Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Xiaomi MI 9

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1826 replies to this topic

#1801
soul18reaver

soul18reaver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.02.2009
a primit cineva miui 12.5?

#1802
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Eu nu am primit, desi am telefonul de doi ani si merge in continuare ceas, faptul ca Android 12 este aproape de lansare si Mi 9 nu a primit nici macar 11, este cam aiurea. Totusi, cum sa primeasca Mi 9 SE android 11 inaintea lui Mi 9...

#1803
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
A venit si miui 12.5 pe Mi 9.

#1804
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Am primit acum vreo 2 zile. Sunt pe 12.5.1 - Android 11.

#1805
soul18reaver

soul18reaver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 05.02.2009
nice, varianta globala sau eu?
eu inca astept

security patch level la ce luna a ajuns?

Edited by soul18reaver, 16 July 2021 - 20:37.


#1806
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Eu am varianta globala, este la 01.06 security patch-ul.

#1807
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Eu sunt pe varianta EU - 12.5.1 RFAEUXM

#1808
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
Salutare.Sunt posesor de xiaomi mi9 . Am avut displayul spart , l-am inlocuit la un service gsm bine cotat ,dar surpriza, ecranul are o dunga pe el de sus pana jos care nu poate fi stearsa cu alcool sau altceva. LA cateva zile au aparut pixelii morti . Si nici ecranul nu se comporta ca cel original desi am primit asigurari ca imi vor pune display original. negrul nu e negru , este prea luminos ecranul , luminozitatea este pe auto si o ia razna noaptea de imi sparge ochii. Dar in primul rand culorile nu mai sunt aceleasi ca inainte , unele poze se vad pixelat in functie de ce luminozitate am pe telefon, fapt care nu se intampla inainte. Am fost la ei dar au dat vina pe furnizor si nu vor sa comande alt display pentru a mi-l schimba. MI-au propus sa-mi dea banii inapoi doar daca dau jos ecranul nou (desi au spus ca mai mult ca sigur se va sparge cand il vor scoate, deci nu mai au ce sa faca cu el ) si sa-mi puna ecranul vechi( care era crapat total , facand telefonul nefunctionabil). Un fel de santaj zic eu . Urmatorul pas e sa ma duc la ANPC, ei oferindu-mi garantie un an. Sfaturi ? Eu vreau telefonul sa functioneze ca inainte. Cer prea mult ? Multumesc anticipat

#1809
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009
Au dat garanție iar produsul a dat rasol. Dă-i înainte pe orice cale legală săi faci să-și respecte contractul.

#1810
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 03.02.2005
@soulfan, pentru a ajunge la OPC (ANPC) trebuie mai intai sa primesti un raspuns scris de la service legat de o posibila solutionare din partea lor.
Asadar tot de la ei trebuie sa incepi cu demersurile.
Insa cum specifica si Alxdava da-le telefonul sa-ti solutioneze problemele aparute, caci banuiesc ca ti-au oferit o garantie pentru piesa montata (ecran).
Din descrierile tale cred ca ecranul e unul LCD si nu un Amoled, precum cel original. Poti incerca si tu sa iti dai seama daca-i un LCD sau Amoled, ideal ar fi sa ai prin preajma un telefon cu Amoled pentru comparatii https://smartphones....atters-0171949/

Edited by Ciubex, 21 July 2021 - 14:06.


#1811
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
Da, am garantie un an. Dar ei au dat-o pe partea de functionalitate, ca telefonul este functional and shit...si ca ei si-au facut treaba. Eu le-am spus ca nu mi-au vandut ce trebuie iar ei se scuza ca e vina furnizorului si ca nu vor sa riste prin a-mi monta alt ecran ca poate e fail si ala si ei vor iesi in perdere de fiecare data. Ceva de genul... eu raman de fraier. de asta ma gandeam sa ma duc la anpc pentru ca nu e vina mea ca ei nu stiu sa-si aleaga furnizorii

#1812
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 03.02.2005
Da, poti apela la ANPC, doar ca ei te vor trimite la service pentru a incerca intai o intelegere "amiabila cu vanzatorul", ei abia dupa aceasta etapa intervin.
Citat de pe site-ul ANPC:

Quote

Vă rugăm să apelați la această modalitate numai după ce încercați să rezolvați amiabil problema cu operatorul economic care a comercializat produsul sau a prestat serviciul. În situația în care nu ați ajuns la o înțelegere cu vânzătorul sau cu administratorul unității, atunci aveți dreptul să depuneți o reclamație....
Link: http://reclamatii.an...reclamatie.aspx

Edited by Ciubex, 21 July 2021 - 15:39.


#1813
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
e amoled ecranul, am facut testul , nu am nici un fel de lumina doar pixeli morti , vreo 3 4. am sa trag o fuga iar pe la ei sa mai port o discutie, le-am spus si inainte ca nu vreau sa ma cert , eu am fost de buna credinta in schimb ei o dau la intors

#1814
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009
Pixeli morți înseamnă produs defect și echivalează cu aplicarea garanției. Punct.
Explică-le că-ți poti face un țel în viață în a-i face foarte cunoscuți pentru produsele de "calitate" pe care le distribuie și fac.
P.S. dacă prima oară au putut scoate ecranul o pot face din nou, iar faptul că se sparge nici nu mai contează având în vedere defectul existent

Edited by Alxdava, 21 July 2021 - 18:06.


#1815
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
UPDATE : am fost azi pe la ei sa verific ecranul nou , atasat provizoriu . Arata bine culorile , este mai apropiat de original dar surpriza ....are un fir de par sub sticla, pe mijlocul ecranului. Mare oftica am tras . Oamenii au zis ca se lasa pagubasi ... vor sa-mi dea banii inapoi ca ei nu vor sa mai faca retur iar si sa incerce alt display . Sau sa le aduc eu un display si il monteaza ei gratuit, dar ma gandesc ca la cum au dat ei chix cu furnizori de incredere , eu am sanse mici sa gasesc un display bun, mai ales ca la mine dispare sansa de retur daca il iau de pe net. nici nu stiu ce sa mai fac , eu am ramas fara telefon momentan (nasol). Am cautat pe net display , majoritatea nu il au in stoc . Deci tineti bine telefonul in mana pentru ca se pare ca e o mare baataie de cap cu inlocuirea displayului la acest model

#1816
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 03.02.2005
Vezi de la GSM net: https://www.gsmnet.r...aomi-mi-9-negru
Cica il au pe stoc. Eu mai demult am luat de la ei un ecran si avea probleme, cei de la service-ul la care l-am dus pentru montaj mi-au dat o foaie cu stampila lor cu mentiunea defectului constatat si am primit de la GSM net banii inapoi pe display.
Uite aici conditiile de garantie: https://www.gsmnet.ro/garantie

Edited by Ciubex, 09 August 2021 - 23:07.


#1817
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
Si cum ai rezolvat ? de unde ai luat alt display?

Edited by Ciubex, 10 August 2021 - 21:05.


#1818
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 03.02.2005
Tot de la ei, cel de-al doilea nu a mai avut problema primului. Insa al doilea l-am luat dupa ceva timp, caci nu mai aveau pe stoc.
(Nu mai cita mesajul anterior, te rog vezi si regulamentul de ce)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate