Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Sfat pentru boxe/sistem (1.000) lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Atunci cel mai bine este sa mergi la niste auditii, nu avem cum sa te ajutam daca tie ti se pare ca acel Genius inca suna bine, doar ca are multe cabluri

Incearca Tidal, macar asa incepi cu o sursa buna de muzica, si nu te mai uita la cifrele alea, nu sunt un criteriu asa de "important" pentru tine, v-a trebui sa le asculti inainte

1000ron pentru HiFi este foarte putin

#20
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Mai mult de 1000 de lei nu merita bagat in nici un fel de sistem. Toate se aud aproximativ la fel.

#21
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Uita de specificatii si de materiale, mergi si asculta! Treaba e mai complexa decat crezi, mai ales ca esti novice.

#22
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
Suna bine acum 10 ani, cel puțin eu am fost incantat de el. Acum insa vreau ceva mai mic și faptul că suntem în 2019 mai bun și la un preț mai mare decât 350 lei de acum 10 ani. De asta am zis 1000 lei, insuficienți se pare...
Dar o să mă duc să ascult cu urechile mele niste boxe pentru că observ in cerințele mele o mare necalitate la vremurile de azi in cerințele audio.
Am avut un MAG pe benzi(antic) și îl foloseam ca amplificator la niste boxe, habar nu am cum se chemau acele boxe și erau făcute din hârtie, se auzeau super plăcut, acum observ că sunt sute de mii de produse și dacă habar nu ai cu ce se mănâncă îți prinzi urechile. De asta am zis de acel Edifier că nu avea ceva, adică cele vechi erau peste acest Edifier, clar.
Mulțumesc pentru sfaturi!

#23
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Daca esti dispus la investitii ulterioare, poti incepe cu un Sonos Play 1, ca apoi sa ma adaugi si altele. Am testat 2 bucati legate in stereo, suna incredibil pentru marimea lor. Avantaje mare, nu ai treaba cu firele, trebuie doar o priza de curent, plus conectibilitatea intre ele, diverse moduri de legare, de la stereo la 5.1.  Dezavantaj mare, pretul.

View PostTaTa_RzV, on 12 februarie 2019 - 11:45, said:

Mai mult de 1000 de lei nu merita bagat in nici un fel de sistem. Toate se aud aproximativ la fel.

Imi pare rau sa spun, dar cred ca ai probleme cu urechile. Sau chiar ai avut ghinion ca sa asculti acelasi sistem de mai multe ori.

#24
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
I-ati niste boxe profesionale la 6-7 sute de lei si ai terminat balciu. Eu nu am vazut nici o diferenta intre boxe de 600 lei si altele de 4 mii de lei. Prostii pt cei ce nu au ce face cu banii.

Sa luam ca exemplu niste boxe bose de mii de lei. De ce costa atat nu inteleg, se aud ca si cele de cateva sute de lei.

#25
rkn_alex

rkn_alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
🤣🤣🤣 da bine le spui TaTa_RzV! Am o ureche poate prea ,,sensibila'' și de asta nu găsesc diferente intre lucruri scumpe și cele ieftine că sună la fel.
Deci chiar trebuie să mă duc să ascult la ele sa vad diferente că observ un marketing foarte mare.
Sa fie mici și sa sune bine! Aia contează pentru mine, degeaba iau mari și sunt unele mici de suna mai bine ca cele mari care ocupa spatiu, pai când am văzut cutiile la Edifier și claritatea am zis că nu se poate sa nu fie ceva mai mic și să se audă la fel de bine, sau chiar mai bine, dacă telefonul meu producea bass eu zic că era ceva perfect dar asta este imposibil.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ai o ureche buna ,in niciun caz prea sensibila. Nenea ala de deasupra o da in bara cu boxele "profesionale". Acele boxe se folosesc doar pt sonorizari indoor si outdoor ,nu pentru ascultat muzica acasa. Si ca nu simte diferente intre boxe de 600 si 4000 spune totul despre "calitatile" domnului.

#27
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Deci intre cele 2 modele de mai jos, singura diferenta e pretul si felul cum arata, de auzit se aud la fel ?
https://www.avstore....io-minx-min-12/
vs
https://www.avstore.ro/boxe/kef-muon/

#28
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Uite ca eu ascult f. bine, are tot felul de reglaje, orice muzica si orice film se aud super ok. Am prieteni care au si lucruri scumpe, dar nu vad ceva sa merite banii. Sau nu aud.. :) oi fi eu surd

#29
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View Postedigee, on 12 februarie 2019 - 12:10, said:

Ai o ureche buna ,in niciun caz prea sensibila. Nenea ala de deasupra o da in bara cu boxele "profesionale". Acele boxe se folosesc doar pt sonorizari indoor si outdoor ,nu pentru ascultat muzica acasa. Si ca nu simte diferente intre boxe de 600 si 4000 spune totul despre "calitatile" domnului.

Am uitat sa luam in discutie si tipul de muzica ascultata, e posibil sa sune la fel si pe telefon si pe un sistem de zeci sau sute de mii de euro.

#30
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

View Postdanyel61, on 12 februarie 2019 - 12:17, said:

Deci intre cele 2 modele de mai jos, singura diferenta e pretul si felul cum arata, de auzit se aud la fel ?
https://www.avstore....io-minx-min-12/
vs
https://www.avstore.ro/boxe/kef-muon/
acum sa nu exageram, eu vorbesc de boxe serioase nu anemicele alea din poza.

#31
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Si autobuzu te duce unde poti merge cu merțanu. Fiecare face cum vrea. Sau cum poate.

#32
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View PostTaTa_RzV, on 12 februarie 2019 - 12:20, said:

acum sa nu exageram, eu vorbesc de boxe serioase nu anemicele alea din poza.


Ce inseamna boxe serioase ???

#33
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Eu sunt adeptul boxelor active de podea, care da un sunet plin. Boxisoarele alea mici pe care le tot scoate-ti in fata, iti ofera intradevar un sunet curat, dar nu cred ca merita 4000+de lei doar pt atat. Sa fim seriosi. Am avut boxe bose primite cadou de la fini(nu dau eu atatia bani pe boxe) si sa fim seriosi, cand am vazut cat au costat au reusit doar sa ma enerveze :) sub nici o forma nu merita vreun sistem mai mult de 1000 de lei.

View Postdanyel61, on 12 februarie 2019 - 12:24, said:




Ce inseamna boxe serioase ???
boxe active de podea.

#34
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Bose nu sunt HiFi, sunt ca Iphone-ul, scumpe si atat, cumperi doar firma

#35
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

View PostFloriN_83, on 12 februarie 2019 - 10:30, said:

@baribalu daca Dynaudio Contour 20 ar fi 10000ron Posted Image Posted Image......., din pacate sunt 5000E , si mie mi-a ramas gandu la niste Dynaudio

Initiator, orice recomandare de aici ti se potriveste, inafara de cele de la Emag, au si eu scule bune dar nu cele afisate mai sus, chiar saptamana trecuta vindea cineva pe olx niste Audioengine A5+ impecabile la 1000ron, daca nu-ti convine nimic din cele afisate, atunci mai asteapta si mai strange niste bani, diferentele vor fi sesizabile odata cu ridicarea pretului
Uite aici:
https://www.olx.ro/o...html#a81b698675

#36
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
De ce ar da cineva 600 de euro la mana a doua :) doamne fereste.

Edited by TaTa_RzV, 12 February 2019 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate