Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Merita sa plec in UK daca deja castig 1600 EURO/luna in RO ?

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#325
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Pe aici nu prea discuta nimeni de sume nete lunare, ci de sune brute anuale. Asta pentru ca în funcție de ce beneficii ai, cît contribui la pensie etc., netul tău va fi diferit de netul colegului chiar dacă aveți același salariu brut.


#326
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cu ce mă ajută că în loc de 50k anual am 60k dacă 8k îi dau la stat ca taxe? :)

#327
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Te ajuta ca iei mai multi bani decît cel care cistiga  50k.
Net.

Edited by mufa, 27 April 2019 - 15:55.


#328
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cu 2k.
Anual.

Din cauza asta sunt mulți care nu vor funcții cu mai multe responsabilități, considerând că nu merită diferența nesemnificativa de bani.



#329
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Asta e treaba fiecăruia cit are chef sa muncească și ce responsabilități e dispus să-și asume.

#330
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postdani.user, on 27 aprilie 2019 - 12:26, said:

Deci firmele unde ITul nu este activitatea principala si nu isi permit angajati permanenti (altfel nu ar fi problema ca mai trebuie platit in plus cineva pt HR) alearga doar dupa consultanti de top? Cum reusesc sa-i evalueaze?

Incerc sa inteleg piata...

Apeleaza la firme de HR specializate. De multe ori, intreg contractul se desfasoara prin intermediul lor.

#331
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNenea Zap, on 27 aprilie 2019 - 15:42, said:

Cu ce mă ajută că în loc de 50k anual am 60k dacă 8k îi dau la stat ca taxe? Posted Image
sint mai multe avantaje, nu uita ca nu dai "la stat" degeaba, ci si primesti ceva in schimb = pensia ar fi cel mai simplu de evaluat, desi nici asig medicale nu sint de lepadat

#332
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKarhu, on 26 aprilie 2019 - 17:00, said:

Nu-i prețul de referință, dar dacă-i reducere, de ce sa nu iei? Posted Image
De ex. eu mi-am luat săptămâna asta la peste 50% reducere două parfumuri (un cK și un Hugo Boss) chiar dacă nu aveam nevoie (abia am început un Paco Rabanne). Stau ele în dulap, nu cer de mâncare. Sau sunt mai rele dacă-s la promoție?
Ca să nu mai zic că produsele pt piața vestica sunt de multe ori superioare calitativ celor făcute pt piața estică.

Exact asa facem si noi, luam hainele si parfumurile de multe ori cand le gasim, si la mine stau parfumurile in dulap. Nu mai spun ca sunt foarte bune si de dat cadou, luasem anul trecut un parfum Hugo Boss la reducere de aici, cand am ajuns in Ro, la Targu Mures era tot la reducere dar de vreo 2 ori mai scump ca in DE.
Cu hainele la fel, se cumpara multe haine de vara iarna si haine de iarna vara. Stau foarte bine in dulap pana le vine vremea de purtat :)

#333
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostNenea Zap, on 27 aprilie 2019 - 15:42, said:

Cu ce mă ajută că în loc de 50k anual am 60k dacă 8k îi dau la stat ca taxe? Posted Image

Nu trebuie sa privesti doar cat primesti in mana, pentru ca salariul  (mai ales la companiile mari cat si la cele mai mici care fac parte din sindicate mari ) cuprinde si niste beneficii in afara de raportul ala net/brut. In Germania exista diferite tipuri de asigurari de sanatate, in functie de ce asigurare ai beneficiezi de mai multe sau mai putine lucruri. La fel exista asigurari sociale care sunt extrem de importante, contributia la pensie, impozitul pe venit , etc.
Chiar si din impozitul pe venit primesti inapoi la final de an daca poti dovedi ca ai cheltuit din banii tai in scop de serviciu. Astfel incat poti primi 30% din asigurarea auto inapoi, daca faci naveta poti primi la final de an 0,33€/km de naveta facut, pt aproape orice curs in folos de serviciu primesti banii inapoi (eu am primit banii platiti pe cursul intensiv de germana desi in momentul in care il faceam nici macar nu eram angajat), de asemenea orice mutare in folos de serviciu intra in aceeasi categorie. In primul an de munca am inceput jobulla final de an, asa incat aveam prea putin impozit platit fata de cati bani as fi putut primi inapoi (doua drumuri dus-intors din ro doar pt mutat faceau vreo 2000€, plus cursuri, plus naveta, etc.)
Pe langa treburile astea mai ai diferite beneficii care nu-s deloc de neglijat cum ar fi:
- ajutor in gasirea unui loc la gradinita sau chiar loc asigurat - lucru extrem de important in zonele unde listele de asteptare sunt foarte lungi
- diferite avantaje daca cumperi masini in leasing, gen reducere la impozit,
- reducere sau eliminarea impozitului daca cumperi un E-Bike

Sunt o gramada de avantaje care trebuie luate in calcul atunci cand vorbesti de salariu, nu-i ca in Romania unde diferenta dintre brut si net sunt pur si simplu bani pierduti.

#334
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Me love UK.

#335
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
UK does not love you.

#336
dr0lecter

dr0lecter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2019
Stai acasă, nu cumva să-ți iasă copii toleranți, sau mai rău, homosexuali.

#337
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Se poate si mai rau, eu m-am nascut sarac.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate