Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

M-am ingrasat 5 kg intr-o saptamana!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
495 replies to this topic

#37
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
vreau sa fiu un stiks, nu o maslina Posted Image

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 23:53, said:

vreau sa fiu un stiks, nu o maslina Posted Image
Go for it!

#39
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
vointa e una, putirinta alta

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Putința*.

Cred că e vorba mai degrabă de lene.
Nu o zic în nume de rău, dar asta e adevărul.

#41
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 23:24, said:

paine nu mananc multa, maxim 2 felii pe zi iar suc nu beau decat la ocazii cate un pahar
Nu conteaza, doua felii de paine alba sunt precum doua linguri mari pline cu zahar. Renunta la paniea alba cu totul cat si la orice fel de produs facut din faina alba.

#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostReal_NEO, on 03 februarie 2019 - 00:08, said:

Nu conteaza, doua felii de paine alba sunt precum doua linguri mari pline cu zahar. Renunta la paniea alba cu totul cat si la orice fel de produs facut din faina alba.

Lasa vrajeala... ca eu mananc zilnic cel putin 4-5 felii de paine si n-am nimic... uneori mananc singur o paine :))

#43
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostTruculMagic, on 03 februarie 2019 - 00:12, said:

Lasa vrajeala... ca eu mananc zilnic cel putin 4-5 felii de paine si n-am nimic... uneori mananc singur o paine Posted Image)
Nu e nicio vrajeala. Doar ca unele persoane au un metabolism diferit si de asta nu se prea cunoaste. Insa pentru o persoana ce este suficient sa respire si se ingrasa, conteaza enorm sa renunte la tot ce este facut din faina alba, deoarece este ca si cum ar manca zahar.

Edited by Real_NEO, 03 February 2019 - 00:19.


#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postunderb, on 02 februarie 2019 - 23:18, said:

Ce aveti fratilor cu apa? Nu retii apa in 2 saptamani si nici nu te chinui sa scapi de ea dupa aia. Procesul e mult mai lung.

Ce retine apa aia in organism?

'dracu, e can'n legendele cu cocoasa camilei.
Depinde de organism și de ce mănânci.
Eu dacă mănânc lactate, sau beau alcool mai mult, rețin și 3 litri intr-o zi.

#45
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 22:21, said:

Am tinut cura si am slabit 6 kg in doua luni iar apoi, fiind sarbatorile, a trebuit sa cam diversific meniul acasa si am cam mancat din toate. Faza rea e ca m-am ingrasat 5 kg intr-o saptamana desi nu am facut exces alimentar! A fost ok dupa sarbatori, m-am tot cantarit, aproape zilnic, de ingrasat m-am ingrasat acum. Hainele ma strang, arat ca... Deci sunt disperata Posted Image  Ati patit asa ceva?

De la femei am auzit că e imposibil sa nu pui la loc.

Dar exista o șmecherie:

Scopul e să redirectionezi activitatea catre regiunile care vrei să preia noile kg.

De exemplu, te apleci mai mult ca sa pui pe fund si coapse, si mai lasi bărbații să te tragă de sâni ca să se pună acolo noile kg. Atenție totuși, să te tragă simetric, ca sa nu te pomenești cu unul vizibil mai mare ca celălalt.

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017
5 kile pe saptamana deci 50 kile in 10 saptamani

Ce porcării sunt curile de slăbire, fac bulimie si strică corpul, poti face si criză de transpirare de la asa dereglări. Câştigă ăia cu reteţele şi care vând porcării

Stilul de viaţă prost e de vină.

Edited by cipri2bau, 03 February 2019 - 00:29.


#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am specificat " cand slabesti cateva kg , de fapt pierzi apa ". Intai se elimina excesul de apa . La persoane supraponderale , excesul de apa poate fi foarte mare si poate cantari multe kilograme . Ideea este ca ajungi la o greutate nesanatoasa in timp si organismul se raporteaza la ea . Nu ajungi peste noapte ...ceva de genul "te-ai culcat slab si te-ai trezit gras" . Grasimea este si sub piele, dispusa relativ uniform ( cu cateva exceptii , )  dar este multa si  intraabdominala . Atunci cand vrei sa slabesti , atunci cand dai mai putin de mancare corpului , acesta face apel in primul rand la grasimea intraabdominala si abia dupa ce o termina recurge la rezervele de pe kur ( ca principiu ) . Acesta este si motivul pentru care unii cred ca nu pot sa slabeasca , pentru ca tin cura luni de zile si vad ca ranza de pe buci este tot acolo . Deasemenea , cantarul este doar un reper orientativ pentru ca este una sa ai 75 de kg cu umeri mici , cur mare si lasat , sunci impresionante in jurul abdomenului si fleici acolo unde ar trebui sa fie tricepsii ...si cu totul alta sa ai 75 de kg , de fibra . Cantarul arata aceeasi cifra dat corpul este total diferit . Primul arata ca naiba iar al doilea arata asa cum ar trebui sa arate un om .
Ideea de baza este urmatoarea :
Grasimea este un "buffer " . Cand ai bufferul mare , practic metabolizezi prost tot ce mananci pentr uca organismul are excedent de resurse si nu mai are nevoie de prea multe. Asta produce o reactie in lant . Metabolizarea superficiala inseamna ca si consumul cu metabolizarea este mic , inseamna ca cea mai mare parte din substante se orienteaza catre depozite suplimentare si cu foarte putin din acestea organismul traieste . Balanta se inclina doar atunci cand metabolismul incepe sa functioneze la capacitate maxima si functionand , consuma , ceea ce produce o alta reactie in lant , consuma mai mult , mananca si din resursele depozitate sub forma de grasime inestetica . Acum incepe de fapt slabirea in sine . O alta parte a lantului este ca , mancand din resursele depozitate , nici nu mai retine atata apa in corp , adica elimina o mai mare parte sub forma de transpiratie , urina , etc .
Gandirea de genul :" nu mananc paine ca sa slabesc " este pentru persoane care nu fac nici cel mai mic efort sa inteleaga ce se intampla in corpul lor. Majoritatea nutritionistilor " cunoscuti " prescriu diuretice pe bandarulanta , in special diuretice de ansa pentru ca au un dublu efect . Nu numai ca forteaza eliminarea apei dar impiedica si absorbtia de calciu si magneziu , ceea ce nu este sanatos , dar pe cantar se simte bine .

#48
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View Postericmario, on 02 februarie 2019 - 23:57, said:

Putința*.

Cred că e vorba mai degrabă de lene.
Nu o zic Ă®n nume de rău, dar asta e adevărul.
Era o gluma cu putirinta.
Da...nu cred ca lene ci mai degraba e lipsa motivatiei puternice

Prima data se elimina grasimea de pe organe?

#49
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postericmario, on 02 februarie 2019 - 23:52, said:

Ca nevastă-mea.  Mai un pic ești bilă.  Posted Image
pai si o mai lasi sa manance?!

ca sa nu mananci iti trebuie activitate, plus sa te vizualizezi cu patratele ca sa te motiveze.

grasimea de pe organe se elimina mai tarziu. depinde si de om, unii sunt aparent ok dar grasi pe interior.

Edited by 41ex, 03 February 2019 - 01:56.


#50
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postrodica1978, on 03 februarie 2019 - 01:28, said:

Da...nu cred ca lene ci mai degraba e lipsa motivatiei puternice

Indragosteste-te, mai motivatie ca asta nu se iegzista. :)

#51
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 23:05, said:

Nu m-as mai furaja dar imi e foame. Din ce mananc, din ce as manca mai mult...

   Eu zic sa lasi la o parte curele de slabire si sa te hranesti normal.
    Nu strica sa faci niste analize medicale, ca sa vezi cum stai cu nivelul de colesterol, glicemie, etc.
    Daca totul este in regula(medical vorbind) atunci nu ai de ce sa-ti faci griji.
    O femeie frumoasa este o  femeia inteligenta.
     Si inteligenta nu se cantareste in kilograme.

#52
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
inteligenta si feminina! totusi la 1,60 ar cam trebui maxim 65kg, sau chiar 60. :D

#53
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View Postrodica1978, on 02 februarie 2019 - 23:55, said:

vointa e una, putirinta alta

Ai deja 20 de kg in plus pt înălțimea ta.
Despre ce voință vorbești ?  Ești grasă, pur și simplu.

#54
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
eu am aceleasi kg de 40 de ani.
manc gaini. porci, varza, ceapa,etc.
cam ce am mancat cand eram copil.
cred ca tampenia asta de a socoti caloriile si te a cantari zilnic, iti face "varza· creierul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate