Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Oferta IT - Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Daca nu ai sange sa incerci asta la 22 ani... Ai o singura viata si o gaura in kr, nu te trag de poale copii, nu esti sclavul ratelor la banca, poti oricand sa te intorci, sau sa pleci in alta parte. Eu am plecat din Romania la 50 ani, avand copii, firme, casa si apartament, masini,rate la banci. Am vandut si inchis tot, m/am suit in avion si gata! Sunt in Germania si ma gandesc peste cativa ani sa devin mos pensionar in Spania sau Italia. De 2-3 ori pe an revin acasa, care o sa insemne intotdeauna Romania, usile sunt deschise. Incearca, daca nu o faci nu o sa ti-o ierti niciodata! Posted Image

#38
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 wreckdd, on 15 februarie 2019 - 12:03, said:

2800E e net. Chiria imi cauta baietii in functie de cerintele mele si imi platesc ei prima luna, deci banuiesc ca atunci cand ajung acolo deja actele sunt ok.

Asigurarea de sanatate imi este inclusa + privata (nu stiu daca la asta te refereai)
Atenție: chiria aia oferită în prima lună s-ar putea să fie temporară într-o locație în regim turistic.
Singurul lucru sigur este contractul de muncă iar tu vei beneficia de obligațiile angajatorului prevăzute acolo.

#39
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Andreysc7, on 15 februarie 2019 - 10:54, said:

Sfatul meu e sa mergi, o sa dea bine la CV si odata ajuns acolo o sa ai si alte oportunitati, mai ales in orasele mari... dar :

pune la socoteala si impozitul pe care il platesti la sfarsit de an ... cica de anu asta se ia direct de la sursa :

Jusqu'à 9 964 : 0% ;
de 9 964 à 27 519 : 14,00% ;
de 27 519 à 73 779 : 30,00% ;
de 73 779 à 156 244 : 41,00% ;
au-delà de 156 244 : 45%.

Mai e si taxe d'habitation, iar ca o idee, intr-un orasel mic, parintii mei pentru un apartament platesc 800E pe an ... e o taxa pe care o pun autoritatile locale cum considera ei. Asigurarile la masina (daca folosesti) sunt destul de mari, insa nu sunt impozite. Autostrada e foarte scumpa. Dijon-Paris-Dijon , e aproape 60 de euro ... depinde pe ce sectiuni mergi. In schimb, nu ai impozit la masina dar si combustibilul a inceput sa fie destul de scump in franta , insa ma gandesc ca locuind in oras, nu o sa ai nevoie de masina
Taxe d'habitation a zis macrou ca se scoate. Deja anul trecut a venit micsorata c-o treime.

 SethNY, on 15 februarie 2019 - 10:57, said:

E putin, daca vrei sa pleci, pleaca pe bani seriosi, vezi aici joburi : https://www.jobserve.com
da tu unde lucrezi si pe cati bani? Posted Image

 laffin, on 15 februarie 2019 - 11:00, said:

Francejii cu care lucrez eu au 4-5k net.
si tu? ei ce fac fata de tine? s-au laudat ei fata de tine cat castiga? avand in vedere ce tabu e salariu-n franta, m-as cam mira.

 jericho, on 15 februarie 2019 - 11:19, said:

tipic romanesc, nu conteaza dezvoltarea profesionala cat conteaza salariul
pai da ca dezvoltarea profesionala nu tine de foame. Cand te duci la banca sa iei un credit pentru o locuinta aia nu se uita la ce titluri pompoase ai sau cat de dezvoltat prifisional esti, ci cat castigi la sf. lunii, ca sa stie cat e rata maxima pe care-o poti plati (1/3 din salariul net).

 jericho, on 15 februarie 2019 - 11:19, said:

tipic romanesc, nu conteaza dezvoltarea profesionala cat conteaza salariul
pai da ca dezvoltarea profesionala nu tine de foame. Cand te duci la banca sa iei un credit pentru o locuinta aia nu se uita la ce titluri pompoase ai sau cat de dezvoltat prifisional esti, ci cat castigi la sf. lunii, ca sa stie cat e rata maxima pe care-o poti plati (1/3 din salariul net).

 paala, on 15 februarie 2019 - 11:20, said:

Tu la 22 de ani lucrezi pe 1100 euro si ai oferta concreta de 2800 euro?
O duci bine de tot.
Daca planul tau e sa emigrezi in AUS/CAD du te. Du te sa vezi cum e sa fii emigrant. Esti si mai aproape de casa.
Mie imi place in Romania.
Daca esti ITist si ejti scutit de impozit, cred si eu ca-ti place Posted Image

 eiffel, on 15 februarie 2019 - 11:29, said:

Sa inteleg ca nu stii franceza ?

Atunci ar fi 2 probleme:
1. Francezii nu prea le au cu limbile straine - vei gasi pe ici pe colo poate si cativa care sa rupa ceva engleza. Dar in general ei doar cu franceza.
2. Softurile lor e musai sa fie in franceza. Deci vei lucra pe un PC unde totul e in franceza si va trebui sa folosesti franceza in softurile pe car le scrii - exceptand liniile de cod.
Posibil la munca sa gasesti mai multi vorbitori de engleza, insa nu neaparat francezi.

De rasism nu prea - sunt plini de negrii si arabi.
Nu ca nu le prea au, nu le au DELOC! Cand vorbeste un francez in orice limba straina, vorbeste cu un accent atat de puternic francez... plus ca tot ceea ce e traductibil in franceza vor zice-n franceza, de ex. nu zic maical jecson, ci mishel jacson, sau nu maiami ci miami etc. etc.

Poti daca firma nu e mare si nu exista reguli de da totul in franceza, sa ceri s-ai OS-ul in engleza si eventual tastatura in engleza.

Si detrompe-toi cu rasismul, in functie de experienta personala, de zona, de confuzia rromi - romani sau de cantitatea de negri si / sau arabi, poti sa dai si peste francezi foarte rasisti.

 romanasu, on 15 februarie 2019 - 11:35, said:

https://www.numbeo.c...patchComparison

1100 - 1300 de euro in Cluj, cu chirie 0 e mai mult decat 2800 in Franta (unde platesti chirie, poate o sa vrei sa vii si pe acasa din cand in cand si preturile sunt mai mari).
Deci, strict pentru bani, nu merita sa pleci.
Ca si lucru de zi cu zi, iar nu prea merita: probabil o sa nimeresti niste conditii proaste de lucru si IT-ul in Cluj cred ca e mult superior IT-ului in Antibes.
De ce s-ar merita sa pleci: da bine la CV experienta in Franta; esti foarte tanar si probabil fara legaturi, ai putea sa experimentezi frantuzoaice/negrese ce or mai fi pe acolo; zona e turistica si ar fi posibil sa iti placa;ai vedea cum e sa pleci de acasa in alta tara, daca tot vrei sa emigrezi in Canda/SUA, unde vei sta ani buni de zile pana sa te reintorci in vizita acasa. In concluzie, un an de vacanta platita cu 10 ore de munca pe zi, probabil ar merge; cu conditia sa te adaptezi pe acolo, sa nu te simti prea singur, eventual lasi masina acasa sa nu te complici. Mai mult de un an, nu merita stat acolo.
Tare asta :) e plin Cluj de studente frantuzoaice venite la medicina sau stomatologie... Doar sa casti urechile si s-aude vorbind franceza in jurul tau.

 Andreysc7, on 15 februarie 2019 - 11:41, said:

daca vi cu masina din Romania , o sa fie nevoie sa o inscri acolo . Asta se aplica in orice tara in care ai de gand sa lucrezi. Daca ai domiciliu acolo trebuie sa o inscri. Si daca e sa dai peste politai care vor sa aplice legea, va fi nevoie sa iti faci si permis pentru Franta pentru simplul motiv ca nu se pot lua puncte de pe permisul romanesc. Nu platesti nimic, ci faci o cerere , sau ceva de genu. Stiu ca taica-miu a fost nevoit sa il schimbe. A primit cateva avertismente pentru asta



Cu engleza nu faci mai nimic in franta in viata de zi cu zi.
Asta confirm, daca si sigur vei avea de-a face cu administratia: asigurarile de stat medicale etc. etc. au si afise ca daca nu vorbesti franceza, vii cu translator; eu am vazut asiatici sau indieni sau arabi venind de mana cu copii lor de clasa a V-a care discuta in franceza cu angajatul, si apoi ii traducea parintelui in limba lui.

 unknown_35, on 15 februarie 2019 - 11:59, said:

Nu e un salariu enorm. Pe langa chirie, mai trebuie sa platesti mutuala de sanatate, taxe bancare ( can 50 euro/luna), abonament mobil ( sub 50 nu gasesti cu net) . Si salariul ala nu e net, e brut - taxele de sanatate platite de angajator. Impozitul se plateste la finalul anului.

Daca te hotarasti sa pleci: verifica daca firma te sprijina sa inchiriezi apartamentul ( inchirierea e ca un interviu de angajare, iti trebuie "referinte" sau garant), sa te ajute cu banca ( fara "justificatif de domicile" - factura de curent, gaze sau scrisoare manuscrita ca stai la cineva si factura lui de gaze nu iti deschide nici o banca cont!) altfel risti sa nu iti poti incasa saalriul si sa dormi pe strada ( parcurile sunt inchise noaptea)
La ce banca platesti tu prietene cincizeci de oiro taxe bancare?!? Ai o gramada de banci online (monabanaq si etc.) unde ai 2 euro pe luna. Sau CB gratuit pe viata etc.

Altfel da cu prima locuinta e al naibii de greu, probabil ca nu se va putea decat cu plata in avans a cateva luni ca sa aiba proprietarul incredere!

Nu doarme nimeni pe strada, exista hoteluri; cand am venit in 2001, un coleg roman a stat luni bune la hotel (il ajuta si firma) pana si-a gasit unde sa stea.

 PlatonX, on 15 februarie 2019 - 12:08, said:

In primul rand nu trebuie sa te compari cu nimeni - intotdeauna exista situatii mai bune si mai proaste.
In al doilea rand - nu e treaba nimanui daca mergi in alta tara sau vrei bani mai multi.

Eu daca as fi in locul tau as aduna bani in urmatorii 5 ani si mi-as cumpara o casa (sau macar avansul pentru o casa). Tu stii cati bani pui deoparte ca azi sunt tentatii la tot pasul, dar daca reusesti sa pui deoparte mai multi bani in Franta evident ca merita sa pleci.

Ideea este ca exista riscul sa treaca timpul si sa ajungi pe la 35 si sa ramai doar cu amintirile fara sa ai ceva concret - casa, masina, whatever, in ziua de azi tentatiile sunt mari. Timpul trece repede si banii se aduna incet - cate putin in timp mai mult.

In Franta ma gandesc ca va creste salariul, nu vei ramane cu salariul din primul an.
corect se renegociaza la sfarsit de an, in functie de firma fie e o crestere automata, fie argumentezi tu cu ce procent ai vrea sa creasca, si in functie de buget creste sau mai putin cu un procent mai mic.

 Andreysc7, on 15 februarie 2019 - 12:25, said:

exagerezi ... comisionul de administrare pe care il platesti lunar e undeva la 2-3 euro , exagerezi grav si cu abonamentul pentru telefonul mobil. E intre 9 - 17 euro , depinde cat de multi GB vrei in 4G, iar cand se termina acei giga in 4G, inca se poate folosi netul dar la o viteza mult mai mica. Cand a aparut htc one m8 l-am luat la abonament cu 24 de euro pe luna, ceva de genu iar fratemiu si-a luat acuma huawei p20 cu vreo 30E pe luna.
Iar ca sa ai net + tv acasa platesti undeva la 20-30 de euro , dar depinde de la cine ei , ca poti sa cumulezi netul mobil cu cel fix si ai ceva oferte
Pe asta n-o vazusem, io de ani buni de zile nu stau decat 1 n / 6 luni cand apare o oferta noua am schimbat operatorul. Am avut aproape un an 0,99 pe luna la Free abonamentul pe care ei il vindeau in mod normal cu 19,99, acum cea mai buna oferta era cu 2,99 la reteaua de telefonie a bancii, si ai gigi cacalau, 50 - 100, plus gigi in roaming. Greu ii consumi

Edited by EMotanuIO, 15 February 2019 - 13:10.


#40
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 EMotanuIO, on 15 februarie 2019 - 13:19, said:

Taxe d'habitation a zis macrou ca se scoate. Deja anul trecut a venit micsorata c-o treime.

Am si uitat Posted Image scuze. Nu mai locuiesc in Franta de 3 ani dar ai dreptate, se va scoate treptat

Quote

Pe asta n-o vazusem, io de ani buni de zile nu stau decat 1 n / 6 luni cand apare o oferta noua am schimbat operatorul. Am avut aproape un an 0,99 pe luna la Free abonamentul pe care ei il vindeau in mod normal cu 19,99, acum cea mai buna oferta era cu 2,99 la reteaua de telefonie a bancii, si ai gigi cacalau, 50 - 100, plus gigi in roaming. Greu ii consumi

Da, cum am zis si mai sus, depinde de oferte, dar nu o sa dai niciodata 50E pe un abonament. Eu ma refeream ca daca pleci maine si ai nevoie de telefon cu abonament, gasesti relativ ieftin.
La chestia care ai zis-o cu OS si tastatura , iti dau dreptate. Imi prindeam in liceu urechile in tastatura ca toate erau de tip AZERTY si nu puteam sa tastez rapid. Iar OS-ul e in franceza, asa e un "must" in franta Posted Image . O alta chestie nasoala e ca mai toate filmele de la cinema sunt dublate in franceza Posted Image la fel si la tv

Ma gandesc ca in firma in care lucrezi , din moment ce se vorbeste engleza, se descurca oamenii insa eu am facut practica in ceva cabinete de arhitectura, cu niste arhitecti trecuti de prima tinerete. Cand cautau pe net , scriau fraza de 10-20 de cuvinte pe google , in franceza, iar apoi se plangeau ca nu gasesc nimic pe net :lol:

OP : daca ai de gand sa folosesti torrent sa iti iei filme in engleza (da, nu incurajez pirateria, dar sa stie omu) , sa nu lasi la seed, ca iti vine avertisment acasa... Prima data e avertisment, a doua oara iti taie netu timp de 30 sau 60 de zile, iar a 3-a oara te cheama in instanta.
Cand ai primit prima citatie, stai pe pace 6 luni sau un an, pana nu mai e valabila Posted Image . Iti zic din experienta.

Edited by Andreysc7, 15 February 2019 - 13:28.


#41
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Andreysc7, on 15 februarie 2019 - 13:20, said:

Am si uitat Posted Image scuze. Nu mai locuiesc in Franta de 3 ani dar ai dreptate, se va scoate treptat



Da, cum am zis si mai sus, depinde de oferte, dar nu o sa dai niciodata 50E pe un abonament. Eu ma refeream ca daca pleci maine si ai nevoie de telefon cu abonament, gasesti relativ ieftin.
La chestia care ai zis-o cu OS si tastatura , iti dau dreptate. Imi prindeam in liceu urechile in tastatura ca toate erau de tip AZERTY si nu puteam sa tastez rapid. Iar OS-ul e in franceza, asa e un "must" in franta Posted Image . O alta chestie nasoala e ca mai toate filmele de la cinema sunt dublate in franceza Posted Image la fel si la tv

Ma gandesc ca in firma in care lucrezi , din moment ce se vorbeste engleza, se descurca oamenii insa eu am facut practica in ceva cabinete de arhitectura, cu niste arhitecti trecuti de prima tinerete. Cand cautau pe net , scriau fraza de 10-20 de cuvinte pe google , in franceza, iar apoi se plangeau ca nu gasesc nimic pe net Posted Image

OP : daca ai de gand sa folosesti torrent sa iti iei filme in engleza (da, nu incurajez pirateria, dar sa stie omu) , sa nu lasi la seed, ca iti vine avertisment acasa... Prima data e avertisment, a doua oara iti taie netu timp de 30 sau 60 de zile, iar a 3-a oara te cheama in instanta.
Cand ai primit prima citatie, stai pe pace 6 luni sau un an, pana nu mai e valabila Posted Image . Iti zic din experienta.
Confirm si eu chestia cu torentii :) de fapt e asa prima data e avertisment, daca te mai prind a doua oara intr-un interval de 6 luni sa zic iti trimit o recomandata cu confirmare de primire, si daca ignori si avertismentul asta, atunci esti pasibil de dosar si taiere de net. Eu am avut 2 3 avertismente pe mail si o data am ajuns la stadiul 2 (recomandata).

Poti sa eviti daca nu te lacomesti la ultimele noutati iesite (gen Hadopi nu supravegheaza decat filme iesite in ultimii 5 ani, daca vrei un clasic din anii 90 inceput de 2000 n-ai probleme, dar nu stie niciodata mai bine sa nu seed :) si filme franceze si oh mon Dieu, muzica franceza daca piratezi muzica franceza atunci asta-i supara rau de tot :D

#42
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 wreckdd, on 15 februarie 2019 - 11:04, said:

Si eu am auzit povesti de genul, de aia m-am uitat pe net si statisticiile zic altceva.
Statisticile iti indica de obicei o medie sau sub aceasta. ;)

In Franta franceza este baza.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu ca nu le prea au, nu le au DELOC! Cand vorbeste un francez in orice limba straina, vorbeste cu un accent atat de puternic francez... plus ca tot ceea ce e traductibil in franceza vor zice-n franceza, de ex. nu zic maical jecson, ci mishel jacson, sau nu maiami ci miami etc. etc.
Intamplator mai sunt si care stiu engleza. dar procentajul e enorm de mic.
De-asta am zis ca nu prea.
Am prieteni francezi si majoritatea stiu si engleza, dar toti au studii superioare. Unul stie chiar vreo 6 limbi - o rupe si in romana.
Pe strada, corect, slabe sanse sa gasesti, iar vanzatorii din magazine mai mari sanse sa vorbeasca araba decat engleza.

Quote

Si detrompe-toi cu rasismul, in functie de experienta personala, de zona, de confuzia rromi - romani sau de cantitatea de negri si / sau arabi, poti sa dai si peste francezi foarte rasisti.
Eu n-am avut probleme de cate ori am fost pe-acolo.
Nu zic ca nu pot fi. Am auzit ocazional si de asa ceva, dar in general nu prea sunt.

Quote

si oh mon Dieu, muzica franceza daca piratezi muzica franceza atunci asta-i supara rau de tot Posted Image
Oups... Si cand te gandesti ca madam Sarkozy mi-a trimis o... copie dupa un CD de-al ei...

#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 eiffel, on 15 februarie 2019 - 13:53, said:

Eu n-am avut probleme de cate ori am fost pe-acolo.
Nu zic ca nu pot fi. Am auzit ocazional si de asa ceva, dar in general nu prea sunt.

Sunt Posted Image iti zic din experienta proprie. Bun, ma gandesc ca in orasele mari/dezvoltate e mai ok , dar in orasele mai mici, gen "Dijon" au fost faze destul de nasoale prin care am trecut atat eu cat si parintii mei + fratemiu. Nu zic "mi-a zis unu care are un prieten si fratele lui a patit asta". Iti zic din ce am trait eu si ai mei. Depinde peste cine dai

una din faze

era o firma ce avea nevoie de un grafician/modelator 3D. Era in orasul Avallon si anuntul era postat prin firma de recrutare Randstadt. Mi-am trimis, cv+lm + portfolio . M-a sunat o duduie, m-a laudat timp de 5 minute ca am un portofolio foarte bun, ca pot aduce multe beneficii firmei, faptul ca vorbesc engleza fluent e un plus, etc. Mi-a zis ca o sa ii dea cv-ul sefului firmei cat mai repede ca sa ma sune in timpul zilei. Ne-am luat la revedere si am inchis. Dupa 15-20 de secunde ma suna iara si zice
- Am uitat sa va intreb, de unde sunteti ? ca aveti un accent anume ...
- Sunt din Romania dar locuiesc in Franta de 6 ani ...

Si mi-a inchis in nas. Iar faze de genu , chiar si mai nasoale au patit parintii ... dar na :) sunt, si inca sunt foarte rasisti, dar cum am zis mai sus, depinde peste cine dai

Edited by Andreysc7, 15 February 2019 - 13:58.


#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
La angajare e posibil, nu zic. Nu am incercat niciodata sa ma angajez in Franta.
E posibil doar ca turist sa nu ma lovesc de problemele celor care chiar stau acolo.

#46
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

 Andreysc7, on 15 februarie 2019 - 11:41, said:

daca vi cu masina din Romania , o sa fie nevoie sa o inscri acolo . Asta se aplica in orice tara in care ai de gand sa lucrezi. Daca ai domiciliu acolo trebuie sa o inscri. Si daca e sa dai peste politai care vor sa aplice legea, va fi nevoie sa iti faci si permis pentru Franta pentru simplul motiv ca nu se pot lua puncte de pe permisul romanesc. Nu platesti nimic, ci faci o cerere , sau ceva de genu. Stiu ca taica-miu a fost nevoit sa il schimbe. A primit cateva avertismente pentru asta
Chiar daca masina nu este pe numele meu si proprietarul are domiciliul si lucreaza in RO?
Crezi ca ar fi cel mai ok sa o trec pe numele meu si sa o inscriu acolo? Asta inseamna numere de franta + ITP and stuff facut in franta etc?

#47
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
da :) chiar daca nu e pe numele tau . Cel mai ok e sa faci contract vanzare/cumparare...
ITP = CT (controle technique)

Nu stiu exact cum e cu masinile inscrie din alta tara in franta. Vezi daca merita, daca nu , iti poti lua una de acolo, numa sa nu iei de la turci sau arabi

#48
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 wreckdd, on 15 februarie 2019 - 14:21, said:

Chiar daca masina nu este pe numele meu si proprietarul are domiciliul si lucreaza in RO?
Crezi ca ar fi cel mai ok sa o trec pe numele meu si sa o inscriu acolo? Asta inseamna numere de franta + ITP and stuff facut in franta etc?
din cate stiu eu da, daca ai resedinta in franta trebuie sa-ti iei numere franceze. dar aici nu e ca in .ro sa te duci sa faci cozi, faci totul pe net.

 Andreysc7, on 15 februarie 2019 - 14:34, said:

da Posted Image chiar daca nu e pe numele tau . Cel mai ok e sa faci contract vanzare/cumparare...
ITP = CT (controle technique)

Nu stiu exact cum e cu masinile inscrie din alta tara in franta. Vezi daca merita, daca nu , iti poti lua una de acolo, numa sa nu iei de la turci sau arabi
Vezi ca rasismul functioneaza-n ambele sensuri :D

#49
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

 EMotanuIO, on 15 februarie 2019 - 13:19, said:

si tu? ei ce fac fata de tine? s-au laudat ei fata de tine cat castiga? avand in vedere ce tabu e salariu-n franta, m-as cam mira.


Eu la jumate, ca-s roman in Romania. Nu s-a laudat nimeni, francejii nu-s chiar asa tarani, stiu de sus Posted Image

Edited by laffin, 15 February 2019 - 14:46.


#50
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 laffin, on 15 februarie 2019 - 14:45, said:

Eu la jumate, ca-s roman in Romania. Nu s-a laudat nimeni, francejii nu-s chiar asa tarani, stiu de sus Posted Image
Ah, atunci inseamna ca le tii contabilitatea :D

#51
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

 EMotanuIO, on 15 februarie 2019 - 14:48, said:

Ah, atunci inseamna ca le tii contabilitatea Posted Image

Imi place sa mai arunc un ochi prin curtea vecinului. sunt roman, ce dreacu.

Edited by laffin, 15 February 2019 - 15:31.


#52
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 laffin, on 15 februarie 2019 - 15:26, said:

Imi place sa mai arunc un ochi prin curtea vecinului. sunt roman, ce dreacu.
nu e frumos adminule :D (dar e sanatos :)

#53
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008

 wreckdd, on 15 februarie 2019 - 10:48, said:

Salut,

Am primit o oferta de munca in Franta, in Antibes (langa Cannes). 2800E net/luna, adica 42 275E brut pe an.

Baiatul de la recrutare mi-a spus ca chiria e undeva in jur de 600E pentru o garsoniera. Intr-adevar 500-700 am vazut pe net.

Glassdoor zice ca salariu mediu pentru software dev in Nice (nu am gasit Antibes) este de 40kE brut pe an, adica un pic sub cat as primi eu. Media pe franta este 42kE brut (again, according to Glassdoor), deci aparent nu as fi under-paid.

Aici in Cluj iau 1100E net pe luna net, care va creste cu 100-200E pentru ca vreau sa trec la PFA, de asemenea in tara nu platesc chirie, imi permit inca 1-2 ani sa stau cu parintii (am 22 ani).

Planul meu pentru viitorul apropiat-mediu este sa strang cat mai multi bani si sa aplic pentru emigrare in AUS/Canada (daca nu castig intre timp la loteria vizelor pentru USA) si nu stiu care din scenariile astea 2 ar fi cele mai ok pentru scopul meu.

Mi s-ar parea mai ok sa intreb aici unde pot primi pareri subiective despre oameni, nivel de trai, ce inseamna banii aia acolo etc etc decat sa citesc cat costa 1 ou aici vs acolo si care este salariul mediu.

Voi ce credeti, merita? Sunt interesat daca dupa un an sa zicem, as ramane acolo cu mai multi bani in mana decat aici (avand in vedere scopul meu pe viitor spus mai sus).

Mersi

Mi se pare un salariu prea mic parerea mea, prea mult efort ca sa ce ? sa te lauzi ca lucrezi in Franta ? Experienta o poti face si acasa fara probleme, mai ales ca locuiesti in Cluj unde ai optiuni.

De ce vrei sa mergi un SUA/Canada ? Te-ai interesat de tot ceea ce tine de aceste tari ?

Uite iti dau eu un exemplu, SUA - NY.

O chirie decenta intr-o zona buna sub 2000$ pe luna nu gasesti, doar daca stai cu roommate.
Daca nu te intereseaza ca stai prin metrou 1-2h, ca nu ai toate conditiile decente in apartamentul unde stai, atunci gasesti pe la 1200$-1500$(probabil :)) ).
Dar intrebarea este: Te duci in SUA sa stai in conditii mizere/toata ziua prin metrouri/sa iti fie frica sa mergi pe strada noaptea in zona unde stai ? Pentru ce ?

Iti fac un calcul rapid, la un salariu de 80.000$ pe an cred ca ramai cu 4500$ net in mana lunar.

De aici scazi chirie + utilitati si toate cele, transport si ramai cu 2000$, bani pe care ii folosesti sa mananci, sa te imbraci, s.a.m.d

Pai 2000$ ii faci si in Romania LEJER ca programator.

Dar aici pierzi, familie, prieteni, tot ceea ce te facea bucuros acasa, daca esti un suflet singur/n-ai viata in ro, atunci poti merge sclav la altii :D, e same shit.

Bine, exemplul e pe 80K, ca poate primesti 100+, dar si asa. 100K, raman 3000K pe luna, automat o sa cheltuiesti mai mult ca na, ai mai multi bani, si tot asa :)

Avantaja/Dezavantaje.

#54
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Kiddosu, on 15 februarie 2019 - 16:52, said:

Mi se pare un salariu prea mic parerea mea, prea mult efort ca sa ce ? sa te lauzi ca lucrezi in Franta ? Experienta o poti face si acasa fara probleme, mai ales ca locuiesti in Cluj unde ai optiuni.

De ce vrei sa mergi un SUA/Canada ? Te-ai interesat de tot ceea ce tine de aceste tari ?

Uite iti dau eu un exemplu, SUA - NY.

O chirie decenta intr-o zona buna sub 2000$ pe luna nu gasesti, doar daca stai cu roommate.
Daca nu te intereseaza ca stai prin metrou 1-2h, ca nu ai toate conditiile decente in apartamentul unde stai, atunci gasesti pe la 1200$-1500$(probabil Posted Image) ).
Dar intrebarea este: Te duci in SUA sa stai in conditii mizere/toata ziua prin metrouri/sa iti fie frica sa mergi pe strada noaptea in zona unde stai ? Pentru ce ?

Iti fac un calcul rapid, la un salariu de 80.000$ pe an cred ca ramai cu 4500$ net in mana lunar.

De aici scazi chirie + utilitati si toate cele, transport si ramai cu 2000$, bani pe care ii folosesti sa mananci, sa te imbraci, s.a.m.d

Pai 2000$ ii faci si in Romania LEJER ca programator.

Dar aici pierzi, familie, prieteni, tot ceea ce te facea bucuros acasa, daca esti un suflet singur/n-ai viata in ro, atunci poti merge sclav la altii Posted Image, e same shit.

Bine, exemplul e pe 80K, ca poate primesti 100+, dar si asa. 100K, raman 3000K pe luna, automat o sa cheltuiesti mai mult ca na, ai mai multi bani, si tot asa Posted Image

Avantaja/Dezavantaje.
ii faci pentru ca nu platesti impozite in .ro ca aitist? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate