Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Justificarea biblica a cultului icoanelor, moastelor si sfintilor

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
851 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 08:12, said:

Inseamna ca ai alte interpretari cu privire la pasajul adus in discutie. Acolo scrie clar ca viziunea lui Ioan a avut loc in cer, unde a vazut un scaun de Domnie, in fata caruia se inchinau toti ceilalti si strigau: "Vrednic esti Doamne si Dumnezeul nostru, sa primesti slava, cinstea si puterea, caci Tu ai facut toate lucrurile si prin voia Ta stau in fiinta si au fost facute!".

Este clar ca Ioan l-a vazut pe Dumnezeu pe acel tron.


Zice, undeva, Ioan, ca Acela era Dumnezeu Tatal, sau aceasta-i doar o interpretare a domniei tale? Pe care incerci sa o bagi si altora pe gat, pe principiul ca stii dumneata bine ce este clar si ce nu este clar!

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 08:12, said:



Adica te trimit sa pui mana sa citesti, ca de argumentul logic deja am trecut si nu s-a lipit de tine. Asa ca trebe s-o luam pe ocolite.


Singurul ”argument logic” pe care l-ai prezentat a fost ”este clar asa, pentru ca asa spun eu”. Asa ca, meri si te plimba!

#38
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 11:37, said:

Zice, undeva, Ioan, ca Acela era Dumnezeu Tatal, sau aceasta-i doar o interpretare a domniei tale? Pe care incerci sa o bagi si altora pe gat, pe principiul ca stii dumneata bine ce este clar si ce nu este clar!

Mai Dorele, care parte din "Dumnezeul nostru" nu e clar pentru tine?

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 11:37, said:

Singurul ”argument logic” pe care l-ai prezentat a fost ”este clar asa, pentru ca asa spun eu”. Asa ca, meri si te plimba!

Argumentul logic pe care l-am prezentat este ca "e clar asa, pentru ca scrie".

Scrie ca Dumnezeu a creat pe Eva ====> Eva nu are cum sa fie mama lui Dumnezeu, decat daca pentru tine termenul "mama" are vrun inteles ascuns, si nu stiu eu.

Restul e can-can ieftin din partea ta.

Edited by Silika, 03 March 2019 - 23:14.


#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 03 martie 2019 - 23:14, said:

Mai Dorele, care parte din "Dumnezeul nostru" nu e clar pentru tine?


Aceea in care se spune ca, afara de Fiul, nimeni nu l-a vazut si nu-l poate vedea pe Tatal. Este, cumva, si Ioan ”Fiul”?

View PostSilika, on 03 martie 2019 - 23:14, said:




Argumentul logic pe care l-am prezentat este ca "e clar asa, pentru ca scrie".

Scrie ca Dumnezeu a creat pe Eva ====> Eva nu are cum sa fie mama lui Dumnezeu, decat daca pentru tine termenul "mama" are vrun inteles ascuns, si nu stiu eu.

Restul e can-can ieftin din partea ta.

Dar Fecioara Maria are cum sa fie Mama lui Dumnezeu?

#40
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 23:34, said:

Aceea in care se spune ca, afara de Fiul, nimeni nu l-a vazut si nu-l poate vedea pe Tatal. Este, cumva, si Ioan ”Fiul”?

Nimeni in afara de Fiul nu l-a vazut la fata, este exprimarea corecta de folosit.

Moise l-a vazut pe Dumnezeu, dar pe dinapoia Lui.

20. Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

....

23. Iar cand Imi voi trage mana la o parte de la tine, Ma vei vedea pe dinapoi; dar fata Mea nu se poate vedea."


Iar in alta parte scrie ca Moise vedea chipul lui Dumnezeu.

Si daca Moise l-a vazut, atunci si Ioan l-a vazut (in aceeasi termeni ca si Moise).

Deci n-ai cum sa excluzi ca pe tronul din Apocalipsa 4 nu ar fi stat Dumnezeu.

View PostDorel666, on 03 martie 2019 - 23:34, said:

Dar Fecioara Maria are cum sa fie Mama lui Dumnezeu?

Maria a fost un "vas purtator" de care s-a folosit Dumnezeu. E impropriu sa spui ca e mama lui Dumnezeu, biblia nu foloseste nicaieri o asemenea terminologie.

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 04 martie 2019 - 02:00, said:

Nimeni in afara de Fiul nu l-a vazut la fata, este exprimarea corecta de folosit.

Moise l-a vazut pe Dumnezeu, dar pe dinapoia Lui.

20. Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

....

23. Iar cand Imi voi trage mana la o parte de la tine, Ma vei vedea pe dinapoi; dar fata Mea nu se poate vedea."


Iar in alta parte scrie ca Moise vedea chipul lui Dumnezeu.

Si daca Moise l-a vazut, atunci si Ioan l-a vazut (in aceeasi termeni ca si Moise).

Deci n-ai cum sa excluzi ca pe tronul din Apocalipsa 4 nu ar fi stat Dumnezeu.



In Cortul Marturiei, Dumnezeu vorbea cu oamenii din spatele heruvimilor slavei. Dintotdeauna asa s-a aratat si se arata Dumnezeu o amenilor, niciodata direct, fata catre fata, El personal. Dar se arata prin interpusi, asa cum s-a aratat si prin Fiul. Deci, pe tronul din Apocalipsa 4 sigur nu il vede Ioan pe Dumnezeu, ci pe un heruvim in care se afla Dumnezeu.

View PostSilika, on 04 martie 2019 - 02:00, said:


Maria a fost un "vas purtator" de care s-a folosit Dumnezeu. E impropriu sa spui ca e mama lui Dumnezeu, biblia nu foloseste nicaieri o asemenea terminologie.

Daca Fecioara Maria ar fi fost doar un vas purtator, atunci Dumnezeu nu trebuia sa astepte mii de ani pana sa-l trimita pe Fiul, ci ”vase purtatoare” gasea oricand!

Edited by Dorel666, 07 March 2019 - 23:49.


#42
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

Quote

nu il vede Ioan pe Dumnezeu, ci pe un heruvim in care se afla Dumnezeu.
Bati campii Dorele  astfel:
Creatorul nu are nevoie de o creatura de a sa , pentru a-si exercita dorinta, in cazul acesta "sa fie vazut " prin heruvim.Nu creatorul depinde de creatia Sa, ci invers creatia sa depinde de Creator, dar
pt asta nu-ti trebuie studii dogmatice este pur si smplu logica la nivelul lacustei.

Quote

Daca Fecioara Maria ar fi fost doar un vas purtator, atunci Dumnezeu nu trebuia sa astepte mii de ani pana sa-l trimita pe Fiul, ci ”vase purtatoare” gasea oricand!
What ? Dumnezeu spune clar sarpelui ca a sa infrangere va veni din femeie si asteptat (mii de ani /sute, nu are importanta) important este sa urmaresti linia de descendenta a Preasfintei Nascatoare de Dumnezu, sau Psalmii, cand David prooroceste tot ce va intampla.
Pune mana pe scrierile Sfantului Damaschin si citeste acolo despre Mariologie, ca vorbesti numai prostii

Bai Dorele tu esti sectar(pagan) ?

Edited by BraviaAmpero, 12 March 2019 - 01:03.


#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostBraviaAmpero, on 12 martie 2019 - 01:01, said:

Bati campii Dorele  astfel:
Creatorul nu are nevoie de o creatura de a sa , pentru a-si exercita dorinta, in cazul acesta "sa fie vazut " prin heruvim.Nu creatorul depinde de creatia Sa, ci invers creatia sa depinde de Creator, dar
pt asta nu-ti trebuie studii dogmatice este pur si smplu logica la nivelul lacustei.


What ? Dumnezeu spune clar sarpelui ca a sa infrangere va veni din femeie si asteptat (mii de ani /sute, nu are importanta) important este sa urmaresti linia de descendenta a Preasfintei Nascatoare de Dumnezu, sau Psalmii, cand David prooroceste tot ce va intampla.
Pune mana pe scrierile Sfantului Damaschin si citeste acolo despre Mariologie, ca vorbesti numai prostii

Bai Dorele tu esti sectar(pagan) ?


Ce pot sa-i raspund unui care, dupa ce ma trimite, mai intai, la logica lacustei, apoi incearca sa-mi demonstreze ca are el dreptate, facand greseala de logica numita ”apel la autoritate”, in cazul acesta facand apel la autoritatea ”Sfantului Damaschin”. Dar stii ceva? Daca Sfantul Damaschin avea sa-mi spuna ceva, ma contacta el, direct! Cum nu m-a contactat, inseamna ca si d-lui este de acord cu ce am spus eu!

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 16 martie 2019 - 15:08, said:

Dar stii ceva? Daca Sfantul Damaschin avea sa-mi spuna ceva, ma contacta el, direct! Cum nu m-a contactat, inseamna ca si d-lui este de acord cu ce am spus eu!
Absolut de acord, Dorele. Este clar că niciunul dintre sfinți nu are să-ți comunice nimic, așa că poți aiura după pofta inimii, fără niciun fel de probleme.

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 16 martie 2019 - 18:04, said:

Absolut de acord, Dorele. Este clar că niciunul dintre sfinți nu are să-ți comunice nimic, așa că poți aiura după pofta inimii, fără niciun fel de probleme.

Exact: sfintii sunt VII si vor fi pururea. De aceea, daca un sfant are ceva de comunicat, cuiva, nu are de ce sa recurga la intermediari si purtatori de cuvant!

Edited by Dorel666, 16 March 2019 - 18:09.


#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 16 martie 2019 - 18:09, said:

Exact: sfintii sunt VII si vor fi pururea. De aceea, daca un sfant are ceva de comunicat, cuiva, nu are de ce sa recurga la intermediari si purtatori de cuvant!
Se pare că nu prea au curaj să-ți comunice direct, când e vorba de tine, Dorel. Poate știu ei ceva, ce nouă, muritorilor, ne scapă. :icecream:

Edited by mario_bril, 16 March 2019 - 18:11.


#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 16 martie 2019 - 18:11, said:

Se pare că nu prea au curaj să-ți comunice direct, când e vorba de tine, Dorel. Poate știu ei ceva, ce nouă, muritorilor, ne scapă. Posted Image

Mario, ori crezi, ori nu crezi. Degeaba crezi in sfinti, daca le tagaduiesti puterea!

2 Timotei 3:5 având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.

#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu mă voi închina și voi pupa exact atâtea icoane și moaște la câte s-a închinat și a pupat Domnul Iisus!
Amin.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
eu vad cam asa problema.
chiar daca anumite populatii au fost convertite la alte religii ele au ramas cu vechile obiceiuri.
iar acele obiceiuri au capatat forme si denumiri noi in noua religie adoptata.
si difera de la zona la zona.

Edited by arg, 17 March 2019 - 11:04.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 17 martie 2019 - 10:53, said:

Eu mă voi închina și voi pupa exact atâtea icoane și moaște la câte s-a închinat și a pupat Domnul Iisus!
Amin.

Nu vrei sa si mori ca Domnul Iisus? Dar ca Dumnezeu nu vrei sa fii si sa te inchini doar cui se inchina Dumnezeu?!

Edited by Dorel666, 17 March 2019 - 13:31.


#51
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostDorel666, on 16 martie 2019 - 18:17, said:



Mario, ori crezi, ori nu crezi. Degeaba crezi in sfinti, daca le tagaduiesti puterea!

2 Timotei 3:5 avĂąnd doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.
Rupi din context că să iasă pasența.
Nu ești primul dar nici ultimul.

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmariusr1976, on 22 martie 2019 - 19:59, said:

Rupi din context că să iasă pasența.
Nu ești primul dar nici ultimul.

Ai decretat dumneata ca am rupt eu din context si trebuie sa te creada lumea pe cuvant? Daca erai drept in judecata, atunci veneai si cu o justificare ce suna cam asa: ”rupi din context pen tru ca...”. Asa, doar ai dat din gura sa starnesti vant!

View Postericmario, on 17 martie 2019 - 10:53, said:

Eu mă voi închina și voi pupa exact atâtea icoane și moaște la câte s-a închinat și a pupat Domnul Iisus!
Amin.

Pai, da un decret, ceva, ca sa stie toata lumea ca, printre acele multe lucruri care nu s-au putut scrie despre Hristos, nu se regaseste si faptul ca ar fi pupat icoane si moaste!
Mai, dar multi va mai credeti papa cel infailibil, in ziua de azi!!!

#53
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nea caisa vezi ca Dumnezeu spune ca nu e niciun sfant, doar Isus a fost sfant cu adevarat

#54
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
9. Ce urmeaza atunci? Suntem noi mai buni decat ei? Nicidecum. Fiindca am dovedit ca toti, fie iudei, fie greci, sunt sub pacat,
10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate