Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

imparatia lui Dumnezeu

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
203 replies to this topic

#163
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 14 februarie 2019 - 18:20, said:

Oare? Daca Dumnezeu iti recomanda ceva dar iti da mana libera ( liberul arbitru ) sa actionezi chiar si contra recomandarilor Lui iar rezultatele sint rele inseamna ca El a creat raul?

Daca Dumnezeu nu ar fi creat viermi care sa consume kkatul, acum lumea intreaga ar puti! Deci, cine spune ca iazul de foc si pucioasa este rau?! Dumneata? Documenteaza sau documenteaza-te si taci!

#164
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIcecreamAlex, on 14 februarie 2019 - 14:21, said:

Fiecare il percepe pe Dumnezeu cum poate, dar El e unic.

Si eu sunt unic dar sunt perceput gresit de moderatori, :lol:
Deci sunt un fel de dumnezeu?
Ca-cainele meu asa ma vede

#165
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTsunnnami, on 14 februarie 2019 - 20:12, said:


Si eu sunt unic dar sunt perceput gresit de moderatori, Posted Image
Deci sunt un fel de dumnezeu?
Ca-cainele meu asa ma vede

Am inteles ca esti dumnezeul cainelui tau. Felicitari!

#166
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttehnics, on 14 februarie 2019 - 09:40, said:

Bai nene, eu am impresia ca voi habar nu aveti prin cate etape a trecut Biblia....desi va place sa citati din ea.
Textele au fost mult modificate de-a lungul anilor pentru ca Biserica de-a lungul timpului sa castige putere si avutii si sa puna prostimea sub jug prin textele ei. Inchizitia va spune ceva ??? Cruciadele va spune ceva ??? Exact...ele tot in "numele Domnului" s-au intamplat dar cu varsari mari de sange. Oare Dumnezeu si-a dorit asta ???? Si culmea, Cavalerii Teutoni care au condus cruciadele acum sunt pusi la mare rand in istorie, Biserica inca ii cinsteste, au lacase de cult. Etc.
Mai cititi si un pic despre istoria religiilor, nu doar despre Biblie....
Am citit eu despre istoria religiilor. Și cam știu prin câte etape a trecut Biblia. Prin una singură. Aceea de desăvârșire a canonului biblic. Însă, ce să vezi, textele nu au fost modificate decât doar pe alocuri, astfel încât noi, astăzi, prin interpolare, putem să ne dăm seama că aproximativ 99% și-au păstrat acuratețea, iar modificările aduse nu au schimbat cu nimic sensul acesteia.
Nu am înțeles ce legătură au Cruciadele și Inchiziția cu canonul biblic, absolut deloc. Mă gândesc că le-ai pus așa, la număr, ca să îți alini oful.

View Posttehnics, on 14 februarie 2019 - 09:40, said:

Culmea e ca Biserica o face si acum cu mare clasa ghici cum ? Tot prin texte din Biblie. Nu contest ideologia crestinismului dar sa ajungi la un nivel de doctrina e cam prea de tot....
Da' dumneata cum crezi că ar trebui să fie religia? Niște idei alandala sau sistematizată, prin niște idei de bază, principii, numite dogme? Dacă vrei o teologie alandala, sunt destule culte eretice care ți-o pot oferi. Însă, în cadrul Bisericii, nu ai să găsești idei contradictorii sau în opoziție, ci idei concise, exprimate clar cu ajutorul logicii.

Edited by mario_bril, 14 February 2019 - 21:00.


#167
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Posttehnics, on 14 februarie 2019 - 15:31, said:

Tu ii dai lui Dumnezeu (cel care este mentionat in religia cresitina) denumiri asemanatoare cu Allah, Buddah etc.
Nu prietenash. Hai sa ramananem in crestinism cu Dumnezeu, cu Allah in islamism si cu Buddah in budism. Mi se pare mai corect asa. Nu crezi  ? "Dumnezeul lor" are o denumire diferita decat Dumnezeu din crestinism...hai sa nu facem ciorba.
Si atunci de unde naiba tampenia care ai spus-o mai devreme ca toate religiile au la baza Biblia ???
Nu eu. Religiile respective il numesc asa pe Dumnezeu al lor. Ok. Ramanem in crestinism cu Dumnezeu. Daca stai sa analizezi bine problema, o sa-ti dai seama ca Dumnezeu = Allah = Buddah = Dumnezeu. E corect? Denumirile difera dar cum am spus mai devreme: Dumnezeu E unic. Nu am facut nici o ciorba. Toate religiile sunt inspirate din Biblie. Daca nu exista credinta in Dumnezeu si in Biblie, nu ar mai fi existat/rezistat nici un popor. Esti constient macar de acest lucru???

Edited by IcecreamAlex, 14 February 2019 - 21:14.


#168
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttehnics, on 14 februarie 2019 - 09:40, said:

Hai ca o intrebare de baraj: de ce in biblie nu a fost inclusa ei evanghelia lui Iuda ?? Pentru ca da, si Iuda a avut evanghelia lui. Nu ma credeti, ia mai cautati un pic. Hai, un mic hint
Din același motiv din care nu au fost incluse sute de alte scrieri: evanghelii apocrife, epistole și altele. Pentru alcătuirea canonului biblic s-au avut în vedere niște criterii clare, simple și logice, care să deosebească unele scrieri de altele. Ei bine, evanghelia după Iuda nu întrunea summumul de criterii necesare. Respectiv nu este nici autoritativă și nici autentică.
Mulțumit?

#169
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDorel666, on 14 februarie 2019 - 20:09, said:

Daca Dumnezeu nu ar fi creat viermi care sa consume kkatul, acum lumea intreaga ar puti! Deci, cine spune ca iazul de foc si pucioasa este rau?! Dumneata? Documenteaza sau documenteaza-te si taci!
Deci: Vizualizare mesaj arsmundis, pe 14 februarie 2019 - 11:29, a scris:
E clar ca un Dumnezeu care le cere oamenilor sa isi intoarca si celalalt obraz sau sa dea si camasa daca li se cere haina nu poate fi la originea varsarilor de sange numite cruciade
.
Dorel a raspuns:
Nu stiu daca poate sau nu, dar ”Iazul de foc” tot de Dumnezeu a fost creat.
Spre deosebire de viermii care fac treaba buna ajutand lumea sa nu puta vorba ta, ”lacul de foc” iar vorba ta, - te referi la iad?- are ce rol? Si daca e atat de bun poate iti doresti si tu sa ajungi acolo sa faci lumea un loc ceva mai bun, nu?
Probabil ca esti obosit ca e seara si rationezi chiar mai prost decat de obicei.

Edited by arsmundis, 14 February 2019 - 21:27.


#170
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 14 februarie 2019 - 21:26, said:

Deci: Vizualizare mesaj arsmundis, pe 14 februarie 2019 - 11:29, a scris:
E clar ca un Dumnezeu care le cere oamenilor sa isi intoarca si celalalt obraz sau sa dea si camasa daca li se cere haina nu poate fi la originea varsarilor de sange numite cruciade
.
Dorel a raspuns:
Nu stiu daca poate sau nu, dar ”Iazul de foc” tot de Dumnezeu a fost creat.
Spre deosebire de viermii care fac treaba buna ajutand lumea sa nu puta vorba ta, ”lacul de foc” iar vorba ta, - te referi la iad?- are ce rol? Si daca e atat de bun poate iti doresti si tu sa ajungi acolo sa faci lumea un loc ceva mai bun, nu?
Probabil ca esti obosit ca e seara si rationezi chiar mai prost decat de obicei.

Focul si pucioasa sunt folosite, din cele  mai vechi timpuri, pentru curatarea mizeriei de pe vase. Sau n-ai citit ca oamenii sunt vase si vasele se pot curata atat cu foc, cat si cu pucioasa? Si, da, imi doresc sa ajung in acest iaz, ca sa-i pot ajuta pe nefericitii de acolo sa se curete mai bine si mai repede.

#171
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlegit10, on 13 februarie 2019 - 12:46, said:

ce este schizofrenia ?
https://en.wikipedia...i/Schizophrenia

View PostIcecreamAlex, on 13 februarie 2019 - 12:47, said:

Schizofrenia nu exista. Daca stai sa studiezi mai bine aceasta boala, o sa-ti dai seama ca e o teorie falsa.
"Other symptoms include false beliefs, unclear or confused thinking, hearing voices that do not exist, reduced social engagement and emotional expression and lack of motivation"
Cognitive dysfunction - Deficits in cognitive abilities are widely recognized as a core feature of schizophrenia.

View PostIcecreamAlex, on 14 februarie 2019 - 21:06, said:

Toate religiile sunt inspirate din Biblie.
Iar biblia din ? Posted Image

Edited by andreic, 14 February 2019 - 22:10.


#172
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostDorel666, on 14 februarie 2019 - 21:34, said:

Focul si pucioasa sunt folosite, din cele  mai vechi timpuri, pentru curatarea mizeriei de pe vase. Sau n-ai citit ca oamenii sunt vase si vasele se pot curata atat cu foc, cat si cu pucioasa? Si, da, imi doresc sa ajung in acest iaz, ca sa-i pot ajuta pe nefericitii de acolo sa se curete mai bine si mai repede.
Focul in sine nu se foloseste si nu s-a folosit pentru curatarea vaselor ci se folosea apa fierbinte ceea ce nu e acelasi lucru. Pucioasa sau sulful la fel, nu se foloseau la curatat ci ca medicament, dezinfectant sau înalbitor. Ca sa-i ajuti pe ceilalti sint metode mai bune ca de exemplu sa devii o fiinta cu adevarat spirituala ceea ce nu ar duce nicidecum la o baie dezinfectanta in sulf topit. Daca tu doresti si Doamne fereste vei ajunge acolo o sa ai preocupari mai importante cum ar fi sa te rogi sa te cureti mai bine si mai repede si sa scapi de acolo.

Edited by arsmundis, 14 February 2019 - 22:14.


#173
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postandreic, on 14 februarie 2019 - 22:10, said:

https://en.wikipedia...i/Schizophrenia


"Other symptoms include false beliefs, unclear or confused thinking, hearing voices that do not exist, reduced social engagement and emotional expression and lack of motivation"
Cognitive dysfunction - Deficits in cognitive abilities are widely recognized as a core feature of schizophrenia.


Iar biblia din ? Posted Image

In conditiile in care Moise a urcat pe munte si vorbea fata in fata cu Domnul, apoi s-a intors cu cele 10 porunci scrise pe o piatra, de cine este inspirat?

Jumatate din biblie este despre poporul Israel si cum Dumnezu i-a ajutat, cealalta este despre Isus Hristor iar pana la Pavel tot evreilor este adresat.
Scrierile bibliei sunt foarte vechi iar ea a fost tradusa simultan din diverse surse, nu a putut vreun conciliu autoritate sa o modifice, nu ca nu s-ar fi vrut.
Oricum faptul ca pana dupa 1900 multa lume era analfabeta, nici nu a fost nevoie, cum nu puteai sa citesti nu aveai acces, credeai ce spune popa.

Din curiozitate mi-am intrebat bunicii, fiind in partea de est primele biblii au fost in kirilika, nicidecum in romana, bibliile erau foarte rare si sursele diferite, nu s-a puttut pune un monopol, din fericire.
Traducerile cele mai ok sunt din ebraica direct pentru ca evreii le-au scris nimeni altcineva oricat o sa cautati in lumea larga tot la evrei si Ierusalim o sa ajungeti.

#174
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
Continuati. Eu am ajuns la concluzia ca nu are sens sa mai raspund. Prefer sa privesc de pe tusa. Mi-am dat seama ca multi aberati fara sa stiti. Ok, dati-i drumul....

Edited by tehnics, 14 February 2019 - 23:33.


#175
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Postandreic, on 14 februarie 2019 - 22:10, said:

https://en.wikipedia...i/Schizophrenia

"Other symptoms include false beliefs, unclear or confused thinking, hearing voices that do not exist, reduced social engagement and emotional expression and lack of motivation"
Cognitive dysfunction - Deficits in cognitive abilities are widely recognized as a core feature of schizophrenia.
Schizofrenia nu exista. Aceasta boala are la baza o teorie falsa. Schizofrenia nu exista. Nimeni nu poate demonsta ca schizofrenia nu are la baza o teorie falsa. Schizofrenia nu exista. Si chiar daca ar exista, mergi la cel care presupune ca are aceasta boala falsa si spune-i urmatoarele:
1. Gaseste-ti o ocupatie!
2. Fa sport!
3. Asculta muzica!
4. Nu bea alcohool! Nu fuma! Nu bea cola! Nu bea cafea dupa ora 13! Nu bea energizante!
5. Nu te uita la filme de groaza si alte porcarii!
6. Nu vorbi in gand cu tine si totul va fi bine!
7. Nu lua pastile, ai incredere in tine si totul va fi bine!

SCHIZOFRENIA NU EXISTA! EA ARE LA BAZA O TEORIE FALSA. INTR-O ZI O SA SE DEMONSTREZE CA ACEASTA BOALA NU EXISTA...TIME...

View Postandreic, on 14 februarie 2019 - 22:10, said:

Iar biblia din ? Posted Image
Biblia e inspirata din cuvantul lui Dumnezeu, din faptele si din minunile lui Dumnezeu.

Edited by IcecreamAlex, 15 February 2019 - 00:42.


#176
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
De retinut...

Cele mai vechi scrieri din biblie dateaza din 587-586 î.Hr. și sunt scrise în paleo-ebraică, nici nu exista notiunea de biserica catolica, ortodoxa etc multi scrieti ca sa va indreptatiti propriile teorii.

Izvoarele bibliei vin de la evrei si coincid, vrei sa te convingi invata ebraica si astfel sari peste toate traducerile diferitelor biserici, mda religii cum le tot denumiti.

Edited by iulian_1976, 15 February 2019 - 00:44.


#177
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Postiulian_1976, on 14 februarie 2019 - 22:46, said:

In conditiile in care Moise a urcat pe munte si vorbea fata in fata cu Domnul, apoi s-a intors cu cele 10 porunci scrise pe o piatra, de cine este inspirat?
Vorbea fata in fata cu Dumnezeu si era inspirat de Dumnezeu. Cu alte cuvinte: Moise il avea pe Dumnezeu si in fata lui dar si in el. E clar? Mi se pare logic ca orice sfant sa il aiba pe Dumnezeu in el.

Edited by IcecreamAlex, 15 February 2019 - 00:38.


#178
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ca sa scapi de "schizofrenie" trebuie sa respecti legea mai mult ca oricine, pentru ca schizofrenia este o tortura psihica, satan si-a facut locas in mintea ta si nu il poti invinge decat prin respectarea legii la sange

#179
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View Postlegit10, on 15 februarie 2019 - 05:34, said:

ca sa scapi de "schizofrenie" trebuie sa respecti legea mai mult ca oricine, pentru ca schizofrenia este o tortura psihica, satan si-a facut locas in mintea ta si nu il poti invinge decat prin respectarea legii la sange
in cazul asta imi pare rau pentru tine... Posted Image

View PostIcecreamAlex, on 15 februarie 2019 - 00:16, said:

Schizofrenia nu exista........... Schizofrenia nu exista......... Schizofrenia nu exista. .

...
SCHIZOFRENIA NU EXISTA! .....
...
si pentru tine imi pare rau. Posted Image . Doctorul ce zice ?

#180
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postiulian_1976, on 15 februarie 2019 - 00:29, said:

De retinut...

Cele mai vechi scrieri din biblie dateaza din 587-586 î.Hr. și sunt scrise în paleo-ebraică, nici nu exista notiunea de biserica catolica, ortodoxa etc multi scrieti ca sa va indreptatiti propriile teorii.

Izvoarele bibliei vin de la evrei si coincid, vrei sa te convingi invata ebraica si astfel sari peste toate traducerile diferitelor biserici, mda religii cum le tot denumiti.
Dumneata ai impresia că ne spui vreo noutate? Știm cum și de către cine a fost scris Vechiul Testament. Știm și cum s-a păstrat și mai știm că de abia cu venirea lui Hristos a apărut Biserica. Instituțiile religioase numite Biserica Catolică și Ortodoxă au apărut de abia prin 1054, odată cu Marea Schismă. Cât privește traducerile Vechiului Testament, acestea sunt conforme cu cel mai vechi manuscris, de fapt o traducere a 70 de rabini evrei în greacă, numită Septuaginta.
Nimic magic și nimic nou. Nu există teoria conspirației așa cum le place unora să creadă citindu- pe Dan Brown, autor care, încă de la început declară că romanele sale sunt pură ficțiune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate