Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#37
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 21:48, said:

Carbohidratii nu ofera nimic valoros din perspectiva nutritiva pentru corpul uman, sunt doar o sursa calorica ieftina, atat. Faptul ca mananci paine integrala sau alba procesata nu are nicio relevanta, aluatul din care e facuta painea aia nu are de sine nici un soi de vitamine...ce scrii tu se obtine ca urmare a procesului industrial de fortificare din brutarii.
Vorbesti prostii. Faina integrala de grau in sine contine foarte multe vitamine, in special din grupa B-urilor, dar si proteine.S-ar putea trai foarte bine doar cu paine integrala cu seminte de ex, pe termen lung.
Carbohidratii sunt hrana principala a corpului, pentru creier, muschi, sunt principala sursa de energie.

Edited by Kriss77, 24 January 2019 - 22:08.


#38
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostOriginalCopy, on 24 ianuarie 2019 - 21:56, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TzDlY9tyQHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu vreau sa ii vad pe aia imbatraniti, cu dinti stricati, pielea degradata, suferind de dementa, unde sunt astia????

#39
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
eu il stiu pe un fatalau care s-a apucat si el sa fie vegan ca sa se dea mare la fete, sa aiba cu ce sa atraga atentia Posted Image

dumnezaule, acum nu mai e sfatul ala invechit cum ca daca vrei sa agati te duci la dansuri, acum trebuie sa te faci vegan.

ori o fi cum a sugerat Kriss77 intr-un post mai sus, unor categorii de fete le plac fatalaii vegani ca nu prea le merge libidoul si nu pot fi schingiuite de acestia.

Edited by laffin, 24 January 2019 - 22:19.


#40
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
veganismul, cred ca este o boala psihica.
dezvoltata pe teama oarecum indreptatita ca esti otravit constant si continuu.

Edited by editielimitata, 24 January 2019 - 22:14.


#41
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 21:37, said:

3. In cei 2 ani de veganism, mi-am facut analize cam la 7-8 luni de cand începusem, asta in octombrie 2016, si deja au scazut niste valori gen eritrocite sau cum s-or numi, nu ma am cu termenii medicali, iar analizele nu le mai am. In 2018, valorile erau si mai mici, plus alte rezultate mai slabe si rele. Coincidenta?! NU cred sincer! Eu sunt de parere ca regimul vegan e de vina! E prea evident.
Scaderea eritrocitelor (anemie) intr-adevar este de la veganism, nu stiu sigur de ce dar intr-adevar lipsa totala a carnii te indreapta spre anemie. Eu eram in perioada aia la limita inferioara cu hemoblogina dar nu sub ea. Acum nu stiu dar oboseala nu o mai simt dar acum mananc proteine animale mai putin carne, deci banuiesc ca e mai bine. Pentru anemie fa-ti suc de sfecla rosie dimineata.
Poti fi vegetarian, sa mananci o data, de doua ori pe saptamana ceva de origine animala, chiar fara carne si garantat dai tot ce trebuie organismului. Nu trebuie acum sa cazi in cealalta extrema, sa te indopi cu carne de 3 ori pe zi sau zilnic.
Daca nu ai mancat paine integrala e posibil sa ai deficit de vit.B, de aici simptomele de neuropatie.

View Postlaffin, on 24 ianuarie 2019 - 22:12, said:

eu il stiu pe un fatalau care s-a apucat si el sa fie vegan ca sa se dea mare la fete, sa aiba cu ce sa atraga atentia Posted Image

dumnezaule, acum nu mai e sfatul ala invechit cum ca daca vrei sa agati te duci la dansuri, acum trebuie sa te faci vegan.

ori o fi cum a sugerat Kriss77 intr-un post mai sus, unor categorii de fete le plac fatalaii vegani ca nu prea le merge libidoul si nu pot schingiuite de acestia.
Nu stiam ca e o moda sa fii vegan in zilele noastre...Posted Image Pentru barbati nu mi se pare indicat ca au nevoie de proteine dar e suficient daca iau din peste si oua. Stiu pe cineva care nu consuma carne din principiu si e sportiv, alearga zilnic 14 km, castiga curse de viteza etc. Arata foarte bine.
Cand am inceput eu in 2001, pentru o problema de sanatate, nu se stia de asa ceva.

Edited by Kriss77, 24 January 2019 - 22:23.


#42
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 21:39, said:


Nu am date stiintifice, dar cred ca daca mananci numai legume, iti negi felul de a fi si asta poate, zic poate, avea implicatii negative asupra sanatatii.
Totusi, de aici pana la conspiratii si alte chestii SF, este o cale infinit de lunga. Exista solutii mult mai eficiente decat hranirea populatiei cu legume, daca vrei sa impiedici nasterile, nonsens imens in sine pentru ca, dpdv economic, cu cat mai multi cu atat mai bine. Banii se fac cu junk food, cu alimente proaste si chimicale, consumate de prostime, adica exact de aia multi.

#43
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Posteditielimitata, on 24 ianuarie 2019 - 22:13, said:

veganismul, cred ca este o boala psihica.
dezvoltata pe teama oarecum indreptatita ca esti otravit constant si continuu.
Mai degraba esti otravit prin stropirea cu pesticide a fructelor si legumelor decat prin consumul de proteine animale. Daca pui problema asa. In exces proteinele provoaca cancer si alte boli dar si pesticidele de pe vegetale sunt boala sigura pe termen lung. Solutia fiind sa consumi cat mai mult bio.

Edited by Kriss77, 24 January 2019 - 22:29.


#44
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.11.2010
Cuvântul ,,vegetarian'' provine din limba dacică si inseamnă ,,Cel care nu stie vâna''
Cuvântul ,,vegan'' este ceva mult mai rău deoarece inseamnă ,,Cel care nu stie face nici focul''

#45
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostKriss77, on 24 ianuarie 2019 - 22:27, said:

.... Solutia fiind sa consumi cat mai mult bio.
Bio de Mega sau de Carefour ? :)

#46
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 24 ianuarie 2019 - 22:31, said:

Bio de Mega sau de Carefour ? Posted Image
De ce nu?

#47
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View PostYOUR_GOD, on 24 ianuarie 2019 - 22:24, said:



Nu am date stiintifice, dar cred ca daca mananci numai legume, iti negi felul de a fi si asta poate, zic poate, avea implicatii negative asupra sanatatii.
Totusi, de aici pana la conspiratii si alte chestii SF, este o cale infinit de lunga. Exista solutii mult mai eficiente decat hranirea populatiei cu legume, daca vrei sa impiedici nasterile, nonsens imens in sine pentru ca, dpdv economic, cu cat mai multi cu atat mai bine. Banii se fac cu junk food, cu alimente proaste si chimicale, consumate de prostime, adica exact de aia multi.
Si cum iti explici faptul ca de vreo 4-5  ani se face peste tot propaganda agresiva pentru plant based diet ? Numai anul trecut au aparut pe Netflix vreo 4 asa zise documentare in care consumul carnii e demonizat.

Edited by doxan, 24 January 2019 - 22:36.


#48
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Si cum iti explici faptul ca de vreo 4-5  ani de face peste tot propaganda agresiva pentru plant based diet ?
Si-a bagat soros coada ...sustinut de baselu .

#49
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Si cum iti explici faptul ca de vreo 4-5  ani de face peste tot propaganda agresiva pentru plant based diet ?
Pentru ca s-a dovedit prin studii stiintifice ca ''a plant based diet" (ceea ce nu inseamna vegan sau vegetarian, ci 80% vegetal) previne cancerul si multe alte boli .
Pentru ca  OMS spune ca in 2020 unul din trei oameni vor suferi de cancer din cauza celorlalti factori poluanti din jur, inclusiv stresul. Ceea ce vedem ca se intampla.
Si pt ca presiunea pe sistemul de sanatate e foarte mare, tratamentele pt cancer sunt foarte scumpe. Stiai ca un factor egal cu fumatul in producerea cancerului colorectal  e carnea rosie procesata?

#50
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Si cum iti explici faptul ca de vreo 4-5  ani de face peste tot propaganda agresiva pentru plant based diet ?

Tot de cam atatia ani, este la moda sa fii gay, sa fii barbat-femeie, femeie-barbat, ca barbatii sa se eplieze. Naspa! Eu sunt original. Intelegi? </p>
Business se numeste. Este o adevarata afacere in spatele a orice. Money, money, money...de vreo 5 ani sau mai mult, s-au inmultit produsele vegetariene prin magazine. La fel cele bio, carnati bio, mustele bio etc

#51
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Daca te iei dupa astia ajungi la balamuc .
Acu ceva ani in urma era normal sa ai glicemia undeva pe la 110.
Intr-o zi au zis ...bosss...tre sa glicemia maxima 100 ...si iaca din poigne si pix au facut rost de inca niste zeci de mii de diabetici.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In mod normal o dieta vegana nu atrage atatea efecte negative decat daca e prost tinuta - adica nu se furnizeaza suficient din celelalte si se suplineste cu tot felul de pastile.

Altfel, niste efecte sunt dar nu asa dramatice.

#53
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View Postrosix, on 24 ianuarie 2019 - 22:44, said:

In mod normal o dieta vegana nu atrage atatea efecte negative decat daca e prost tinuta - adica nu se furnizeaza suficient din celelalte si se suplineste cu tot felul de pastile.

Altfel, niste efecte sunt dar nu asa dramatice.
Pai nu ai cum  fara suplimente ! Trebuie musai sa bagi pentru fier si B12.

#54
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postdoxan, on 24 ianuarie 2019 - 22:46, said:

Pai nu ai cum  fara suplimente ! Trebuie musai sa bagi pentru fier si B12.
Toate legumele cu fruze verzi contin fier.
Singurul supliment necesar se zice ca e B12 dar nu e nevoie la toata lumea.

Edited by Kriss77, 24 January 2019 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate