Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Merita sa plec in UK daca deja castig 1600 EURO/luna in RO ?

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#1
marius_go

marius_go

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2019
Salutare,


- Am 43 de ani si un venit net lunar de aprox 8.000 RON din IT (PFA), in principiu in scadere.
- Sotia 2500-3000 RON.
- Am un business in RO (SRL) care-mi aduc alti 1100 RON net din salariu ca angajat la propria firma, restul pana la salariu minim platesc CAS/CASS. Aceiasi firma mai aduce dividende de 1000 RON /luna.
- Mai am un business (alt SRL) care-mi aduc 5000 RON / luna profit net.
- Avem 50.000 EURO in banca , ma gandesc sa cumpar un apartament in RO sau in Scotia sau sa-i investesc in RO sau UK.
- Avem 2 copii de 9 si 14 ani.
- Avem 2 masini.

Cheltui pe chirie si utilitati 3500 RON, o alta multime de bani pe pregatire copii, mancare, motorina, haine si distractii. Pot pune deoparte in fiecare luna 8000 RON.


Sora mea locuieste in Scotia, am fost la ea 2 saptamani si mi-a placut, vremea e tolerabila, nu e chiar asa de groaza cum am citit pe net.

Ne gandim sa ne mutam in Scotia pana pe 29 Martie 2019... sau macar eu.

Motivele pentru care suntem tentanti sa facem asta :

- Sistemul de santate.
- Infrastrucura.
- Sistemul de invatamant.
- O tara dezvoltata.
- Scoala si facultatea gratuite in Scotia (la stat).
- Posibilitatea dezvoltarii unei afaceri in UK pe IT sau alta nisa care ar putea sa aduca castiguri care sa acopere cel putin pierderea veniturilor din RO. Inca nu am identificat foarte clar ce voi face acolo dar perspectivele par a fi bune.

- Scap de soselele din Romania unde sunt cele mai multe decese din UE, atat timp cat conduc in Romania familia imi este expusa.
- Stiti foarte bine ce se intampla cand ajungi la urgenta in Romania sau cand esti internat in spital.

De ce ne e teama sa face asta:

motive legate de UK:

- Diminuarea masiva a socializarii.
- Posibila discriminare la scoala, am auzit cateva cazuri.
- Esti mereu un strain, nu vei putea niciodata sa-ti ceri drepturile asa cum o faci in Romania datorita limbei pe care nu o vei stapani niciodata la perfectie.
- Multi gay si lesbi , expunerea copiilor.

motive financiare:

- Pierd afacerile din RO plus salariul sotie, deci ies in minus 11000 RON/luna + toate noile cheltuilei aferente lunare din UK( chirie,etc). Vor trebui acoperite toate din noua afacere in UK..

motive generale:

- In Romania am inchiriat o viluta, am curte, birou separat in aceeasi cladire, avem biroul acasa si eu si sotia.
- Cand iesim in oras, calatorim, etc, intalnim Romani si vorbim limba noastra.
- Cand imi sunt incalcate drepturile, pot sa mi le cer foarte simplu si coerent in limba materna.
- In Romania in pricipiu suntem fericiti, problemele care ne macina sunt scoala in regim ceausist, strazile, sistemul medical, birocratia.
- Pozitia Romaniei pe harta nu este cea mai buna in raport cu mama Rusie care ne iubeste. Nu avem armata si Trump/NATO a zis clar ce parare are despre Romania.
- Coruptia si mafia din Romania in crestere.


Motivele principale pentru care vrem sa plecam:

- copii sa creasca intr-o tara civilizata.
- teama de viitorul incert al Romaniei, toti fug din tara asta pentru motive reale, nu de bine.
- infrastructura si sist. medical.

Teama cea mai mare daca plecam:

- 99% dintre Romani pleaca afara pentru ca nu castiga suficient in Romania, nu este cazul nostru, ne gandim daca suntem "intregi la minte" Posted Image.
-Toata sarcina venitului in Scotia va fi pe capul meu pentru ca sotia nu-si poate echivala studiile si nici nu stie engleza decat de nota 4-5.

ps pentru cunoscatori: Ma ajuta cu ceva in mod real daca plec in UK pana pe 29 martie ? Care ar fi situatiile in care m-ar ajuta si care nu ?

Edited by marius_go, 17 February 2019 - 17:11.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
si noi (eu + sotia) vrem sa plecam din Romania chiar daca aici castigam undeva la 3500-4000E (impreuna) pe luna pentru aceleasi motive. Romania a devenit india europei si nu mai am nici un respect pentru tara asta. Chiar daca ar fi sa castig mai putin decat in ro, macar o sa fiu linistit si cel mai important, o sa traiesc intr-o tara cu un sistem medical decent. Vedem spre sfarsitul anului ce si cum Posted Image au ramas niste treburi de rezolvat in Romania, dupaia vrem sa plecam fara sa mai revenim vreodata

Edited by Andreysc7, 17 February 2019 - 17:21.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu in locul tau as face un test...nu poti sa-ti faci o parere  decat daca traiesti acolo...e indicat sa "tatonezi" terenul inainte de a te arunca cu capul inainte :)...Cel mai mare dezavantaj e ca vei trai intr-o alta cultura, pe care nu o cunosti :)

#4
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Du-te si nu te mai uita inapoi.

#5
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

- Multi gay si lesbi , expunerea copiilor.
Cea mai mare problemă posibilă... XD

Gândiți-vă dacă știți bine limba engleză și dacă merită să părăsiți mediul în care sunteți obișnuiți (presupun...). De bani nu cred că se poate pune problema, că (,) câștigați bine. :))

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa va chinuiti. E ca si cum o iei de la capat la peste 40 de ani. La tinerete merge mai usor daca nu ai nici copii...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Multi gay si lesbi , expunerea copiilor."

asa e. stiu despre razboaiele mondiale si holocaust.

dar doua persoane de acelasi sex care se tin de mana pe strada? cum sa iti supui odraslele la asemenea oroare?

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Io zic ca-i aiurea sa ceri sfaturi pe net, la intrebari care-ti modeleaza tie viitorul.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

- Diminuarea masiva a socializarii.

Asta va depinde de voi.

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

- Posibila discriminare la scoala, am auzit cateva cazuri.

Daca vei avea un venit ridicat, nici vorba.

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

- Esti mereu un strain, nu vei putea niciodata sa-ti ceri drepturile asa cum o faci in Romania datorita limbei pe care nu o vei stapani niciodata la perfectie.

Vei constata ca drepturile tale iti vor fi mult mai respectate oriunde in strainatate decat in Romania.

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

- Multi gay si lesbi , expunerea copiilor.

Mai bine stai acasa. Nu pleca nicaieri.

Edited by Paz, 17 February 2019 - 17:59.


#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAndreysc7, on 17 februarie 2019 - 17:20, said:

Romania a devenit india europei si nu mai am nici un respect pentru tara asta.


Problema este ca esti privit exact ca un indian oriunde te-ai duce .....  Si nu stiu daca o sa iti placa chestia asta. Mai bine stai unde esti, iti dai copiii la o scoala privata buna, apelezi la servicii medicale private si cu asta basta,

Crezi ca noi ceilalti avem mai mult respect ?  Stai linisitit ca nici un om cu capul pe umeri nu are insa lapte si miere nu curge pe nicaieri......

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:

- Cand imi sunt incalcate drepturile, pot sa mi le cer foarte simplu si coerent in limba materna.

Ce raspuns primesti la cerere?

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am citit toata polologhia deci zic si eu ceva: ba nene, nu ai ce cauta sa devii cetatean global cu o atitudine de genul -expunere la gay si lesbiene ca dezavantaj. WTF dude?!!?! Pai ti-e de copii tie? Daca devii si tu homo? sau mai rau lesbi? De asta nu ti-e frica? Ce naiba, omule, ai trait atatia ani si tu tot nu stii ca orientarea sexuala nu e o chestie de moda, ci e treaba cu care te nasti? Hai, zau asa, ca sa emigrezi iti trebuie minte deschisa, nu o minte care da bombele astea....

In locul tau as sta chill, cred ca stai in Bucuresti. Daca e asa, deja stai ca in orice oras european dezvoltat, nu te plange de sistemul medical, stii bine ca daca ai banul pe tine te duci la privat si e acelasi lucru ca si afara. Cu drumurile te aud, dar nu mi se pare un motiv sa emigrezi. Despre scoala - aici e punctul nevralgic. Daca esti serios din acest punct de vedere baga banii aia in educatia copiilor, adica trimite-i la niste facultati de afara. Au cu totul alt start in felul asta. Nu conteaza decat facultatea, restul e can-can, crede-ma ca stiu ce vorbesc. Am colegi + frate care au studiat in sistemul asta ceausist cum ii zici tu apoi s-au dus la facultati decente pe afara (adica nu te gandi la ceva de top gen oxford) sau au facut masterate pe afara si acum ii doar la basca - ori au ramas acolo si s-au angajat pe bani adevarati nu popcorn ori s-au intors pe aici si au discutat de pe cu totul alte pozitii cu angajatorii.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmarius_go, on 17 februarie 2019 - 17:10, said:


De ce ne e teama sa face asta:

motive legate de UK:

- Diminuarea masiva a socializarii.
- Posibila discriminare la scoala, am auzit cateva cazuri.
- Esti mereu un strain, nu vei putea niciodata sa-ti ceri drepturile asa cum o faci in Romania datorita limbei pe care nu o vei stapani niciodata la perfectie.
- Multi gay si lesbi , expunerea copiilor.


Frumos mod de a pune problema, iti este teama ca iti vor fi copiii discriminati, dar nu ai o problema in a-i discrimina pe altii. Eu mai degraba i-as intreba pe englezi daca te vor pe tine.

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Vezi că în uk spuneau unii pe aici pe forum că în afară de aspirină aia prin spitale nu prea știu altceva

Am văzut și eu o emisiune cu greșelile din UK, te duci cu fractura la picioare și te operează de hemoroizi


Daca chiar ai bani aia stai nene in tara că o duci bine.



#15
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Drum bun, cine trebuie sa plece, o sa plece oricum.

#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Initiatorul ori e troll ori e o persoana foarte foarte stresata  si cu risc de atac de panica .

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci sa recapitulam, pentru ca matematica ta cam da cu virgula

1.un venit net lunar de aprox 8.000 RON
2. Sotia 2500-3000 RON
3.alti 1100 RON net din salariu
4.dividende de 1000 RON /luna.
5.care-mi aduc 5000 RON / luna profit net.

Eu din socotesc aici 8000+2500+1100+1000+5000=17.600 lei venituri lunar adica undeva 3700-4000 de euro, deci va trebui sa modifici titlul eu sincer sa fiu tine, cu atata cash, cu masina, cu viluta, ce dracu ar avea rost sa plec intr-o tara care in 3 saptamani iese din ue fara acord si poate te trezesti aruncat in canalul Manecii, bine glumesc acum, dar cand ai 4-5000 de euro lunar in Romania iti permiti un abonament la cel mai smecher spital privat, unde te asigur ca sunt conditii ca afara, cel putin cat am colaborat cu EuroClinic acolo era top top, am vazut si pe la Sanador conditii si medici buni, deci sistemul sanitar de cacat este ala de la stat, DAR NU IN TOTALITATE, sa nu exageram, sunt locuri unde esti tratat bine, dar daca ai criza aia a varstei mijlocii da-i drumul, ia bilet maine si fugi

#18
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Analizând situația ta, îți recomand să stai în țară pentru binele vostru și viitorul copiilor.
Îți recomand să învestești în achiziția unei locuințe decât să plătești chirie.
Servicii de sănătate de calitate găsești la clinici private. Îți recomand să faci asigurare privată prin medlife/bioclinica.
Nu ai menționat zona în care locuiești, dar aici în vestul României și mai precis Timișoara, nu prea ducem probleme grave la drumuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate