Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#73
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostKriss77, on 25 ianuarie 2019 - 02:28, said:

Ce spui tu se poate suplini foarte simplu mancand de 1-2 ori pe saptamana (sau chiar mai rar) peste sau consumand zilnic o lingura de ulei de peste.
Carnea de animale mari sau mici NU este necesara pentru nimic, dimpotriva, dauneaza in cantitatile consumate de majoritatea.

Uite o stire SHOCK pentru tine - pestele NU e vegetala, o planta, ci fiinta din carne si oase :P :P  ...exact precum porcul, vaca, puiul etc

Stiu ca multi vegani "triseaza" considerand pestele ca...nefiind animal/carne per se, deci ok.
Dar asta face si mai mult dovada ignorantei lor!

De fapt, multe companii de suplimente nutritive** marturisesc clar ca folosesc faina din oase de peste pentru suplimentele de B12.

**: substante dubioase create de niste tipi destepti pentru a eluda reglementarile draconice (cu motiv bun!) in domeniul medicamentelor dar si pe cele din domeniul alimentar, creand o struto-camila dubioasa, care se afla in zona gri a legislatiei in multe state dezvoltate

View Postmariovrs, on 25 ianuarie 2019 - 08:48, said:

Ba...nu stiu ce sa zic...  Asta cu omul care are incisivi si e carnivor..si ca moare fara carne..
Am avut o pisica care a trait 17 ani la mine cu mancare uscata de pisici si foarte rar ce mancam eu ( pentru ca nu-i placea..).  Mancarea aia de pisici e formata din cereale si ceva gen .00%  grasimi animale..
Si pisica e clar carnivora..

Na...ca mi-am adus iar aminte de Mimi...o sa fiu iar trist toata ziua...

mancarea uscata pt pisici e similara cu cea umeda, dar prelucrata sa reziste mai mult. Deci e tot mancare carnivora.

LINK

#74
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cum explicati cazul doctorului Amen Ra: el este de profesie vegan, ascet, culturist, tanatolog, osirolog, poligam puritan si mananca doar o masa vegana pe zi, aceasta fiind dupa spusele lui secretul nemuririi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dR1FCJS8DoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostPopaXXX, on 25 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Cum explicati cazul doctorului Amen Ra: el este de profesie vegan, ascet, culturist, tanatolog, osirolog, poligam puritan si mananca doar o masa vegana pe zi, aceasta fiind dupa spusele lui secretul nemuririi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dR1FCJS8DoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1) link despre chestii vegane pe youtube ...din start, credibilitate pierduta 50%

2) multi asa-zisi asceti/guru vegani etc au fost prinsi, la un moment dat, cu minciuna
    nu m-ar mira si asta sa fie la fel.

nu poti viola legile fizicii si ale biologiei.
"ingredientele" necesare construirii unei mase musculare precum are tipul, se gasesc in doar 2 locuri:
- injectii cu steroizi
- o dieta normala (proteine/ fibre/ carbohidrati), deci dieta omnivora

Daca veganii nu treceau prin scoala ca gasca prin apa, ar fi invatat ca organismul uman nu poate sa extraga prea bine nutrienti din materii vegetale - celuloza.
Plus ca materia vegetala este mult mai putin hranitoare ca omologul ei animal.

Este de fapt, si problema ierbivorelor pur sange, de asta consuma cantitati uriase zilnic (18-20 ore doar mancand).

In schimb, un carnivor/omnivor dupa o masa carnala ( :P ) buna, poate sa rziste fara probleme cateva zile

#76
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Toate legumele şi fructele din comerţ, în proporție mai mică cele de pe tarabe de prin piețe, sunt tratate cu pesticide, ierbicide si fungicide, așa că dieta vegană crudivoră netratată termic, promovată de unii, este mai toxică și mai cancerigenă decât dieta cu carne, lapte și ouă preparate termic !

Îi aprob pe acei vegani care își produc singuri hrana în livezi, grădini și sere proprii, pentru că sunt conștienți că nu trebuie să folosească substanțe chimice de nici un fel, dar iarăși nu sunt de acord cu unii dintre ei care nu-și gătesc termic nici măcar o mică parte din hrană, pentru că nu poți consuma fasole uscată sau cartofi fără să treacă prin fierbere și în acest caz argumentele lor sunt ”zero” pentru mine ! Posted Image

#77
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 24 ianuarie 2019 - 22:49, said:

Suplimentele tableta sunt fix frectie la picior de lemn....si demonstrat ca nu au nici un efect . Este documentar pe unul din canalele de profil
Ma intreb aia de pe ISS cum isi asigura vitaminele si mineralele!? Hai zi-mi sa nu compar ce iau aia cu ce se vinde populatiei ca sa te intreb de ce.
Poate ai vrut sa zici ca alea la 3 lei sunt frectie. Sau ca daca iti asiguri necesarul din  alimentatie, iei degeaba suplimente ca le elimini oricum.

#78
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Singurul motiv pt care ar manca cineva cartofi de orice fel e ca e sarac lipit nascut in Irlanda preindustriala, sau pur si simplu este indiferent vis-a-vis de faptul ca moare de prost.
Am mancat si facuti de bunica-mea, taiati bucati, stersi pe stergar si apoi opariti in tuci plin cu untdelemn nefiltrat de floarea soarelui ( infinit mai delicios decat uleiul rafinat de floarea soarelui), si serviti pe pat de mujdei de usturoi romanesc, cu un gust putin zis infinit mai bun decat scarboseniile de cartofi prajiti toate zilele care ma fac sa o iau la fuga pe partea opusa a strazii si de acolo cat mai departe, am mancat si facuti maiastru la cuptor cu rosmarin, am mancat si piure facut cu rabdare cu lapte gras si unt sau smantana de cea mai buna, din cartofi selectionati cei mai buni dintre cei mai buni dupa care cauti 2 luni pana gasesti, si tot nu am nici cel mai mic de mic regret daca nu mai manac niciodata cartofi.

La fasole e mai nuantat, deoarece are gust OK si e o sursa buna de proteina - apropo in armata asta era de baza, carne practic deloc, pt ca o bucatica de piele de pe burta scapata odata pe luna in mancare nu prea conteaza...
Problema e ca fermenteza si produce gaze puturoase, inacceptabile intre oameni civilizati, si prepararea care reduce asta este doar o fierbere multipla si repetata care distruge total proteinele, vitaminele si nutrientii organici, deci e ca si cum o mananci gata digerata atata ca nu miroase a rahat.

Edited by loock, 25 January 2019 - 12:59.


#79
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View Postunderb, on 25 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Ma intreb aia de pe ISS cum isi asigura vitaminele si mineralele!? Hai zi-mi sa nu compar ce iau aia cu ce se vinde populatiei ca sa te intreb de ce.
Poate ai vrut sa zici ca alea la 3 lei sunt frectie. Sau ca daca iti asiguri necesarul din  alimentatie, iei degeaba suplimente ca le elimini oricum.
Sunt convins ca aia mananca numai pastile

#80
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostKriss77, on 24 ianuarie 2019 - 22:08, said:

Vorbesti prostii. Faina integrala de grau in sine contine foarte multe vitamine, in special din grupa B-urilor,
Amandoi spuneti prostii. Ai citit niste bazaconii pe internet si le-ai generalizat. Exista faina aditivata cu diverse vitamine inclusiv B-uri. Faina neaditivata(adica aproape toata de la noi din comert si probabil absolut toata din industria de panificatie), fie ea si integrala, contine doar cantitati mici de vitamina E si ceva minerale.

#81
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@look nu uita că bunicii și străbunicii noștri care au trăit până la adânci bătrâneți au consumat fasole, cartofi și mălai adică mâncarea săracului cum o consideri tu, carnea era un lux și pe timpurile alea nu prea erau cazuri de diabet decât în rândurile bogaților, nu se murea de cancer sau infarct, ca în zilele noastre, cu toate astea eu consider că în ziua de azi, pâinea, cartofii și fasolea sunt hrana oamenilor sănătoși față de cei care consumă mai multă carne și grăsimi, în schimb se feresc de legume și carbohidrați !  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 January 2019 - 13:10.


#82
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 11:06, said:

"ingredientele" necesare construirii unei mase musculare precum are tipul, se gasesc in doar 2 locuri:
- injectii cu steroizi
- o dieta normala (proteine/ fibre/ carbohidrati), deci dieta omnivora
Tipul nu ia steroizi, si mananca doar 1500 de calorii pe zi - fasole, orez, legume, seminte, totul doar intr-o masa.
El a ajuns practic la alt nivel, la care corpul lui prelucreaza materia si energia intr-un mod mult mai eficient decat cel al muritorilor de rand.

#83
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nici mamaliga nu e sanatoasa, organismul nu poate extrage vitaminele din ea.
Si aztecii stiau asta si tratau porumbul sau/si malaiul cu o solutie alcalina de apa de var stins inainte de a prepara diferite feluri de mancare pe baza de porumb, inclusiv tlaxcalli ( tortilla), un proces esential de nixtamalizare, care elibereaza atat pielitele, dar care permite si dizolvarea celulozei si astfel ulterior permite asimilarea niacinei - vitaminei B3 numita si PP sau antipelagra, cat si a aminoacizilor - triptofan, cat si a proteinelor. In plus astfel sunt reduse cu pana la 97-100% aflatoxinele aparute in urma contaminarilor cu micotoxine.

Fara tratamentul de nixtamalizare organismul uman nu poate extrage cele amintite mai sus si se imbolnaveste.
Ca sa nu mai zic ca e si preparata termic deci e de doua ori rahat...

Edited by loock, 25 January 2019 - 14:06.


#84
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 21:02, said:

Salut! In acest topic, va voi explica cum mi-a distrus regimul vegan sanatatea.
...
Iar?! A cata discutie cu acelasi subiect este asta?

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 21:02, said:

...
Din pacate, nu mai am analizele disponibile, pentru ca altfel le-as fi postat intr-un screenshot.
...
Nu le-ai avut nici in saptamana in care pretinzi ca le-ai facut. Ti le-am cerut in privat si m-am oferit sa te ajut. Dar nu ai dorit nicio discutie.
Ci ai intretinut si chiar inceput noi discutii anti veganism.

Nu esti decat un troll. Nici macar nu ai talent.

Edited by EXIT, 25 January 2019 - 14:06.


#85
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

View PostPopaXXX, on 25 ianuarie 2019 - 13:26, said:

Tipul nu ia steroizi, si mananca doar 1500 de calorii pe zi - fasole, orez, legume, seminte, totul doar intr-o masa.
El a ajuns practic la alt nivel, la care corpul lui prelucreaza materia si energia intr-un mod mult mai eficient decat cel al muritorilor de rand.

Sau pentru ca e o frauda si sunt multi scammeri in domeniul asta care incearca sa vanda consiliere;
Chiar si numele lui da de banuit Doctor Nun-S Amen Ra :)

View Postloock, on 25 ianuarie 2019 - 13:37, said:

Nici mamaliga nu e sanatoasa, organismul nu poate extrage vitaminele din ea.
Si aztecii stiau asta si tratau porumbul sau/si malaiul cu o solutie alcalina de apa de var stins inainte de a prepara diferite feluri de mancare pe baza de porumb, inclusiv tlaxcalli ( tortilla), un proces esential de nixtamalizare, care elibereaza atat pielitele, dar care permite si dizolvarea celulozei si astfel ulterior permite asimilarea niacinei - vitaminei B3 numita si PP sau antipelagra, cat si a aminoacizilor - triptofan, cat si a proteinelor. In plus astfel sunt reduse cu pana la 97-100% aflatoxinele aparute in urma contaminarilor cu micotoxine.
Fara tratamentul de nixtamalizare organismul uman nu poate extrage cele amintite mai sus si se imbolnaveste.
Ca sa nu mai zic ca e si preparata termic deci e de doua ori rahat...

Dupa toate studiile astea detaliate cam care e concluzia? care e modul cel mai optim de alimentatie?

#86
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 21:39, said:

Uita-te pe YT cum arata multi dintre acei vegani care au mai mult de 3 ani la activ ...
Da, uite un vegan de peste 20 de ani: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q-8NTvo7NX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostKriss77, on 24 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Scaderea eritrocitelor (anemie) intr-adevar este de la veganism, nu stiu sigur de ce dar intr-adevar lipsa totala a carnii te indreapta spre anemie...
Zau? Stiai ca anemia nu e mai frecventa la vegani? Stiai ca cei mai multi anemici nu sunt vegani?

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 01:23, said:

Cand vad cati adepti are veganismul, imi dau seama de nivelul masiv de incultura stiintifica, de contact cu realitatea.
Omul e omnivor -adica un carnivor ce poate ocazional, sa manance si ceva plante. Exact ca ursul sau cimpanzeii (rudele noastre genetice cele mai apropiate)....
Doar ca acei draguti cimpanzei de la circ, sunt cei mai feroce si viciosi pradatori din padure! Si jaguarii ii evita!
...
Pe mine nici nu ma mira incultura stiintifica in general.
Omul este singurul animal omivor de pe planeta care lesina cand vede sange si boraste numai daca se gandeste la mancatul de organe crude si intestine pline cu fecale - asa cum mananca omnivorele si carnivorele veritabile.
Omul este singurul animal omnivor de pe planeta care nu poate sa-si prinda prada, sa o ucida si sa o sfasie cu proprii dinti si proriile unghii.
Omul este singurul animal omnivor de pe planeta care are nevoie de tehnologie pentru a consuma animale.

Cimpanzeul consuma mai putin de 2% hrana cu origine animaliera si in cea mai mapre parte consta in insecte.
Ce ai fi vazut tu pe Animal Planet era latura violenta a cimpanzeilor care se mananca si intre ei.

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 01:23, said:

...
Dar am in feed-ul de pe Facebook, stiri cu copii frumosi, de toate varstele, ajunsi la urgente malnutriti, in prag de moarte, pt ca ...parinti idioti vegani!
I-as steriliza fara anestezie pe acei parinti
Zau ma? Ce Facebook folosesti? Ala cu feed imaginar?
Cazurile cu copii de vegani malnutriti din ultimii 20 de ani le poti numara pe degete. Si daca te uiti mai atent la detalii intelegi ca nu veganismul e problema. In unul dintre cazuri, parintii erau drogati si si-au lasat copilul sa moara de foame. Anchetatorii au gasit in casa suc de mere (nu mancare specifica copiilor) si au folosit acest argument ca sa dovedeasca neglijenta. Dar parintii au incercat sa se apare spunand ca acel suc de mere chiar era mancarea copilului pentru ca ei sunt vegani si asa credeau ca trebuie sa-i dea.

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 09:28, said:

...
Stiu ca multi vegani "triseaza" considerand pestele ca...nefiind animal/carne per se, deci ok.
Dar asta face si mai mult dovada ignorantei lor!
De fapt, multe companii de suplimente nutritive** marturisesc clar ca folosesc faina din oase de peste pentru suplimentele de B12.
...
Zau? Ia spune cati multi vegani stii tu ca mananca peste. Fa o lista.
Zau?! Ia da exemple, declaratii concrete si oficiale ale reprezentantilor companiilor de suplimente care spun ca folosesc peste pentru B12.
B12 este produsa de bacterii, animalele doar stocheaza.

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 11:06, said:

1) link despre chestii vegane pe youtube ...din start, credibilitate pierduta 50%
...
Tu, pe Softpedia, de cata credibilitate crezi ca te bucuri?

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 11:06, said:

...
2) multi asa-zisi asceti/guru vegani etc au fost prinsi, la un moment dat, cu minciuna
nu m-ar mira si asta sa fie la fel.
...
Exemple de guru prinsi cu minciuna ai? Cat timp iti ia sa gasesti ceva care sa sustina aceasta afirmatie aruncata aiurea pe forum? Cand ai scris aveai ceva nume in minte? N-aveai.

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 11:06, said:

...
nu poti viola legile fizicii si ale biologiei.
"ingredientele" necesare construirii unei mase musculare precum are tipul, se gasesc in doar 2 locuri:
- injectii cu steroizi
- o dieta normala (proteine/ fibre/ carbohidrati), deci dieta omnivora
...
Breaking News! Plantele contin proteine si toti aminoacizii esentiali. Numai plantele pot produce aminoacizii esentiali, animalele doar stocheaza.
Sa nu-mi zici ca ai dovezi despre toti sportivii vegani triseaza, se imbuiba cu steroizi etc. Ca o sa-ti cer sa prezinti acele dovezi sau sa nu mai faci afirmatii calomnioase.

View Postpinguinul666, on 25 ianuarie 2019 - 11:06, said:

...
Daca veganii nu treceau prin scoala ca gasca prin apa, ar fi invatat ca organismul uman nu poate sa extraga prea bine nutrienti din materii vegetale - celuloza.
Plus ca materia vegetala este mult mai putin hranitoare ca omologul ei animal.
...
Jignesti toti veganii? Sa apas Report? Insinuezi ca sunt prost?
Ce inseamna prea bine? Suficient e destul?
Ce inseamna hranitor? E fix invers fata de cum iti imaginezi tu, pinguinule.
Nu poti sa traiesti mancand exclusiv carne dar poti sa traiesti mancand exclusiv plante. Asa cum pot si eu de peste 12 ani, Posted Image

View PostTruthHurts, on 24 ianuarie 2019 - 21:53, said:

Veganismul e clar o prostie... dar pastilele sintetice au vreo problema?
Attached File  6da9d339-4df1-49c5-84fe-907d503786bbEDIT.png   9.87K   30 downloads

Argumentezi solid/stiintific afirmatia sau schimbi semnatura? :D

Edited by EXIT, 25 January 2019 - 15:13.


#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Warning! EXIT VEGanul has been successfully installed!
*Incepe sa atace din toate partile, pe oricine are o parere diferita de a lui! Specific veganilor, no comment.

#88
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostEXIT, on 25 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Argumentezi solid/stiintific afirmatia sau schimbi semnatura? Posted Image
Eu pana acum doar mi-am pierdut timpul pe aceasta arie cu explicatiile argumentate si cu studiile riguroase, ca n-am cu cine discuta. Tu-mi ceri argumente "solide/stiintifice" cand vii cu bazaconia asta "dar poti sa traiesti mancand exclusiv plante"???????? Cand toata lumea stie ca lipseste vitamina B12(care este necesara omului)? Si asta nu-i toata povestea, sunt si alte chestii inadecvate dpdv nutritional la dieta vegana, dar nu-mi pierd vremea.

Omul este OMNIVOR. Cand o sa pricepeti asta, poate o sa pricepeti mai multe.

#89
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
La ce te referi cand scrii "mi-am pierdut timpul pe aceasta arie cu explicatiile argumentate si cu studiile riguroase"?

Vitamina B12 este ingredient in unele preparate vegetale - citeste eticheta.
B12 nu este produsa de animale, animalele sunt doar intermediare. B12 este produsa de unele bacterii.
Prefer sa iau B12 din alta sursa, mai directa. Suplimentele cu B12 nu ajung numai la vegani, de fapt veganii reprezinta o piata mica si pentru B12. Producatorii de furaje sunt principalii clienti ai fabricilor de B12. B12 nu e sintetica.

Omnivor inseamna ca te poti hrani si cu vegetale si cu produse animaliere. Dar nu e obligatoriu sa consumi animale.
Nu e nevoie sa-ti pierzi tu vremea ca sa cercetezi adecvarea dietei vegane. Ca de-aia platim institutii.

Quote

With good planning and an understanding of what makes up a healthy, balanced vegan diet, you can get all the nutrients your body needs.
Ministerul Sanatatii UK - The vegan diet

Cauta pe forum, informatie detaliata exista deja.

#90
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postunderb, on 25 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Ma intreb aia de pe ISS cum isi asigura vitaminele si mineralele!? Hai zi-mi sa nu compar ce iau aia cu ce se vinde populatiei ca sa te intreb de ce.
Poate ai vrut sa zici ca alea la 3 lei sunt frectie. Sau ca daca iti asiguri necesarul din  alimentatie, iei degeaba suplimente ca le elimini oricum.

Realizezi ca dieta alora este produsa special si la recomandarea unor echipe de medici reali, daa?

Nu data de asa-zisi nutritionisti sau escroci cu suplimente alde Herbalife etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate