Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oferta IT - Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016
Salut,

Am primit o oferta de munca in Franta, in Antibes (langa Cannes). 2800E net/luna, adica 42 275E brut pe an.

Baiatul de la recrutare mi-a spus ca chiria e undeva in jur de 600E pentru o garsoniera. Intr-adevar 500-700 am vazut pe net.

Glassdoor zice ca salariu mediu pentru software dev in Nice (nu am gasit Antibes) este de 40kE brut pe an, adica un pic sub cat as primi eu. Media pe franta este 42kE brut (again, according to Glassdoor), deci aparent nu as fi under-paid.

Aici in Cluj iau 1100E net pe luna net, care va creste cu 100-200E pentru ca vreau sa trec la PFA, de asemenea in tara nu platesc chirie, imi permit inca 1-2 ani sa stau cu parintii (am 22 ani).

Planul meu pentru viitorul apropiat-mediu este sa strang cat mai multi bani si sa aplic pentru emigrare in AUS/Canada (daca nu castig intre timp la loteria vizelor pentru USA) si nu stiu care din scenariile astea 2 ar fi cele mai ok pentru scopul meu.

Mi s-ar parea mai ok sa intreb aici unde pot primi pareri subiective despre oameni, nivel de trai, ce inseamna banii aia acolo etc etc decat sa citesc cat costa 1 ou aici vs acolo si care este salariul mediu.

Voi ce credeti, merita? Sunt interesat daca dupa un an sa zicem, as ramane acolo cu mai multi bani in mana decat aici (avand in vedere scopul meu pe viitor spus mai sus).

Mersi

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Merita ca faci experienta, te va ajuta pe viitor sa gasesti ceva mai bun.

Pe ce pozitie te duci?

Edited by laffin, 15 February 2019 - 10:53.


#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Fa bagajul.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postwreckdd, on 15 februarie 2019 - 10:48, said:

Voi ce credeti, merita? Sunt interesat daca dupa un an sa zicem, as ramane acolo cu mai multi bani in mana decat aici (avand in vedere scopul meu pe viitor spus mai sus).

Mersi

Pai.. ramai cu minim 1000 de euro in mana pe cand in Romania nu stiu daca ramai cu ceva...  Asta daca e sa judeci lucrurile numai in bani.  Restul aspectelor tu trebuie sa te gandesti la ele.

#5
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postlaffin, on 15 februarie 2019 - 10:52, said:

Merita ca faci experienta, te va ajuta pe viitor sa gasesti ceva mai bun.

Pe ce pozitie te duci?
[Probabil Mid] Java Software dev

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Sfatul meu e sa mergi, o sa dea bine la CV si odata ajuns acolo o sa ai si alte oportunitati, mai ales in orasele mari... dar :

pune la socoteala si impozitul pe care il platesti la sfarsit de an ... cica de anu asta se ia direct de la sursa :

Jusqu'à 9 964 : 0% ;
de 9 964 à 27 519 : 14,00% ;
de 27 519 à 73 779 : 30,00% ;
de 73 779 à 156 244 : 41,00% ;
au-delà de 156 244 : 45%.

Mai e si taxe d'habitation, iar ca o idee, intr-un orasel mic, parintii mei pentru un apartament platesc 800E pe an ... e o taxa pe care o pun autoritatile locale cum considera ei. Asigurarile la masina (daca folosesti) sunt destul de mari, insa nu sunt impozite. Autostrada e foarte scumpa. Dijon-Paris-Dijon , e aproape 60 de euro ... depinde pe ce sectiuni mergi. In schimb, nu ai impozit la masina dar si combustibilul a inceput sa fie destul de scump in franta , insa ma gandesc ca locuind in oras, nu o sa ai nevoie de masina

Edited by Andreysc7, 15 February 2019 - 10:56.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View Postwreckdd, on 15 februarie 2019 - 10:54, said:

[Probabil Mid] Java Software dev

Asa prost se plateste in Franta? Aveam impresia ca au salarii mai mari.
Banii aia ii faci si in Romania...

#8
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postrosix, on 15 februarie 2019 - 10:54, said:


Pai.. ramai cu minim 1000 de euro in mana pe cand in Romania nu stiu daca ramai cu ceva...  Asta daca e sa judeci lucrurile numai in bani.  Restul aspectelor tu trebuie sa te gandesti la ele.
Ma gandeam ca un potential beneficiu daca postez aici, pe langa o dezbatere dpdv financiara, ar fi si sa aflu de la cineva care a fost acolo / cunoaste pe cineva care a fost acolo cum sunt oamenii, mentalitatea, daca exista rasism, daca te descurci cu engleza cat de cat, viata in general samd. Si chestiile astea ajuta o decizie

#9
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postwreckdd, on 15 februarie 2019 - 10:48, said:


Voi ce credeti, merita? Sunt interesat daca dupa un an sa zicem, as ramane acolo cu mai multi bani in mana decat aici (avand in vedere scopul meu pe viitor spus mai sus).

Mersi

E putin, daca vrei sa pleci, pleaca pe bani seriosi, vezi aici joburi : https://www.jobserve.com

#10
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Daca viata ta se rezuma doar la bani fa bagajul si du-te, ai un salariu frumos pentru Romania, si oamenii sunt altfel aici, inca mai sunt altfel, daca banii sunt scopul tau in viata nu are sens decat sa iti uram drum bun, mai repede iti gasesti pe net o americanca sa te insori cu ea decat sa castigi la loteria vizelor, care se aude ca va fi si desfiintata, in fine tu stii ce e mai bine pentru tine, eu pentru diferenta aia de bani nu plecam din tara, iar gasonierele in Franta sunt un fel de cotete mai poleite in cladiri uitate de vreme

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Francejii cu care lucrez eu au 4-5k net.

Edited by laffin, 15 February 2019 - 11:00.


#12
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View PostAndreysc7, on 15 februarie 2019 - 10:54, said:


Mai e si taxe d'habitation, iar ca o idee, intr-un orasel mic, parintii mei pentru un apartament platesc 800E pe an ... e o taxa pe care o pun autoritatile locale cum considera ei. Asigurarile la masina (daca folosesti) sunt destul de mari, insa nu sunt impozite. Autostrada e foarte scumpa. Dijon-Paris-Dijon , e aproape 60 de euro ... depinde pe ce sectiuni mergi. In schimb, nu ai impozit la masina dar si combustibilul a inceput sa fie destul de scump in franta , insa ma gandesc ca locuind in oras, nu o sa ai nevoie de masina
Ma gandeam sa-mi aduc masina din tara. Nu ma pricep, dar daca e cu numere de RO si proprietarul masinii in acte (mama) are domiciliu in RO, eu as plati ceva taxe daca circul in franta (Asigurari etc, nu ma refer la taxe de drum samd)?

View Postlaffin, on 15 februarie 2019 - 11:00, said:

Francejii cu care lucrez eu au 4-5k net.
Si eu am auzit povesti de genul, de aia m-am uitat pe net si statisticiile zic altceva

View Postkarapok, on 15 februarie 2019 - 10:57, said:

Daca viata ta se rezuma doar la bani fa bagajul si du-te, ai un salariu frumos pentru Romania, si oamenii sunt altfel aici, inca mai sunt altfel, daca banii sunt scopul tau in viata nu are sens decat sa iti uram drum bun, mai repede iti gasesti pe net o americanca sa te insori cu ea decat sa castigi la loteria vizelor, care se aude ca va fi si desfiintata, in fine tu stii ce e mai bine pentru tine, eu pentru diferenta aia de bani nu plecam din tara, iar gasonierele in Franta sunt un fel de cotete mai poleite in cladiri uitate de vreme
Nu e vorba ca se rezuma doar la bani, de exemplu acum la jobul actual lucrez cot la cot cu colegi din Berlin, crezi ca mai imi vine sa vin la munca in ideea in care stiu ca pentru aceeasi munca ei castiga de 3-4 ori mai mult sau whatever doar ca au tras paiul mai lung la nastere? :))

Vreau sa fie fair

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Esti entry level acolo, e oferta buna si ai loc sa cresti ca francezii sunt praf in general. Oricum dupa ce ai muncit in sudul Frantei, nu vei mai putea munci in Romania niciodata :) Am fost pe la niste colegi care au birou acolo, in pauza se duc pana la mare cu scuterul sa ia masa, e nebunie curata viata acolo singura problema e ca oricat ai castiga te simti sarac. Un ospatar cu experienta la un hotel de acolo face bani mai multi ca tine in IT. :)

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View Postwreckdd, on 15 februarie 2019 - 11:04, said:



Si eu am auzit povesti de genul, de aia m-am uitat pe net si statisticiile zic altceva



Oricum, la varsta ta, experienta conteaza mai mult decat diferenta de bani. O sa fie interesant in Franta, mai ales daca poti avansa rapid.

View Postfilipxxx, on 15 februarie 2019 - 11:05, said:

in pauza se duc pana la mare cu scuterul sa ia masa, e nebunie curata viata acolo singura problema e ca oricat ai castiga te simti sarac.

asa e, au pauza de masa doo ore.

#15
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

View Postlaffin, on 15 februarie 2019 - 11:08, said:


Oricum, la varsta ta, experienta conteaza mai mult decat diferenta de bani. O sa fie interesant in Franta, mai ales daca poti avansa rapid.



asa e, au pauza de masa doo ore.
Corect, nu stiu care ar fi career path-ul la firma respectiva dar nu ma opreste nimic in 6-12 luni sa-mi caut un alt job care nu ar fi platit "ca un ospatar" :))

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Zona aia e destinatia mea preferata de vacanta, insa 2800 de euro nu cred ca o sa iti permita sa te invirti prea mult. 600E o fi chiria prin ceva boschet plin de negri pe linga autostrada. Ca sa-ti faci o idee, o inghetata la marginea drumului pleaca de la 3 euro bilutza. Si daca maninci de la Carrefour, chestiile buna costa al dracului :first:

De asemenea fii pregatit pentru vreo 3 ore pe zi naveta, la orele de virf ambuteiajele din zona le fac pe alea din Romania sa para glumitze auto. Iar pauza de masa de 2 ore nu inseamna decit ca ajungi mai tirziu acasa, deci depinde pina la urma ce preferi.

Sigur ca prima data trebuie sa ajungi acolo ca sa vezi ce si cum, asa ca poti sa te apuci de facut bagajele. Ca si peisaje si atmosfera nu exista nimic mai misto in univers :w00t:

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
tipic romanesc, nu conteaza dezvoltarea profesionala cat conteaza salariul

#18
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006
Tu la 22 de ani lucrezi pe 1100 euro si ai oferta concreta de 2800 euro?
O duci bine de tot.
Daca planul tau e sa emigrezi in AUS/CAD du te. Du te sa vezi cum e sa fii emigrant. Esti si mai aproape de casa.
Mie imi place in Romania.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate