Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Decalotarea penisului la baietel de 4 luni ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da dar si acum sunt cazuri de barbati de 50 de ani care au fimoza totala..
nu contează ce era acu 200 de ani..
se traia cu problema asta.. asta nu înseamnă ca acum trebuie sa traiasca lumea tot asa..

#20
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 silesax, on 03 februarie 2019 - 14:00, said:

îl poti invata tu de mic cat vrei, atunci cand nu se poate nu se poate, poate face bai non-stop si tot nu se decaloteaza.. asa ca daca pana pe la 15 ani nu s a decalotat.. cutitul o decaloteaza nu baile cu ceai.

e destul de rar sa se intample lucrul asta si e conditie medicala, ceea ce e cu totul altceva

corpul uman e rezultatul a sute de mii de ani de evolutie; ce, credeti ca pana sa apara medicina moderna mureau copiii pe banda rulanta ca nu avea cine sa-i decaloteze pana la 15 ani?
smegma este eliminata automat, fara prea multa nevoie de interventie externa, pe masura ce copilul creste. daca  poate urina trebuie lasat in pace.

in copilarie preputul e fibros, si nu trebuie fortata decalotarea; pe masura ce copilul creste, preputul devine elastic si se va decalota singur; daca copilul e invatat de mic sa se spele des, pe masura ce preputul se retrage se va curata singur.

sub nici o forma nu se face la 4 luni.

Edited by takillya, 03 February 2019 - 14:18.


#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am precizat eu ca trebuie fortat undeva? am spus doar ca daca pana pe la 15 ani nu se decaloteaza atunci un consult la un medic urolog si o operatie rezolva problema.

#22
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 silesax, on 03 februarie 2019 - 14:17, said:

am precizat eu ca trebuie fortat undeva? am spus doar ca daca pana pe la 15 ani nu se decaloteaza atunci un consult la un medic urolog si o operatie rezolva problema.

ok, inteleg, dar femeia intreba de decalotarea baiatului de 4 luni.
ce rost au discutiile cu 15 ani ?

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 adycoke2, on 03 februarie 2019 - 13:38, said:

si eu am avut dilema asta pt baietelul meu,am incercat odata la medic insa fiul meu s-a plus pe plans incat i se invinetise fata,de atunci mi-a fost frica sa mai incerc,nu vreau sa-l traumatizez.Nu am decat sa sper ca-l va ajuta o domnisoara atunci cand va fi timpul  Posted Image
Vezi sa nu fie vorba de o fimoza, ca atunci lucrurile sunt mai grave si necesita operatie.
De aceea se recomanda decalotarea cu blandete si progresiva de la varsta frageda, pentru a constata o eventuala fimoza.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vad ca s-au infierbantat lucrurile pe aici asa ca o luam pe scurt inainte ca topicul sa fie inchis din pricina lipsei de indecenta.
    Pe scurt, un nou nascut se naste cu multa piele in jurul varfului penisului.
    Exista si un motiv pentru asta: Penisul se dezvolta in timp.
    Intre timp acea piele trebuie spalata.
    Se face la modul cel mai delicat posibil in acelasi mod cum se curata si urechile.

#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 takillya, on 03 februarie 2019 - 14:14, said:

e destul de rar sa se intample lucrul asta si e conditie medicala, ceea ce e cu totul altceva
Nu mai e deloc rar.
Multi baieti prezinta fimoza, din pacate.

 cspot, on 03 februarie 2019 - 14:25, said:

Vad ca s-au infierbantat lucrurile pe aici asa ca o luam pe scurt inainte ca topicul sa fie inchis din pricina lipsei de indecenta.
Pe scurt, un nou nascut se naste cu multa piele in jurul varfului penisului.
Exista si un motiv pentru asta: Penisul se dezvolta in timp.
Intre timp acea piele trebuie spalata.
Se face la modul cel mai delicat posibil in acelasi mod cum se curata si urechile.
Absolut, Si daca se poate face si o decalotare, la fel de blanda, fara a forta, este benefica pentru igiena dar si pentru observarea unei eventuale fimoze, care nu se poate diagnostica decat clinic.

#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 silesax, on 03 februarie 2019 - 13:46, said:

in ce fel a fost afectat? a inebunit? aramas cu handicap?
Or fost destule cazuri in care operatia de fimoza s-o lasat cu cicatrici vicioase, care or facut mai tarziu actul sexual dureros...

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Hunor_66, on 03 februarie 2019 - 14:25, said:

Vezi sa nu fie vorba de o fimoza, ca atunci lucrurile sunt mai grave si necesita operatie.
De aceea se recomanda decalotarea cu blandete si progresiva de la varsta frageda, pentru a constata o eventuala fimoza.

   Fimoza este o conditie care apare la un barbat aflat la maturitate sexuala care nu-si poate decalota capul penisului.
   Din pricina asta nu poate avea o activitate sexuala normala.
   Nu se stie exact motivul pentru care apare o astfel de problema, dar cred ca o decalotare prematura in copilarie sau o infectie poate duce la o astfel de afectiune.

    Cu placere !

   P.S O metoda de a evita fimoza este circumcizia.
   Nu stiu cum sta treaba la voi in Ungaria dar in tara la noi astfel de practici barbare nu se mai practica.

 Hunor_66, on 03 februarie 2019 - 14:30, said:

Nu mai e deloc rar.
Multi baieti prezinta fimoza, din pacate.




   Din pacate exista si multe cazuri de diagnostic gresit.
   Stiu un caz in care medicul de familie a zis ca e fimoza si medicul chirurg a zis ca nu e,

#28
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 25.10.2007
Va recomand sa cititi http://www.chirurgpe...cluj.ro/fimoza/

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Argv, on 03 februarie 2019 - 15:45, said:

Foarte corect  sa inteleaga toti  panicati

#30
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri. Succes în toate și multă sănătate ștrumfilor.

#31
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Aveti mare grija la igiena ca parintii mei nu mi-au spus de alea alea si i-a durut probabil si in cur de sanatatea mea, merge si asa. 10 ani am avut dureri. Se adunase murdarie si se intarise si s-a invinetit zona. Am mers singur la doctor si ala a dat din umeri. Am curatat cu greu singur si am stat asa vreo 10 ani timp in care ma durea daca atingea lenjeria. Acuma sunt relativ bine dar parca tot a ramas ceva aspect naspa. Asa ca nu lasati de la sine nimic.

#32
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Argv, on 03 februarie 2019 - 15:45, said:


    Daca se poate, un moderator sau cineva sa puna acest link in topul topicului.

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce nene?

e scris de cel de sus, detinatorul adevarului absolut?

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Hunor_66, on 03 februarie 2019 - 14:33, said:

Or fost destule cazuri in care operatia de fimoza s-o lasat cu cicatrici vicioase, care or facut mai tarziu actul sexual dureros...

    cunosti vreun caz ?

#35
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

 murilexix, on 03 februarie 2019 - 13:06, said:

Buna ziua tuturor. Spuneti-mi, va rog, ce parere aveti despre decalotare, este bine sa fie facuta, sau nu? Am intalnit in mediul virtual opinii contrare referitor la acest aspect: unii spun ca decalotarea se face in mod natural, de la sine, altii, catalogati drept "de moda veche" (inclusiv medicul meu de familie), sustin ca trebuie facuta, deoarece smegma acumulata acolo trebuie spalata, in caz contrar  putand determina aparitia de micoze.
Este foarte bine ca soliciti recomandari medicale pe acest site, unde este plin de doctori in stiinte medicale, cu milioane de pacienti la activ si mii de ani de experiente.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 silesax, on 03 februarie 2019 - 14:17, said:

am precizat eu ca trebuie fortat undeva? am spus doar ca daca pana pe la 15 ani nu se decaloteaza atunci un consult la un medic urolog si o operatie rezolva problema.
operatia iti poate rezolva problema dar te poate lasa cu o alta si anume sa -ti afecteze simtul adica risti sa nu mai simti placerea

 cspot, on 03 februarie 2019 - 20:02, said:



    cunosti vreun caz ?
ai copii?sunt sigur ca NU ai baiat dupa raspunsurile pe care le dai

Pentru initiator.la baita copilului cam la urma dupa ce s-a inmuiat pielita recomand decalotarea progresiva fara graba.la fiecare baie tot mai mult.nu lasati sa sa lipeasca pielita sa duca la fimoza.o rezolva doctorul DAR o mamica prietena ne-a relatat ca acesta operatie suferita de baietelul ei a fost facuta introducand un soi de lingurita intre pielita si capul penisului.intreaba-ti sotul cum s-ar simti in timpul si dupa o astfel de #operatie#.si dupa ce constati ca pielita nu este lipita periodic trebuie decalotat caci poate sa se lipeasca pielea si mai tarziu.iti spun acestea ca tata de baiat trecut  prin asta.pe masura ce creste copilul ii explici si se spala singur de pe la 5-6 ani parca

Edited by EMPP, 03 February 2019 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate