Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Drept mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
am o nelamurire...daca poate cineva sa-mi spuna exact cine are dreptul. Bun....Bunicii din partea lui mama, sa presupunem ca mor...cine are dreptul? eu zic ca mama....moare mama, cine are dreptul? eu zic ca eu....Mama e maritata cu tata....tata are vreun drept? eu stiu ca nu

Ei bine, tata mi-a relatat o situatie, o vecina si-a pierdut sotul (cred ca au peste 10 ani de casnicie, poate mai mult. - nu aveau copii impreuna, doar sotul avea un copil dintr-o alta casnicie). ei bine, tata spune, ca acea vecina avea dreptul la o treime din casa respectiva, iar fiul la doua treimi. Acum, nu-mi dau seama daca se bat cap in cap cele doua cazuri.

Mi-a mai spus un caz, cu un loc de veci al parintilor lui...parintii lui au murit...el mai are un frate...deci sunt 2 mostenitori...fratele a murit...fratele are doi baieti...ei bine, aparent baietii au nevoie de semnatura mamei, sotiei fratelui, sa renunte in favoarea lor

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Edited by jimi91, 06 February 2019 - 12:50.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Daca bunicii din partea mamei mor si ramane mostenirea, atunci ii apartine mamei tale indiferent ca este casatorita cu tatal tau sau nu.

Daca exemplu consta DOAR in mama si tatal tau (fara bunici) si ei au cumparat un apartament in timpul casniciei, iar unul dintre ei decedeaza, atunci sotul primeste 1/4 si copilul 3/4.

Edited by business11, 06 February 2019 - 12:57.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 mariinache, on 06 februarie 2019 - 12:51, said:

Ai tu 75% și tatăl ca soț supraviețuitor are 25%.

ma indoiesc...nu ar avea niciun sens.... de exemplu...daca moare mama si bunicii traiesc...asta inseamna ca atunci cand bunicii vor muri, ar avea si el drept la mostenire?

 business11, on 06 februarie 2019 - 12:54, said:

Daca bunicii din partea mamei mor si ramane mostenirea, atunci ii apartine mamei tale indiferent ca este casatorita cu tatal tau sau nu.

Daca exemplu consta DOAR in mama si tatal tau (fara bunici) si ei au cumparat un apartament in timpul casniciei, iar unul dintre ei decedeaza, atunci sotul primeste 1/3 si copilul 2/3.

vorbesc strict de ce au muncit bunicii din partea lui mama...nu de un bun comun....

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
"Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;"

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 jimi91, on 06 februarie 2019 - 12:55, said:

vorbesc strict de ce au muncit bunicii din partea lui mama...nu de un bun comun....

daca mostenirea vine din partea buniciilor, atunci tatal nu are absolut nici un drept. Pentru ca mostenitoarea este fiica lor (mama ta) si nu tatal tau.

#6
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
tre sa astepti sa moara si tatal :)))
scZ nu m-am putur abtine:))

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 mariinache, on 06 februarie 2019 - 12:58, said:

inițiator - În primul post ai scris ce se întâmplă dacă mor și bunicii și mama și rămâi tu cu tatăl care este și soțul mamei ?

da

 Un-ZeU, on 06 februarie 2019 - 12:59, said:

tre sa astepti sa moara si tatal Posted Image))
scZ nu m-am putur abtine:))
problema ar fi ca, el mai are o fata, dintr-o alta casnicie (nu o cunosc) :)...

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai in principiu daca mori tu, au drept sotia si copiii. Procentele nu le stiu. Asta aplici la bunici si la cine vrei tu.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 business11, on 06 februarie 2019 - 12:58, said:


daca mostenirea vine din partea buniciilor, atunci tatal nu are absolut nici un drept. Pentru ca mostenitoarea este fiica lor (mama ta) si nu tatal tau.

da...dar daca moare mama...atunci cine are dreptul? are si tata drept?

#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Daca e sot legal, da!

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 mariinache, on 06 februarie 2019 - 13:02, said:

.

eu nu-mi dau seama...poate nu m-am facut eu prea bine inteles...vorbesc strict de mostenirea bunicilor din partea mamei...cum sa aiba tata dreptul la o cota din ea, in cazul in care moare mama...nu revine urmasului? adica mie?

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
O sa mai explic odata...


Buncii mei au un apartament sa zicem....ei au doar o fata (pe mama)...Bunicii mei mor....Apartamentul ii revine lui mama (pana aici suntem toti de acord)...Bun...Mama e maritata cu tata, casnicie frumoasa, si au si un copil frumos si destept :). Ce se intampla daca moare mama? Ma refer strict la apartament bunicilor :)...cui ii revine?

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 jimi91, on 06 februarie 2019 - 13:09, said:

O sa mai explic odata...


Buncii mei au un apartament sa zicem....ei au doar o fata (pe mama)...Bunicii mei mor....Apartamentul ii revine lui mama (pana aici suntem toti de acord)...Bun...Mama e maritata cu tata, casnicie frumoasa, si au si un copil frumos si destept Posted Image. Ce se intampla daca moare mama? Ma refer strict la apartament bunicilor Posted Image...cui ii revine?
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;"

Citeste aici

Edited by Kokoshmare, 06 February 2019 - 13:17.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 jimi91, on 06 februarie 2019 - 13:02, said:


da...dar daca moare mama...atunci cine are dreptul? are si tata drept?

atunci are drept la 1/4 si tu la 3/4.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Lumea pe-aici a citat bine articolul din lege, mama ia mostenirea, daca moare si ea, tata ia 1/4 si copii isi impart 3/4.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
n-are niciun sens ceea ce spuneti

https://www.avocatur...pic.php?t=21739

un caz asemanator cu al meu

 business11, on 06 februarie 2019 - 13:18, said:


atunci are drept la 1/4 si tu la 3/4.

eu nu inteleg..cum e posibil ca tata sa aiba drept la mostenirea mamei? este strict partea ei....de la parintii ei...n-are niciun sens...

Cum am spus...daca moare mama inainte bunicilor....atunci cine are drept la mostenire dupa ce mor bunicii? are si tata drept?

 Kokoshmare, on 06 februarie 2019 - 13:16, said:

Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;"

Citeste aici

probabil se refera la mostenirea lor...adica, ce au ei impreuna...de exemplu casa lor :)....acolo da, de acord ca are drept...dar...la mostenirea bunicilor din partea mamei...nu vad ce drept ar avea

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 jimi91, on 06 februarie 2019 - 13:41, said:

n-are niciun sens ceea ce spuneti

https://www.avocatur...pic.php?t=21739

un caz asemanator cu al meu



eu nu inteleg..cum e posibil ca tata sa aiba drept la mostenirea mamei? este strict partea ei....de la parintii ei...n-are niciun sens...

Cum am spus...daca moare mama inainte bunicilor....atunci cine are drept la mostenire dupa ce mor bunicii? are si tata drept?



probabil se refera la mostenirea lor...adica, ce au ei impreuna...de exemplu casa lor Posted Image....acolo da, de acord ca are drept...dar...la mostenirea bunicilor din partea mamei...nu vad ce drept ar avea


Omule tu nu stii sa aplici la cazul tau ce iti zicem?
Daca bunica mamei tale moare, au drept mama ta si fratii/surorile ei si bunicul.
Daca mama ta e casatorita s-ar putea sa fie alta discutie si ce primeste ea, imparte cu tatal tau (daca e insurat cu mama ta) . Sper ca te-am lamurit :)

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 spe_ripper, on 06 februarie 2019 - 13:48, said:



Omule tu nu stii sa aplici la cazul tau ce iti zicem?
Daca bunica mamei tale moare, au drept mama ta si fratii/surorile ei si bunicul.
Daca mama ta e casatorita s-ar putea sa fie alta discutie si ce primeste ea, imparte cu tatal tau (daca e insurat cu mama ta) . Sper ca te-am lamurit Posted Image

am inteles ce spuneti voi...dar parca nu-mi vine sa cred :|...nu prea are sens

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate