Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat pentru boxe/sistem (1.000) lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#37
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postbaribalu, on 12 februarie 2019 - 12:33, said:

De la 1.1 pana la 20 mai avem Posted Image, dar merita ascultate si alea, stai ca mai am de facut un sistem in living, de data asta nu ma grabesc, ma apuc de strans pentru ceva de top, nu stiu daca ajung la Dynaudio Countur 20 sau raman tot pe Triangle, dar in 2 ani sigur fac ceva bun

View PostTaTa_RzV, on 12 februarie 2019 - 12:35, said:

De ce ar da cineva 600 de euro la mana a doua Posted Image doamne fereste.
Iti recomand si tie sa mergi la o auditie, dar nu de Bose, asa o sa vezi ce inseamna un sistem HiFi cu adevarat, nu o sa ai un sunet plin, adica o tocanita de instrumente si voci, o sa simti doar prezenta artistului in camera respectiva, asta inseamna sisteme de tot, sa recreeze scena unde s-a cantat, sa simti totu la locu lui, asa am simtit eu cu Dynaudio, parca imi venea sa ma invart in juru voci, era acolo in mijlocu camerei si atat.

Nu te gandi ca v-a recrea scena Innei sau a lui Salam, vorbim de muzica aici.

Edited by FloriN_83, 12 February 2019 - 12:46.


#38
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View PostTaTa_RzV, on 12 februarie 2019 - 12:27, said:

Eu sunt adeptul boxelor active de podea, care da un sunet plin. Boxisoarele alea mici pe care le tot scoate-ti in fata, iti ofera intradevar un sunet curat, dar nu cred ca merita 4000+de lei doar pt atat. Sa fim seriosi. Am avut boxe bose primite cadou de la fini(nu dau eu atatia bani pe boxe) si sa fim seriosi, cand am vazut cat au costat au reusit doar sa ma enerveze Posted Image sub nici o forma nu merita vreun sistem mai mult de 1000 de lei.

boxe active de podea.

Astea e bune ?
https://www.aoy.ro/b...ign=direct_link

#39
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca lui ii plac boxele de scena amplificate cum suna, e foarte bine, dar sa nu incerce sa ne convinga ca se aud mai fidel decat niste boxe concepute pentru asa ceva.. cele de scena fac zgomot si atat, am putut face comparatie direct intre 2 boxe amplificate si 2 Unitra de 140 W in aceiasi sala.. Unitrele se auzeau cu mult mai bine decat cele 2  boxe amplificate pe 2 cai, erau ceva Behringer parca... Sursa de muzica fiind Flac din placa externa de sunet pe USB Native Instruments.

Edited by baribalu, 12 February 2019 - 12:56.


#40
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Vorbim de 2 specii diferite, boxe pentru concerte si boxe pentru auditie.
Cele pentru concerte sunt facute sa sune "tare", partea de "bine" e pe locul doi, la auditie e invers.

#41
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

View Postdanyel61, on 12 februarie 2019 - 12:53, said:

prea ieftin pt mine :D

#42
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca vrei boxe mici , automat ai nevoie si de soubwofer. Trebuie sa gasesti un compromis  intre volum si calitate liniaritate in banda de frecvente

Edited by ciine, 12 February 2019 - 13:10.


#43
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Mai exista si aceste variante:
https://www.emag.ro/...d/pd/DPV6XBBBM/
https://www.emag.ro/...r/pd/DXT3QBBBM/

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Exista. Scumpe si tot cu bubuiala. Alea de la emag.

#45
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Ai spus că ”ceva lipsea”, cam ce ?
În patru ore, boxele retunate nici nu s-au încălzit, nici vorbă de rodaj.
La 1000 de lei nu ai cum să găsești ceva bun pentru așteptările pe care le ai, poate SH, dar acolo e mai rău ca la 6 din 49...
Uită-te pe AVStore la categoria ”resigilate”, poate găsești ceva, dar cred că totuși trebuie să mai aduni niște bani...

#46
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce sens are sa hraniti troll-ul? Treceti peste cu eleganta.

Pentru initiator - ca sa intelegi ce e cu hi-fi-ul asta ar trebui sa faci niste vizite prin showroomuri si vei intelege destul de repede. Spune-le oamenilor ca esti incepator si poate iti vor explica niste lucruri legate de soundstage, dinamica, etc. Adica vei intelege daca asa ceva doresti si atunci fie maresti bugetul, fie incepi cu audioengine-ul ala saaaaaau iti vei da seama ca nu e pentru tine si ai rezolvat problema.

Din punctul meu de vedere e gresit sa vrei mult de la boxe mici, legile fizicii nu pot fi incalcate si exista o limita la ce pot face boxele mici. (bine, mic asta e relativ)

Edited by Bylly00, 12 February 2019 - 14:31.


#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Probabil le vrea pt pus pe birou.

#48
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
http://www.be-loud.r...-MR4-HiFi-Pack/

Așa ceva este Hi-fi? Este ok? Am mărit bugetul...

#49
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
E cam slăbuț amplificatorul pentru boxele alea, era bun măcar un C326bee. Combinația e clasică și e mult peste ce ai avut, cred că se poate considera HIFI cu puțină indulgență, oricum încearcă să asculți înainte de a cumpăra.

#50
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Posteddy_teer, on 12 februarie 2019 - 14:26, said:

Ai spus că ”ceva lipsea”, cam ce ?
În patru ore, boxele retunate nici nu s-au încălzit, nici vorbă de rodaj.
La 1000 de lei nu ai cum să găsești ceva bun pentru așteptările pe care le ai, poate SH, dar acolo e mai rău ca la 6 din 49...
Uită-te pe AVStore la categoria ”resigilate”, poate găsești ceva, dar cred că totuși trebuie să mai aduni niște bani...

Am luat din targul de vechituri 2 boxe Revox semnate de Wili Studer  la un pret modic de 300 ron, lucruri adevarate facute de profesionisti in sunet . Membranele de cauciug ale difuzoarelor  originale  zici ca sunt scoase din tipla  acum si au vechime de 40 ani  iar sunetul e impecabil de la opera la jazz sau rook , scuteste-ma  cu avstore Posted Image

#51
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostYOUR_GOD, on 12 februarie 2019 - 10:08, said:

De cand este emag magazin de muzica?!
Exact. :lol:

Hei, unii chiar vor să ia numai cele mai faimoase mărci - Sony, Bose, Beats, Ultimate Ears, Philips, Skullcandy, bla bla - și dacă se poate la suprapreț (eMag). Asta înseamnă pentru ei "calitate": chestiile cele mai faimoase de la magazinul cel mai faimos, adică mediocrități tehnologice la suprapreț. :D

#52
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Acum gasesti orice pe Emag ,colaboreaza cu majoritatea firmelor, de adaos nu zic nimic, trebuie sa castige si ei ceva, de multe ori dupa ce gasesc un produs ma uit cine il vinde si caut direct la magazinu respectiv(daca exista si online)
https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c

#53
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostFloriN_83, on 12 februarie 2019 - 12:44, said:

De la 1.1 pana la 20 mai avem Posted Image, dar merita ascultate si alea, stai ca mai am de facut un sistem in living, de data asta nu ma grabesc, ma apuc de strans pentru ceva de top, nu stiu daca ajung la Dynaudio Countur 20 sau raman tot pe Triangle, dar in 2 ani sigur fac ceva bun

Poti incerca sa  asculti si Dynaudio active. Se aud exceptional.

#54
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postrkn_alex, on 12 februarie 2019 - 16:48, said:

http://www.be-loud.r...-MR4-HiFi-Pack/

Așa ceva este Hi-fi? Este ok? Am mărit bugetul...
Vezi ca la Stereo Planet sunt niste promotii f. interesante. Unele chiar sunt mega bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate