Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drept mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
La el este problema de sora pe care o are tatal din alta casatorie.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 13:41, said:

n-are niciun sens ceea ce spuneti

https://www.avocatur...pic.php?t=21739

un caz asemanator cu al meu



eu nu inteleg..cum e posibil ca tata sa aiba drept la mostenirea mamei? este strict partea ei....de la parintii ei...n-are niciun sens...

Cum am spus...daca moare mama inainte bunicilor....atunci cine are drept la mostenire dupa ce mor bunicii? are si tata drept?



probabil se refera la mostenirea lor...adica, ce au ei impreuna...de exemplu casa lor Posted Image....acolo da, de acord ca are drept...dar...la mostenirea bunicilor din partea mamei...nu vad ce drept ar avea

pai in timpul vietii el nu are nici un drept, daca mama moare atunci are drept pentru ca au fost casatoriti. Chiar si asa copilul primeste 75% deci nu are rost sa comentezi.
Daca la voi in familie se pune problema asta, atunci vezi cum faci ca bunurile mostenite de mama ta sa fie trecute pe numele tau si ai terminat povestea.

#21
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Initiatorul se refera la aceasta norma legala
ART. 340
    Bunurile proprii
    Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
    a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

Doar ca
ART. 953
    Noţiune
    Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă.
ART. 963
    Moştenitorii legali
    (1) Moştenirea se cuvine, în ordinea şi după regulile stabilite în prezentul titlu, soţului supravieţuitor şi rudelor defunctului, şi anume descendenţilor, ascendenţilor şi colateralilor acestuia, după caz.
ART. 970
    Condiţii
    Soţul supravieţuitor îl moşteneşte pe soţul decedat dacă, la data deschiderii moştenirii, nu există o hotărâre de divorţ definitivă.
    ART. 971
    Vocaţia la moştenire a soţului supravieţuitor
    (1) Soţul supravieţuitor este chemat la moştenire în concurs cu oricare dintre clasele de moştenitori legali.

#22
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 13:04, said:


eu nu-mi dau seama...poate nu m-am facut eu prea bine inteles...vorbesc strict de mostenirea bunicilor din partea mamei...cum sa aiba tata dreptul la o cota din ea, in cazul in care moare mama...nu revine urmasului? adica mie?
Man, descendentii vin la succesiune pentru mostenirea defunctului. Sotul vine la mostenire pentru patrimoniul sotului, atat. Daca mor bunicii si nu traieste fiica lor, vine la mostenire copilul ei. Daca are.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
din cate am inteles:
1.
bunicii mor => mama mosteneste 100%
moare mama => 25% tatal si 75% copii
2.
bunicii mor si mama refuza mostenirea sau e decedata => 100% nepotii

dar astept sa se pronunte colegii care chiar stiu cum sta povestea asta.

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postarg, on 06 februarie 2019 - 14:23, said:

din cate am inteles:
1.
bunicii mor => mama mosteneste 100%
moare mama => 25% tatal si 75% copii
2.
bunicii mor si mama refuza mostenirea sau e decedata => 100% nepotii

dar astept sa se pronunte colegii care chiar stiu cum sta povestea asta.

asta am inteles si eu...dar n-are cum sa fie asa....ar insemna ca acel copil...sora mea (dintr-o alta relatie a lui tata) :)...in cazul in care moare tata, ar avea drept la ce au muncit bunicii mei :)... mi se pare absurd

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 13:01, said:

problema ar fi ca, el mai are o fata, dintr-o alta casnicie (nu o cunosc) Posted Image...
Sa inteleg ca problema ta este defapt ca nu cunosti fata din cealalta casnicie...pentru ca ai cam vrea, nu-i asa ?
Hai recunoaste.

Edited by tehnics, 06 February 2019 - 14:29.


#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpopicoo, on 06 februarie 2019 - 14:18, said:

Man, descendentii vin la succesiune pentru mostenirea defunctului. Sotul vine la mostenire pentru patrimoniul sotului, atat. Daca mor bunicii si nu traieste fiica lor, vine la mostenire copilul ei. Daca are.

asta stiu si eu...dar colegii spun altceva :)

#27
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
daca mama vrea sa-ti ramana numai tie, iti face contract de vanzare-cumparare doar tie ptr apartamentul mostenit de ea de la parintii sai. altfel, indirect, vine si sora vitrega la mostenire, mostenindu-l pe tatal tau.
nu conteaza de unde provine masa succesorala, in cazul decesului mamei, tatal tau o mosteneste, ptr orice are ea, ca si tine de altfel.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ca acel contract de v-c sa fie valabil si neatacabil in instanta trebuie sa existe si dovada platii

#29
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
in cazul lui, neexistand mostenitori rezervatari, si contractul de donatie poate fi o solutie.

"Când prezintă contractul de donație siguranță?
Contractul de donație este la fel de sigur ca și cel de vânzare dacă, de exemplu:
nu există alți moștenitori rezervatari (de ex., donatorul donează un apartament unicului copil sau nepot);"

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 14:26, said:


asta am inteles si eu...dar n-are cum sa fie asa....ar insemna ca acel copil...sora mea (dintr-o alta relatie a lui tata) Posted Image...in cazul in care moare tata, ar avea drept la ce au muncit bunicii mei Posted Image... mi se pare absurd

Nu are treaba legea cu ce ti se pare tie absurd.
Prin lege, sora ta il mosteneste pe tatal ei, nu pe bunica ta.
De unde stii tu cum a obtinut buncia ta acele bunuri pe care le are? Poate nu ar fi moral sa le mostenesti tu la moartea mamei ci alta persoana dar legal le mostenesti tu.

#31
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 13:41, said:

eu nu inteleg..cum e posibil ca tata sa aiba drept la mostenirea mamei?
Stai drept, si judeca stramb.
Nu-i greu de inteles.
Daca o persoana are 15 mostenitori directi , copii.
Faptul ca inaintea decesului acestei persoane mor cativa dintre ei, sa spunem 3, raman 12.
Daca averea se imparte la 15, sau la 12 nu-i totuna.
Daca averea s-ar imparti la 12, ar insemna ca mostenitorii obtim mai mult decat li s-ar cuveni prin nastere.
Prin urmare, consortii  celor 3 decedati,  (sau urmasii acestora), mostenesc de la persoana respectiva.
Esti sau NU in viata la momentul in care se face succesiunea, ai parte.
Doar renuntarea, poate duce la pierderea calitatii de mostenitor.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjimi91, on 06 februarie 2019 - 12:44, said:

am o nelamurire...daca poate cineva sa-mi spuna exact cine are dreptul. Bun....Bunicii din partea lui mama, sa presupunem ca mor...cine are dreptul? eu zic ca mama....moare mama, cine are dreptul? eu zic ca eu....Mama e maritata cu tata....tata are vreun drept? eu stiu ca nu

Ei bine, tata mi-a relatat o situatie, o vecina si-a pierdut sotul (cred ca au peste 10 ani de casnicie, poate mai mult. - nu aveau copii impreuna, doar sotul avea un copil dintr-o alta casnicie). ei bine, tata spune, ca acea vecina avea dreptul la o treime din casa respectiva, iar fiul la doua treimi. Acum, nu-mi dau seama daca se bat cap in cap cele doua cazuri.

Mi-a mai spus un caz, cu un loc de veci al parintilor lui...parintii lui au murit...el mai are un frate...deci sunt 2 mostenitori...fratele a murit...fratele are doi baieti...ei bine, aparent baietii au nevoie de semnatura mamei, sotiei fratelui, sa renunte in favoarea lor

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Ma jimi mai.
Cele expuse de tine nu stau deloc asa.
In primul rand este nevoie de succesiune.Acolo se zice foarte clar cine are dreptul la mostenire.
Esti in confuzie mare.Consulta un avocat.Gasesti cu siguranta unul care sa-ti explice pe intelesul tau pentru o taxa modica.Nu-i nevoie sa consulti rechinii,ajunge si un avocat incepator,pentru ca-i vorba despre lucruri elementare.

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAlexEn, on 06 februarie 2019 - 16:03, said:


Nu are treaba legea cu ce ti se pare tie absurd.
Prin lege, sora ta il mosteneste pe tatal ei, nu pe bunica ta.
De unde stii tu cum a obtinut buncia ta acele bunuri pe care le are? Poate nu ar fi moral sa le mostenesti tu la moartea mamei ci alta persoana dar legal le mostenesti tu.

pentru ca ei m-au crescut pe mine...d-aia...in fine n-are rost ... ma bucur ca m-am interesat sa stiu exact ce o sa fac....am trait cu impresia ca mie o sa-mi revina totul, neconditionat :)...mda...nu e chiar asa din pacate....iar din experienta mea, lumea se cearta pe avere :)...eu ma consider un tip corect si voi face mereu ceea ce e moral....de exemplu, tata chiar daca are drept legal aici, moral, nu are...la fel cum nici eu nu-i cer nimic din ce a agonisit el, e strict decizia lui :)

View Postcanarel, on 06 februarie 2019 - 15:00, said:

in cazul lui, neexistand mostenitori rezervatari, si contractul de donatie poate fi o solutie.

"Când prezintă contractul de donație siguranță?
Contractul de donație este la fel de sigur ca și cel de vânzare dacă, de exemplu:
nu există alți moștenitori rezervatari (de ex., donatorul donează un apartament unicului copil sau nepot);"

ma gandeam ca mama, ar putea sa nu faca succesiunea dupa bunici....si o sa o fac eu cand mama o sa moara...problema e la cost...stiu ca te costa daca nu faci succesiunea in 2 ani de la moartea cuiva... m-am mai gandit la un testament, nu cred ca ar avea cine sa-l atace

#34
maarin

maarin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.02.2019
inițiator - Este cale lungă până să moară toți. Așteaptă și, dacă va fi cazul, vezi ce înțelegere poți face cu tatăl tău să renunțe la moștenire, sigur va renunța și vei rămâne singur moștenitor dacă ar muri toți în ordinea pe care ți-o imaginezi.

Edited by maarin, 06 February 2019 - 19:56.


#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu e o cale chiar asa lunga :|...si e bine sa le am pregatite..sa stiu exact ce o sa fac...

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 06 februarie 2019 - 14:23, said:

bunicii mor si mama refuza mostenirea sau e decedata => 100% nepotii
E adevărat, dar funcționează doar dacă declarația de renunțare se dă în termenul de opțiune succesorală (6 luni până în octombrie 2011, un an acum). Dacă bunica a murit mai demult și nu s-a dezbătut succesiunea după ea nu se poate decât pentru partea bunicului. Pare complicat, nu știu dacă își bat capul notarii cu asta și chiar dacă o fac cu siguranță costă cam cât ar fi calea simplă - dezbatere două succesiuni (după amândoi bunicii).

jimi, când a murit bunica? S-a dezbătut succesiunea după ea?
Dacă da, mama ta poate da o declarație de renunțare la moștenire și tu ai deveni moștenitor în locul ei.

Dacă a murit de mai mult de un an și nu au dezbătut-o n-ar fi rău să le facă pe amândouă și imediat, sau cât mai repede, să-ți facă donație. E cea simplă cale și rapidă ca tu să devii proprietarul averii bunicilor.
Nu e rea nici ideea cu testamentul, dar nu te scutește de costuri decât acum. Testamentul nu ține loc de act de proprietate și nu scapi de succesiunea după mama.

Tot ce va rămâne după tata vei împărți cu sora vitregă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate