Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Frustrarea de a nu iti permite sa stai la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
banuiesc ca eu si inca cel putin 95% din cei ce stam la bloc ne-am dori sa stam la casa, pe pamant, sa avem curte, floricele, gard viu verde si frumos, un gratar, masute, scaunele, sezlonguri, gazon si asa mai departe
din pacate in Romania nu exista conceptual asta cand vine vorba de imobiliare, iar omul de rand care locuieste intr-un oras din alea vreo 4 orase mai mari care nu sunt moarte din punct de vedere economic, sunt obligati sa stea la bloc
in cluj cel putin trebuie sa fi putred de bogat sa iti permiti o casa cat de cat ok intr-o zona ok din oras
multa lume ce se muta la case se muta in satele de prin judet, ceea ce e mai rau decat sa stai la bloc in oras pentru ca ajungi sa stai la naiba in praznic in conditii de evul mediu

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce casă în mijlocul orașului ?
De ce te aștepți să dai un apartament comunist în care nu ai făcut nimic niciodată pe prețul unei vile moderne pi șentru ?

Când vinzi Dacia 1310 din 93 cu banii de pe ea iei Mercedes 2017 ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De unde ai informatiile ?
Doar vreo 38% din romani stau la bloc

In plus, daca vrei neaparat sa stai la casa, este chiar foarte posibil
Sunt case la aprox. 20 000 EUR cu teren mult dar ... toata lumea vrea la oras sau foarte aproape de oras

Deci - despre ce frustrari vorbesti ?

#4
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Conditii de rai, ti le creezi tu si la sat, cu sezlog, piscina, gazon, gard viu si fara ingramadeala de hurta. Trebuie sa ai un pic de imaginatie si abilitatea de a o pune in practica.


#5
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Strange bani, cumpara teren si construieste-o tu, iesi mai ieftin decat daca o cumperi gata facuta si stii  cum este facuta, ce materiale ai bagat in ea.
Si nu sunt scumpe, oarecum, suntem noi saraci nu aveam salariu decent


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Terenurile de case la oras s-au dat (bine ca s-au miscat ai mei in 1996), iar la sat nu merita pentru ca nu ai utilitati si mai faci si naveta.

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Poston64, on 02 februarie 2019 - 14:21, said:

banuiesc ca eu si inca cel putin 95% din cei ce stam la bloc ne-am dori sa stam la casa, pe pamant, sa avem curte, floricele, gard viu verde si frumos, un gratar, masute, scaunele, sezlonguri, gazon si asa mai departe
din pacate in Romania nu exista conceptual asta cand vine vorba de imobiliare, iar omul de rand care locuieste intr-un oras din alea vreo 4 orase mai mari care nu sunt moarte din punct de vedere economic, sunt obligati sa stea la bloc
in cluj cel putin trebuie sa fi putred de bogat sa iti permiti o casa cat de cat ok intr-o zona ok din oras
multa lume ce se muta la case se muta in satele de prin judet, ceea ce e mai rau decat sa stai la bloc in oras pentru ca ajungi sa stai la naiba in praznic in conditii de evul mediu
eu in cj locuiesc si nu doresc deloc sa ma mut la casa. stau intr-un ap de 110 mp si am si 2 balcoane mari. am tot spatiul de are am nevoie. asa functioneaza economia. unii au, unii n-au. nu e nicio frustrare

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostNaijax, on 02 februarie 2019 - 14:32, said:

De unde ai informatiile ?
Doar vreo 38% din romani stau la bloc

In plus, daca vrei neaparat sa stai la casa, este chiar foarte posibil
Sunt case la aprox. 20 000 EUR cu teren mult dar ... toata lumea vrea la oras sau foarte aproape de oras

Deci - despre ce frustrari vorbesti ?
eu ma refer strict la alea vreo 4 orase care nu sunt moarte dpdv economic gen bucuresti cluj timisoara brasov

View Postzile_san, on 02 februarie 2019 - 14:33, said:

eu in cj locuiesc si nu doresc deloc sa ma mut la casa. stau intr-un ap de 110 mp si am si 2 balcoane mari. am tot spatiul de are am nevoie. asa functioneaza economia. unii au, unii n-au. nu e nicio frustrare

uite ca eu sunt frustrat ca nu am o casuta micuta u o bucatica de gradina prin zorilor, recunosc

Edited by on64, 02 February 2019 - 14:35.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Poston64, on 02 februarie 2019 - 14:34, said:

eu ma refer strict la alea vreo 4 orase care nu sunt moarte dpdv economic gen bucuresti cluj timisoara brasov

Gresit
In Romania sunt mai mult de 4 orase iar Cluj-ul nu este miezul din fanta

#10
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View Poston64, on 02 februarie 2019 - 14:21, said:

banuiesc ca eu si inca cel putin 95% din cei ce stam la bloc ne-am dori sa stam la casa, pe pamant, sa avem curte, floricele, gard viu verde si frumos, un gratar, masute, scaunele, sezlonguri, gazon si asa mai departe
din pacate in Romania nu exista conceptual asta cand vine vorba de imobiliare, iar omul de rand care locuieste intr-un oras din alea vreo 4 orase mai mari care nu sunt moarte din punct de vedere economic, sunt obligati sa stea la bloc
in cluj cel putin trebuie sa fi putred de bogat sa iti permiti o casa cat de cat ok intr-o zona ok din oras
multa lume ce se muta la case se muta in satele de prin judet, ceea ce e mai rau decat sa stai la bloc in oras pentru ca ajungi sa stai la naiba in praznic in conditii de evul mediu

Si americanii pe care ii vezi in filme/ occidentalii, crezi ca au casele la distanta de 10 minute de mers pe jos pana in centru?

Uita-te pe google maps sa vezi ce distante fantastice sunt de la casele lor pana in orase.

Daca vrei casa in Romania, iti permiti. Daca vrei sa mergi pe jos in centrul unui mare oras, stai la bloc.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Deci vin acasă, îmi desfac o bere și imediat apare dracu' (soția): "Vezi că trebuie să tunzi gazonul."
Imediat apare întrebarea: La ce dracului mi-a trebuie mie casă? Nu era mai bine la bloc?

ps. Stau la bloc.Posted Image

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Poston64, on 02 februarie 2019 - 14:21, said:

sa avem curte, floricele, gard viu verde si frumos, un gratar, masute, scaunele, sezlonguri, gazon si asa mai departe
interesant, nu ne dorim drumuri, canalizare, gaze, utilitati, centuri, transport in comun bine pus la punct pana in orice satuc... ne am obisnuit ca nu se poate

#13
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostTheShen, on 02 februarie 2019 - 14:35, said:


Si americanii pe care ii vezi in filme/ occidentalii, crezi ca au casele la distanta de 10 minute de mers pe jos pana in centru?

Uita-te pe google maps sa vezi ce distante fantastice sunt de la casele lor pana in orase.

Daca vrei casa in Romania, iti permiti. Daca vrei sa mergi pe jos in centrul unui mare oras, stai la bloc.
aia au alta infrastructura, au suburbii, la noi casele se construiesc haotic prin sate si iese un rahat

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Poston64, on 02 februarie 2019 - 14:21, said:

in cluj cel putin trebuie sa fi putred de bogat sa iti permiti o casa cat de cat ok intr-o zona ok din oras

Fugi tare ca vorbesti prostii !
La ora actuala is preturi mari dar la fel de bine poti sa iei un teren departe de imbacseala orasului si sa iti construiesti casa mult dorita binenteles casa care ti- o permiti nu avioane de vile cu 11 camere ...

View Postericmario, on 02 februarie 2019 - 14:36, said:

Deci vin acasă, îmi desfac o bere și imediat apare dracu' (soția): "Vezi că trebuie să tunzi gazonul."
Imediat apare întrebarea: La ce dracului mi-a trebuie mie casă? Nu era mai bine la bloc?
...
Iti betonezi curtea si ai gatat corvoada ...

Edited by Baxon, 02 February 2019 - 14:41.


#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Poston64, on 02 februarie 2019 - 14:21, said:

banuiesc ca eu si inca cel putin 95% din cei ce stam la bloc ne-am dori sa stam la casa, pe pamant, sa avem curte, floricele, gard viu verde si frumos, un gratar, masute, scaunele, sezlonguri, gazon si asa mai departe
din pacate in Romania nu exista conceptual asta cand vine vorba de imobiliare, iar omul de rand care locuieste intr-un oras din alea vreo 4 orase mai mari care nu sunt moarte din punct de vedere economic, sunt obligati sa stea la bloc
in cluj cel putin trebuie sa fi putred de bogat sa iti permiti o casa cat de cat ok intr-o zona ok din oras
multa lume ce se muta la case se muta in satele de prin judet, ceea ce e mai rau decat sa stai la bloc in oras pentru ca ajungi sa stai la naiba in praznic in conditii de evul mediu
Eu am casa de care zici tu la 30 de kilometri de centrul Bucurestiului, facuta relativ recent in 2007 cu toate utilitatile acum. Cand am facut-o nu erau gaze, acum sunt si alea.
Am stat 4 ani acolo dar pana nu fac astia o centura ok si nu se intampla vreo minune cu traficul nu mai am de gand sa stau acolo. Ma mai duc in weekend si poate o sa ma mut acolo cand ies la pensie.
Nu imi lipseste nimic la bloc, ma simt foarte bine.

Edited by Seteh, 02 February 2019 - 14:42.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Inițiator muncește inventează ceva umple-te de bani și faci ce casă vrei tu unde vrei tu.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postzile_san, on 02 februarie 2019 - 14:33, said:

eu in cj locuiesc si nu doresc deloc sa ma mut la casa. stau intr-un ap de 110 mp si am si 2 balcoane mari. am tot spatiul de are am nevoie. asa functioneaza economia. unii au, unii n-au. nu e nicio frustrare
Io stau in casa si nu m-as muta la bloc nici sa-mi dea diferenta de bani triplu Posted Image

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da e misto la casa numai sa ai magazine  in jur ca la oras, posibilitati, gaze, locuri de  munca , baruri si cafenele civilizate , apa curenta, wc in  casa, baie  ultramoderna, casa izolata , camera fiecaruia , bucatarie moderna etc etc
de unde bani pentru asa ceva? si de unde utilitati ? ca primarii de la aruncatii de dupa deal nu baga gaze sau apa curenta ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate