Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Merita sa plec in UK daca deja castig 1600 EURO/luna in RO ?

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#19
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 marius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

Salutare
Sunteți prea ancorați ca să mai plecați.
Probabil cel mai bine e să vă vedeți de viață acolo și să trimiteți copiii în străinătate dacă vor vrea, la studii.
Nu e rațională nici o eventuală grăbire acum până pe nu știu cât martie, puteți să vă stabiliți și ulterior dacă aveți cu ce, iar dacă nu v-ați grăbit până acum...

 jimi91, on 17 februarie 2019 - 17:24, said:

Cel mai mare dezavantaj e ca vei trai intr-o alta cultura, pe care nu o cunosti
Ăla ar fi un avantaj, atât timp cât nu e diferență de la pământ la soare și chestii profund incompatibile.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sotia ta locuieste in scotia dar are 2500-3000lei salar...

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
*sora

#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu sunt subiectiv, vorbesc doar dpmdv. Nu ești bătrân, dar nici nu mai ești tânăr. De la o vârstă în colo, ai nevoie de confort psihic, să te liniștești, să nu ai stres. Situația materială e bună. Mutarea va fi un mare stres. Eu aș rămâne aici.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Andreysc7, on 17 februarie 2019 - 17:20, said:

si noi (eu + sotia) vrem sa plecam din Romania chiar daca aici castigam undeva la 3500-4000E (impreuna) pe luna pentru aceleasi motive. Romania a devenit india europei si nu mai am nici un respect pentru tara asta. Chiar daca ar fi sa castig mai putin decat in ro, macar o sa fiu linistit si cel mai important, o sa traiesc intr-o tara cu un sistem medical decent. Vedem spre sfarsitul anului ce si cum Posted Image au ramas niste treburi de rezolvat in Romania, dupaia vrem sa plecam fara sa mai revenim vreodata
Dar ce v-a facut sistemul medical? Ia, hai sa auzim, ca eu aud la televizor (pe net) ca avem medici buni. Posted Image

La obiect si serios:

E bine ca ai descris situatia, dar, oricate informatii ne-ai da, nu putem stii multe: ce poti suporta si ce nu, ce gasesti acolo, cum se vor adapta copiii. Sunt multe chestii care pot merge prost.

Daca as fi in locul tau? Probabil /sigur ca as incerca sa plec, mai intai eu in recunoasterea, apoi mi-as aduce familia, in 1-2 ani, dupa ce ma stabilzez cu serviciul.
In IT in ce domeniu? Mai merge la 50-60 de ani, te-ai gandit? Unele domenii merg, altele nu. Sa ai si 1-2 meserii alternative, poate hobbyuri pe care le poti transforma in meserii.

Nu e bine ca sotia sa nu lucreze, sau sa stea pe un salariu mic, pe termen lung. Incearca sa vezi ce poate face si ea, mai poti invata engleza etc etc. Sa ai un 200k rezerva sau alte active, sa le poti vinde la nevoie.

De ce as pleca? Pai, din aceleais motive, in mare. Perspective pentru copii (scoala in engleza, alta deschidere), calitatea vietii (unele aspecte). Domeniul medical poate sa iti dea surprize. Pentru o durere banala de genunchi daca ei nu o considera urgenta (si de obicei, nu) poti astepta si 1-2-3 luni. Daca vrei mai repede iti trebui asigurare privata.

Edited by aaaa4567, 17 February 2019 - 19:05.


#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
o fi vorba de galeo care isi pregateste o noua identitate???

#25
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă toți oamenii buni pleacă din țara asta, cine mai rămâne să o facă bine? Toți motivează că țara asta nu îți oferă nici o perspectivă, nici un viitor dar oamenii sunt cei care fac asta! Știm cu toții sursa problemei dar nu era mai bine să murim cu ea de gât și să nu se fi ajuns aici?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu stiu replica aia data de putzoii tineri care nu se duc la vot. Nu ma intereseaza ca daca nu-mi convine plec in strainatate...

#27
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

Quote

Merita sa plec in UK daca deja castig 1600 EURO/luna in RO ?

NU!

Atat castigi si acolo numai ca preturile lor sunt cu muuult mai mari ..... la orice!

stai in banca ta ca UK urmeaza sa o ia rau de tot la vale .....

sunt in aceeasi situatie ca si tine numai ca eu deja am facut pasul ..... iar acum regret


tara asta daca conducatorii erau ok (si nu tradatori de tara) totul era ok ..... romanii o duceau bine in tara lor

Romania are cele mai multe si diversificate tipuri de resurse din lume ..... nu-i lipseste nimic

si cu toate astea ..... toate apartin strainilor, datorita vanzatorilor de tara

Edited by hightech-sys, 17 February 2019 - 19:24.


#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Andreysc7, on 17 februarie 2019 - 17:20, said:

Romania a devenit india europei si nu mai am nici un respect pentru tara asta.

Vai, dar Romania e gradina maicii domnului. Chiar, ce or vrea sa spuna oamenii cand toarna d-astea? ...

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 lool21135, on 17 februarie 2019 - 18:06, said:

în vestul României și mai precis Timișoara, nu prea ducem probleme grave la drumuri.
I beg to differ...Coșevița, principala legatura a noastra cu restul tarii e sufocata si sufocanta.

Ajungi mai repede si mai linistit la Budapesta decat la Alba Iulia pentru un city break de Valentine Day.

#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 TLGTLC, on 17 februarie 2019 - 19:08, said:

Dacă toți oamenii buni pleacă din țara asta, cine mai rămâne să o facă bine? Toți motivează că țara asta nu îți oferă nici o perspectivă, nici un viitor dar oamenii sunt cei care fac asta! Știm cu toții sursa problemei dar nu era mai bine să murim cu ea de gât și să nu se fi ajuns aici?
Si vrei sa ramai tu... CA SA CE? Chiar crezi ca poti face bine o asemenea tara?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-4V3HR696k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am mai auzit vorba asta, ba chiar la unii care se intorsesera. Eu m-am intors (mai demult), acum sunt intre luntre, dar nu ca sa fac bine Romania. Dar am incercat sa implementez ceva ce vazusem prin afara. Crezi ca a mers?

Inca ceva: cati ani ai? Cu ce parte a Romaniei te-ai lovit? Ce iti da sperante?

Quote

dar nu era mai bine să murim cu ea de gât și să nu se fi ajuns aici?

Nu. este bine sa iti propui lucruri realizabile, altfel viata iti vei trai viata in frustrari si nici nu vei face mare lucru. Te astept cu varsta, daca vrei sa o pui aici (pune un interval, daca te temi de privacy).

Ce spui tu ar fi mers daca ar fi existat o mare critica de oameni care vor acelasi lucru. Or masa asta, sa-mi fie cu iertare, nu exista. Degeaba faci curat in jurul blocului de unul singur, daca altii arunca gunoaiele pe geam. Oamenii care au ramas:
1. erau /sunt niste canalii, niste catavenci din capul locului care prospera profitand din plin de viciile societatii (vezi filmuletele)
2. au luptat cativa ani, au vazut ca nu razbesc, s-au adaptat prelunad metehnele majoritatii. Asta se intampla in orice ecosistem, sunt imitate comportamentele de succes, se numeste adaptare, nu te poti opune evolutiei, decat cu riscul vietii.
3. sunt neputinciosi, sunt spre pensie, s-au izolat, nu ii mai intereseaza. Cazul unor vechi profesionisti ramasi in Romania pentru ca i-a prins revolutia la o varsta, nu stiau engleza (era ceva comun acum 20-30 ani), au familii etc sau si-au incropit ceva in Romania, ca nu le poti mjuta ca pe cartofi... Astia pot sa stea, ca se pot retrage in carapace la nevoie, poate mai putin atunci cand au nevoie de spital (dar e un risc asumat). Daca ai grija de tine, ai sanse bune sa nu ai nevoie de spitalizari serioase pana spre 80 de ani. Dupa aia, Dumnezeu cu mila.

Edited by aaaa4567, 17 February 2019 - 19:35.


#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017
Dpdv financiar, va fi extrem de greu sa isi asigure un standard de viata in UK similar cu cel de acasa.  Va avea multi ani de tras pana sa isi dezvolte o afacere care sa-i ofere acolo aceleasi conditii ca aici. In acelasi timp, parca e mai misto sa-ti vezi copiii crescand in UK decat in RO.

#32
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Paradoxal, Romania o duce muult mai bine decat multe tari din UE ..... a avut cea mai mare crestere economica din UE in ultimii ani

Oameni mai depravati si mai distrusi ca afara nu am vazut in viata mea ...... drogati, alcoolisti, hoti, criminali, etc

indieni, marocani, africani, englezi, francezi, italieni ...... samd

romanii stau muult mai bine la capitolul acesta .... nicaieri nu e mai bine decat acasa

Edited by hightech-sys, 17 February 2019 - 19:32.


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu e paradoxal, toate tarile subdezvoltate au o creste mai mare decat cele dezvoltate fiindca nu se poate creste la infinit.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,542
  • Înscris: 30.08.2017
Ei pe dracu (sau poate ai fost ironic). Cand ai o economie de rahat, poti sa o cresti cat vrei, tot departe de ailalti esti. In primul rand ca +5% din putin tot putin e, apoi mare parte din cresterea aia e risipita prin coruptie si ineficienta statului.

#35
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Renunta la cai verzi pe pereti. La 43 ani sa iei totul de la zero nu e simplu.Te vei acomoda de-abia in 3-5 ani ,si vei fi deja aproape de retragere.

Problema cea mai grava sint copiii. Ii vei lua din lumea lor, si duce intr-o lume care e doar a ta. Gindeste-te ca au si ei o lume a lor, cu prieteni, rude,

pe care si-au cladit-o, si plecarea din tara le-o va distruge; sa nu crezi ca va fi simplu pentru ei.

Ai venituri bune, stabilitate, admiratia si Invidia celorlalti, nu esti de compatimit; care ti-e problema ? Romanii au o vorba- decit codas la oras, mai

bine-n satul tau fruntas.Crezi ca vei primi mai mult respect,bani sau mai stiu eu ce recompense ?Merita sa circuli pe un asphalt mai bun daca nu ai

pe cine sa vizitezi? sau sa nu-ti calce pragul decit sora si eventual vreun prieten din tara ,pe care tot tu il chemi sa vina? si asta ca sa arati ca uite,

ai reusit ?

N-ai nici un motiv sa pleci.Va fi prostia vietii daca o faci.Mai bine indreapta-ti atentia catre cum poti sa schimbi ceva in bine acolo unde esti, in tara

ta, si nu sa mergi argat in tara altuia.

#36
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
gafa asta iti va pune capac ...... trust me Posted Image

stai in banca ta ca nu stii cu ce ai de-a face ..... situatia e grea peste tot nu numai in Ro

sa vezi cand  ai sa muncesti ca un sclav .... pe motiv ca esti roman sau emigrant Posted Image

cauta macar o alta tara ...... uk clar NU

Edited by hightech-sys, 17 February 2019 - 19:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate