Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Australia - un ''nou'' început (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#253
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019

View Postarg, on 12 august 2019 - 17:12, said:

@euzeroea
mda, un chirurg care opereaza isi va schimba meseria in programator si pe urma in jurist/avocat...

sunt oameni pe meseri cu evolutie profesionala lenta, astia nu-si pot schimba meseria si nici nu raman fara job.

in general cei care isi tot schimba profilul sunt cei superficiali, iar cand le citesti cv-ul te pufneste rasu.

hai mai arg ca te duci si tu la extreme.
Majoritatea Romanilor ce ai cunosc si-au continuat aceeasi meseria ca din tara cu ceva echivalari, cu ceva extra educatia pu a intra in ordine ingineresti, cu Bridge Programs s.a
Dar am zis ca mai e optinuea si sa te reprofilezi.
Am vazut si medici care au venit si si-au deschis companii in constructii, sau altii lasand job de oficiu pe un trade job ce trece si peste $150k.
Ideea e sa fii flexibil si nu sa te gandesti ca daca in aplicatia de emigrare scrie ca sunt inginer/avocat - numai ingineravocat voi lucra in Ca.

#254
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ma refer la medici, nu stiu cum e acum dar acum 25 ani nu se recunoastea diploma, e de cacat sa ai vila in x, vila in buc, apt in y si tu sa pleci ca prostu in aussie ca ai auzit tu ca acolo se traieste bine iar in final sa vinzi x,y,buc si sa nu mai profesezi niciodata ce ai invatat. Eu am fost acolo, am zis e dragut dar daca as pleca si nu ar merge m-as intoarce fara sa ma simt aiurea. Stai linistit ca acolo ajung si coate-goale, nu e ca si cum ar fi crema cremelor acolo, nu uita ca a fost o inchisoare acum cateva secole si acolo traiesc urmasii unor puscariasi, deci... Si e la moda acolo sa ai 2-3 joburi deci plm >10-12 ore pe zi de munca, enorm pt mine in conditiilw in care eu lucrez cam 4-6 ore pe zi, iar dintr-o luna de lucru pot trai nornal si 6 luni fara sa mai fac nimic :)

#255
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
confunzi diploma cu dreptul de libera practica.


2-3 joburi inseamna ca la unu te duci luni la altu miercuri si ultimul vineri = 3*8 ore /SAPTAMANA, nu pe zi cum crezi tu.

io am 2 in ro, 9ore + 2ore si 1.5 ore drumu, 6/7 zile.

Edited by arg, 12 August 2019 - 23:12.


#256
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019

View Postpielea, on 12 august 2019 - 22:58, said:

Ma refer la medici, nu stiu cum e acum dar acum 25 ani nu se recunoastea diploma, e de cacat sa ai vila in x, vila in buc, apt in y si tu sa pleci ca prostu in aussie ca ai auzit tu ca acolo se traieste bine iar in final sa vinzi x,y,buc si sa nu mai profesezi niciodata ce ai invatat. Eu am fost acolo, am zis e dragut dar daca as pleca si nu ar merge m-as intoarce fara sa ma simt aiurea. Stai linistit ca acolo ajung si coate-goale, nu e ca si cum ar fi crema cremelor acolo, nu uita ca a fost o inchisoare acum cateva secole si acolo traiesc urmasii unor puscariasi, deci... Si e la moda acolo sa ai 2-3 joburi deci plm >10-12 ore pe zi de munca, enorm pt mine in conditiilw in care eu lucrez cam 4-6 ore pe zi, iar dintr-o luna de lucru pot trai nornal si 6 luni fara sa mai fac nimic Posted Image

Mai lume ce e cu voi de parca va trage cineva de funie sa treceti balta.
Cum a mai zis si diabboliq: emigrarea nu e pu toti. Nu incearca nimeni sa convinga pe nimeni, caci la prima suflare de vant vei fi invinovatit ca toate esecurile sunt datorita tie ca " ai incercat sa convigi" pe cineva. Again, emigrarea nu e pentru toti - o mai repet odata!
diabboliq si eu incercam so fim obiectivi si sa "pictam" un tablou referitor la ce se intampla peste balta - fie ea Ca, NZ, Australie etc.
Nimeni nu incearca sa va fure populatia. Ce imi pare rau ca sunt multi pe aici care incearca sa iti puie sacul in cap cu diferite mesaje piparate - si lumea paraseste forumul. In rezultat, persoane ce sunt intradevar interesante de a ave un viitor mai bun (nu neaparat in tara de bastina) sunt limitate la mesajele piparate.

Cine are de venit - vine. Vede daca e diferenta, daca-i place bine, daca nu pleaca inapoi. Nimeni nu te tine legat.
Eu am vazut diferenta de acasa si imi place unde sunt, imi place aceasta tara ca imi cresc si copii aici. O tara care pot sa-i spun home. O tara unde esti respectat ca individual, o tara unde opinia ta e considerata, o tara unde nu trebuie sa mitueisti, o tara unde iai un job fara nanasi cu cumatrii, o tara ...care e diferiata de RO/MD

Piele daca tu esti bine mersi, nimeni nu te contrazice sa ramai frate acolo. Dar nu toti sunt in situatia ta.
Pe de alta parte nu toata lumea ce emigreaza - reuseste. Sunt multi factori in place, si cel mai important esti TU. Esecul sau succesul depinde de tine. Cred ca o sa inchei cu o postare ce am facut-o pe alt topic

Continuati planul tau de zi cu zi si acorda atentie lucrurilor ce intradevar au importanta pentru tine. Vei vedea ca dupa ceva timp vei incepea incet sa vezi lumina de la capatul tunelului. Vaslind in continua cu speranta, dorinta vei ajunge unde vreai intr-o buna zi. Pe parcurs fara sa observi vei deveni mai bun “la vaslit”, vei sti ce sa faci pe timp linistit sau furtuna. Sa fiu sincer e o lupta continua caci iti pare ca nu mai ajungi la acea lumina deoarece vei incepea sa ai mai multe scopuri: masina; lucru permanent, casa, vacanta, etc. Dar daca te vei uita in urma vei vedea ce distanta mare ai parcurs si asta datorita numai tie - caci nu ai lasat sa treaca Timpul fara a realiza ceva...Tic-Tac
Spor la vaslit cititorule si bine ai venit in marathon!

#257
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpielea, on 12 august 2019 - 22:58, said:

Ma refer la medici, nu stiu cum e acum dar acum 25 ani nu se recunoastea diploma, e de cacat sa ai vila in x, vila in buc, apt in y si tu sa pleci ca prostu in aussie ca ai auzit tu ca acolo se traieste bine iar in final sa vinzi x,y,buc si sa nu mai profesezi niciodata ce ai invatat. Eu am fost acolo, am zis e dragut dar daca as pleca si nu ar merge m-as intoarce fara sa ma simt aiurea. Stai linistit ca acolo ajung si coate-goale, nu e ca si cum ar fi crema cremelor acolo, nu uita ca a fost o inchisoare acum cateva secole si acolo traiesc urmasii unor puscariasi, deci... Si e la moda acolo sa ai 2-3 joburi deci plm >10-12 ore pe zi de munca, enorm pt mine in conditiilw in care eu lucrez cam 4-6 ore pe zi, iar dintr-o luna de lucru pot trai nornal si 6 luni fara sa mai fac nimic Posted Image

Eu sint sigur ca sint doctori exact cum spui tu, dar mai toti pe care ii stiu eu (fostii mei colegi), ma refer la putinii ramasi in Romania si Bucuresti nici vorba de avut vile.. hai un apartament, si un cabinet in alt apatament este posibil.

Aia cu 3 vile nu pleaca dar ceilalti o intind...

#258
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Si e la moda acolo sa ai 2-3 joburi deci plm >10-12 ore pe zi de munca, enorm pt mine in conditiilw in care eu lucrez cam 4-6 ore pe zi, iar dintr-o luna de lucru pot trai nornal si 6 luni fara sa mai fac nimic :)

Pai nu te du frate, ca nu e obgligatoriu... va vaicariti si tu si Pastirnac de parca e obligatoriu sa te duci in Australia.

#259
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postpielea, on 12 august 2019 - 22:58, said:

Ma refer la medici, nu stiu cum e acum dar acum 25 ani nu se recunoastea diploma, e de cacat sa ai vila in x, vila in buc, apt in y si tu sa pleci ca prostu in aussie ca ai auzit tu ca acolo se traieste bine iar in final sa vinzi x,y,buc si sa nu mai profesezi niciodata ce ai invatat. Eu am fost acolo, am zis e dragut dar daca as pleca si nu ar merge m-as intoarce fara sa ma simt aiurea. Stai linistit ca acolo ajung si coate-goale, nu e ca si cum ar fi crema cremelor acolo, nu uita ca a fost o inchisoare acum cateva secole si acolo traiesc urmasii unor puscariasi, deci... Si e la moda acolo sa ai 2-3 joburi deci plm >10-12 ore pe zi de munca, enorm pt mine in conditiilw in care eu lucrez cam 4-6 ore pe zi, iar dintr-o luna de lucru pot trai nornal si 6 luni fara sa mai fac nimic Posted Image

Ceva nu se leaga. Ca este frustrare, ca este lipsa de informare / comunicare, nu stiu si nu cred ca e locul meu sa fac aceasta analiza. Dar ..
1. 2-3 joburi? Despre ce vorbim? Vino cu exemple clare. Asa cum @arg a prezentat mai sus, exista varianta de a avea mai multe joburi dar nu in acelasi timp. Nu legal. Nu logic.
Daca esti Skilled si daca nu mergi pe idea "las ca fac un ban si aia este". Daca vrei sa te faci fermier sau incarcator/descarcator in port, sau sofer UBER si te astepti sa ai 3 case pe numele tau si vacante peste ocean ... imi pare rau, dar problema este la tine pentru ca nu privesti realist lucrurile. Australia nu te va imbogati (financiar vorbind, sunt mai rare cazurile) dar cu siguranta te va ajuta sa intelegi cum sa traisti o viata mai relaxata (cat timp asta este si ceea ce tu iti doresti)
2. treaba cu proprietatile este o afirmatie foarte "shady". Daca ne referim la o sociatate bazate pe meritocratie si toate "bunurile" sunt castigate pe drept, atunci nu vad de ce nu s-ar putea face asta si in alta societati / civilizatii care, in teorie, sunt mult mai in fata din puct de vedere al dezvoltarii
3. "coatele goale" ce ajung aici sunt, in majoritatea cazurilor, acele situatii care dau vina pe sistem pentru nereusita lor. Din pacate (si asta incerc eu sa fac prin acest topic aici dar si prin blogul personal) situatiile care reprezinta un succes nu sunt destul de visibile. Pentru a trage o concluzie, trebuie sa privim realist situatia si asta inseamna sa avem acces atatala punctele pozitive cat si la cele negative.
4. daca tu esti bine acolo unde esti, atunci nu este pentru tine acest post. Evident, poti veni cu argumente astfel ca atunci cand cineva nehotarat ar dori sa se informeze, sa poate alege

Daca am invatat ceva pana acum, ar fi sa am mereu gandirea "I am not judging, I am not assuming" atunci cand discut in contradictoriu.

#260
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Mai fratilor eu nu am nimic cu nimeni, puteti sa va duceti oriunde, eu doar am spus ca am in FAMILIE 2 cazuri cu oameni pregwtiti, deci nu proletari, care provin din familii bune si foarte bune, care nu au reusit, ideea de baza fiind faptul ca nu s-au intors la bine ci au ramas la rau.

#261
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
aia de zici tu nu prea stiu ce-i aia munca.

sunt "pregwtiti" pentru trai lejer, gen lucru prin primarie... dar ghinion in au chiar se munceste pe bune.

Edited by arg, 14 August 2019 - 10:41.


#262
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postarg, on 14 august 2019 - 10:39, said:

in au chiar se munceste pe bune.
Yeah, nah...

#263
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postbeastie, on 14 august 2019 - 14:04, said:

Yeah, nah...

mama lui de slang ...:))

View Postarg, on 14 august 2019 - 10:39, said:

aia de zici tu nu prea stiu ce-i aia munca.

sunt "pregwtiti" pentru trai lejer, gen lucru prin primarie... dar ghinion in au chiar se munceste pe bune.

discutabila partea cu AU se munceste. Nu are rost generalizarea, dar cred ca nu zic rau cand afirm ca sunt multi care bat pasul pe loc (3 inainte 2 inapoi si 1 la mijloc)
In alta ordine de idei, nu cunosti situatia acelor persoana si nu cred ca e fair sa judeci.

View Postpielea, on 14 august 2019 - 10:35, said:

Mai fratilor eu nu am nimic cu nimeni, puteti sa va duceti oriunde, eu doar am spus ca am in FAMILIE 2 cazuri cu oameni pregwtiti, deci nu proletari, care provin din familii bune si foarte bune, care nu au reusit, ideea de baza fiind faptul ca nu s-au intors la bine ci au ramas la rau.

"set the right expectations" - asta am fost invatat eu inainte sa plec. Citeste 10 carti, asculta 5 critici, alege tu si asuma-ti alegerea.
Cu siguranta doar cei mentionati de tine stiu ce si cum i-a facut sa aleaga acest drum, unde s-a gresit si cum este mai bine sa se continue

#264
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpielea, on 14 august 2019 - 10:35, said:

Mai fratilor eu nu am nimic cu nimeni, puteti sa va duceti oriunde, eu doar am spus ca am in FAMILIE 2 cazuri cu oameni pregwtiti, deci nu proletari, care provin din familii bune si foarte bune, care nu au reusit, ideea de baza fiind faptul ca nu s-au intors la bine ci au ramas la rau.


Eu cunosc o multime d eemigranti prin toata lumea asta si sa mor daca stiu care nu au reusit.
Acum evident nici nu ma invirt pe la gunoiae sa stau de vorba cu aia care scotocesc dar ma gindesc ca ii intilneam undeva.
Ideea generala este ca daca e ceva de capul tau reusesti. Daca insa esti intr-o pozitie impins de la spate si "pe nedrept" si prin conucurs de imprejurari sau noroc ai o nisa peste valoarea reala, e greu sa reusesti.
Ai dreptate ca medicina e o profesie in care se intra ceva mai greu, dar nu e imposibil. In USA de exemplu cunosc destui doctori romani, si straini din multe tari. De Australia nu stiu.

#265
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdiabboliq, on 14 august 2019 - 15:06, said:

mama lui de slang ...Posted Image)
Cand te ia pustiul de 10 ani la masa de seara in familie cu "yeah nah" stii ca ai esuat ca parinte si ai crescut un bogan :))
https://www.urbandic....php?term=bogan

#266
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postbeastie, on 08 februarie 2019 - 03:35, said:

Nuuu, e complicat tare, incepand cu solul si terminand cu firmele de asigurari. Cu toate astea a fost foarte interesant, sa vezi cum un oras de vreo juma' de milion de locuitori poate fi perfect functional fara sa aiba un centru comercial de afaceri, asa numitul CBD. Cand am fost noi era inca deschis Re:Start Mall, un fel de CBD ambulant care a fost incropit din containere si includea cam tot ce trebuia de la birouri de banci la restaurante si magazine de suveniruri. Apropo de pizza, fiu'meu al mare reckons ca in Christchurch la containere a mancat cea mai misto pizza din viata lui.
Dar prea mult despre Chch aici pe topicul omului, cauta pe net ca e multa informatie despre cum incearca sa-si reconstruiasca orasul si vietile locuitorii de acolo.

Razi tu razi, dar aici in Mel avem doua surse de incredere de carne de mici foarte buna, una in Tarneit si alta in Narre Warren pentru cei interesati. La manele nu ma bag ca nu ma pricep, io mai nou cu Scarlatti.
Sa nu îmi spui ca ești din Satu Mare și ai stat și prin Chicago niște ani!

Edited by edi10000, 21 August 2019 - 20:11.


#267
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Neata,

In scurt timp se face 1 an. Posted Image Si cu bune si cu rel, lucrurile au inaintat si cred eu ca asta e un semn pozitiv.
Observatiile din ultima vreme:
- iarna Australiana din statele NSW si VIC e ciudata. Poti avea zile cu cer senin si 24grade, la fel de bine cum poti avea nori, vant si ploaie si sub 10grade.
- am ajuns la munte si am vazut zapada Australiana. Mi-a amintit de tinerete, de vremea cand mergeam in Decembrie colindu. A fost la ceva altitudine (Mt. Buller) dar chiar si asa, a trecut ceva vreme de la ultima furtuna de zapada pe am traint-o.
Aspectele pozitive: nu ai voie fara lanturi. La intrare in perimetrul exista un tip de "ranger" care verifica sa ai lanturi montate correct + iti ofera ceva sfaturi despre cum sa circuli pe zapada
- sistemul medical, cel putin cel pe care l-am folosit eu si sotia, merge destul de bine. Desi privat, minim 50% au fost decontati de catre Medicare (sistemul medical de stat). Sunt proceduri si proceduri, fiecare cu o diferita grila de pret si/sau reduceri, dar per total, nu am salvat mai mult de 50% din costuri folosind Medicare card.
Programarile la "medicul de familie" (GP - General Practitioner) au fost facut printr-o aplicatie pe mobile (sau de pe site), rezultatele au venit atunci cand au fost programate si informarea s-a facut prin alerte pe telefon (in aplicatie). Voi continua sa tin sub observatie acest aspect pentru ca e unul din motivele plecarii din Romania
- transportul in comun (tramvaiul fiind ceea ce noi am folosit cel ami des) functioneaza bine (sau foarte bine). Majoritatea mijloacelor sunt relativ noi cu AC. Exista ceva inghesuiala la orele de varf, dar asta e un aspect normal. Gratuitatea in zona centrala (CBD area, Melbourne) este insa un mare plus pentru traficul din oras. Daca nu ai abonament, exista un tarfi maxim pe zi dupa care nu vei mai fi taxat ($8.8 / zi, echivalentul a 2 curse de 2 ore). Asemanator, Sydney (NSW) are duminica tarif unic de $2,7/zi pentru orice mijloc de transport in comun (autobuz, tramvai, tren, barci). Personal, nu simt nevoie unei masini personale in oras.
- sistemul bancar functioneaza. Imi place idea de "personal banker" care teoretic e omul tau din banca pentru orice nelamurire ai. La un nivel mediu de utilizare (si cunsotiinte financiare) nu simt nevoia de mai mult. Ceva retineri la plata cu cardul online insa, unde am observat un "extra booking fee" care poate unori sa ajunga pana la 10% din valoarea achizitiei. Pentru anul 2019 mi se pare stupid. Desi in piata poti plati cepa cu cardul fara extra cost (cel mult 0.5% extra daca nu atingi un minim per tranzactie), sa platesti 9-10% booking fee pentru plata biletelor la un cinema (ce face parte dintr-un lant destul de mare) mi se pare usor exagerat
- inchiriatul de masini se face foarte usor folosind aplicatii precum GoGet, CarNextDoor, etc. Aplicatie pe mobil, cont creat, profil creat, card atasat. Cauti masina, iei cheile si te folosesti de ea. Pretul este unul rezonabil (25-40$ / zi la care se adauca 0.33$ / km, extra asigurare, taxe de autostrazi, amenzi). Nu e cel mai ieftin, dar eu sunt multumit.
- cumparaturile lunare (cosul) nu depaseste 800$ pentru 2 persoane (clar o sa difere de la o familie la alta, in functie de obiceiuri).
- "turismul la piata in weekend", desi practicat si in Romania, aici parca este mai intens. In fiecare saptamana, proviziile de carne, peste, legume si fructe se fac de la "tarani" (farmers market). Faptul ca pot sa aleg produsele, ca am acces la ceva putin mai "sanatos" si ca pot sa platesc cu cardul sunt clar plusuri
- existenta asa-numitului "brunch" este ceva cu care m-am obinuit foarte repede. In special in weekend, sambata, intre mic-dejun si pranz exista aceast obiei de a iesi isi din casa (de obicei dupa ce termini cu piata) si a te inalni fie cu prieteni fie doar cu familia intr-un local in care sa mananci (salata, ochiuri, avocado pe paine prajita, bacon, etc) si sa bei o cafea / pahar de vin. Unii forteaza si o prajitura. Clar e o deconectare de la "stres si probleme" si o conectare la "relatiile sociale"
- hainele si incaltamintele, infunctie de obiceiuri, sunt mai accesibile decat in Romania (cel putin pentru mine, un complex comercial de tipul DFO - Direct Factory Outlet, imi ofera acces la haine de la branduri cunoscute cu discounturi)
- distractia de weekend este una diversificata si in stransa legatura cu bugetul si cercul de prieteni. Un lucru este clar, ca nou venit vei gasi o multitudine de lucruri interesante de facut. Ai nevoie de timp, buget, preteni daca esti tipul care vrea companie
- oamenii din orasele mari sunt foarte diversificati. Fiecare zona va avea un anume specific (vei gasi indieni mai multi in Sydney, chienzi mai multi in Melbourne, etc) dar mixul multicultural este foarte interesant.Clar sunt momente in care ambele orase sunt "sugrumate" de turisti si vei simti, ca localnic, toata agitatia. Unii turisti, indiferent de zonele din care vin, sunt clar "salbatici" si se comporta diferit si (pe alocuri) deranjant.
- piata imobiliara, atat cat am eu acces la ea, pare ca se misca. Preturile, din auzite cel putin, ar fi scazut putin. RBA (Royal Bank of Australia) a facut ceva schimbari in favoare celor interesati de "prima casa Australiana" insa lucrul asta a adus ceva schimbari la depozite si conturi de economii. Asa cum am spus, educatia mea financiara este una limitat, deci nu sunt sigur ca pricep foarte bine fenomenul acesta
- inca sunt uimit de increderea oferita de australieni. Am cumparat un buchet de flori, am platit dar nu am ridicat produsul pentru ca mai aveam de facut piata. 2 ore mai tarziu, m-am dus sa ridic folorile. Persoana la care am platit nu mai era acolo, am dat sa caut chitanta insa una din vanzatoare m-a oprit "nu e nevoie. Daca tu spui ca ai platit, eu te cred"

Prin prisma jobului, am calatorit destul de mult intre Melbourne - Sydney - Brisbane. Am fost destul de norocos sa le vad "pe banii companieie" si in liniste, pe timpul meu (weekend sau dupa program). Desi 2 saptamani pe luna sunt plecat cu munca, nu cred ca in 5 ani am destul timp sa "bifez" tot ce este interesant de facut si vazut (atentie, bifatul este varianta mult mai rapida de a vizita un loc). Imi lipsesc relatiile de birou pe care le aveam in Romania - am impresia ca exista si aici ideea de bisericute - dar nu pot sa am aceleasi asteptari dupa nici 1 an petrecut la actualul job, timp in care aproape jumatate l-am petrecut pe drumuri intre sediile aflate in state diferite
Desi pe blog nu am resusit sa mai postez lucruri noi, am tinut totusi o evidenta personala "offline". In limita timpului si dispozitiei, voi posta noutati. M-ar ajuta foarte mult sa existe si cerinte (aici pe forum sau pe blog).
Distanta de Romania ramana neschimbata. Desi mai rare, sunt inca momente in care imi este dor de "cei de acasa", de anumite obiceiuri, de anumite conversatii. E normal, e un proces de durata si sunt constient ca nu o sa treaca niciodata. Partea buna pentru noi este ca reusim sa facem macar 1 calatori in Romania pe an (cel putin acum la inceput) lucru care ajuta. Una casei noastre este deschisa mereu, am avut si avem prieteni care ne viziteaza. Asta este clar un bonus.

In Decembrie venim in Romania. Da, in mare parte se datoreaza sentimentului de Craciun alaturi de familie. Zapada si atmosfera in perioada asta a anului, clar in Melbourne nu se compara cu ce am lasat in tara. 1 luna petrecuta in Bucuresti / Iasi / Piatra Neamt o sa fie destul cat sa incarce bateriile. Daca e cineva dornic, se gasesc 1-2 ore sa ne intalnim.

#268
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdiabboliq, on 28 august 2019 - 02:03, said:

In Decembrie venim in Romania. Da, in mare parte se datoreaza sentimentului de Craciun alaturi de familie. Zapada si atmosfera in perioada asta a anului, clar in Melbourne nu se compara cu ce am lasat in tara. 1 luna petrecuta in Bucuresti / Iasi / Piatra Neamt o sa fie destul cat sa incarce bateriile. Daca e cineva dornic, se gasesc 1-2 ore sa ne intalnim.

In paragraful asta sta realitatea cu care se lupta psihicul. Postarea 267 este una lunga, elaborata si plina de trairi, ce par sa distraga atentia de la framintarile interne. Nu se poate, la sfirsit tot reies, orice ai face. Aviz amatorilor!

#269
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
E bine că ai găsit tu bucățica mea de melancolie :)

Nu m-am ascuns niciodată, depărtarea e grea pentru toată lumea. Este și motivul pentru care recomand tuturor celor ce vor să facă o mutare de acest gen, sa se gândească bine și să se consulte cu familia inainte de a lua o decizie.
Postarea este lunga pentru că nu am mai apucat sa ofer noutati (pentru cei ce sunt interesați).

Crăciunul este o sărbătoarea in timpul căreia mi-am vizitat familia. Născut în Piatră Neamț și mutat în București, nu am petrecut destul timp cu ai mei (peste an) astfel că de Crăciun orice ar fi fost, eram acasă (la PN). Chiar daca doar pentru câteva zile, obiceiul asta este vechi.
In Australia am ajuns anul trecut la sfârșit de Octombrie. Până să ne dezmeticim s-a făcut Decembrie. A fost un moment greu atunci deoarece pentru prima dată nu eram cu familia de sărbători și tot ce "mă așteptam să se întâmple" (frig, colinde, miros de iarna, brad, anumite tipuri de mâncare) era acum diferit. Readaptarea durează, pentru unii chiar o viață.

Nu îmi pare rău de alegerea făcut. Sunt atât de multe lucruri PRO încât cele CONTRA nu au nici o șansă. Dar da, nu sunt "de piatra" și e normal sa simt ceea ce simt. (ca sa subliniez cat de Moș senil pot fi, acum îmi sună în minte versul "amintirile ma chinuiesc, amintirile ma rascolesc" de la 3SE. Am ras puțin, de mine)

#270
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 21.06.2016
In realitate dorul de Romania o sa treaca. Si dupa aia o sa vina vremea cind te simti strain in Romania si acasa in Australia. Da, ia mult, dar nici nu iti dai seama cind zboara timpul.
Si o s avina vreea cind o s avrei s afaci turism in Micronezia, Polinezia, Indonezia, Asia de sud est sau mai stiu eu unde acolo la 2 pasi, nu in Romania.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate