Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Decalotarea penisului la baietel de 4 luni ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Spuneti-mi, va rog, ce parere aveti despre decalotare, este bine sa fie facuta, sau nu? Am intalnit in mediul virtual opinii contrare referitor la acest aspect: unii spun ca decalotarea se face in mod natural, de la sine, altii, catalogati drept "de moda veche" (inclusiv medicul meu de familie), sustin ca trebuie facuta, deoarece smegma acumulata acolo trebuie spalata, in caz contrar  putand determina aparitia de micoze.

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Daca medicul de familie spune ca trebuie facuta, crezi ca noi suntem mai competenti in domeniu? Posted Image
Fa ce spune medicul, eventual mai intreaba inca un medic. Dar, avand in vedere ca, la anumite religii, decalotarea este mult mai radicala Posted Image, cred ca medicul tau are dreptate.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu !
  Decalotarea penisului este posibila doar la baietii ajunsi la matiuritate(13+ ani).
  Pana cand individul ajunge la varsta la care este posibil primul act sexual decalotarea nu este recomandata. Se petrece in mod natural pe masura ce penisul ajunge la maturitate.
   Este adevarat ca procesul poate fi fortat dar consecintele ulterioare pot fi destul de grave.

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
câteodată nu se petrece si trebuie o operație. care fi de circumcizie sau doar partiala. oricum ca sa stai fara stres pe la 10 ani daca nu se decaloteaza te duci si operezi baiatul.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mannick, on 03 februarie 2019 - 13:13, said:

Daca medicul de familie spune ca trebuie facuta, crezi ca noi suntem mai competenti in domeniu? Posted Image
Fa ce spune medicul, eventual mai intreaba inca un medic. Dar, avand in vedere ca, la anumite religii, decalotarea este mult mai radicala Posted Image, cred ca medicul tau are dreptate.

   Medicul de familie spune ca trebuie sa speli pe micutz si in jurul penisului.
   De la o baie la putza pana la decalotare e distanta lunga.

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la feciorul meu sotia cand il curata pe masa de infasat tot cate putin decaloteaza ca asa i-a zis pediatra. nu forteaza nimic. doar curata acolo cat "merge liber" si gata.

cspot are dreptate.

Edited by zile_san, 03 February 2019 - 13:35.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Da, e recomandata....  tin minte ca mie imi faceau bai regulate cu ceai..dar nu mai stiu varsta Posted Image...4-5 ani sa zic. La ce ajuta asta? nu vei avea probleme cu decalotarea penisului cand cresti, lucru bun Posted Image...si igiena Posted Image....zmegma se aduna orice ar fi, daca nu e spalata poate duce la rani.

De mentionat e ca, bunicii mei au fost cadru medical :)...

Edited by jimi91, 03 February 2019 - 13:37.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ea vorbeste de baietel de 4 luni si tu vorbesti de puța ta la 5 ani

#9
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
si eu am avut dilema asta pt baietelul meu,am incercat odata la medic insa fiul meu s-a plus pe plans incat i se invinetise fata,de atunci mi-a fost frica sa mai incerc,nu vreau sa-l traumatizez.Nu am decat sa sper ca-l va ajuta o domnisoara atunci cand va fi timpul  ;)

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 zile_san, on 03 februarie 2019 - 13:37, said:

ea vorbeste de baietel de 4 luni si tu vorbesti de puța ta la 5 ani

am lasat mesaj pentru mai multi...cineva a zis ca la 13 ani se face :)...ei bine nu.... bai regulate la penis, sa nu ai probleme...zmegma aia se intareste daca nu e inlaturata...duce la rani..

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca stau bine si m a gandesc eu de pe la 8 ani am început sa o decalotez temeinic.. apoi când a început sa se decaloteze un vecin nițel mai mare mi o zis ca o sa mi cada capu. si am stat cu frica f mare ca m a gândeam ce o sa i spun lu maicamea cand m o vedea fara cap.. mama ce frica am tras o vreme  :))

 adycoke2, on 03 februarie 2019 - 13:38, said:

si eu am avut dilema asta pt baietelul meu,am incercat odata la medic insa fiul meu s-a plus pe plans incat i se invinetise fata,de atunci mi-a fost frica sa mai incerc,nu vreau sa-l traumatizez.Nu am decat sa sper ca-l va ajuta o domnisoara atunci cand va fi timpul  ;)
cand o fi adolescent vb cu el si daca tot nu se decaloteaza du te la un urolog si se rezolva.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu vine mereu natural. Trebuie facuta de parinti. Nu este traumatizanta. Daca nu pot parintii, atunci trebuie sa apeleze la medic. Repet: nu trebuie lasat timpul sa decida. Stiu persoana care a trecut printr-o interventie medicala de acest fel, la 14 ani. Pot spune ca a fost afectat.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai jimi, lumea vb de decalotare nu de bai.. a întrebat cineva daca sa faca baie sau nu?

 YOUR_GOD, on 03 februarie 2019 - 13:44, said:

Nu vine mereu natural. Trebuie facuta de parinti. Nu este traumatizanta. Daca nu pot parintii, atunci trebuie sa apeleze la medic. Repet: nu trebuie lasat timpul sa decida. Stiu persoana care a trecut printr-o interventie medicala de acest fel, la 14 ani. Pot spune ca a fost afectat.
in ce fel a fost afectat? a inebunit? aramas cu handicap?

#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
daca nu si-o beleste niciodata, normal ca ajunge la operatie....eu n-am avut niciodata probleme :)

 silesax, on 03 februarie 2019 - 13:46, said:

mai jimi, lumea vb de decalotare nu de bai.. a întrebat cineva daca sa faca baie sau nu?


in ce fel a fost afectat? a inebunit? aramas cu handicap?

:)

tu faci misto acum?

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai jimi tu nu înțelegi ca unele nu se belesc fara cuțit?

normal ca fac mișto nu vezi ca zice ca a ramas baiatul marcat ca a facut interventia la 14 ani... cum adică a rămas marcat??,!!
marcat rămâi daca face interventia dr Ciomu.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
my friend, daca tu nu esti capabil sa intelegi un simplu post, intr-un astfel de context....cand am zis bai, unde am mentionat si decalotarea....chiar trebuie sa-ti spun ca m-am referit la bai cu ceai la penis belita?

Si da, la unii copii, poate se ajunge la cutit....dar, nu ar trebui sa se ajunga daca e invatat de mic sa si-o beleasca si sa si-o spele :)...ai inteles?

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
îl poti invata tu de mic cat vrei, atunci cand nu se poate nu se poate, poate face bai non-stop si tot nu se decaloteaza.. asa ca daca pana pe la 15 ani nu s a decalotat.. cutitul o decaloteaza nu baile cu ceai.

#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 cspot, on 03 februarie 2019 - 13:19, said:

Nu !
  Decalotarea penisului este posibila doar la baietii ajunsi la matiuritate(13+ ani).
  Pana cand individul ajunge la varsta la care este posibil primul act sexual decalotarea nu este recomandata. Se petrece in mod natural pe masura ce penisul ajunge la maturitate.
   Este adevarat ca procesul poate fi fortat dar consecintele ulterioare pot fi destul de grave.
Ce consecinte grave?
Se rupe ata? :D

Face cum doreste, daca vede ca se forteaza mai bine sta linistita, sa nu se ia dupa toate trendurile astea moderne, omul e de mii de ani pe planeta si nu decalota nimeni la copil pana in secolul asta cand i-au apucat nebuniile. Desigur exceptand evreii, ca la ei e traditie sa tortureze copilul de mic si sa il taie de mic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate