Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Piata imobiliara Cluj 2019

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2188 replies to this topic

#2161
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Postseth, on 09 iunie 2020 - 10:01, said:

  • Legat de pozitia Bucurestiului: esti la 2 ore de mare, 2 ore de valea Prahovei
Cluj: 30-40 de minute de Apuseni, 1 ora de litoralul romanesc (avion direct, care in Bucuresti nu exista) Posted Image Si sper ca ai vazut cum s-a stat pe autostrada A2 in weekendul asta, nu? Nu mai zic de Valea Prahovei, ca acolo se sta tot timpul mult in trafic.

View Postseth, on 09 iunie 2020 - 10:01, said:

Economic: or fii salariile din IT mai mari in Cluj, dar in Bucuresti sunt 3-4 milioane mp de spatii de birouri vs 3-4 sute de mii in Cluj; cred ca ordinul de marime e mai mare de 10, but anyway. Numarul de posibilitati stanga-dreapta pe orice pozitie in IT e mult mai mare in Bucuresti. In inginerie nici nu are rost sa vorbim pentru ca doar pe vechea platforma de la IMGB se face mai mult R&D in inginerie decat in tot Clujul, nu surubareala pentru alti (vezi deLonghi)
3-400 de mii de mp erau acum 5 ani in Cluj, si ala e spatiu inchiriabil. Firmele mari de IT din Cluj au cladirile lor. DeLonghi e in Jucu de fapt, dar daca vrei R&D in inginerie ai Bosch (care fac cercetare pentru masini autonome la Cluj), Emerson, etc.

Ca idee, o mare parte din firmele mari din domeniul tehnologiei clujene au cladirile lor, care evident ca nu apar ca spatii inchiriabile (NTT Data, iQuest, Bosch, Emerson, Cognizant/Softvision, Fortech, Brinel, etc). Adica sunt multe alte sute de mii de mp de birouri care nu sunt pe piata de inchirieri pentru ca sunt detinute de firmele respective.

Cifrele ne arata ca raportat la populatie, Clujul sta (mult) mai bine la procentul de oameni care lucreaza in hi-tech decat Bucurestiul (strict pe software e chiar dublu procentul).

View Postseth, on 09 iunie 2020 - 10:01, said:

  • Legat de constructia de locuinte noi: in Cluj sunt mai putin proiecte si mult mai mici ca in Bucuresti.
Deci se construieste mai mult intr-un oras de 5-6 ori mai mare ... hmmm.

Edited by utopium, 09 June 2020 - 10:57.


#2162
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,633
  • Înscris: 06.03.2005
Chestia cu avionu este exagerata, trebuie sa ajungi cu 3 ore inainte de decolare si apoi te lasa pe camp la Kogalniceanu, nu in Constanta si vezi cat costa.Din Bucuresti nici nu se pune problema de avion cand trenul face cam 2 ore.

#2163
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFC72, on 09 iunie 2020 - 11:46, said:

Chestia cu avionu este exagerata, trebuie sa ajungi cu 3 ore inainte de decolare ...
Sa nu exageram, cu o ora inainte de decolare e suficient deja in mod normal, mai ales pe un aeroport mic cum e Clujul care pe zboruri interne la ora aia are un singur zbor.

#2164
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Or fi multi clujeni care merg in weekend la Mamaia sau la Vama Veche cu avionul?

#2165
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007
Suficienti incat sa merite introdus avion spre Constanta. Tinand cont insa ca daca zbori o ora in plus esti in Italia/Grecia/Turcia/etc, probabil majoritatea prefera a doua varianta.

#2166
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Si in avion stai la 2 metrii unul fatza de celalalt... ah stai nu... cine drq mai filtreaza tot aerul care e recurculat in cabina... mda.
Cam de fiecare data in "sezon" am luat cate o gripa mica din avion... sunt niste laboratoare de microbi.

Edited by Fluk3, 09 June 2020 - 16:06.


#2167
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 09 iunie 2020 - 10:57, said:

Cluj: 30-40 de minute de Apuseni, 1 ora de litoralul romanesc (avion direct, care in Bucuresti nu exista) Posted Image Si sper ca ai vazut cum s-a stat pe autostrada A2 in weekendul asta, nu? Nu mai zic de Valea Prahovei, ca acolo se sta tot timpul mult in trafic.

Asta cu 1 ora cu avionul din Cluj pana pe litoral e o tampenie marca utopium ca si cum as zice ca noi in Bucuresti suntem mai aproape de Baile Felix decat clujenii fiindca, nu-i asa, avem avion direct spre Oradea si ajungem mai repede decat clujenii care au la indemana doar trenul sau masina, ambele mai lente decat avionul. Marele avantaj al bucurestenilor fata de clujeni in ceea ce priveste litoralul nostru este flexibilitatea calatoriei. Noi putem pleca oricand spre litoral, la orice ora din zi si din noapte, cu automobilul, sau cu trenul (care circula cu 160 km/h pe linie modernizata), la costuri mult mai mici si mai avantajoase. Dovada avantajului nostru este media calatoriilor pe litoral a bucuresteanului vs a clujeanului. Bucurestenii merg de mult mai multe in sejururi mai scurte, fiind mai la indemana. Clujenii vin in general o singura data si stau mai multe zile fiindca nu e sustenabil sa vii de mai multe ori. Avantaj noi! ;)
Recapituland, bucurestenii sunt mult mai avantajati fata de clujeni dpdv turistic, fiind mai aproape de cadrele naturale majore ale Romaniei, respectiv munte, mare, delta si Dunare. Clujenii au doar muntele la indemana, insa nu au acces atat de favorabil ca bucurestenii la cele mai importante si dotate statiuni montane, Brasov-Valea Prahovei-Rucar Bran.

Quote

3-400 de mii de mp erau acum 5 ani in Cluj, si ala e spatiu inchiriabil. Firmele mari de IT din Cluj au cladirile lor. DeLonghi e in Jucu de fapt, dar daca vrei R&D in inginerie ai Bosch (care fac cercetare pentru masini autonome la Cluj), Emerson, etc.

Ca idee, o mare parte din firmele mari din domeniul tehnologiei clujene au cladirile lor, care evident ca nu apar ca spatii inchiriabile (NTT Data, iQuest, Bosch, Emerson, Cognizant/Softvision, Fortech, Brinel, etc). Adica sunt multe alte sute de mii de mp de birouri care nu sunt pe piata de inchirieri pentru ca sunt detinute de firmele respective.

La aceste calcule cu stocul de spatii birouri moderne s-au folosit aceleasi criterii, iar Clujul este ridicol de mic pe langa Bucuresti care a avut ani la rand livrari anuale de spatii de birouri mai mult decat intregul stoc al Clujului de la prima atestare documentara. E penibil sa comparam Clujul cu Bucurestiul.
Apropo, in cazul Bucurestiului vorbim despre asemenea proiecte:

[ https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2020/06/Romexpo-2-593x350.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci despre ce vorbim?

Quote

Cifrele ne arata ca raportat la populatie, Clujul sta (mult) mai bine la procentul de oameni care lucreaza in hi-tech decat Bucurestiul (strict pe software e chiar dublu procentul).

Orasele mai mici sunt mai avantajate din acest pct de vedere fara sa inseamne in general mare branza. Clujul sau alte orase mai mititele poate intrece la capitolul asta, in termeni de procentaj, multe super-metropole ale lumii (cu populatii de poate zeci de milioane de locuitori) insa nu reprezinta mai mult de o ceapa degerata ca importanta pe langa acele metropole. Inteleg ca nu mai sunt argumente, dar tot nu inteleg placerea si indemanarea de a te face de ras! ;)

View Postnnestor, on 09 iunie 2020 - 12:42, said:

Or fi multi clujeni care merg in weekend la Mamaia sau la Vama Veche cu avionul?

Majoritatea vin totusi cu trenul sau masina personala. Nah, toata lumea vrea la mare! :)

#2168
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 09 iunie 2020 - 16:05, said:

Si in avion stai la 2 metrii unul fatza de celalalt... ah stai nu... cine drq mai filtreaza tot aerul care e recurculat in cabina... mda.
Teoretic au filtre HEPA. Plus ca situatia actuala e una temporara si irelevanta pe termen lung.

View Posttoniq, on 09 iunie 2020 - 21:05, said:

Avantaj noi! Posted Image
Daca tu zici ca e un avantaj :)

View Posttoniq, on 09 iunie 2020 - 21:05, said:

Nah, toata lumea vrea la mare! Posted Image
Da, de obicei la marea din alte tari :)

Edited by utopium, 09 June 2020 - 22:13.


#2169
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 09 iunie 2020 - 22:14, said:

Teoretic au filtre HEPA. Plus ca situatia actuala e una temporara si irelevanta pe termen lung.
Pai acu ceve vreme laudai Wizz vs blue air si Tarom ... acu e super mega ok ca Taromu baga curse directe Cluj - litoral...? Posted Image

E destul de relevanta... aceste curse s-au introdus din dorinta de a "salva" ce a mai ramas din companiile romanesti... in contextul in care wizz s-a restructurat repede, a dat afara oameni fara nici cea mai mica problema si acu face concurenta si mai mare cu companiile astea doua Tarom si blue.

Filtre Hepa :)...ok daca tu zici.

Edited by Fluk3, 09 June 2020 - 22:20.


#2170
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 09 iunie 2020 - 22:16, said:

Daca tu zici ca e un avantaj Posted Image

Nu zic doar eu, oricine ar spune acelasi lucru, e mai mult decat evident. Dar stim ca esti expert in a contrazice evidenta, cum ai putea altfel sa te mai faci de ras! ;)

Quote

Da, de obicei la marea din alte tari Posted Image

Din moment ce clujenii sunt in top sosiri pe litoral, nu stiu daca in dreptate in totalitate si, cum ai spus si tu, s-au bagat si avioane pt a potoli apetitul vostru pt litoralul romanesc, nu pot fi in totalitate de acord cu tine! ;)

#2171
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 09 iunie 2020 - 22:18, said:

Pai acu ceve vreme laudai Wizz vs blue air si Tarom ... acu e super mega ok ca Taromu baga curse directe Cluj - litoral...? Posted Image
Pai de ce sa nu fie ok? Sa bage daca este cerere, eu nu am de gand sa le folosesc, dar poate altora le sunt utile.

View Posttoniq, on 09 iunie 2020 - 22:52, said:

Din moment ce clujenii sunt in top sosiri pe litoral, nu stiu daca in dreptate in totalitate si, cum ai spus si tu, s-au bagat si avioane pt a potoli apetitul vostru pt litoralul romanesc, nu pot fi in totalitate de acord cu tine! Posted Image
Doar ca de 20 de ori mai multi merg cu avioanele pe alte litoraluri ... nu zic ca e bine sau rau, dar asta e realitatea.

Edited by utopium, 09 June 2020 - 23:43.


#2172
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 09 iunie 2020 - 23:42, said:


Doar ca de 20 de ori mai multi merg cu avioanele pe alte litoraluri ... nu zic ca e bine sau rau, dar asta e realitatea.

Raportat la orice litoral putem spune ca de 20 de ori mai mulți merg cu avioanele pe alte litoralului!
Ideea este ca litoralul românesc este f probabil cel mai vizitat litoral de către clujeni!

#2173
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 10 iunie 2020 - 09:58, said:

Raportat la orice litoral putem spune ca de 20 de ori mai mulți merg cu avioanele pe alte litoralului!
Raportat la cel grecesc sau turcesc nu, nu putem zice asa ceva, ca in fiecare merg cam o treime din zboruri.

View Posttoniq, on 10 iunie 2020 - 09:58, said:

Ideea este ca litoralul românesc este f probabil cel mai vizitat litoral de către clujeni!
Nu stiu ce sa zic, agentiile zic ca Grecia si Turcia sunt cele mai cautate (acolo sunt si cele mai multe avioane de sezon), dar evident ca nu toti oamenii merg prin agentii deci e greu de zis. In baza a ce vad in jur, Grecia mi se pare cea mai populara. Iar Italia pentru cei care nu merg prin agentii.

#2174
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 10 iunie 2020 - 10:15, said:

Nu stiu ce sa zic, agentiile zic ca Grecia si Turcia sunt cele mai cautate (acolo sunt si cele mai multe avioane de sezon), dar evident ca nu toti oamenii merg prin agentii deci e greu de zis. In baza a ce vad in jur, Grecia mi se pare cea mai populara. Iar Italia pentru cei care nu merg prin agentii.

E la mintea cocosului, nu si a ta din ce vad, ca pe litoralul nostru marea majoritate a clujenilor nu merge prin agentie! 1-0 pt cocos! ;)

#2175
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 10 iunie 2020 - 20:31, said:

E la mintea cocosului, nu si a ta din ce vad, ca pe litoralul nostru marea majoritate a clujenilor nu merge prin agentie! 1-0 pt cocos! Posted Image
Cand mergi 2 zile la mare, din Bucuresti, cu siguranta nu. Cand mergi o saptamana din Cluj, nu mai e chiar asa de la mintea cocosului. N-am fost niciodata la mare la noi fara sa am totul rezervat/platit dinainte (si din ultimele 10 dati, in afara de o data cand ne-a platit altcineva direct la proprietar (care era din Bistrita), in rest a fost doar prin agentie). Si am fost de vreo 25 de ori la noi la mare ... pana in 2007 nu puteam merge in vest decat cu viza/pasaport, asa ca era mai simplu sa mergi la noi. In strainatate e chiar invers, n-am mers niciodata prin agentie.

Edited by utopium, 10 June 2020 - 20:54.


#2176
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 10 iunie 2020 - 20:49, said:

Cand mergi 2 zile la mare, din Bucuresti, cu siguranta nu. Cand mergi o saptamana din Cluj, nu mai e chiar asa de la mintea cocosului. N-am fost niciodata la mare la noi fara sa am totul rezervat/platit dinainte (si din ultimele 10 dati, in afara de o data cand ne-a platit altcineva direct la proprietar (care era din Bistrita), in rest a fost doar prin agentie). Si am fost de vreo 25 de ori la noi la mare ... pana in 2007 nu puteam merge in vest decat cu viza/pasaport, asa ca era mai simplu sa mergi la noi. In strainatate e chiar invers, n-am mers niciodata prin agentie.

Cand in momentul de fata ai nspee mii de posibilitati de rezervare online nu vad de ce majoritatea ar vrea sa apeleze la agentie. Agentiile sunt folosite mai mult pt calatoriile in strainatate.

#2177
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007
Daca nu ma insel, ultima data cand am fost la noi la mare am comparat pretul online cu cel oferit de agentie si pentru acelasi serviciu ieseam mai prost online. Anumite hoteluri fac intelegeri mari cu agentiile si pretul online e mai prost decat prin agentie. Hotelurile care nu au intelegeri speciale cu agentiile da, sunt mai ieftine online. Cand ma duc in Brasov, Sibiu, Oradea, etc fac rezervare online, ca nu ma duc sa stau o saptamana ci o zi-doua, n-ai cum sa obtii un deal bun la agentie pentru asta. Dar la mare poti obtine deal-uri mai bune de la agentii.

Edited by utopium, 11 June 2020 - 08:10.


#2178
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ultima data cand am fost la mare (pt ca nu rezerv niciodata decat dupa ce stau o zi doua in locatia respectiva si imi place), hotelul afisa un pret online si altul la receptie, evident mai mare. I-am spus ca vreau pretul online si mi-au zis ca nu se poate, am mers doua minute afara, am rezervat online si m-am prezentat la receptie mi-am luat camera etc. Niciodata nu mai rezerv pe tot sejurul intr-o singura locatie... mi-au fost invatatura de minte cateva faze.. Culmea, vorbeam cu o doamna din Zakynthos, ultima data cand am stat la dansa si imi spunea ca si ea face la fel oriunde ar merge :), ia pe o noapte, maxim doua si daca totul e ok prelungeste.

Agentie... no way ! Prefer sa imi caut eu exact ce vreau si sa ma duc daca vreau cate o zi in locatii diferite. De foarte multe ori am iesit ca si la preturile agentiilor, doar ca trebuie sa sapi un pic si dupa cazari si dupa biletele de avion.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate