Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Afacere Self Wash

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
littledead

littledead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.10.2007
Bună seara!


Dacă există membrii în acest mediu online care sunt administratori, sau au avut în administrare spălătorii auto de genul self wash, i as ruga sa mi spună minusurile si plusurile unei astfel de afaceri.


Sunt într o fază de informare, dorind să investesc, pe viitor,  intr o astfel de spalatorie. Mentionez ca locuiesc intr un oras cu 30 000 de locuitori, în care există, în prezent, doar spălătorii auto de tip self wash.

Mă interesează să deschid in locul unei foste spălătorii clasice , o spalătorie self wash cu 2 - 3 boxe si un aspirator.

Va multumesc!!!

#2
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 10.01.2011
Cauta cu 4-5 pagini in urma ca s-a mai discutat. Poate te ajuta si informatiile de acolo

#3
littledead

littledead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.10.2007

 barladi, on 18 ianuarie 2019 - 23:41, said:

Cauta cu 4-5 pagini in urma ca s-a mai discutat. Poate te ajuta si informatiile de acolo
Multumesc Mult pentru reactie ,

Citisem acel topic dar nu e nimic concludent in el . M-am gandit cu topicul acesta gasesc ceva persoane care chiar cunosc un pic domeniul

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dincolo de specificitate , este o chestie generala . Afacerea o tine persoana . Omul potrivit poate face o afacere si dintr-o buda publica . Omul fara intelegerea ideii de afacere poate falimenta pana si o afacere care merge grozav.
Omul face afacerea sa mearga . Niciodata ideea . Asta e o pacaleala pentru fraieri care trebuie sa cumpere carti motivationale si sa de bani la niste "vorbareti " care cica ii invata cum sa faca afaceri. Daca tu nu ai in sange asta , nimeni nu te va putea invata vreodata .

#5
littledead

littledead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.10.2007

 JurasikMan, on 19 ianuarie 2019 - 11:56, said:

Dincolo de specificitate , este o chestie generala . Afacerea o tine persoana . Omul potrivit poate face o afacere si dintr-o buda publica . Omul fara intelegerea ideii de afacere poate falimenta pana si o afacere care merge grozav.
Omul face afacerea sa mearga . Niciodata ideea . Asta e o pacaleala pentru fraieri care trebuie sa cumpere carti motivationale si sa de bani la niste "vorbareti " care cica ii invata cum sa faca afaceri. Daca tu nu ai in sange asta , nimeni nu te va putea invata vreodata .

Ai mare dreptate , un pic stereotip , dar ai mare dreptate . Dar la orice afacere totusi sunt niste chestiute tehnice, la alea ma refeream.

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Spălătoriile self wash sunt puțin ciudățele în contextul actual.

Avantaje:
- Număr redus de angajați. O problemă a spălătoriilor clasice este găsirea angajaților, în special în orașele mici. E muncă grea, oamenii nu prea vor să o facă;
- Un preț teoretic mai bun pe spălare. Spălătoriile self wash sunt mai scumpe pentru client decât cele clasice. Având în vedere prețul pe X minute, ai un rulaj mai bun, teoretic poți avea mai mulți clienți decât una clasică;
- Sunt necesare mai puține amenajări. În cazul spălătoriilor clasice ai nevoie de un spațiu în care clienții pot aștepta spălarea, eventual o cafea, un spațiu închis pentru zilele friguroase. La una self, clientul spală, deci nu prea are de ce să stea la cafele sau la căldură;
- Posibilitatea unui program de lucru extins. În funcție de zonă, poți funcționa inclusiv non-stop.

Dezavantaje:
- Valoarea/spălat. Prețurile variază, în general este aprox. 1-2 lei/minut. O spălare făcută în fugă durează vreo 20 de minute, clientul plătește tot atât, dar rezultatele sunt mai proaste decât la o spălătorie clasică;
- Fiscalizarea. În piața aceasta, se face evaziune, lucru ce reglează oarecum prețurile. Mai greu la spălătorie de genul ăsta, acele aparate păstrează niște situații, se poate consulta un counter, care îți poate arăta câte jetoane s-au folosit. În plus, plata cu cardul cam diminuează posibilitatea evaziunii;
- Perioade din an în care fluxul clienților va fi redus. Lumea nu prea apelează la ele în timpul iernii;
- Risc mai mare de deteriorare a echipamentelor, posibilitățile de instructaj pentru o utilizare corespunzătoare fiind limitate;
- Un grad redus de control asupra clienților și a timpului pe care un autovehicul îl petrece în boxă. Unii clienți vor folosi boxele acestor spălătorii și pentru alte activități de mentenanță, care nu includ utilizarea echipamentelor contra-cost;
- O bază de clienți redusă. Nu mulți preferă activitățile DIY;

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 SmurfK, on 20 ianuarie 2019 - 11:22, said:

,
,Spălătoriile self wash sunt mai scumpe pentru client decât cele clasice.,
,
- O bază de clienți redusă. Nu mulți preferă activitățile DIY;

Ai nu zau,eu cu 3 jetoane de 5 lei imi spal masina pe dinafara si o aspir pe dinauntru.La ala clasic cu baieti in cizme de cauciuc dai 30 de lei plus 5 ciubuc.Masina nu trebuie sa straluciasca tot timpul sa-ti vezi mustata-n ea.
BTW in vest nu vezi numai wash street sau self wash deci e diy pentru curatatul dinauntru la toti.

#8
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Se poate face și prin programul start up nation

#9
littledead

littledead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.10.2007

 milovme, on 22 ianuarie 2019 - 19:53, said:

Se poate face și prin programul start up nation
Sunt sanse de castig ?

#10
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Pe la noi la malul Dunarii este 2,5 lei fisa pentru 2 minute de functionare. Eu cu 3-4 fise reusesc sa spal cat de cat masina, altii spala complet cu 2 fise, dar se misca cu talent Posted Image
2,5 lei x 20 fise/ ora x 3 pompe = 150 de lei pe ora , am scazut 20 minute dintr-o ora ca timp mort, pana baga fisa, pana iese o masina si intra alta
150 lei x 10 ore incarcare = 1500 lei pe zi
1500lei x 30 zile = 45 000 lei venituri
Un calcul grosolan pentru venituri, trebuiesc scazute cheltuielile...

Edited by electro2006, 14 February 2019 - 16:55.


#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dacă tu-mi arăți o astfel de spălătorie care generează 45000 de lei pe lună venit, eu mâine mă duc și o cumpăr.

În altă ordine de idei, din întâmplare, am ajuns la o astfel de spălătorie și am discutat puțin cu patronul. M-au interesat mai mult amenajările pe mine. Cu vreo 2000 de euro, amenajezi o boxă de spălătorie normală într-una de-asta self. S-ar putea să fie eficient să ai atât boxe normale, cât și self. Oricum, la o de-asta self îți cam trebuie un angajat să stea pe-acolo în marea parte a timpului.

Edited by SmurfK, 14 February 2019 - 19:29.


#12
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
La noi în ultima perioadă au apărut tot mai multe spălătorii din astea (și tot timpul este coadă la ele), deci afacerea merge. Pentru mine spălătoriile astea sunt mană cerească, pot să-mi spăl mașina cum vreau și cât vreau, inclusiv pe dedesupt cât de des pot acum iarna, să spăl sarea depusă, ceea ce la o spălătorie "normală" nu o face nimeni, oricât ai da bacșiș.
Plus că dacă vrei să ai grijă de vopseaua mașinii tale, cel mai contraindicat lucru e să-i lași pe maimuțoii ăia de la spălătorie să îți șteargă mașina la sfârșit cu pielea aia de căprioară complet îmbibată cu nisip, care acționează exact ca un șmirghel pe vopsea.
Eu iau de obicei fise de 25 de lei pt. spălat exterior. Se poate să fiu și mai rapid, dar nu se spală atât de bine mașina cu mai puțin.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
FisE de 25 de lei? Dar cât plătiți pentru un spălat? La noi în oraș, la băieți, costă în jur de 30 de lei interior + exterior. N-am fost încă la self wash, pentru că lene.

#14
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Fise în valoare de 25 de lei - adică am băgat 25 de lei în aparat și mi-a dat fise. Cred că 10 fise mi-a dat, nu le-am numărat atent.

Edited by agorea, 15 February 2019 - 00:14.


#15
NiKuLiCiRO

NiKuLiCiRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.03.2014

 SmurfK, on 14 februarie 2019 - 22:15, said:

FisE de 25 de lei? Dar cât plătiți pentru un spălat? La noi în oraș, la băieți, costă în jur de 30 de lei interior + exterior. N-am fost încă la self wash, pentru că lene.
La noi in oras intre 30-40. Si eu din comoditate am evitat self.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate