Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Drept mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
Nu a murit nici o bunică și mama lui nu are nimic fiincă sunt în viață ambii bunici, adică părinții mamei, deci nu are ce renunțare, testament sau alte acte să facă acum mama lui.

Din postările inițiatorului reiese că sunt în viață ambii bunici (părinții mamei) și părinții lui (mama și tatăl). Acum nu are nimic de lăsat mama lui. Este cale lungă până să se ajungă pe la notariat.

Edited by maarin, 07 February 2019 - 05:27.


#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmaarin, on 07 februarie 2019 - 05:24, said:

Din postările inițiatorului reiese că sunt în viață ambii bunici (părinții mamei) și părinții lui (mama și tatăl).
Ai dreptate, acum am recitit întrebarea lui. I-a decedat un bunic de curând și am fost convinsă că de-acolo e întrebarea.

Quote

ma gandeam ca mama, ar putea sa nu faca succesiunea dupa bunici....si o sa o fac eu cand mama o sa moara...problema e la cost...stiu ca te costa daca nu faci succesiunea in 2 ani de la moartea cuiva... m-am mai gandit la un testament, nu cred ca ar avea cine sa-l atace
jimi, te omor și scapi de durerea de cap cu succesiunea.  Cum să deschizi un topic de-ăsta de-acum?!

Edited by althea, 07 February 2019 - 05:51.


#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 07 februarie 2019 - 05:33, said:

Cum să deschizi un topic de-ăsta de-acum?!

Isi planifica si omul viitorul, nu poti fi niciodata prea prevazator.

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D

#41
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 14:26, said:


asta am inteles si eu...dar n-are cum sa fie asa....ar insemna ca acel copil...sora mea (dintr-o alta relatie a lui tata) Posted Image...in cazul in care moare tata, ar avea drept la ce au muncit bunicii mei Posted Image... mi se pare absurd

Taica-tu daca e insurat cu maica-ta are drept comun cu ce primeste maica-ta. Fiica lui taica-tu, chiar daca nu e sora ta, are drept de mostenire de la taica-tu, cum ai si tu.
Daca vrei sa schimbi ceva si cei care decedeaza sunt de acord :), fa-ti contract vanzare-cumparare si te doare la basca de mosteniri.

La mine problema e ca unii dintre mostenitori sunt cautati, si nu prea e bine sa mosteneasca ceva :)

#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postspe_ripper, on 07 februarie 2019 - 08:02, said:

Taica-tu daca e insurat cu maica-ta are drept comun cu ce primeste maica-ta.
Nu, n-are. Sper că nu scrii și tu legenda aia cu după nu știu câți ani de căsnicie bunurile proprii devin bunuri comune.
Are doar drept de moștenire din ce primește ea.

#43
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalthea, on 07 februarie 2019 - 05:33, said:

Ai dreptate, acum am recitit întrebarea lui. I-a decedat un bunic de curând și am fost convinsă că de-acolo e întrebarea.


jimi, te omor și scapi de durerea de cap cu succesiunea.  Cum să deschizi un topic de-ăsta de-acum?!

cu bunicul a descurs destul de bine inmormantarea...avea omul tot ce-i trebuie...iar acum, ma simt vulnerabil...n-am stiut ca tata are dreptul la un sfert, credeam ca eu am dreptul la tot. In fine, am scris si eu topicul cu o exprimare de clasa a 5-a, de idiot...poate chiar sunt :))

Ideea e ca, cred ca m-am tampit de la atata mers la biserica...ma gandeam la tata, ca e gras si mare...sa-mi bag picioarele, nici nu are costum :))....si nu ar fi o problema, dar daca moare, nici nu cred ca gasesc unul pe masura lui. Bunica a venit cu o idee parca scoasa din filme, ii taiem la spate sacoul de la costum :)).

Problema e complicata, si nu vreau sa o expun aici, din diverse motive...trebuie neaparat sa rezolv cu mostenirea, pentru ca daca nu o rezolv si se intampla ceva cu mama, am incurcat-o rau de tot :).
In concluzie, vreau un act, unde sa fie totul trecut pe numele meu,  dar vreau sa stea si ei linistiti, nu vreau sa-i pun intr-o situatie neplacuta...chiar nu vreau.... cred ca cea mai buna solutie ar fi un testament, desi am inteles ca poate fi atacat, nu cred ca ar avea cine sa-l atace...de exemplu, daca mama trece pe numele meu tot, printr-un testament, ar fi ideal pentru mine.

Ar putea sa-mi faca si un act de vanzare-cumparare...dar nu vreau eu asa ceva....ar implica alte chestiuni pe care eu nu vreau sa mi le asum :)....

Practic, un act, prin care sa fim amandoi linistiti

View PostAlexEn, on 07 februarie 2019 - 06:26, said:


Isi planifica si omul viitorul, nu poti fi niciodata prea prevazator.

daca nu le faci din timp, vor fi probleme :)...am lucrat o perioada cu o ruda foarte apropiata, o matusa, care mai facea si expertize...Am dat de niste oameni, parca nu-ti vine sa crezi :)...si asa e, toata lumea vine la mostenire :) toata lumea se cearta, frate cu frate, sora cu sora, copii vs parinti...ireal ce am vazut....eu vreau sa evit asa ceva

#44
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postalthea, on 07 februarie 2019 - 08:10, said:

Nu, n-are. Sper că nu scrii și tu legenda aia cu după nu știu câți ani de căsnicie bunurile proprii devin bunuri comune.
Are doar drept de moștenire din ce primește ea.

Pai si eu ce am zis? Nu primeste parte separata de la soacra, ci ce primeste sotia e datoare sa-mparta cu el.
Altfel nu ar avea nicio logica ca atunci cand sunt casatorit si vreau sa-mi iau un penthouse, sa fiu obligat sa o fac si pe sotie proprietara Posted Image

Edited by spe_ripper, 07 February 2019 - 08:27.


#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postspe_ripper, on 07 februarie 2019 - 08:27, said:

Pai si eu ce am zis? Nu primeste parte separata de la soacra, ci ce primeste sotia e datoare sa-mparta cu el.
Greșești, nu mai insista cu asta. Soția nu e datoare să împartă nimic din ce moștenește.
S-a pus de vreo două ori art. 340 din codul civil:
ART. 340
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

View Postspe_ripper, on 07 februarie 2019 - 08:27, said:

Altfel nu ar avea nicio logica ca atunci cand sunt casatorit si vreau sa-mi iau un penthouse, sa fiu obligat sa o fac si pe sotie proprietara
Doar dacă dovedești că ai cumpărat cu bani proprii (moșteniți, de exemplu, deci doar ai tăi) ești singurul proprietar.

#46
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postalthea, on 07 februarie 2019 - 20:06, said:

Greșești, nu mai insista cu asta. Soția nu e datoare să împartă nimic din ce moștenește.
S-a pus de vreo două ori art. 340 din codul civil:
ART. 340
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;


Doar dacă dovedești că ai cumpărat cu bani proprii (moșteniți, de exemplu, deci doar ai tăi) ești singurul proprietar.

Asa o fi. Atunci sa ma duc sa ma iau de notar ca m-a pus sa o trec pe sotie in contract

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate