Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Frustrarea de a nu iti permite sa stai la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 on64, on 02 februarie 2019 - 14:58, said:

o casa pe pamant cu gradina si un suv 4x4, atat
Si o decapotabila! Si o motocicleta smekera! Posted Image

#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Baxon, on 02 februarie 2019 - 14:39, said:

Iti betonezi curtea si ai gatat corvoada ...
Cea mai mare prostie.Acum 11 ani cand am luat casa asta,primul lucru pe care l-am facut ca un taran de bloc ce sunt,am betonat curtea.Anul asta voi plati picamerul,ca unde nu e minte vai de poznar, si-mi voi face ca in poza.Am amanat atat ca mai am o casa si un apartament care trebuie sialea ingrijite.Care e avantajul ca stai la casa daca nu te poti bucura de natura?(si parca vad ca atunci cand gat tot,castig la loto si vreau alta mai marePosted Image)

 waterman, on 02 februarie 2019 - 14:48, said:

Eu visez la așa ceva sper în 10 ani să apuc să fac...

78985_133866.jpg
Asa ceva e vreo 20-25.000 de euro,nu-i un capat de lume.

Attached Files



#39
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Naijax, on 02 februarie 2019 - 14:32, said:

Sunt case la aprox. 20 000 EUR cu teren mult dar ... toata lumea vrea la oras sau foarte aproape de oras

Pai, stii si tu, un curent electric, un gaz, o canalizare ceva - sec. XXI FTW :)!

#40
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Toți își doresc imposibilul: casă, spațiu, curte, fără vecini, magazine la colt, fără blocuri care sa obtureze  orizontul, cineva sa se ocupe de grădină, etc.:))))))
Realitatea pentru majoritatea e alta: trebuie sa munceasca zilnic 8 ore în oraș, infrastructura e deficitară mai ales în zonele de margine, scoli nu prea găsești decât în oraș, terenurile cu infrastructura deja dezvoltată  sunt scumpe și mici, puz-urile sunt o gluma pentru cei care au bani.
Frustrarea e inevitabila, singura variabila sunt chestiile la care fiecare face un compromis.

Edited by mihaigerard, 02 February 2019 - 15:13.


#41
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 Baxon, on 02 februarie 2019 - 15:08, said:

@on64  nu stiu de cati bani dispui insa la buget de auteritate mi-as lua teren in Valea Caprioarei ( baza Feleacului ) ca e lesne , are toate utilitatile si in prima faza as face o cabana cu tot ce trebuie iar la masina mai redu din pretentii sau ia un sehas ...
filosofia mea de viata, una extrem de importanta este urmatoarea "Orice om care face naveta mai mult de 30 de minute ca sa mearga si sa vina de la serviciu se numeste slcav"

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 karax, on 02 februarie 2019 - 14:43, said:

gaze, apa curenta, wc in  casa, baie  ultramoderna, casa izolata , camera fiecaruia , bucatarie moderna etc etc

Hopa!
Unul locuiește în peșteră!

#43
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Daca azi e periferie, peste 10-15 ani o sa fie parte din oras.Trebuie doar sa gandesti in avans.

#44
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 carturarulobosit, on 02 februarie 2019 - 15:13, said:

Daca azi e periferie, peste 10-15 ani o sa fie parte din oras.Trebuie doar sa gandesti in avans.

Adică 10-15 ani trăiești în jeg ca sa mai apuci ipotetic încă 10 în normalitate?:))))

#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 on64, on 02 februarie 2019 - 15:13, said:

filosofia mea de viata, una extrem de importanta este urmatoarea "Orice om care face naveta mai mult de 30 de minute ca sa mearga si sa vina de la serviciu se numeste slcav"
Uuu, ce urât sună!
M-ai făcut sclav gratuit.
Nu mai vorbesc cu tine și de crăciun ciu-ciu cadou!

 mihaigerard, on 02 februarie 2019 - 15:15, said:

Adică 10-15 ani trăiești în jeg ca sa mai apuci ipotetic încă 10 în normalitate?Posted Image)))
Stai liniștit că sunt încă străzi în Bucale fără canalizare sau drum asfaltat.

#46
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 mihaigerard, on 02 februarie 2019 - 15:15, said:

Adică 10-15 ani trăiești în jeg ca sa mai apuci ipotetic încă 10 în normalitate?Posted Image)))
Nu jeg.Sunt terenuri la periferie cu toate utilitatile.Acum depinde ce intelegi prin jeg.

Edited by carturarulobosit, 02 February 2019 - 15:17.


#47
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 daniMMM, on 02 februarie 2019 - 15:12, said:


Cea mai mare prostie.Acum 11 ani cand am luat casa asta,primul lucru pe care l-am facut ca un taran de bloc ce sunt,am betonat curtea.Anul asta voi plati picamerul,ca unde nu e minte vai de poznar, si-mi voi face ca in poza.Am amanat atat ca mai am o casa si un apartament care trebuie sialea ingrijite.Care e avantajul ca stai la casa daca nu te poti bucura de natura?(si parca vad ca atunci cand gat tot,castig la loto si vreau alta mai marePosted Image)


Asa ceva e vreo 20-25.000 de euro,nu-i un capat de lume.

Femeia ta nu merge pe tocuri?

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 daniMMM, on 02 februarie 2019 - 15:12, said:

Cea mai mare prostie.Acum 11 ani cand am luat casa asta,primul lucru pe care l-am facut ca un taran de bloc ce sunt,am betonat curtea.Anul asta voi plati picamerul,ca unde nu e minte vai de poznar, si-mi voi face ca in poza.Am amanat atat ca mai am o casa si un apartament care trebuie sialea ingrijite.Care e avantajul ca stai la casa daca nu te poti bucura de natura?(si parca vad ca atunci cand gat tot,castig la loto si vreau alta mai marePosted Image)


Era raspunsul catre unu caruia ii e lene sa tunda gazonul Posted Image

Io am gazon in curte , nu betoane Posted Image

#49
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 carturarulobosit, on 02 februarie 2019 - 15:16, said:


Nu jeg.Sunt terenuri la periferie cu toate utilitatile.Acum depinde ce intelegi prin jeg.

Am citit destul de mult aria celor care își fac case la periferie. N-am văzut pe vreunul care sa aibă toate utilitățile. Poate nu i-am citit pe toți, dar la majoritatea lipsește canalizarea, la unii și gazele sau curentul pe care trebuie sa și-l tragă singuri.:)

Edited by mihaigerard, 02 February 2019 - 15:19.


#50
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 mihaigerard, on 02 februarie 2019 - 15:18, said:

Am citit destul de mult aria celor care își fac case la periferie. N-am văzut pe vreunul care sa aibă toate utilitățile. Poate nu i-am citit pe toți, dar la majoritatea lipsește canalizarea, la unii și gazele sau curentul pe care trebuie sa și-l tragă singuri.Posted Image
Omul vorbeste de Cluj.
Tu probabil vorbesti de Bucuresti :)

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 mihaigerard, on 02 februarie 2019 - 15:13, said:

Toți își doresc imposibilul: casă, spațiu, curte, fără vecini, magazine la colt, fără blocuri care sa obtureze  orizontul, cineva sa se ocupe de grădină, etc.Posted Image)))))
Realitatea pentru majoritatea e alta: trebuie sa munceasca zilnic 8 ore în oraș, infrastructura e deficitară mai ales în zonele de margine, scoli nu prea găsești decât în oraș, terenurile cu infrastructura deja dezvoltată  sunt scumpe și mici, puz-urile sunt o gluma pentru cei care au bani.
Frustrarea e inevitabila, singura variabila sunt chestiile la care fiecare face un compromis.
Io fug de cele enumerate de tine , pe langa casa . Nu vreau scoli in apropiere , nici magazine , nici macar oameni nu vreau sa fie aproape si asa m-am si asezat Posted Image

 mihaigerard, on 02 februarie 2019 - 15:18, said:

Am citit destul de mult aria celor care își fac case la periferie. N-am văzut pe vreunul care sa aibă toate utilitățile. Poate nu i-am citit pe toți, dar la majoritatea lipsește canalizarea, la unii și gazele sau curentul pe care trebuie sa și-l tragă singuri.Posted Image
Pt orice exista alternativa Posted Image

#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Baxon, on 02 februarie 2019 - 15:06, said:

Nu-l injura ! Las-o dracu de Gherla , decat acolo in casa , mai bine in cluj napoca in bloc , de 100 de ori !
Pai nu e: "nu vreau sa stie orasul' ca barbatu' meu-i codasu', mai bine sa stie satu' ca barbatu' meu-i fruntasu, Marinica, Marinica"

#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Baxon, on 02 februarie 2019 - 15:18, said:

Era raspunsul catre unu caruia ii e lene sa tunda gazonul Posted Image

Hua, hua,  hua!
Nu e vorba de lene, dar de ce să faci azi ce poți face măine? Lasă pe poimâine, că poate nu mai e nevoie!
Posted Image

Edited by ericmario, 02 February 2019 - 15:23.


#54
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Există alternative, normal, cu stresul și costurile aferente.

Edited by mihaigerard, 02 February 2019 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate