentru ca acolo, in chip nevazut, se arata Dumnezeu si sta in picioare pe altar.

Deci, da, pe cei carora nu le place logica ii cred prosti, desi ar trebui sa-i consider nebuni, pentru ca doar nebunii nu au logica in ceea ce gandesc. Dar nu-s nebuni, totusi, pentru ca, sper ca, din lene refuza sa gandeasca logic si nu din neputinta.

Oricum, remarca la toate aceste trei versete de mine ca se spune, fara exceptie, ”sa va  inchinati INAINTEA Domnului”. Pentru ca este clar, pentru toti, ca nu te poti inchina direct Lui, decat daca il si vezi. In rest, te inchini ca orbul, inaintea obiectului sau omului in care se arata El.

View Postlegit10, on 24 martie 2019 - 13:15, said:

27. Domnul va va imprastia printre popoare si nu veti ramane decat un mic numar in mijlocul neamurilor unde va va duce Domnul.
28. Si acolo veti sluji unor dumnezei, care sunt o lucrare facuta de maini omenesti, de lemn si de piatra, care nu pot nici sa vada, nici sa auda, nici sa manance, nici sa miroasa.


Unii va credeti proroci, desi va este rusine sa recunoasteti ca va credeti asa, si invatati dupa cum va bate voua capul, nu dupa cum scrie in Scriptura! Iar in Scriptura scrie sa te inchini inaintea altarului, desi era facut de maini omenesti!
Asa ca nu mai minti si nu mai da de inteles ca Scriptura ar zice sa nu te inchini la absolut nimic facut de mana omeneasca. Plus ca, voi bagati si oamenii in randul obiectelor si spuneti ca nu trebuie sa va inchinati inaintea lor, desi Scriptura este plina de exemple in care proroci vestiti accepta inchinarea si nu spun ca ar fi ceva gresit, dimpotriva!

1 Imparati 18:7 Pe când era Obadia pe drum, iată că l-a întâlnit Ilie. Obadia, cunoscându-l, a căzut cu faţa la pământ şi a zis: „Tu eşti, domnul meu Ilie?”
                     :8 El i-a răspuns: „Eu sunt; du-te şi spune stăpânului tău: ‘Iată că a venit Ilie!’”

Edited by Dorel666, 24 March 2019 - 13:21.


#65
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Tu pune mi textul în care dumnezeuul yhwh îți spune că poți să te inchini la altceva decât lui, exact cum o face la exod 20.
Eram apărător bun la football în tinerețe, eram greu de driblat, la mine nu prea merge cu driblingu

#66
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 13:53, said:

Tu pune mi textul în care dumnezeuul yhwh îți spune că poți să te inchini la altceva decât lui, exact cum o face la exod 20.
Eram apărător bun la football în tinerețe, eram greu de driblat, la mine nu prea merge cu driblingu


Ciruse, ce exprimare este aceasta?! Bineinteles ca lui Dumnezeu trebuie sa te inchini, problema se pune CUM! Deci, daca te inchini inaintea ”asternutului picioarelor lui Dumnezeu”, inseamna ca te inchini Lui. Dar Scriptura zice ca trebuie sa te inchini inaintea ”asternutului picioarelor lui Dumnezeu” NUMAI SI NUMAI pentru ca acest asternut este SFANT. Si atunci trebuie sa ne inchinam la ce este sfant? Da, pentru ca tot ce este sfant, este sfant numai si numai pentru ca il contine pe Dumnezeu. Altminteri, daca nu l-ar contine pe Dumnezeu, ce rost ar mai avea sa numesti un obiect ”sfant”?!

Deci, am pus versetul de doua ori si, iata ca, il pun si a treia oara:

Psalmii 99:5 Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi închinaţi-vă înaintea aşternutului picioarelor Lui, căci este sfânt!

#67
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Asta o spune David nu yhwh. În exod 20 e poruncă directă de la yhwh

#68
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 17:53, said:

Asta o spune David nu yhwh. În exod 20 e poruncă directă de la yhwh

Da, este porunca, dar sunt sigur ca dumneata n-ai citit-o, cu atentie, pe toata. Si, cum nu prea pui pret nici pe logica stiintifica, extragi concluzii ca si cum ai da cu banul sau ai arunca cu zarul.

Oricum, eu vorbesc tocmai de respectarea acelei porunci, nu de incalcarea ei! Pentru ca, ceea ce refuzi sa intelegi dumneata este faptul ca, in orice lucru sfant, se afla Dumnezeu. Si atunci, a te inchina lui Dumnezeu, inseamna a te pleca in fata acelui lucru sfant. Cine nu face aceasta, incalca porunca de a se inchina lui Dumnezeu!

#69
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Icoana reprezintă o imagine de pe pământ sau din cer? Da sau nu?

#70
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 22:22, said:

Icoana reprezintă o imagine de pe pământ sau din cer? Da sau nu?

Nu.

#71
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Foarte bun așa
Ce avem noi aici?
Este cumva aceasta o icoanã?

Dacă se poate, da sau nu.

Attached Files



#72
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 24 martie 2019 - 12:08, said:

Vezi tudorele că-ți crește nasul.
Acum serios, chiar așa proști îi crezi pe restul interlocutorilor încât poți să i minți cum vrei? Chiar n ai nici un pic de jenă?
Din câte am observat asta-i caracterizează pe mincinoșii patologici, credința că ceilalți sunt proști grămadă și le vor crede minciunile necondiționat.
Ui ce spune dumnezeul tău yhwh:
Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc.

Conform textului de mai sus, închinători la idoli( icoana e un idol) îl urăsc pe yhwh și vor fi pedepsiți.
Cirus, ce naiba, te știu om serios. Cum poți afirma că icoanele ar fi echivalente cu idolii? Simpla definiție a termenilor îți arată că ele nu pot fi echivalente, nu ai nevoie de niciun studiu biblic pentru asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate