Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

M-am ingrasat 5 kg intr-o saptamana!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
495 replies to this topic

#1
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Am tinut cura si am slabit 6 kg in doua luni iar apoi, fiind sarbatorile, a trebuit sa cam diversific meniul acasa si am cam mancat din toate. Faza rea e ca m-am ingrasat 5 kg intr-o saptamana desi nu am facut exces alimentar! A fost ok dupa sarbatori, m-am tot cantarit, aproape zilnic, de ingrasat m-am ingrasat acum. Hainele ma strang, arat ca... Deci sunt disperata Posted Image  Ati patit asa ceva?

Edited by rodica1978, 02 February 2019 - 22:21.


#2
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Da si eu ma ingras si slabesc repede. De exemplu - eu nu mananc seara si daca am o saptamana in care nu tin cont de dieta asta imediat se pune pe mine.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
dap....dar la mine se manifesta usor diferit...nu doar de sarbatori fac burta :|...

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asta e problema cu dietele: nu sa slabesti, ca aia o faci prin infometare, ci sa te mentii slaba dupa dieta. E cam jale daca le-ai pus la loc asa de usor,....

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Rebound, veste buna este ca in marea majoritate e apa.

Mergi pe calcule calorice, micsoreaza aportul caloric, hidrateaza-te si sport (nu f mult).

#6
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
e jale mare, nu asa! ca mai am si o pofta de mancare de as manca si peretii...desi simt ca am stomacul plin

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Felicitari si sa ai un copil sanatos.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Rodico ....cand slabesti , trebuie stabilizata greutatea . Tu vezi doar excesul de la suprafata dar ai grasime in interior . Culmea , grasimea de la suprafata , de care vrei tu sa scapi , nu este cea mai nociva. Tu cand slabesti cateva kg , de fapt pierzi apa . Imediat ce lasi moale regimul , organismul isi reface rezervele de la care ai inceput tu sa slabesti. De aia , mentinerea unei greutati corporale corecte trebuie sa fie mod de viata , nu un lung sir de cure de slabire neinspirate , alternate cu dormitul in frigider sau in camara , cu oala de sarmale la cap .
Tu ai nevoie de schimbarea modului de viata . Sigur , trebuie sa sochezi organismul cu ceva si acel ceva trebuie sa fie o foarte temeinica abtinere de la ingurgitatul de carbohidrati . Abia dupa ce reusesti sa dai un soc , incepi cu miscare fizica , si continui cu ambele pana cand atingi o greutate potrivita. Dupa aceea vei constata ca , nu mai iti este asa foame , pentru ca intestinele si stomacul se miscoreaza la propriu , dar pana ajungi acolo , ai de tras .

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 22:33, said:

e jale mare, nu asa! ca mai am si o pofta de mancare de as manca si peretii...desi simt ca am stomacul plin
Lasa  ca-i fain asa, stii cum se spune, grasa si frumoasa.

#10
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 02 februarie 2019 - 22:37, said:

Lasa  ca-i fain asa, stii cum se spune, grasa si frumoasa.

da Posted Image Posted Image

#11
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 22:21, said:

Am tinut cura si am slabit 6 kg in doua luni iar apoi, fiind sarbatorile, a trebuit sa cam diversific meniul acasa si am cam mancat din toate. Faza rea e ca m-am ingrasat 5 kg intr-o saptamana desi nu am facut exces alimentar! A fost ok dupa sarbatori, m-am tot cantarit, aproape zilnic, de ingrasat m-am ingrasat acum. Hainele ma strang, arat ca... Deci sunt disperata Posted Image  Ati patit asa ceva?

Exista o teorie pe care am auzit-o la Mihaela Bilic, conform careia grasimea se depune in niste "pungi" - pliuri ce se formeaza in procesul de ingrasare. Dupa eforturile de slabire, pliurile raman, ele nu vor dispare niciodata, iar un organism cu tendinte de ingrasare sufera de obicei si de... retentie de apa, deci acele pliuri se pot umple rapid cu apa in felul acesta procesul de re-ingrasare poate deveni ultrarapid reversibil. Remediul natural pentru retentia de apa este baut de multa apa chioara si mancat fara sare. Si cum adevaratul remediu de slabit sigur ar fi postul negru doar cu apa pentru toata viata, eu te sfatuiesc din proprie experienta sa te mai impaci oarecum cu ideea ca esti grasa. Asta este, fii inteligenta si transforma-ti defectul in virtute.

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu ai facut deloc exces, alea 5Kg s-au depus intr-o saptamana de la aer, cica acum pe timp de iarna e infectat cu sunca de la taierile de porc si te ingrasi respirand.
Normal ca ai mancat in exces, altfel nu avea ce sa se depuna daca mancai cum trebuie.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce noroc pe unii... eu nu reusesc sa ma ingras sa ajung la 80-85kg Posted Image

#14
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
TruculMagic, nu stiu cate kg vrei dar iti pot dona eu destule Posted Image
Exces, adica ma refeream ca nu am bagat ca sparta in mine ci ca am mai macat grasimi, dulciuri...Posted Image

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai e simplu. Nu te mai furaja. Pastreza proteinele in alimentatie si elimina din balastului pe care il bagi in tine daca nu vrei sa devii o mare producatoare de kg si ¢@¢@t.

#16
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Nu m-as mai furaja dar imi e foame. Din ce mananc, din ce as manca mai mult...

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pana nu te stabilizezi, lasa painea, fursecutire, dulciurile, cartofii si restul molozului de genul asta.

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 23:05, said:

Nu m-as mai furaja dar imi e foame. Din ce mananc, din ce as manca mai mult...
Din ce nu o sa mananci, din ce nu o sa-ti mai fie foame.
Baga proteine cand ti-e foame si pt volum baga legume.
Si ce se intampla daca ti-e foame?

Edited by underb, 02 February 2019 - 23:10.


#18
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 23:05, said:

Nu m-as mai furaja dar imi e foame. Din ce mananc, din ce as manca mai mult...
Pai daca ai 42 de kg la 1.70m, nu este nicio problema, zic eu. Pofta mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate