Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Decalotarea penisului la baietel de 4 luni ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 silesax, on 03 februarie 2019 - 13:24, said:

câteodată nu se petrece si trebuie o operație. care fi de circumcizie sau doar partiala. oricum ca sa stai fara stres pe la 10 ani daca nu se decaloteaza te duci si operezi baiatul.

Ca sa scapi de stres i-l mutilezi putin. Dai si spaga ?

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
despre ce mutilari vb voi? operatia o face un medic urolog nu unu veterinar. si câteodatã doar asa se poate rezolva problema. poți da tu cu mama cremelor si face incercari de decalotare pana te plictisești ca tot nimic nu faci. cunosc si eu ca exista cei care spun ca problema se poate rezolva cu creme si incercati repetate si sunt contra procedurii chirurgicale. asta nu înseamnã ca garantat aceasta este rezolvarea. depinde de gradul fimozei.

#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 silesax, on 04 februarie 2019 - 01:08, said:

despre ce mutilari vb voi? operatia o face un medic urolog nu unu veterinar. si câteodată doar asa se poate rezolva

    Nu-i asa ca ai dormit repede si nu ai citit topicul de la inceput ?

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Decalotare?
Sună ca dracu.
Mă rog ...

Mamelor din lumea-ntreagă,
Eu vă dau un singur sfat:

Dacă aveți băieți mici,  atunci când îi spălați,  beliți puța copilului și o să fie bine.
Măcar odată de două ori pe săptămână,  ușor,  fără să trageți până se pune copilul pe urlat.
Trebuie făcută chestia asta, asta este.

Mie mi-a spus medicul că trebuie executată operațiunea aceasta,  nu doar pentru a preveni fimoza ci și pentru păstrarea igienei.
Am transmis și eu mai departe,  că-i chestiune muierească,  nu-i treabă de bărbat.

DECI.
Beliți-o regulat,  la fiecare baie și nu vor fi probleme în timp.

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu un singur amendament, daca mama natura a facut in asa fel puta de nu se beleste nu forțați pana crapa ca asa zic unii..

#42
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pentru cazuri din acestea există mohel.

#43
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Bah, eu nu inteleg un lucru, s-ar putea sa radeti de mine,  dar eu de cand ma stiu pot sa decalotez penisul. Tin minte ca discutia asta am avut-o si in liceu in clasa cu baietii si nu ma credeau.
Probabil s-au ocupat "ai mei" de asta, oricum nu tin decat sa le multumesc pentru ca sunt chiar foarte multumit de "scula", poate daca era "prinsa" in cantivitate probabil nu se dezvolta asa bine.

Edited by albnegru55, 05 February 2019 - 16:53.


#44
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 tomaso, on 04 februarie 2019 - 17:19, said:

[...]DECI.
Beliți-o regulat,  la fiecare baie și nu vor fi probleme în timp.

Dap. La bărbat, nu la copil.

Tot nu suntem mai deștepți ca natura. Nu se poate strânge mizerie acolo dacă se spală zilnic zona la jet de apă (cât e în pampers).

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Lasati, mai, bebelusii in pace, nu-i mai chinuiti!
Pe voi v-a chinuit cineva?

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Nu se face decalotare la copii mici (sub 3-5 ani) ca pielea (preputul) e lipita de "cap" (gland), si se rupe. Se face baie bietului copil, nu decalotare.

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Raspunsul simplu este "nu". Raspunsul mai lung este "da, daca vreti sa traiti ca pe vremea bunicilor, care a fost medici".

#48
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010
Acum 20 de ani (precizez asta, ca intre timp lucrurile s-or fi schimbat Posted Image  ) operatiunea asta a fost facuta de doctorita pediatra la care duceam regulat copchilul la control . Pe la 7-8 luni daca imi amintesc bine. A durat o fractiune de secunda si am vazut un firicel de sange si atat, si pana sa se dezmeticeasca copilul a trecut momentul.  Cred ca am avut noroc cu o doctorita buna, am avut incredere in toate sfaturile ei. Si-a motivat optiunea explicandu-mi ca smegma  stransa acolo poate duce printre altele si  la infectii urinare.  Dar pentru ca "nu exista doua putze la fel" cred ca doar medicul iti poate spune cum sa faci .

Edited by shefa, 07 February 2019 - 12:52.


#49
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Copilului meu(pe la 1 an si cateva luni) i-a fost decalotata la ''Grigore'', la chirurgie. Cum a ajuns acolo? Avea o umflatura(era smegma) sub pilea respectiva. Desi copilul era spalat la fiecare ''treaba mare''(inclusiv putza)
Deci sfatul unui dr. pediatru este priceless.

Edited by adds, 07 February 2019 - 14:16.


#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Majoritatea pediatrilor sint niste retardati care traiesc pe vremea bunicii. Daca pediatrul va zice sa trageti de putza copilului, schimbati pediatrul. Idem daca va spune sa puneti cartofi la picioare cind copilul are febra (true story).

#51
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Bai, eu cred ca fiecare parinte e liber sa decida personal, pentru ca la final el raspunde de copil. Eu personal cu siguranta sunt pentru decalotare, pentru ca si eu la randul meu am fost decalotat si dupa cum am spus sunt chiar foarte multumit de alegerea facuta de parintii mei.
Eu am crescut la tara, probabil pana la 4-5 ani am mers in curul gol prin ograda si stateam cu putza in nisip...e mai igienic asa ca se putea spala bine tot. Si dupa cum am zis si intr-o postare anterioara, nu cred ca pentru baieti este bine sa aiba un penis prins in captivitate.
Parerea mea!

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e o chestie de votat aici, medicina e bazata pe statistici si evidente, nu-si dau cu parerea toti semidoctii "pa net".

https://www.webmd.co...s-care-of-penis


Don’t ever try to pull down the foreskin to clean under it. At this age, it’s fused to the head of the penis, and forcing it back can cause pain or bleeding. Your doctor will let you know when the skin has separated, which won’t happen until he’s 3-5 years old. At that point, the foreskin will easily move back and forth, and you can teach your son to regularly wash the area underneath.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 February 2019 - 21:52.


#53
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 adds, on 07 februarie 2019 - 14:14, said:

Copilului meu(pe la 1 an si cateva luni) i-a fost decalotata la ''Grigore'', la chirurgie. Cum a ajuns acolo? Avea o umflatura(era smegma) sub pilea respectiva. Desi copilul era spalat la fiecare ''treaba mare''(inclusiv putza)
Deci sfatul unui dr. pediatru este priceless.
Exact chestia asta am vazut-o si eu acum 20 de ani cand am intrat in cabinet la medicul meu de femilie sa iau o reteta omu era in "operatia",copilu respectiv avea cativa ani cred 2-3 si tot asa avea niste umflaturi
Nu as fi vrut sa asist dar asa a fost....am fost prezent fara voia mea

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 murilexix, on 03 februarie 2019 - 13:06, said:

Buna ziua tuturor. Spuneti-mi, va rog, ce parere aveti despre decalotare, este bine sa fie facuta, sau nu? Am intalnit in mediul virtual opinii contrare referitor la acest aspect: unii spun ca decalotarea se face in mod natural, de la sine, altii, catalogati drept "de moda veche" (inclusiv medicul meu de familie), sustin ca trebuie facuta, deoarece smegma acumulata acolo trebuie spalata, in caz contrar  putand determina aparitia de micoze.
si medicii au pareri diferite. Eu am intalnit medic care mi-a spus, bre, cine crezi ca i-a decalotat-o lui Decebal? Si uite ca n-a murit. Iar in tabara adversa , sunt cei care practica circumcizia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate