Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#181
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 Kriss77, on 27 ianuarie 2019 - 18:45, said:

Posted Image Vezi unde era explicatia, eu  am grupa A2, care sunt vegetarieni prin definitie.
Exit, tu ce grupa de sange ai?Posted Image
Asta cu grupele e o tâmpenie. Eu am A2 și nu sunt deloc vegetarian. Nici prin definiție și nici prin concluzie :)

#182
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Si eu confirm ca nu am nici o problema cu alcoolul :D

#183
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Nici eu. Ne împăcăm foarte bine 😂😂😂

#184
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

 richelieu, on 28 ianuarie 2019 - 13:12, said:

Asta cu grupele e o tâmpenie. Eu am A2 și nu sunt deloc vegetarian. Nici prin definiție și nici prin concluzie Posted Image
Numai pentru ca in cazul tau nu  se potriveste, nu inseamna ca este o tampenie..Posted Image
Se pare ca are o baza stiintifica aceasta dieta, a fost inventata de un doctor, are legatura cu lectinele din alimente si compatibilitatea cu grupa de sange.
http://www.sfatulmed...a-sanguina_6022

Edited by Kriss77, 28 January 2019 - 20:18.


#185
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Se referea la buzz ...dar cum toti stim ca veganismul nu are treaba cu beutura ...poti sa stai chill. 😁

#186
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

 pacaliciosu01, on 28 ianuarie 2019 - 12:50, said:

Poate cineva sa ne dumireasca ?...ca avem o disputa ...care e mai ( probabil /predispus ) betiv ?..io cu A2 sau colega cu B3 ?...sa  stiu daca-mi fac schimbare de sanje  Posted Image
De bautura nu spune nimic, poate fiindca nu e considerat aliment...Posted Image
Dar e logic ca  atat agricultorii (A2) cat si omnivorii (B3) sa fie predispusi la consumul de alcool, ca doar ei l-au produs.  Vanatorii nu prea aveau cu ce sa se imbete si daca o faceau accidental isi pierdeau sansele de a mai manca ceva cateva zile.

 pacaliciosu01, on 28 ianuarie 2019 - 20:19, said:

Se referea la buzz ...dar cum toti stim ca veganismul nu are treaba cu beutura ...poti sa stai chill. ��
Zici tu?
Eu cred ca se referea la cat ii place lui sa consume preparate din carne si de-asta  ar fi o tampenie dieta. Posted Image

Edited by Kriss77, 28 January 2019 - 20:25.


#187
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Cea mai buna deductie ...ever ..ever ...,🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

#188
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Poti sa speculezi ca astia cu grupa 0 beau vin si palinca si alte bauturi facute din fructe pe cand cei cu A mai degraba bere, votca si alte tarii din cereale Posted Image
Grupa de sange este doar unul din atributele  genetice, putem fi de acord ca in termeni generali genetica este cea care iti determina preferintele alimentare, intolerantele sau alergiile dar sa reduci totul doar la grupa de sange este o supra-simplificare.
Mie de exemplu mi se pare mult mai logic ca fiecare dintre noi suntem adaptati la dieta parintilor, bunicilor si stramosilor nostri, daca neam de neamul tau a mancat numai foca si ren si licheni cam asta ar trebui sa mananci si tu ca sa iti fie bine, daca au trait cu ulei de masline si peste si capra la fel, daca au trait cu porc, oaie, branza, varza si fasole, atunci nici tie nu prea are cum sa iti faca rau. Asta se si intampla in realitate, fiecare grup etnic isi pastreaza bucataria si ingredientele si obiceiurile alimentare, ca mai avem noi fantezii cu cate un sushi sau avocado sau creveti din cand in cand e doar o tusa de culoare, in realitate pana si cei mai exotici dintre noi mancam cam in proportie de 80-90% aceleasi lucruri de baza ca si inaintasii nostri.
Veganismul sau raw-veganismul sau dietele astea cu sucuri stoarse sau numai cu seminte sau numai cu chestii de o anumita culoare, bunul simt ne spune ca sunt nenaturale iar experienta ca sunt nesustenabile pe termen lung pana si la nivel de individ, ce sa mai spunem la nivel de societate...

Edited by nnestor, 28 January 2019 - 21:56.


#189
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 nnestor, on 28 ianuarie 2019 - 21:56, said:

...
Veganismul sau raw-veganismul sau dietele astea cu sucuri stoarse sau numai cu seminte sau numai cu chestii de o anumita culoare, bunul simt ne spune ca sunt nenaturale iar experienta ca sunt nesustenabile pe termen lung pana si la nivel de individ, ce sa mai spunem la nivel de societate...
În caz că chiar te preocupă sustenabilitatea dietei...

Quote

In 2019, the EAT-Lancet Commission developed the world’s first scientific targets for healthy and sustainable food systems, including a “planetary health diet” with defined daily consumption ranges for each food group. This dietary pattern—characterized by a variety of high-quality plant-based foods and low amounts of animal-based foods, refined grains, added sugars, and unhealthy fats—is designed to be flexible to accommodate local and individual situations, traditions, and dietary preferences.

Quote

În 2019, Comisia EAT-Lancet a stabilit primele obiective în mod științific pentru un sistem alimentar sustenabil și sănătos, inclusiv un ”plan alimentar planetar” cu intervale de cantități consumate pentru fiecare grupă de alimente. Acest șablon alimentar - compus dintr-o varietate de alimente vegetale de calitate superioară și cantități scăzute de alimente cu origine animalieră, cereale rafinate, zaharuri adăugate și grăsimi dăunătoare - este conceput să fie flexibil pentru a fi potrivit situațiilor locale și individuale, tradițiilor și preferințelor alimentare.
Așadar, iată recomandările de alimente și cantități zilnice:

Surse principale de carbohidrați:
  • Cereale integrale (inclusiv orez, grâu, porumb): 232g (cântărite uscate) cantitate recomandată (până la 811 kcal, pentru o persoană care are nevoie de 2500 kcal pe zi);
  • Tuberculi și alte legume amilacee  (ex. cartofi): 50g (sau între 0 și 100g).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Surse de proteine (în jur de 15% din calorii):
  • Vită și miel: 7g (sau între 0 și 14g);
  • Porc: 7g (sau între 0 și 14g);
  • Pasăre: 29g (sau între 0 și 58g);
  • Ouă: 13g (sau între 0 și 25g);
  • Pește: 28g (sau între 0 și 100g);
  • Boabe (linte, mazăre, năut): 50g (sau între 0 și 100g);
  • Produse din soia: 25g (între 0 și 50g);
  • Arahide: 25g (între 0 și 75g);
  • Alune: 25g (între 0 și 75g).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Lactate:
  • Lapte integral sau derivate (ex. brânză): 250g (între 0 și 500g).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fructe și legume:
  • Legume: 300g (între 200 și 600g);
  • Fructe: 200g (între 100 și 300g).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Grăsimi adăugate:
  • Ulei de palmier: 6,8g (între 0 și 6,8g);
  • Grăsimi nesaturate (ulei de măsline, de soia, de rapiță, de floarea-soarelui și de arahide): 40g (între 20 și 80g);
  • Grăsimi din lapte (ex. unt): 0g;
  • Untură (de porc sau vită): 5g (între 0 și 5g);
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Îndulcitori: 31g (între 0 și 31g), 120 kcal.

Observați alimentele care au cantitate minimă mai mare de 0g!

Quote

... Comisia constată că adoptarea acestei diete sănătoase ar aduce beneficii majore sănătății. Studiile arată că între 10,9 și 11,6 milioane de decese premature ar putea fi evitate în fiecare an, adică o reducere cu 19 - 23,6% a deceselor în rândul adulților.

Dar nu disperați încă:

Quote

Produsele cu origine animalieră sunt reduse la minimum, nu excluse complet, deci există opțiuni și pentru omnivori, de asemenea pentru vegetarieni sau vegani.

[ https://cdn1.sph.harvard.edu/wp-content/uploads/sites/30/2018/11/16_Shifting-Diets-Blog-Graphics_04v5-1024x990.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa informațiilor: Harvard - Sustainability - Plate and the Planet

Edited by EXIT, 29 January 2019 - 00:39.


#190
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Nu ca vreau sa le discreditez munca dar chiar nu am nevoie sa vina o comisie sa imi explice ce si cum sa mananc si nici de un doctorat ca sa pot sa inteleg formulele si distributiile de mai sus ca sa stiu ce si cat si cand pot manca, nici sa umblu cu cantarul si excelul dupa mine ca stiu daca mi-am atins sau depasit planul caloric.
Toate calculele astea se bazeaza pe consumul de resurse de parca resursele astea se consuma si dispar in neant, nu raman tot in circuitul biologic al pamantului.

In curand o sa vina o comisie care sa ne invete cum sa bem apa sau cum sa respiram in mod sustenabil ca si cu astea e o mare problema de sustenabilitate. Iarpana la aia care o sa ne spuna cand si cu cine ar trebui sa face sex si eventual daca ar trebui mai e doar un pas, ca pana la urma de aia avem probleme cu resursele, ca ne-am inmultit prea mult si fara discernamant, nesustenabil cum ar spune raportul vreunei comisii.

Inteleg sa alegi o anumita alimentatie pentru ca iti place sau iti face bine, dar sa mananci pentru ca a zis comisia vietii ca asa iese din tabel ca e sustenabil, asta e un grad de iluminare pe care eu nu il pot intelege, eu inca sunt pe stilul traditional in care mananc pentru a putea functiona si a imi indeplini alte teluri in viata.

Edited by nnestor, 29 January 2019 - 08:14.


#191
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Deci de fapt nu te interesează sustenabilitatea așa cum dădeai de înțeles mai devreme.
Tot acolo găseai soluții potrivite și pentru tine; fără Excel. Dar nici măcar nu ai citit.

#192
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Solutii inaplicabile la o scara larga pentru niste probleme inexistente. Ca sa speri ca poti sa convingi 95% din populatia globului sa nu mai manance carne pentru ca intr-un scenariu apocaliptic e posibil ca nepotii stranepotilor lor sa ramana fara mancarea e o naivitate, iar exercitii din astea sterile facute in numele ideologiei de genul eu mor impacat ca mi-am facut datoria pentru Terra nu ma pasioneaza, nu m-am nascut cu gena auto-sacrificiului neimpus de nimeni.


#193
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Tu scrii "soluții inaplicabile... probleme inexistente"; eu citesc "mi să rupe... uite nisip, băga-mi-aș capu-n el".

#194
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Ti-am explicat si de ce sunt inaplicabile - toate studiile astea sunt pline de "trebuie" sa ne trezim, sa realizam, sa facem, sa dregem dar nu am vazut pana acum o solutie aplicabila. Te mai intreb o data, cum sugerezi sa convingem 7 miliarde de oameni sa renunte la carne, mergem din om in om si le aratam raportul ala de mai sus? Au mai incercat niste baieti cu alta carticica si doua mii de ani mai tarziu nu mi se pare ca ar fi ajuns prea departe.
Ne plangem ca industria de crestere a animalelor de consuma apa si creste concentratia de CO2 dar pe cealalta parte aruncam gunoaie in mari, taiem copacii care mentin echlibrul si mai cumparam inca o masina sotiei ca doar nu o sa mearga printesa mea cu RATB-ul.

#195
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
În continuare refuzi să citești.
Unde scrie că Comisia cere să renunțați complet la carne?

#196
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pai m-a pierdut deja de la 0 unt si branza, ne-negociabil din punctul meu de vedere. De fapt untul este singurul motiv pentru care mai mananc ocazional paine.
Doi, am o problema principiala cu a transforma in ditamai stiinta un simplu act elementar, biologic. Din toate problemele pe care le avem pe Pamant ne concentram atata energie ca sa o rezolvam pe cea mai mare, care este raportul optim de nutrienti din alimentatia unui om. Cred ca am fi cu totii mai castigati daca in loc sa ne gandim cum sa mancam noi mai putin carne ne-am gandi cum sa facem sa manance mai multa aia doua trei miliarde care mor azi de foame cu orez si salata.

Edited by nnestor, 29 January 2019 - 10:27.


#197
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Unii devin vegani ca le pasa de suferința altor suflete și caută o dieta sa ofere organismului ce are nevoie fără produse animale.



#198
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
nnestor, nu înțelegi textul prezentat de mine și nu reușești să faci legătura dintre alimentație, resurse, ecologie, economie, sărăcie, foamete.
Asta e, să sperăm că destui oameni pot face aceste legături.

Tocmai din cauza celor ca tine, care nu vor să schimbe nimic în bine, e nevoie de mai mulți vegani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate