Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Justificarea biblica a cultului icoanelor, moastelor si sfintilor

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
839 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 23 februarie 2019 - 10:11, said:

Porunca spune sa nu te inchini inaintea lor, adica are un sens mult mai vast. Deci un credincios nu are voie sa foloseasca obiecte pentru a avea legatura cu Creatorul. Totul trebuie sa se desfasoare in "duh" (spirit/constinta) , si orice incercare de a folosi obiecte este considerata idolatrie/paganism.
Parerea mea e ca religiile asa zise crestine , sunt in mare paganism cu alte haine, adica fatzarnici.

Sunt doua porunci! Una spune sa te inchini, alta sa nu te inchini. Cum ai ales pe care sa o urmezi?

#20
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 23 februarie 2019 - 15:55, said:



Sunt doua porunci! Una spune sa te inchini, alta sa nu te inchini. Cum ai ales pe care sa o urmezi?

Eu cred ca Scriptura este clara: fara chipuri cioplite si asemanari a ceea ce este sus in cer, sau jos pe pamant.

Deci inchinarea trebuie sa tina cont de aceste aspecte.

Probabil motivul principal este usurinta cu care omul ar denatura inchinarea pe care o aduce fata de Dumnezeu. Vezi de ex. ce au facut evreii cu sarpele ridicat in pustie (mai tarziu, dupa ce a trecut plaga, de a trebuit ulterior nimicit), sau ortodocsii cu ramasitele unor oameni ai lui Dumnezeu...



#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 25 februarie 2019 - 14:32, said:

Eu cred ca Scriptura este clara: fara chipuri cioplite si asemanari a ceea ce este sus in cer, sau jos pe pamant.

Deci inchinarea trebuie sa tina cont de aceste aspecte.

Probabil motivul principal este usurinta cu care omul ar denatura inchinarea pe care o aduce fata de Dumnezeu. Vezi de ex. ce au facut evreii cu sarpele ridicat in pustie (mai tarziu, dupa ce a trecut plaga, de a trebuit ulterior nimicit), sau ortodocsii cu ramasitele unor oameni ai lui Dumnezeu...

Da, este clara, doar ca dumneata nu intelegi clar, ci zici una si faci alta. Pai, nu faci diferenta dintre ”sau” si ”si”? Stii ca ”sau” este diferit de ”si”? Stii ca una este sa zici ”nici o asemanare a celor ce sunt sus in cer SAU jos, pe pamant” si alta sa zici ”nici o asemanare a celor ce sunt sus in cer SI jos pe pamant”? Ori dumneata zici ca este clar ca scrie ”SAU”, dar urmezi porunca de parca ar scrie ”SI”. Pentru ca, daca nu stiai inca, Hristos este SI in cer SI pe pamant, nu este SAU in cer, SAU pe pamant!
Da, cand vine vorba de Scriptura si de poruncile lui Dumnezeu, are mare importanta chiar si o simpla virgula, cu atat mai mult un cuvant, chiar daca-i vorba de o simpla conjunctie. Dar de aceea exista conjunctii diferite si se folosesc in contexte diferite, SI intr-un context si SAU in alt context, pentru ca schimba total datele problemei si intelesul frazei respective.
Amin

Edited by Dorel666, 25 February 2019 - 23:08.


#22
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Si care zici tu ca e intelesul acelei afirmatii?

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 26 februarie 2019 - 08:02, said:

Si care zici tu ca e intelesul acelei afirmatii?

O singura fiinta este simultan SI in cer, SI pe pamant, SI sub pamant. Si acea fiinta este Dumnezeu. Toate celelalte fiinte sunt SAU in cer, SAU pe pamant, SAU sub pamant, dar niciodata in oricare din aceste trei locuri simultan. Ceea ce inseamna ca Dumnezeu face exceptie de la porunca neinchinarii si Lui si numai Lui ii poti face chip pictat, turnat sau cioplit la care sa te inchini si sa-i slujesti.

#24
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Concluzia :Nu exista o justificare biblica. Posted Image

Ca sa poti demonstra ceva in plus trebuie sa te legi de traditii, obiceiuri, cutume care au aparut cu mult mai tarziu.

Edited by iulian_1976, 26 February 2019 - 21:42.


#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postiulian_1976, on 26 februarie 2019 - 21:39, said:

Concluzia :Nu exista o justificare biblica. Posted Image

Ca sa poti demonstra ceva in plus trebuie sa te legi de traditii, obiceiuri, cutume care au aparut cu mult mai tarziu.

Nu exista justificare biblica pentru ce? Sa faci chipul lui Hristos si sa te inchini si sa-i slujesti Lui? Pai, Hristos este Dumnezeu! Clar ca si El face exceptie de la acea porunca!

#26
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 26 februarie 2019 - 20:23, said:

O singura fiinta este simultan SI in cer, SI pe pamant, SI sub pamant. Si acea fiinta este Dumnezeu. Toate celelalte fiinte sunt SAU in cer, SAU pe pamant, SAU sub pamant, dar niciodata in oricare din aceste trei locuri simultan. Ceea ce inseamna ca Dumnezeu face exceptie de la porunca neinchinarii si Lui si numai Lui ii poti face chip pictat, turnat sau cioplit la care sa te inchini si sa-i slujesti.

Intelegerea biblica este totusi ca Dumnezeu este in cer, cu ingerii Lui.

"Cerul este scaunul meu de domnie, si pamantul este asternutul picioarelor Mele"


Sigur ca Dumnezeu este omniprezent in toata creatia, dar tu incerci sa te folosesti de o tehnicalitate (omniprezenta lui Dumnezeu) ca sa justifici un obicei ce nu are sustinere biblica, ci din contra, are mai degraba o pozitie ofensiva.

Totodata, stiind ca Dumnezeu este Duh, si ca El nu se arata omului la "fata", cum il pictezi, sub forma de ce? Un batran cu parul alb?

Pei face cinste?

Edited by Silika, 26 February 2019 - 23:08.


#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 26 februarie 2019 - 23:07, said:

Intelegerea biblica este totusi ca Dumnezeu este in cer, cu ingerii Lui.

"Cerul este scaunul meu de domnie, si pamantul este asternutul picioarelor Mele"


Sigur ca Dumnezeu este omniprezent in toata creatia, dar tu incerci sa te folosesti de o tehnicalitate (omniprezenta lui Dumnezeu) ca sa justifici un obicei ce nu are sustinere biblica, ci din contra, are mai degraba o pozitie ofensiva.


”Intelegerea biblica” dupa cine, dupa dumneata? Da,  normal ca Dumnezeu este SI in cer. Dar insasi exprimarea ”Cerul este scaunul meu de domnie si pamantul este asternutul picioarelor mele” arata ca Dumnezeu este prezent, simultan, atat in cer, cat si pe pamant. Numai ca vezi ca eu nu am afirmat ca Dumnezeu este ”omniprezent in toata creatia”. Ca, de-ar fi cum zici dumneata, inseamna ca Dumnezeu este prezent si in oala mea de noapte! Si Dumnezeu nu locuieste in oale de noapte! Acest tip de ”omniprezenta”, daca nu stiai, este o erezie, al carei nume nu mi-l amintesc acum. Erezie stabilita deja de sfintii parinti. Si eu nu fac apel la autoritatea lor ca sa-i crezi pe cuvant, ci sa sa-ti trag un semnal de alarma ca faci cu prea mare usurinta afirmatii despre care habar nu ai unde duc si ce inseamna.

Deci, Dumnezeu este atat in cer cat si pe pamant, simultan si ca persoana. Dar nu prin caracterul de ubicuitate, ci prin persoanele Sfintei Treimi. Adica fiecarei persoane a Treimii ii corespunde o lume de care are grija si pe care o conduce. Tatal are lumea duhurilor, Fiul are lumea ingerilor, iar Duhul Sfant urmeaza sa conduca lumea oamenilor, IN PERSOANA.

View PostSilika, on 26 februarie 2019 - 23:07, said:

Totodata, stiind ca Dumnezeu este Duh, si ca El nu se arata omului la "fata", cum il pictezi, sub forma de ce? Un batran cu parul alb?

Pei face cinste?

Il ”pictezi” asa cum l-a pictat Moise si il arati oamenilor asa cum Insusi Dumnezeu a ales sa se arate: prin celelate doua persoane ale Dumnezeirii: Fiul si Sfantul Duh. Dintre care Fiul s-a aratat deja in trup si, curand, urmeaza sa se arate si Duhul Sfant.

Edited by Dorel666, 27 February 2019 - 18:24.


#28
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 27 februarie 2019 - 18:23, said:

”Intelegerea biblica” dupa cine, dupa dumneata? Da,  normal ca Dumnezeu este SI in cer. Dar insasi exprimarea ”Cerul este scaunul meu de domnie si pamantul este asternutul picioarelor mele” arata ca Dumnezeu este prezent, simultan, atat in cer, cat si pe pamant.

Pei e suficient sa arunci un ochi prin cateva pasaje din VT si NT ca sa observi ca Dumnezeu este vazut ca un Dumnezeu al Cerului (in primul rand) si dupa al pamantului. Este vazut la fata in cer. Conduce din cer, de unde are scaunul de domnie.

Inventam acum apa calda?

Domnul Se uita de la inaltimea cerurilor peste fiii oamenilor, sa vada de este vreunul care sa aiba pricepere si care sa caute pe Dumnezeu. - Psalmul 14:2


Ai rostit hotararea de la inaltimea cerurilor; pamantul s-a ingrozit si a tacut - Psalmul 76:8


Te mai uiti si la Pavel si Ioan sa vezi unde au fost rapiti ca sa-l auda/vada pe Dumnezeu, in rest faci tu legaturile, ca nu e greu.

View PostDorel666, on 27 februarie 2019 - 18:23, said:

Numai ca vezi ca eu nu am afirmat ca Dumnezeu este ”omniprezent in toata creatia”. Ca, de-ar fi cum zici dumneata, inseamna ca Dumnezeu este prezent si in oala mea de noapte! Si Dumnezeu nu locuieste in oale de noapte! Acest tip de ”omniprezenta”, daca nu stiai, este o erezie, al carei nume nu mi-l amintesc acum. Erezie stabilita deja de sfintii parinti. Si eu nu fac apel la autoritatea lor ca sa-i crezi pe cuvant, ci sa sa-ti trag un semnal de alarma ca faci cu prea mare usurinta afirmatii despre care habar nu ai unde duc si ce inseamna.

"Omniprezenta" lui Dumnezeu trebuie vazuta intr-o perspectiva progresiva. David spune in Psalmul 139:

7. Unde ma voi duce departe de Duhul Tau si unde voi fugi departe de fata Ta?

8. Daca ma voi sui in cer, Tu esti acolo; daca ma voi culca in Locuinta mortilor, iata-Te si acolo;

9. daca voi lua aripile zorilor si ma voi duce sa locuiesc la marginea marii,

10. si acolo mana Ta ma va calauzi, si dreapta Ta ma va apuca.

11. Daca voi zice: "Cel putin intunericul ma va acoperi si se va face noapte lumina dimprejurul meu!"

12. Iata ca nici chiar intunericul nu este intunecos pentru Tine; ci noaptea straluceste ca ziua, si intunericul, ca lumina.


Deci odata ai prezenta lui Dumnezeu in toata creatia. Fara exceptie sau olitze de noapte Posted Image . Ceea ce este si normal pentru un etern creator, care in mod constant sustine viata in toate formele ei.

Mai departe te uiti la Moise si la cortul numit "cortul intalnirii", locul unde Dumnezeu vorbea in mod direct cu Moise. Te mai uiti si la templul lui Dumnezeu, acest locas Sfant in care Dumnezeu isi manifesta prezenta intr-un mod diferit fata de ce era in exteriorul acestui templu.

Si intr-un final te uiti la experientele oamenilor care au "calcat" in cer, si au putut ajunge direct in prezenta lui Dumnezeu, la tronul sau. Asta e asa... ultimul nivel.

View PostDorel666, on 27 februarie 2019 - 18:23, said:

Adica fiecarei persoane a Treimii ii corespunde o lume de care are grija si pe care o conduce. Tatal are lumea duhurilor, Fiul are lumea ingerilor, iar Duhul Sfant urmeaza sa conduca lumea oamenilor, IN PERSOANA.

Posted Image

Proba biblica pentru... afirmatia asta de mai sus, o ai?

View PostDorel666, on 27 februarie 2019 - 18:23, said:

Il ”pictezi” asa cum l-a pictat Moise si il arati oamenilor asa cum Insusi Dumnezeu a ales sa se arate: prin celelate doua persoane ale Dumnezeirii: Fiul si Sfantul Duh. Dintre care Fiul s-a aratat deja in trup si, curand, urmeaza sa se arate si Duhul Sfant.

Avem vro' pictura de-a lui Moise prin vrun' muzeu, si n-am aflat eu pana acum? Posted Image

Dar a lui Isus Hristos?

A Sfantului Duh mi-e cam frica sa intreb... Posted Image

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 27 februarie 2019 - 23:33, said:

Pei e suficient sa arunci un ochi prin cateva pasaje din VT si NT ca sa observi ca Dumnezeu este vazut ca un Dumnezeu al Cerului (in primul rand) si dupa al pamantului. Este vazut la fata in cer. Conduce din cer, de unde are scaunul de domnie.

Inventam acum apa calda?

Domnul Se uita de la inaltimea cerurilor peste fiii oamenilor, sa vada de este vreunul care sa aiba pricepere si care sa caute pe Dumnezeu. - Psalmul 14:2


Ai rostit hotararea de la inaltimea cerurilor; pamantul s-a ingrozit si a tacut - Psalmul 76:8


Te mai uiti si la Pavel si Ioan sa vezi unde au fost rapiti ca sa-l auda/vada pe Dumnezeu, in rest faci tu legaturile, ca nu e greu.


Cine, cum si cand l-a vazut in cer pe Dumnezeu, afara de Fiul?

View PostSilika, on 27 februarie 2019 - 23:33, said:


"Omniprezenta" lui Dumnezeu trebuie vazuta intr-o perspectiva progresiva. David spune in Psalmul 139:

7. Unde ma voi duce departe de Duhul Tau si unde voi fugi departe de fata Ta?

8. Daca ma voi sui in cer, Tu esti acolo; daca ma voi culca in Locuinta mortilor, iata-Te si acolo;

9. daca voi lua aripile zorilor si ma voi duce sa locuiesc la marginea marii,

10. si acolo mana Ta ma va calauzi, si dreapta Ta ma va apuca.

11. Daca voi zice: "Cel putin intunericul ma va acoperi si se va face noapte lumina dimprejurul meu!"

12. Iata ca nici chiar intunericul nu este intunecos pentru Tine; ci noaptea straluceste ca ziua, si intunericul, ca lumina.


Deci odata ai prezenta lui Dumnezeu in toata creatia. Fara exceptie sau olitze de noapte Posted Image . Ceea ce este si normal pentru un etern creator, care in mod constant sustine viata in toate formele ei.

Mai departe te uiti la Moise si la cortul numit "cortul intalnirii", locul unde Dumnezeu vorbea in mod direct cu Moise. Te mai uiti si la templul lui Dumnezeu, acest locas Sfant in care Dumnezeu isi manifesta prezenta intr-un mod diferit fata de ce era in exteriorul acestui templu.

Si intr-un final te uiti la experientele oamenilor care au "calcat" in cer, si au putut ajunge direct in prezenta lui Dumnezeu, la tronul sau. Asta e asa... ultimul nivel.



In versetele date de domnia ta se arata ca Dumnezeu este IN CER, SUB PAMANT (ca acolo este Locuinta Mortilor) si PE PAMANT (ca aici este marea). Deci unde vezi dumneata ca screi ca Dumnezeu este in fiecare lucru din aceste locatii?! Deci, poate idolul in care crezi domnia ta o fi locuind in oalele de noapte, dar Dumnezeu Tatal, nu!

View PostSilika, on 27 februarie 2019 - 23:33, said:


Proba biblica pentru... afirmatia asta de mai sus, o ai?


Pai, cum crezi ca poate fi Dumnezeu prezent simultan in toate cele trei lumi? Crezi ca Dumnezeu este un fel de lapte praf pe care il bagi in orice-ti trasneste dumitale prin cap?

View PostSilika, on 27 februarie 2019 - 23:33, said:




Avem vro' pictura de-a lui Moise prin vrun' muzeu, si n-am aflat eu pana acum? Posted Image

Dar a lui Isus Hristos?

A Sfantului Duh mi-e cam frica sa intreb... Posted Image

Eu am vorbit de ”pictura” ”facuta” de Moise. Adica Cortul, cu toate obiectele si uneltele lui. Iar daca  nu intelegi sensul ghilimelelor, revin cu explicatii suplimentare.

#30
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 00:03, said:

Cine, cum si cand l-a vazut in cer pe Dumnezeu, afara de Fiul?

Un exemplu ar fi Ioan (Apocalipsa 4).

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 00:03, said:

In versetele date de domnia ta se arata ca Dumnezeu este IN CER, SUB PAMANT (ca acolo este Locuinta Mortilor) si PE PAMANT (ca aici este marea). Deci unde vezi dumneata ca screi ca Dumnezeu este in fiecare lucru din aceste locatii?! Deci, poate idolul in care crezi domnia ta o fi locuind in oalele de noapte, dar Dumnezeu Tatal, nu!

Unde ai vazut tu ca am spus ca Dumnezeu LOCUIESTE in lucruri?

Eu am spus ca este prezent in creatie.

Pavel spune in Romani 1 asa:

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El


Totodata, ai sarit repede peste pasajul lui David, care vorbeste de modul cum Dumnezeu vede totul. Tot in Psalmul respectiv mai scrie:

15. Trupul meu nu era ascuns de Tine, cand am fost facut intr-un loc tainic, tesut in chip ciudat, ca in adancimile pamantului.

16. Cand nu eram decat un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau; si in cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte de a fi fost vreuna din ele.


De cel interesa pe Dumnezeu sa-l vada pe David in uterul lui maicasa? ... nu necesita o explicatie savanta, dar cine vrea sa priceapa, pricepe. Dumnezeu vede tot, deci implicit e prezent in orice circumstanta. Inclusiv in ceea ce credem noi ca n-ar vedea sau n-ar fi interesat sa vada.

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 00:03, said:

Pai, cum crezi ca poate fi Dumnezeu prezent simultan in toate cele trei lumi? Crezi ca Dumnezeu este un fel de lapte praf pe care il bagi in orice-ti trasneste dumitale prin cap?

Pei nust', explica tu cam cum crezi.

Daca se poate si cu proba biblica atasata, ca sa nu raman cu senzatia ca-mi spui o poveste.

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 00:03, said:

Eu am vorbit de ”pictura” ”facuta” de Moise. Adica Cortul, cu toate obiectele si uneltele lui. Iar daca  nu intelegi sensul ghilimelelor, revin cu explicatii suplimentare.

Cortul, obiectele si uneltele lui sunt "chipul" lui Dumnezeu?

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 00:32, said:

Un exemplu ar fi Ioan (Apocalipsa 4).


Pai, da exemplul pana la capat, fiindca eu zic ca te inseli!

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 00:32, said:

Unde ai vazut tu ca am spus ca Dumnezeu LOCUIESTE in lucruri?

Eu am spus ca este prezent in creatie.

Pavel spune in Romani 1 asa:

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El




Pai, vezi si tu ca spune ”lucrurile facute de El”, nicidecum ”lucrurile in care locuieste El”! Deci Pavel spune ca Dumnezeu a facut lucruri, nu ca ar locui in acele lucruri.

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 00:32, said:



Totodata, ai sarit repede peste pasajul lui David, care vorbeste de modul cum Dumnezeu vede totul. Tot in Psalmul respectiv mai scrie:

15. Trupul meu nu era ascuns de Tine, cand am fost facut intr-un loc tainic, tesut in chip ciudat, ca in adancimile pamantului.

16. Cand nu eram decat un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau; si in cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte de a fi fost vreuna din ele.


De cel interesa pe Dumnezeu sa-l vada pe David in uterul lui maicasa? ... nu necesita o explicatie savanta, dar cine vrea sa priceapa, pricepe. Dumnezeu vede tot, deci implicit e prezent in orice circumstanta. Inclusiv in ceea ce credem noi ca n-ar vedea sau n-ar fi interesat sa vada.


Daca scrie ca Dumnezeu a supravegheat personal facerea lui David in pantecele mamei lui, nu inseamna ca Dumnezeu supravegheaza personal facerea oricaru caine in pantecele catelei ce trebuie sa-l nasca! Asa ca nu ti-o lua in cap: poate pe David l-a supravegheat personal, destul de sigur ca si pe Hristos, dar in nici un caz nu fi sigur ca si pe dumneata te-a supravegheat cand te ”coceai” in pantecele mamei tale sa devii om!

In plus, eu, daca am un sclav, tot ce are acel sclav este al meu, inclusiv ochii, urechile, gura si orice alt organ. Asa ca, daca ii dau sarcina sa supravegheze, respectiv sa spioneze ceva, pot zice fara sa gresesc ca ”ochii mei” au supravegheat si ”urechile mele” au auzit. Deci, nici macar nu suntem siguri ca Dumnezeu a supravegheat personal, nemijlocit si permanent intocmirea lui David in pantecele mamei. Poate s-o mai fi uitat din cand in cand, dar in mod sigur avea si alte treburi importante de facut si altcineva era cel care supraveghea clipa de clipa ca totul sa decurga potrivit planului.

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 00:32, said:


Pei nust', explica tu cam cum crezi.

Daca se poate si cu proba biblica atasata, ca sa nu raman cu senzatia ca-mi spui o poveste.



Eu ti-am cerut sa vii cu o ipoteza, nu cu vreo dovada, biblica sau de alta natura, ca s-ar petrece asa sau altfel. Ca si eu, daca iti prezint ceva, iti prezint tot o ipoteza care trebuie, ulterior, verificata.

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 00:32, said:


Cortul, obiectele si uneltele lui sunt "chipul" lui Dumnezeu?

Nu sunt chipul lui Dumnezeu, dar in acest Cort era reprezentat si chipul lui Dumnezeu. Stii cum?

Edited by Dorel666, 28 February 2019 - 22:43.


#32
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 22:47, said:

Pai, da exemplul pana la capat, fiindca eu zic ca te inseli!

1. Dupa aceste lucruri, m-am uitat si iata ca o usa era deschisa in cer. Glasul cel dintai, pe care-l auzisem ca sunetul unei trambite si care vorbea cu mine, mi-a zis: "Suie-te aici, si-ti voi arata ce are sa se intample dupa aceste lucruri!"

2. Numaidecat am fost rapit in Duhul. Si iata ca in cer era pus un scaun de domnie, si pe scaunul acesta de domnie sedea Cineva.

....

10. cei douazeci si patru de batrani cadeau inaintea Celui ce sedea pe scaunul de domnie si se inchinau Celui ce este viu in vecii vecilor, isi aruncau cununile inaintea scaunului de domnie si ziceau:

11. "Vrednic esti Doamne si Dumnezeul nostru, sa primesti slava, cinstea si puterea, caci Tu ai facut toate lucrurile si prin voia Ta stau in fiinta si au fost facute!"


View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 22:47, said:

Pai, vezi si tu ca spune ”lucrurile facute de El”, nicidecum ”lucrurile in care locuieste El”! Deci Pavel spune ca Dumnezeu a facut lucruri, nu ca ar locui in acele lucruri.

Creatia este un proces continuu. Fiind un proces continuu, inseamna ca Dumnezeu in permanenta este prezent in toate procesele ce au loc in creatie.

Nu poti lucra, nefiind in prezenta obiectului tau de activitate. D-aia scrie David ca Dumnezeu era de fata si-l vedea cand il crea in burta lui maicasa. Acesta este, daca vrei, primul nivel: El este prezent in creatie ====> Deci este peeeeeeeste tot. Posted Image

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 22:47, said:

Daca scrie ca Dumnezeu a supravegheat personal facerea lui David in pantecele mamei lui, nu inseamna ca Dumnezeu supravegheaza personal facerea oricaru caine in pantecele catelei ce trebuie sa-l nasca! Asa ca nu ti-o lua in cap: poate pe David l-a supravegheat personal, destul de sigur ca si pe Hristos, dar in nici un caz nu fi sigur ca si pe dumneata te-a supravegheat cand te ”coceai” in pantecele mamei tale sa devii om!

Ba da, Dumnezeu supravegheaza personal toate procesele care au loc in universul acesta. El este sursa lor.

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 22:47, said:

In plus, eu, daca am un sclav, tot ce are acel sclav este al meu, inclusiv ochii, urechile, gura si orice alt organ. Asa ca, daca ii dau sarcina sa supravegheze, respectiv sa spioneze ceva, pot zice fara sa gresesc ca ”ochii mei” au supravegheat si ”urechile mele” au auzit. Deci, nici macar nu suntem siguri ca Dumnezeu a supravegheat personal, nemijlocit si permanent intocmirea lui David in pantecele mamei. Poate s-o mai fi uitat din cand in cand, dar in mod sigur avea si alte treburi importante de facut si altcineva era cel care supraveghea clipa de clipa ca totul sa decurga potrivit planului.

Inteleg ce spui, dar in cazul de fata nu este cazul pentru un rationament de acest tip.

David spune clar ca oriunde s-ar duce si oriunde s-ar ascunde, Dumnezeu este acolo.

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 22:47, said:

Eu ti-am cerut sa vii cu o ipoteza, nu cu vreo dovada, biblica sau de alta natura, ca s-ar petrece asa sau altfel. Ca si eu, daca iti prezint ceva, iti prezint tot o ipoteza care trebuie, ulterior, verificata.

Pei orice ipoteza trebe sa plece de la o premiza biblica. Iar premiza biblica nr. 1 este ca Dumnezeu nu poate fi inteles in profunzimea Lui de catre om. Este o limitare a intelegerii umane cu privire la persoana lui Dumnezeu. Sunt chestiuni inaccesibile.

Ceea ce face ca aproape orice ipoteza sa fie sortita esecului.

View PostDorel666, on 28 februarie 2019 - 22:47, said:

Nu sunt chipul lui Dumnezeu, dar in acest Cort era reprezentat si chipul lui Dumnezeu. Stii cum?

Nu cred ca stiu, dar te ascult, spune.

Edited by Silika, 28 February 2019 - 23:43.


#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 23:43, said:


1. Dupa aceste lucruri, m-am uitat si iata ca o usa era deschisa in cer. Glasul cel dintai, pe care-l auzisem ca sunetul unei trambite si care vorbea cu mine, mi-a zis: "Suie-te aici, si-ti voi arata ce are sa se intample dupa aceste lucruri!"

2. Numaidecat am fost rapit in Duhul. Si iata ca in cer era pus un scaun de domnie, si pe scaunul acesta de domnie sedea Cineva.

....

10. cei douazeci si patru de batrani cadeau inaintea Celui ce sedea pe scaunul de domnie si se inchinau Celui ce este viu in vecii vecilor, isi aruncau cununile inaintea scaunului de domnie si ziceau:

11. "Vrednic esti Doamne si Dumnezeul nostru, sa primesti slava, cinstea si puterea, caci Tu ai facut toate lucrurile si prin voia Ta stau in fiinta si au fost facute!"




Si din ce ar trebui sa tragem concluzia ca acolo este reprezentat Dumnezeu Tatal?

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 23:43, said:




Creatia este un proces continuu. Fiind un proces continuu, inseamna ca Dumnezeu in permanenta este prezent in toate procesele ce au loc in creatie.

Nu poti lucra, nefiind in prezenta obiectului tau de activitate. D-aia scrie David ca Dumnezeu era de fata si-l vedea cand il crea in burta lui maicasa. Acesta este, daca vrei, primul nivel: El este prezent in creatie ====> Deci este peeeeeeeste tot. Posted Image



Poti sa si argumentezi afirmatiile de mai sus, sau trebuie sa te credem pe cuvant?

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 23:43, said:



Ba da, Dumnezeu supravegheaza personal toate procesele care au loc in universul acesta. El este sursa lor.



Si aici tot pe cuvant trebuie sa te credem?

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 23:43, said:




Inteleg ce spui, dar in cazul de fata nu este cazul pentru un rationament de acest tip.

David spune clar ca oriunde s-ar duce si oriunde s-ar ascunde, Dumnezeu este acolo.



Si eu sunt acum la tine in camera, prin cuvintele pe care ti le scriu, dar nu inseamna ca stau cu tine pe acelasi scaun si respir cu tine, in camera, acelasi aer! Deci, faptul ca se afirma ca Dumnezeu este intr-un loc, nu spune si in ce mod este prezent Dumnezeu in acel loc!

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 23:43, said:



Pei orice ipoteza trebe sa plece de la o premiza biblica. Iar premiza biblica nr. 1 este ca Dumnezeu nu poate fi inteles in profunzimea Lui de catre om. Este o limitare a intelegerii umane cu privire la persoana lui Dumnezeu. Sunt chestiuni inaccesibile.

Ceea ce face ca aproape orice ipoteza sa fie sortita esecului.



Si iar trebuie sa te credem pe cuvant! O fi aceea ”premisa biblica nr. 1”, dar este a dumitale si numai a dumitale. Nu si pentru ceilalti!

View PostSilika, on 28 februarie 2019 - 23:43, said:



Nu cred ca stiu, dar te ascult, spune.

Pai, Dumnezeu ”se arata” in Cort marelui preot. Cum zice Scriptura ca se arata?

#34
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 00:03, said:

Si din ce ar trebui sa tragem concluzia ca acolo este reprezentat Dumnezeu Tatal?

Reciteste versetul 11.

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 00:03, said:

Poti sa si argumentezi afirmatiile de mai sus, sau trebuie sa te credem pe cuvant?

Daca argumentul logic nu te-a convins (desi este totusi, evident ca asa stau lucrurile), atunci poti sa incepi cu citirea capitolelor 38 pana la 41 din cartea Iov.

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 00:03, said:

Si aici tot pe cuvant trebuie sa te credem?

Bineinteles. Posted Image

Citeste Psalmul 104. O sa vezi obsesiv cuvantul "Tu": Tu Doamne faci, Tu dai, Tu asezi, Tu aduci, Tu, Tu, Tu...

Posted Image

"32. El priveste pamantul..." - Psalmul 104


View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 00:03, said:

Si eu sunt acum la tine in camera, prin cuvintele pe care ti le scriu, dar nu inseamna ca stau cu tine pe acelasi scaun si respir cu tine, in camera, acelasi aer! Deci, faptul ca se afirma ca Dumnezeu este intr-un loc, nu spune si in ce mod este prezent Dumnezeu in acel loc!

Nu mai compara omul cu Dumnezeu. Una-i una, alta-i alta.

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 00:03, said:

Si iar trebuie sa te credem pe cuvant! O fi aceea ”premisa biblica nr. 1”, dar este a dumitale si numai a dumitale. Nu si pentru ceilalti!

Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu.


Pei daca Scriptura spune ca omul nu poate pricepe creatia de la inceput pana la sfarsit, tu ai impresia ca-l poate pricepe pe Dumnezeu, cel care a facut creatia?

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 00:03, said:

Pai, Dumnezeu ”se arata” in Cort marelui preot. Cum zice Scriptura ca se arata?

Se umple cortul de fum... parca asa scrie. Posted Image

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 00:21, said:

Reciteste versetul 11.



Fii sigur ca l-am recitit de zeci si poate sute de ori. De aceea iti spun ca nu ai dreptate!

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 00:21, said:



Daca argumentul logic nu te-a convins (desi este totusi, evident ca asa stau lucrurile), atunci poti sa incepi cu citirea capitolelor 38 pana la 41 din cartea Iov.



Adica sa-mi argumentez singur, ca dumneata nu esti in stare?

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 00:21, said:



Citeste Psalmul 104. O sa vezi obsesiv cuvantul "Tu": Tu Doamne faci, Tu dai, Tu asezi, Tu aduci, Tu, Tu, Tu...

Posted Image

"32. El priveste pamantul..." - Psalmul 104



Domnule draga, cata vreme refuzi sa pricepi ce este aceea logica si de ce este necesar sa nu pici in erorile de logica, intr-o argumentatie, atunci degeaba discutam!

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 00:21, said:



Nu mai compara omul cu Dumnezeu. Una-i una, alta-i alta.



Da, stiu, pentru ca asa spui dumneata si eu n-am voie sa-ti cer sa argumentezi, pentru ca oricum nu ai chef si nici nu te pricepi si nici macar nu te intereseaza sa argumentezi. Vrei doar sa discuti...

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 00:21, said:



Pei daca Scriptura spune ca omul nu poate pricepe creatia de la inceput pana la sfarsit, tu ai impresia ca-l poate pricepe pe Dumnezeu, cel care a facut creatia?



Daca omul nu poate pricepe creatia de la inceput pana la sfarsit, aceasta nu inseamna ca  nu-L poate pricepe pe Dumnezeu. Intre cele doua afirmatii nu exista raport de cauzalitate!

View PostSilika, on 01 martie 2019 - 00:21, said:


Se umple cortul de fum... parca asa scrie. Posted Image

Nu ma lua cu ”parca”, ci mergi si cauta in text. Daca nu stii sa cauti, cere ajutorul. Dar nu-ti mai da cu parerea aiurea!

#36
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 01:01, said:

Fii sigur ca l-am recitit de zeci si poate sute de ori. De aceea iti spun ca nu ai dreptate!

Inseamna ca ai alte interpretari cu privire la pasajul adus in discutie. Acolo scrie clar ca viziunea lui Ioan a avut loc in cer, unde a vazut un scaun de Domnie, in fata caruia se inchinau toti ceilalti si strigau: "Vrednic esti Doamne si Dumnezeul nostru, sa primesti slava, cinstea si puterea, caci Tu ai facut toate lucrurile si prin voia Ta stau in fiinta si au fost facute!".

Este clar ca Ioan l-a vazut pe Dumnezeu pe acel tron.

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 01:01, said:

Adica sa-mi argumentez singur, ca dumneata nu esti in stare?

Adica te trimit sa pui mana sa citesti, ca de argumentul logic deja am trecut si nu s-a lipit de tine. Asa ca trebe s-o luam pe ocolite.

View PostDorel666, on 01 martie 2019 - 01:01, said:

Daca omul nu poate pricepe creatia de la inceput pana la sfarsit, aceasta nu inseamna ca  nu-L poate pricepe pe Dumnezeu. Intre cele doua afirmatii nu exista raport de cauzalitate!

Ete na. Sunt direct legate, pentru ca intotdeauna creatorul este deasupra creatiei (ca si complexitate).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate