Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cafea buna

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#55
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postrich1974, on 11 septembrie 2016 - 09:28, said:

aluminiul ala nu-mi miroase a bine. am si eu asa ceva acasa dar nu il mai folosesc.
Depinde de calitate si intretinere.(calitatea aluminiului si spalare uscare imediat dupa folosire) Eu am folosit-o cativa ani dar am renuntat pt ca se oxidase vasul de apa si schimba gustul cafelei... Dupa ce am vazut calitatea celor din hipermarketurile noastre am hotarat sa revin la ibricul clasic...

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrich1974, on 11 septembrie 2016 - 09:28, said:

aluminiul ala nu-mi miroase a bine. am si eu asa ceva acasa dar nu il mai folosesc.

Exista si de inox
O sa va pun o poza cu espresorul meu de aventuri, :)

#57
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Am și eu o întrebare: un ibric din acela clasic  ( tronconic ) emailat oare de ce nu se mai găsește pe nicăieri ????
Înainte de '89 se găseau genul ăsta de la orice magazin sătesc până la Unirea..... problema era ce mărime sau culoare să iei.
Unde au dispărut ???

#58
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu cred ca se gasesc, sunt facute in romania. eu am asa ceva, l-am luat mai demult de la un hypermarket. problema este ca se spala mai greu, iti trebuie o perie din cauza ca nu prea intra mana in el.

#59
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Dacă sunt ibrice de 4 cafele (nu degetare de genul ristreto sau cum le mai spune !!!) intră mâna, însă ca idee îmi amintesc că aflat în vizită la o mătușă, mi-a servit o cafea dintr-un ibric care nu era spălat.....
Adică pe pereții interiori ai recipientului era un strat de zaț ”pietrificat” care nu știu ce rol avea dar cred că sub nici o formă nu puteam să îmi acuz ruda că era o persoană care își lăsa vasele pline de jeg și slin. Chestia mai interesantă este că am mai găsit scris despre așa ceva nu mai știu pe unde și chiar recent, amintea cineva aici în ”Cafeneaua din Poiană” despre ibric de cafea în care pe pereții interiori era lăsat un start de zaț probabil pentru un gust special.
Oricum eu pentru un gust deosebit la ceea ce consider cafea bună în apa pusă la fiert alături de cafea, pun foarte puțin sau de loc zahăr și presar un pic de sare, așa pentru gust (dacă fac 4 cafele pun un vârf de cuțit !)

A nu se confunda cu un remediu de trezire din mahmureală în care preopinentului i se dă să bea chiar cafea cu sare !!!!

#60
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Minimul de aparate pentru o cafea buna, pe langa o cafea proaspat prajita si rasnita:

rasnita/espressor/tamper/cantar/timer/ control al temperaturii si presiune constanta, daca nu sunteti convinsi va invit la o cafea, sa vedeti diferenta.

[ https://i.imgsafe.org/011354935e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDeenman, on 19 septembrie 2016 - 18:39, said:

Minimul de aparate pentru o cafea buna


Minimul și maximul, în același timp!

[ http://www.ctscorner.ro/images/Ibric%20cupru%20cafea%20cts%20corner%20330%20ml%20dream.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vi cu ibricul si cafeaua ta si facem o comparatie? Sa vezi cum nu mai bei cafea la ibric.

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
O cafea de calitate, la ibric, e mai bună decât o cafea mediocră la expresor.

#64
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ultima mea achizitie in materie de cafea este amigo boabe.  dupa gust, are in compozitie cafea arabica si este destul de buna la pret, 42 lei.
eu as vrea sa gasesc cafea cu brandul din tarile in care se produce (brazilia, etiopia, etc. ). din pacate, hotii multinationalelor nu permit asa ceva.

#65
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu cumperi cafea de unde trebuie. Si chiar daca cumperi iti trebuie o rasnita cel putin manuala buna, fara joc in ax.

Eu v-am explicat, cu toate ca pare ca vorbesc de sus tare, va invit la mine sa beti o cafea adevarata si dupa nu o sa mai dati nici 10 lei pe orice cafea in orice local din tara.


Acum am in dulap si beau Sarkis Chocolat la 100 ron/1 kg - 100% arabica si Bolivia la 120ron/1 kg, consum doar cafea prajita in luna in care o si beau, deci maxim 30 zile vechime de la prajire. Diferenta este colosala, toate cafelele le cantaresc inainte si dupa rasnire, cronometrez timpul in care curge in cana cafeaua si o cantaresc si pe aceasta. Pe langa parametri mentionati, mai am control pe temperatura (scot la 93 grade) si pe presiune (9bari). Pt unii poate par sf-uri insa cam astea-s cerintele minime.

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
120ron/1 kg

nu mi se pare exagerat de mult.

Dar tot la ibric o voi face, am ibric de cupru, cu modele, o minunăție artistică.

http://www.sarkiscaf...sarkis-chocolat

#67
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mihai este cel care prajeste si se ocupa de comenzi telefonic. Ii poti cere o parere cu ce cafea merge mai bine la ibric, iar daca doresti poti cumpara pt test doar 200grame pe care il rogi sa o rasneasca pt ibric. Este diferita granulatia pt ibric/espresso.

#68
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
O sa ii incerc si eu pe armeni, sunt curios cum e cafeaua "adevarata" :)

#69
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostDeenman, on 20 septembrie 2016 - 12:09, said:

Nu cumperi cafea de unde trebuie. Si chiar daca cumperi iti trebuie o rasnita cel putin manuala buna, fara joc in ax.

Eu v-am explicat, cu toate ca pare ca vorbesc de sus tare, va invit la mine sa beti o cafea adevarata si dupa nu o sa mai dati nici 10 lei pe orice cafea in orice local din tara.


Acum am in dulap si beau Sarkis Chocolat la 100 ron/1 kg - 100% arabica si Bolivia la 120ron/1 kg, consum doar cafea prajita in luna in care o si beau, deci maxim 30 zile vechime de la prajire. Diferenta este colosala, toate cafelele le cantaresc inainte si dupa rasnire, cronometrez timpul in care curge in cana cafeaua si o cantaresc si pe aceasta. Pe langa parametri mentionati, mai am control pe temperatura (scot la 93 grade) si pe presiune (9bari). Pt unii poate par sf-uri insa cam astea-s cerintele minime.
Felicitari pentru preocuparea ta de a-ti respecta placerea unei cafele de calitate preparata corespunzator.
Daca generalizam insa, catre obisnuitul bautor de cafea, cerintele minime enuntate de tine sunt ori sf ori nu intereseaza din lipsa de cunoastere. Sau din comoditate sau pur si simplu nu percep placerea pe care o ai tu. Au o placere dobandita din utilizarea clasica a cafelei "ordinare", de tip Jacobs, etc. Nu ii condamn, pentru ca nu e nici o vina in a cataloga o cafea buna dupa tarie/dulceata/lapte aditional. Au o papila "tarata" pe care greu o vei castiga daca incerci sa o "cultivi".
Pot face o paralela cu degustatorii de whisky de clasa si cei c are nu fac diferenta intre bourbon, irish whiskey, blended sau single malt. Sunt cei care stiu ca Jack Daniels e varful gamei si J&B e ceea ce iau primul de pe raft, cu senzatia ca s-au upgradat de la Ballantines. Si aici e lipsa de perceptie a papilei deja formata pe un anumit stil.

Asadar ceea ce spui tu intra in categoria exclusivism si vei gasi destul de putini avizati cu care sa schimbi pareri. In rest, ca pe forum, schimbam idei.

#70
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Mi-am cumpărat un recipient pentru făcut cafea (nu știu cum le spune ! Posted Image ) din acela din sticlă, cu o tijă cu sită pe care o apeși, etc. etc.
Întrebare: câte minute sau secunde.... las cafeaua cu apa fierbinte și cu ce mai pun eu acolo să ”pritocească” până apăs pe tijă și torn ”zeama neagră” în căni ?
Am mai avut așa ceva ceva acum..... 30 - 40 de ani și pur și simplu nu am știut cum să îl folosesc, ruginind prin casă, cafeaua se făcea în continuare la ibric pe aragaz.

Edited by stavreschi, 26 September 2016 - 12:40.


#71
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Se lasa 3 minute jumate, iar apa nu se pune clocotita ci la 90 -92 grade. Problema este ca nu se foloseste cafea gata macinata in comert, pt ca este prea fina, iti trebuie alt grad de rasnire.

Aparatul se numeste presa franceza.

Ai video explicativ aici:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YIKr2EMkm48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu nu pot sa beau cafea preparata astfel ca e prea slaba, o numesc ceai de cafea.

Edited by Deenman, 26 September 2016 - 13:00.


#72
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Problema cu presa franceza e ca niciodata nu obtii cele 92-96 grade. Apa, cu cat e mai clocotita, cu atat isi pierde mai repede din temperatura. Am folosit cateva luni o presa franceza, pe care am dat vreo 80 de RON (Vitesse) utilizata ca la carte: apa clocotita pusa in ea ca sa o mentina calda, alta apa la fiert in ibric, cafea rasnita pe loc, aruncat apa din presa, pus cafeaua in presa, pus apa din ibric la 95 grade (pe termometru), tinut cafeaua 3,5 minute pe timer. Tot timpul iesea cam ceai, cum spune Deenman. Asta pentru ca apa turnata chiar si in vasul incalzit in prealabil se racea aproape instantaneu, mai mult de 80-85 grade n-am obtinut niciodata. Am facut apoi experimentul extrem: presa pusa in bain-marie, in apa data in clocot. Ei bine, chiar si asa cu greu apa din ea a ajuns la 90 grade si n-a urcat mai mult nici dupa cele 3 minute. In momentul acela am tras presa pe dreapta, mai ales ca mi-era tare sila sa stau sa demontez la ea si sa o spal bucata cu bucata de fiecare data. Altfel, daca nu demontezi sita tot ramane zat intre inele care se rancezeste.
   Asa ca am revenit la ibricul de cupru. Cafeaua o rasnesc de mana (am un Hario Mini Mill) si cam tot ca pentru presa, granulatie mare, ca nu-mi place sa ramana in suspensie in cafea cand e foarte fina si mi se si ia sa dau mult la manivela. Nu dau cafeaua in clocot ci cand vad ca e pe aproape dau focul la minim, de palpaie mai sa se stinga si o mai tin un minut. In felul acesta pe termometru arata cam 96-98 de grade. De baut o beau cam la 60-65, mai rece mi se pare ca nu se mai simt aromele asa bine, mai calda ma frige prea tare si nu pot sa o savurez. Desi nu sunt adeptul cafelei amare (cel putin cand beam din supermarket), la asta de prajitorie nu simt nevoia sa pun deloc zahar. Si nici miere nu recomand, cat ar fi ea de "bio" fata de zahar, si nu numai din cauza ca se zice ca peste 40 de grade isi pierde proprietatile, ba chiar devine toxica (asa o fi...) dar pur si simplu aroma prea puternica mascheaza gustul real al cafelei.
  Asadar, cine incearca o cafea de prajitorie o sa vada ca e complet diferita de cea din supermarket. Nu inseamna ca va cadea pe spate, poate chiar n-o sa-i placa, dar sigur va ramane uimit cand va descoperi ca o cafea fara zahar poate fi doar vag amaruie, ca poate avea si o componenta acrisoara (acida) care se accentueaza daca e tinuta intr-un loc prea cald si ca aromele reale ale cafelei n-au nimic de-a face cu ceece se vinde la Starbucks. Si ca "brandurile" cafelei nu sunt numite dupa firmele care le impacheteaza ci dupa fermele sau regiunile producatoare. Care fiecare au anumite metode: fie e lasata in fruct pana acesta se stafideste si apoi curatata, ca cea din Etiopia, fie uscata la vant la ca India Monsooned, etc...
  Oricum, ca orice lucru obtinut pe cale industriala, cafeaua de supermarket e cultivata pe zone joase si intinse ca sa poata fi recoltata mecanizat, boabele sunt culese la gramada ca nu sta nimeni sa le aleaga si din cauza asta sunt prajite aproape la limita arderii ca sa iasa ceva si din cele inca necoapte. Cafeaua de calitate se obtine la altitudini mai inalte, boabele sunt culese selectiv doar cele ajunse la maturitate iar prajirea este o arta (sunt o gramada de articole pe net despre punctul de prajire care nu mai stiu cum se numeste, samd...). Ideea e ca poti sa simti diferenta dintre o cafea arsa si una prajita cat de cat correct chiar si daca iei un bob si il mesteci. Eu imi dau seama la mana in timpul macinarii: cafeaua corect prajita e destul de greu de spart, cea mai arsa aproape ca nu o simt. Nu mai spun ca la prima zatul e maroniu iar caimacul bej-galbui, la cealata totul e o funingine neagra.
  Eu cumpar saptamanal 150g de boabe prajite cu o zi doua inainte, si pot spune ca aroma se pierde relative repede desi e ambalata in pungi cu aluminiu la interior si cu sistem de inchidere destul de etans (de exemplu daca apas pe punga nu foarte tare, nu iese aerul). Chiar si dupa numai 2 saptamani mai mult miroase punga a hartie decat cafeaua a ... cafea. Personal, prefer maxim o saptamana de pastrare in punga sigilata.

Edited by akeem, 07 October 2016 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate