Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Indrumare pentru inceperea constructiei (casa mica parter + etaj + pod)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ca sa maresti livingul: renunti la actualul birou pe care il poti face in locul garajului, iar garajul(magazia) il faci lipit de stanga casei (eventual pt economie doar o "aplecatoare" de lemn cu posibilitatea sa o inchizi in timp).
Tinand cont de teren casa ar trebui construita in oglinda fata de cum ai asezat o tu, adica cu sufrageria pe stanga (Sud-Vest).
Ar trebui sa prevezi si o terasa cu iesire din bucatarie sau sufragerie.

Edited by livyu_s, 24 April 2019 - 07:27.


#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
aș pune spatele casei pe gardul de la nord!

#39
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 gushpi, on 24 aprilie 2019 - 14:16, said:

aș pune spatele casei pe gardul de la nord!
DA, fix asa v-a fi pozitionata: spatele care cuprinde garajul, casa scarii si baia pe nord

#40
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
M-am gandit mai bine si o sa renunt la subsol si la garaj. Cred ca oricand pot sa fac langa casa un subsol cu garaj peste el.
Am redesenat incaperile si sunt mult mai incantat de noua compartimentare.
Attached File  proiect 1.jpg   95.49K   38 downloads
Attached File  proiect 2.jpg   166.02K   47 downloads

ca si pozitionare pe teren:
(scuze pentru desen si dimensionare, chiar nu ma pricep)
Attached File  proiect 3.jpg   130.47K   44 downloads

Nu stiu cat de corect este pozitionata casa dar m-am gandit sa am vedere la gradina atunci cand stau in living si in bucatarie.
O sa amenajez terasa in zona unde este bucataria cu iesire tot din bucatarie.

Edited by Y0samiteSam, 25 April 2019 - 21:30.


#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
știi ce mișto e să cobori în beci direct din casă să scoți un vinișor, când afară sunt -10*C și 40 km/h vânt?
știi ce mișto e să ai acces la toate țevile din subsol?
...

#42
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 gushpi, on 02 mai 2019 - 12:59, said:

știi ce mișto e să cobori în beci direct din casă să scoți un vinișor, când afară sunt -10*C și 40 km/h vânt?
știi ce mișto e să ai acces la toate țevile din subsol?
...
nu te contrazic, sunt sigur ca beci-ul vine cu avantajelui lui dar am ajuns la concluzia ca pentru mine nu merita.
Nu sunt pasionat de vinuri, daca beau maxim 2 litri pe an. Nu sunt genul care sa cumpere 20 de litri de vin si sa il depozitez.
Daca pe viitor dezvolt o afinitate pentru un vin de calitate pot sa cumpar ceva de genul asta si sa il depozitez in camera tehnica:
Attached File  crama vin.jpg   61.84K   45 downloads
Cu siguranta o sa se pastreze vinul in conditii de umiditate si temperatura constanta.
Beciul era folositor inainte cand oamenii nu aveau frigidere si nu aveau unde sa depoziteze alimentele la rece. In ziua de astazi il vad mai putin practic. Pentru un set de anvelope, 4 borcane de zacusca si 3 borcane cu gogosari nu merita investitia d.p.m.d.v.
O sa fac undeva in curte la cativa metri de casa ceva de genul asta: garaj cu subsol sub el si terasa langa.
Attached File  1-41.jpg   145.43K   56 downloads

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...atunci așează sticlele toate cu dopul în aceeași direcție, iar frigiderului dă-i o înclinație astfel încât lichidul să inunde dopul, iar acesta să nu se usuce - că se strică licoarea (având în vedere că un frigider de-ăla îți va ajunge 6 ani :P )

#44
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 Y0samiteSam, on 02 mai 2019 - 13:20, said:

Pentru un set de anvelope, 4 borcane de zacusca si 3 borcane cu gogosari nu merita investitia d.p.m.d.v.
1-41.jpg
Pe principiul acesta, de ce ar sta o mașină de 3000 de Euro într-o camera din casa care te va costa 15000 de euro

#45
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 StudioOne, on 31 mai 2019 - 19:10, said:

Pe principiul acesta, de ce ar sta o mașină de 3000 de Euro într-o camera din casa care te va costa 15000 de euro
cum pui problema daca masina a fost mult mai scumpa, sa zicem 78.000 Euro

Edited by Y0samiteSam, 08 June 2019 - 08:00.


#46
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,
Nu am postat aici de ceva timp; sunt aproape gate cu proiectul, au mai ramas mici detalii de stabilit si ma intrebam oare cum pot sa aflu ce dimensiuni au ferestrele acestei case:
Attached File  1.jpg   155.05K   25 downloads
Attached File  3.jpg   88.2K   27 downloads
Imi plac pentru ca sunt mari dar si culoarea ramei o vreau la fel pentru ca acoperisul o sa fie gri inchis sau negru siclam.
Exista niste marimi standard pentru ferestre sau fiecare isi alege marimea si producatorul se apuca de confectionat rama?

#47
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Acest este proiectul, inca mai modific una alta al el: vreau sa mut geamul din sufragerie si sa fac o protectie unde este usa din bucatarie.
Ce parere aveti?
Attached File  parter.jpg   188.92K   20 downloads
Attached File  sus.jpg   199.3K   19 downloads

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 Y0samiteSam, on 03 mai 2020 - 10:10, said:

Buna ziua,
Nu am postat aici de ceva timp; sunt aproape gate cu proiectul, au mai ramas mici detalii de stabilit si ma intrebam oare cum pot sa aflu ce dimensiuni au ferestrele acestei case:
1.jpg
3.jpg
Imi plac pentru ca sunt mari dar si culoarea ramei o vreau la fel pentru ca acoperisul o sa fie gri inchis sau negru siclam.
Exista niste marimi standard pentru ferestre sau fiecare isi alege marimea si producatorul se apuca de confectionat rama?

-mărimea ferestrelor nu e standard; fiecare comandă după dorință
-acea fereastră dublă de la etaj are 110x80 cm (referința de măsurare a fost distanța dintre bârnele acela pătrate de sub acoperiș - de obicei ele se pun la 60 cm una de alta!)
-dar nu-s deloc mari... (io la parter am 200x120 - 2 bucăți)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate