Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

imparatia lui Dumnezeu

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
203 replies to this topic

#199
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Posttehnics, on 15 februarie 2019 - 19:54, said:

Corect. Ai dreptate, am generalizat cam drastic. Cealalta parte din ciobani au stat acasa si nu s-au dus la vot. E bine asa ? Sau cumva erau la biserica rugandu-se sa fie pace, sanatate si prosperitate...acum poate le-au gasit.
Ciobanii care au fost mintiti multi ani la rand, nu stiu daca i-au mai votat pe cei cei din ciuma rosie, la ultimele alegeri. Totul are o limita si pentru ei. Poate mai exista si ciobani mai nesanatosi si carora li s-a promis marea cu sarea dar numai in pielea lor sa nu fie cineva acum.

Edited by IcecreamAlex, 15 February 2019 - 21:19.


#200
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIcecreamAlex, on 15 februarie 2019 - 21:00, said:

Ciobanii care au fost mintiti multi ani la rand, nu stiu daca i-au mai votat pe cei cei din ciuma rosie, la ultimele alegeri. Totul are o limita si pentru ei. Poate mai exista si ciobani mai nesanatosi si carora li s-a promis marea cu sarea dar numai in pielea lor sa nu fie cineva acum.
Colegu, ce am vrut eu sa evidenties este ca daca nu esti inteligent ai sa mananci mamaliga cu branza toata viata...
Si crede-ma ca cunosc personal persoane care si acum vor tota cudoua maini acelasi PSD. Sunt unii oameni pentru care prostia nu are limite...iar 2 mici si o bere cu o saptamana inainte de alegeri e mai sfant decat creierul...
Se vede ca nu prea ai experienta in a intelege oamenii...

#201
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postarsmundis, on 14 februarie 2019 - 22:13, said:

Focul in sine nu se foloseste si nu s-a folosit pentru curatarea vaselor ci se folosea apa fierbinte ceea ce nu e acelasi lucru. Pucioasa sau sulful la fel, nu se foloseau la curatat ci ca medicament, dezinfectant sau înalbitor. Ca sa-i ajuti pe ceilalti sint metode mai bune ca de exemplu sa devii o fiinta cu adevarat spirituala ceea ce nu ar duce nicidecum la o baie dezinfectanta in sulf topit. Daca tu doresti si Doamne fereste vei ajunge acolo o sa ai preocupari mai importante cum ar fi sa te rogi sa te cureti mai bine si mai repede si sa scapi de acolo.

Ideea este ca Dumnezeu nu arde oameni in foc, ci ”focul si pucioasa” sunt o metafora pentru un  proces de curatire, dupa cum perioada de sclavie a evreilor, din Egipt, a fost numita ”cuptorul de foc al Egiptului”.

#202
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Posttehnics, on 15 februarie 2019 - 21:52, said:

Colegu, ce am vrut eu sa evidenties este ca daca nu esti inteligent ai sa mananci mamaliga cu branza toata viata...
Si crede-ma ca cunosc personal persoane care si acum vor tota cudoua maini acelasi PSD. Sunt unii oameni pentru care prostia nu are limite...iar 2 mici si o bere cu o saptamana inainte de alegeri e mai sfant decat creierul...
Se vede ca nu prea ai experienta in a intelege oamenii...
Chiar daca ciuma rosie fura voturi cu doua maini, tot nu vor castiga alegerile. Vom trai si vom vedea scorul alegerilor. NU AU NICIO SANSA.

View PostDorel666, on 15 februarie 2019 - 22:36, said:

Ideea este ca Dumnezeu nu arde oameni in foc, ci ”focul si pucioasa” sunt o metafora pentru un  proces de curatire, dupa cum perioada de sclavie a evreilor, din Egipt, a fost numita ”cuptorul de foc al Egiptului”.
Dumnezeu nu arde oameni. Oamenii isi fac rau singuri fara sa-si dea seama. Nu vrei sa stii cat insista Dumnezeu pentru ca omul sa nu-si faca rau, dar omul continua sa se raneasca.

Edited by IcecreamAlex, 15 February 2019 - 22:51.


#203
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIcecreamAlex, on 15 februarie 2019 - 22:48, said:

Chiar daca ciuma rosie fura voturi cu doua maini, tot nu vor castiga alegerile. Vom trai si vom vedea scorul alegerilor. NU AU NICIO SANSA.

Lasa ca am vazut eu in 11 Decembrie 2016....
Stalin avea o vorba: Nu conteaza cine voteaza, important e cine numara voturile.

#204
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostIcecreamAlex, on 13 februarie 2019 - 22:21, said:

Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu, a fost scrisa cu ajutorul Lui Dumnezeu, de oamenii lui Dumnezeu(sfintii). Poruncile primite de Moise au fost de la Dumnezeu. Sfintii s-au sacrificat ca sa duca mai departe cuvantul lui Dumnezeu. Cu alte cuvinte cred ca putem spune ca Biblia a fost scrisa de Dumnezeu prin puterea Sa.

Colecția de manuscrise numită Biblia, este o narațiune specială a istoriei, narațiune care se situează pe mai multe nivele de înțelegere. Ea se deosebește de alte mituri ale istoriei, prin complexitatea infinită a informațiilor din ea, prin frumusețea mesajului transmis, etc.
Dacă în cazul oricărei lucrări scrise, se poate vedea stilul autorului, este interesant că deși colecția de manuscrise sacre a fost scrisă pe o perioadă de vreo 1600 de ani, având cam 40 de autori diferiți, de la păstori la regi, se poate vedea clar că în spatele acestor lucrări scrise, "se ascunde" un autor necunoscut, care păstrează același stil, foarte interesant și imposibil de falsificat. Dacă autorii manuscriselor nu erau inspirați, atunci se putea vedea clar diferențele de stil între cei 40 de secretari divini, ceea ce nu-i cazul!
Modul cum începe: "La început Dumnezeu a creat cerurile și pământul..." este unic și inconfundabil... nu există altă lucrare care să înceapă în modul ăsta și să transmită ceea ce transmite ea!

Biblia este și pentru atei, lor le întărește ideea că ea este doar o simplă colecție de cărți care a aparținut unor sălbatici, mă refer la un nivel profan de înțelegere, însă Creatorul nu ne judecă după credință sau după fapte, ci după intenția inimii și oricum nu putem vorbi despre o condamnare veșnică a omului în condițiile în care el s-a născut în această lume imorală și decăzută, injustă și violentă!

Cel mai probabil, această perioadă este unică în istoria universului nostru, perioadă pe care Creatorul a permis-o din rațiuni care ne depășesc, însă totul este spre binele nostru, al ființelor raționale, care trebuie să ne transformăm în ființe rațional-morale, automotivate moral! Ăsta este scopul acestei perioade a învățării binelui și răului, pe urmă putem mânca din pomul vieții și să cunoaștem nemurirea!

Edited by heart_of_ice, 16 February 2019 - 14:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate