Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Indrumare pentru inceperea constructiei (casa mica parter + etaj + pod)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am fost astazi la primarie.
Totul este in regula, nu se mai cedeaza nimic pentru strazi, PUZ-ul este facut si deja s-a cedat. Am vorbit la urbanism si mi-au spus ca ma asteapa cu proiectul pentru obtinerea autorizatiei de constructie.
Apa, curentul si gazele trec prin fata terenului. Vecinii alaturati si de peste drum sunt conectati la toate utilitatile.
Studiu geo nu are rost sa fac, am intrebat chiar si astazi la primarie. Mi-au spus ca terenul este perfect si nu trece nici un fel de conducta, teava pe sub el.
Astept sa fiu sunat de catre notar ca sa iau intabularea.

Edited by Y0samiteSam, 21 February 2019 - 21:16.


#20
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Y0samiteSam, on 21 februarie 2019 - 21:15, said:

Studiu geo nu are rost sa fac, am intrebat chiar si astazi la primarie. Mi-au spus ca terenul este perfect ......

Si-o sa ai adancimea fundatiei de 50cm "ca asa se face la noi", n-are rost mai mult.
Si peste 5 ani o sa te intrebi "ce-i cu crapatura asta din colt in colt, in diagonala", nu?

PS: Sfatul meu este sa faci un studiu geo pe bune pentru ca altfel pot fi surprize, vesi la @oMariusRO

#21
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016

 gushpi, on 21 februarie 2019 - 15:47, said:

saaau faci precum 99% dintre români:
-iei certif de urbanism
-faci casa
-cauți proiectantul să facă un simulacru de proiect după construcția ta
-apoi iei autoriz de constr
-aștepți 3 luni și mergi la primărie pt PIF/recepția lucrărilor

totul cu câteva pungi cu bomboane, cu 3 sticle de metaxa ... ȘI GATA

(și nu-i pamflet!)
Da, buna asta :)))

Eu inca sunt la stadiul in care proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea....

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 Kendo, on 22 februarie 2019 - 08:27, said:

Si-o sa ai adancimea fundatiei de 50cm "ca asa se face la noi", n-are rost mai mult.
Si peste 5 ani o sa te intrebi "ce-i cu crapatura asta din colt in colt, in diagonala", nu?

PS: Sfatul meu este sa faci un studiu geo pe bune pentru ca altfel pot fi surprize, vesi la @oMariusRO
De ce spui asta? Adancimea fundatiei o sa fie minim 1,2 m ba poate chiar mai mult.
Cei care construiesc case si au experienta cu siguranta stiu cand dau de pamant bun pentru fundatie si de acolo se mai duc inca juma de metru.
O sa fac si stiudiu ca nu ma doare mana, dar inca nu am ajuns acolo.

Momentan sunt la faza cu actele si imprejmuit.
Astazi am vb. cu niste baieti sa vina sa imi monteze un container pentru oranizare santier. Ceva de genul asta:
Attached File  20190221_172152.jpg   116.97K   67 downloads
Attached File  20190221_172115.jpg   107.08K   60 downloads
Attached File  Screenshot_20190221-171350_OLXro.jpg   45.68K   55 downloads

Mi-au facut un calcul pentru un container modular, panou sandwich, pardoseala, geam si usa cu dimensiunea de 6 x 2,4 si ajunge aproximativ 2000 Euro.
Sunt colegi pe forum care au apelat la solutii de genul asta? au fost multumiti, pot sa imi recomande o echipa care construiesc genul asta de containere. Pretul cum vi se pare?

Edited by Y0samiteSam, 22 February 2019 - 13:38.


#23
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016

 Y0samiteSam, on 22 februarie 2019 - 13:35, said:

De ce spui asta? Adancimea fundatiei o sa fie minim 1,2 m ba poate chiar mai mult.
Cei care construiesc case si au experienta cu siguranta stiu cand dau de pamant bun pentru fundatie si de acolo se mai duc inca juma de metru.
O sa fac si stiudiu ca nu ma doare mana, dar inca nu am ajuns acolo.

Momentan sunt la faza cu actele si imprejmuit.
Astazi am vb. cu niste baieti sa vina sa imi monteze un container pentru oranizare santier. Ceva de genul asta:
20190221_172152.jpg
20190221_172115.jpg
Screenshot_20190221-171350_OLXro.jpg

Mi-au facut un calcul pentru un container modular, panou sandwich, pardoseala, geam si usa cu dimensiunea de 6 x 2,4 si ajunge aproximativ 2000 Euro.
Sunt colegi pe forum care au apelat la solutii de genul asta? au fost multumiti, pot sa imi recomande o echipa care construiesc genul asta de containere. Pretul cum vi se pare?

Salut,

Eu eu caut o firma pentru o structura metalica placa cu panou sandwich...si am primit niste preturi de era sa cad de pe scaun...

Attached Files

  • Attached File  G8.JPG   106.62K   22 downloads


#24
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Eu vreau doar un container cu acoperis intr-o apa pentru a fi usor de mutat dupa aceea.
Ma gandesc ca dupa ce termin constructia sa il pot folosii pentru depozitare, bag bicicletele acolo sa nu stau sa le cobor in beci, sau fac un atelier pentru mine.

#25
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016

 Y0samiteSam, on 22 februarie 2019 - 13:53, said:

Eu vreau doar un container cu acoperis intr-o apa pentru a fi usor de mutat dupa aceea.
Ma gandesc ca dupa ce termin constructia sa il pot folosii pentru depozitare, bag bicicletele acolo sa nu stau sa le cobor in beci, sau fac un atelier pentru mine.

La mine este o constructie mai mare, pentru multi ani...
Acolo sa fie doar loc de depozitat, si de dus in weekend.

#26
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 Y0samiteSam, on 22 februarie 2019 - 13:35, said:

De ce spui asta? Adancimea fundatiei o sa fie minim 1,2 m ba poate chiar mai mult.
Spun asta pentru ca un studiu geo iti spune cat trebuie sa fie adancimea de fundare. Nu o facem dupa ureche. Nu 0.5m, nu 1.2m, nu 1.7m

 Y0samiteSam, on 22 februarie 2019 - 13:35, said:

Cei care construiesc case si au experienta cu siguranta stiu cand dau de pamant bun pentru fundatie si de acolo se mai duc inca juma de metru.
Nu cei care construiesc spun cat trebuie sa sape ei, cel care realizeaza studiul si inginerul structurist fac acest lucru!
Cei care construiesc vor spune: "sefu' asculta da noi ... ca havem zaci de case construite, ce stie un rahat de inginer?"

 Y0samiteSam, on 22 februarie 2019 - 13:35, said:

O sa fac si stiudiu ca nu ma doare mana, dar inca nu am ajuns acolo.
Spun ca trebuie facut studiul pentru a evita situatiile in care dai peste o groapa care iti schimba planurile (asa cum a patit oMariusRO).
Sau cum a patit kolfleading, ca trebuia sa intabuleze drumul primariei pe banii lui.

Edited by Kendo, 22 February 2019 - 16:19.


#27
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Ai dreptate. Am stat de vorba ieri cu un proiectant de structuri si mi-a explicat pas cu pas fiecare etapa. Fara studiugeo nu este in regula si mi-a explicat si de ce, mi-a arat poze din telefon cu surprizele care pot sa apara.
In alta oride de idei: astept intabularea si dupa aceea ma apuc de treaba. Pana atunci nu pot sa fac nimic decat sa caut o echipa serioasa pentru constructia unui container cu pereti sandwich  
Va multumesc.

#28
silviuionut21

silviuionut21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2016

 Y0samiteSam, on 23 februarie 2019 - 09:26, said:

Ai dreptate. Am stat de vorba ieri cu un proiectant de structuri si mi-a explicat pas cu pas fiecare etapa. Fara studiugeo nu este in regula si mi-a explicat si de ce, mi-a arat poze din telefon cu surprizele care pot sa apara.
In alta oride de idei: astept intabularea si dupa aceea ma apuc de treaba. Pana atunci nu pot sa fac nimic decat sa caut o echipa serioasa pentru constructia unui container cu pereti sandwich  
Va multumesc.
Echipa serioasa? Ai de cautat...

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
https://www.palmex.r...nere-de-vanzare

#30
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 gushpi, on 25 februarie 2019 - 09:18, said:

Multumesc.
M-am uitat pe site-ul lor si urmeaza sa ii contactez.
Ai lucrat cu ei?

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Y0samiteSam, on 22 februarie 2019 - 13:35, said:

Mi-au facut un calcul pentru un container modular, panou sandwich, pardoseala, geam si usa cu dimensiunea de 6 x 2,4 si ajunge aproximativ 2000 Euro.
Sunt colegi pe forum care au apelat la solutii de genul asta?
Constructorul meu a adus un astfel de container pe durata santierului.
S-a laudat ca l-a cumparat SH, cu 700 EUR, la o licitatie de lichidare a bunurilor unei firme de constructii care daduse faliment.

#32
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 kolfleading, on 25 februarie 2019 - 11:13, said:

Constructorul meu a adus un astfel de container pe durata santierului.
S-a laudat ca l-a cumparat SH, cu 700 EUR, la o licitatie de lichidare a bunurilor unei firme de constructii care daduse faliment.
Este greu sa gasesc un container SH care sa arate si bine si sa fie pe raza Municipiului Constanta.
Majoritatea sunt lovite, strambe si cele care arata bine sunt la pret mai mare decat unul nou.

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 Y0samiteSam, on 25 februarie 2019 - 11:01, said:

Multumesc.
M-am uitat pe site-ul lor si urmeaza sa ii contactez.
Ai lucrat cu ei?

am „locuit” (la serviciu) cam 18 luni într-unul
-izolat
-ferestre termopan
-panou siguranțe modern
-încălzire cu calorifer electric dotat cu termostat „mișto” electronic

...

Attached Files



#34
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Da, asa ceva vreau si eu dar inca ma gandesc daca sa ii pun si geam. Doar o usa cu geam incorporat imi este suficient pentru ca nu o sa il compartimentez.

#35
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara.
Am avansat putin de tot cu demersurile pentru viitoarea constructie.
Am scos un certificat de urbanism, am facut intarusarea, am depus documentatia pentru avize la mediu, enel, raja  si gaz si "am facut" un studiu geo. Am scris intre ghilimele pentru ca acest studiu nu stiu daca s-a facut sau nu. Am luat legatura cu un domn recomandat de un amic si acesta m-a sunat intr-o zi si mi-a spus sa ne vedem la teren in 15 minute. Eu i-am spus ca nu pot sa ajung in 15 minute dar pot fi acolo in jumatate de ora. Mi-a comunicat ca nu este nici o problema si ca el o sa se apuce de treaba. Am ajuns si eu la teren in 30 de minute si cand l-am sunat mi-a spus ca el doar ce a plecat. Am luat tot terenul la pas sa vad si eu locul unde a forat sau vreo urma ca s-au luat probe dar nu am reusit sa gasesc nimic.
Sper sa ma insel dar cred ca nu s-au luat probe, aveti idee cat dureaza un stiudiu geo? este vizibil locul de unde s-a prelevat proba de sol? Parca prea repede a terminat toata treaba.

Edited by Y0samiteSam, 03 April 2019 - 18:35.


#36
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am obtinut toate avizele, urmeaza sa merg la proiectant si nu prea am idei. Am incercat sa schitez cum as vrea sa arate parterul si imi da "cu virgula"
Vreau la parter: garaj, bucatarie, living, birou si o baie de servici. Camera tehnica o sa fie la subsol sub bucatarie.
Eu m-am gandit la ceva de genul asta dar parca livingul iese prea mic
Attached File  p1 pr.jpg   174.33K   52 downloads

Voi cum ati aranja incaperile pe forma de teren pe care o am? (este aproape patrat)
Attached File  teren 1.jpg   43.84K   52 downloads

Edited by Y0samiteSam, 23 April 2019 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate