Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Monese

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1834 replies to this topic

#1675
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010
am auzit ca Monese e facut de un Estonian
daca intra rusii in Estonnia e garanata monese de UE? sau de UK? garanteaza conturile curente?

#1676
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010
din Monese pot transfera fara comision in Revolut Lei sau Euro in alt Cont Bancar?

( am trimis azi din Revolut niste LEI in Monese, dar daca ma comisioneaza Monese la transfer de LEI inapoi in Revolut pot sa cancelez transferul ? )

Edited by July02, 03 March 2022 - 00:10.


#1677
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Lei poți transfera fara comision.
La euro e comision de 2 sau 2,5% funcție de când ai făcut contul Monese.

#1678
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

View Postwertyck, on 03 martie 2022 - 00:24, said:

Lei poți transfera fara comision.
azi, astazi am facut Contul Monese asta inseamna 2% Comision catre Revolut la transferul de EURO ??
.
1) LEI  pot transfera fara Comision ?? din Monese ??  Deci ai pot retransfera inapoi in Revolut sau direct in ING ?

s

2) EURO se pot transfera doar cu Comision spre Revolut din Monese?

Edited by July02, 03 March 2022 - 00:38.


#1679
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Poți evita comisionul de transfer bancar la Monese, când trimiti euro către Revolut.
Generează cardul virtual de euro Monese. E gratuit. Și faci top-up de euro in Revolut , cu cardul de euro Monese.


Și da, poți transfera gratuit Lei din Monese către orice cont IBAN de lei din Romania.

La plățile cu cardul de euro, în euro, nu ai niciun comision.

#1680
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010

View Postwertyck, on 03 martie 2022 - 00:43, said:

Poți Evita Comisionul de Transfer bancar la Monese, când trimiti EURO către Revolut.(Generează Cardul Virtual de EURO Monese). E gratuit. Și faci TOP-UP de EURO in Revolut
- Cum generez acest Card Virtual de euro la Monese??
( euro si lira nu e deja facu ca la Revlout? adica trebuie sa le bag cu plus sa le adaug manual nu ? asta inseamna sa generez Card Virtual de euro nu? )

euro se pot apoi transfera in RO in Libra sau ING ? sau doar cu comision ?


Uite am reusit sa adaug manual
Am creat creeat manual Cont de Euro la Monese (ca vad ca nu vine predefinit deja ca la Revolut)
am intercat sa creez si Cont de LIRE in Monese - si nu ma lasa zice ca nu se poate creea Cont de GBP pentru oricine locuieste in spatiul european
deci in lire nu ma lasa la Monese sa creez ( doar Revolutul il am cu Lire acuma,, pacat ca nu merge si in GBP pe Monese din RO)

Attached Files


Edited by July02, 03 March 2022 - 01:09.


#1681
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Ai stânga jos , Carduri și apoi, daca dai cu degetul pe ecran, de la dreapta la stânga, apare opțiunea  adăuga card virtual. Poți adăuga card virtual și pe contul de lei și pe cel de euro.

#1682
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View Postwertyck, on 03 martie 2022 - 07:31, said:

Ai stânga jos , Carduri și apoi, daca dai cu degetul pe ecran, de la dreapta la stânga, apare opțiunea  adăuga card virtual. Poți adăuga card virtual și pe contul de lei și pe cel de euro.
daca te prind astia de la monese iti blocheaza contul nu e voie sa faci campanii in semnatura doar cunostinte citeste regulamentul

#1683
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Esti limitat la 15 invitatii... asa au control....

#1684
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010
Pe Monese ti se garanteaza banii  ? ( Exista Fond de Garantare ca la orice Banca pana in 100mii de euro) ?

si eu tocmai am depus la Monese un depozit in euro.... , dar daca nu e garantat de Fondul de Garantare nu stiu ce sa mai zic...

Edited by July02, 04 March 2022 - 02:16.


#1685
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 19.11.2010
problema e ca si daca ar fi garantate de Banca Lituaniei, daca vin Rusii de unde or sa mai aibe Lituanienii bani pentru Fondul de Garantare??

#1686
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View PostJuly02, on 04 martie 2022 - 02:02, said:

Pe Monese ti se garanteaza banii  ? ( Exista Fond de Garantare ca la orice Banca pana in 100mii de euro) ?

si eu tocmai am depus la Monese un depozit in euro.... , dar daca nu e garantat de Fondul de Garantare nu stiu ce sa mai zic...
ce depozit cu ce dobanda?poti intreba la [email protected]

#1687
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
nu vad in aplicatie nici o posibilitate de depozit cu dobanda?

#1688
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Nu există depozit cu dobândă in Monese. A fost o exprimare a unui coleg de forum cum că a făcut un depozit, când de fapt a transferat banii in Monese.

#1689
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Monese e un fintech care ofera niste servicii financiare cu costuri reduse. Nu are statut de banca, ci doar niste licente de operare.

"Întrucât Contul dumneavoastră Monese este un cont în monedă electronică, legea nu ne permite să vă plătim dobândă, iar banii din Contul dumneavoastră Monese nu intră sub incidenţa Sistemului Belgian de Garantare a Depozitelor. Nu există nicio altă schemă de compensare care să acopere pierderile invocate în legătură cu Contul dumneavoastră Monese. În cazul în care intrăm în insolvenţă, banii dumneavoastră sunt protejaţi în baza Legii belgiene din 11 martie 2018 referitoare la statutul juridic și supravegherea instituțiilor de plată și a instituțiilor de monede electronice. Acestea prevăd obligaţiile legale ale instituţiilor emitente de monedă electronică şi au scopul de a proteja banii din conturile de monedă electronică, cum este  Contul dumneavoastră Monese"

Edited by primuministru, 05 March 2022 - 11:05.


#1690
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
daca scot bani la bancomat cu cardul monese exista comision? cat?

#1691
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Da. Există comision 2%< minim 5 lei.
Asta e acum la planul nou gratuit.
Eu sunt planul gratuit de acum 3 ani și am 1000 lei gratuit lunar
Denumirea planului diferă Simple versus Starter

DAR exista o portiță:

Daca înrolezi cardul Monese in Curve card , poți scoate de la bancomat 1100 lei/zi fara comision, cu Cardul Curve.

#1692
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postvdesigns, on 08 martie 2022 - 12:32, said:

daca scot bani la bancomat cu cardul monese exista comision? cat?

Citeste termenii si conditiile. Ai 3 planuri, vezi care ti se potriveste cel mai bine nevoilor tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate